Skip to content Skip to navigation

90 Milyon Yıl Önce Antarktika’da Yağmur Ormanları Varmış

Dr. Mahir E. Ocak
17/04/2020 - 11:56

Günümüzden 90 milyon yıl önce ana karaların yeryüzündeki dağılımı bugünkünden farklıydı.

Bilimsel çalışmalar, günümüzden 90 milyon yıl önce Güney Kutbu civarındaki karaların yağmur ormanlarıyla kaplı olduğunu gösteriyor. Bu durum, daha önce yapılan tahminlerin aksine, o dönem yeryüzünün çok daha ılıman bir iklime sahip olduğu anlamına geliyor.

Kretase dönemi olarak adlandırılan jeolojik dönem günümüzden 66 ila 145 milyon yıl önceki zaman dilimine denk gelir. 90 milyon yıl önce yani Kretase döneminin ortalarındayken yeryüzüne dinozorlar hâkimdi. O dönemde deniz seviyeleri bugün olduğundan 170 metre daha yüksekti ve tropik bölgelerdeki ortalama sıcaklık 35°C’nin üzerindeydi.

Günümüze kadar, Kretase döneminin ortalarında Güney Kutbu civarındaki karaların bitki örtüsü ve iklimi hakkında pek bir şey bilinmiyordu. Yakın zamanlarda bir grup İngiliz ve Alman araştırmacının yaptığı çalışmalarsa o dönemde Güney Kutbu civarındaki karaların, bugün Yeni Zelanda gibi ılıman iklime sahip ülkelerdekine benzer yağmur ormanlarıyla kaplı olduğuna işaret ediyor.

Araştırmacılar, Antarktika’nın batısındaki Pine Adası ve Thwaites Buzulu civarındaki deniz yatağından sondaj yaparak örnekler toplamışlar. 90 milyon yıl önce bu bölge karalarla kaplıyken oluşmuş katmanlardan alınan örnekler incelendiğinde içlerinde çok sayıda polen, spor ve fosilleşmiş kök bulunmuş. Elde edilen sonuçlar, geçmişte bu bölgede yağmur ormanları olduğuna işaret ediyor. Tahminlere göre o sıralarda bölgedeki yıllık ortalama sıcaklık 12°C, yaz dönemi ortalama sıcaklığı ise 19° civarındaydı. Bu durum, 90 milyon yıl önce Güney Kutbu’nun bugün olduğu gibi buzullarla kaplı olmadığı anlamına geliyor.

Detaylı bilgiye Dr. Johann P. Klages ve arkadaşlarının Nature’da yayımladıkları makaleden ulaşabilirsiniz.

İlgili İçerikler

Ekoloji / Çevre Bilim

Yıl boyunca çalıştık. Karantina nedeniyle de uzunca bir süre evde kaldık. Tüm bu süreçlerin ardından hepimiz biraz olsun tatil yapmayı hak ettik.

Ekoloji / Çevre Bilim

Yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle yaşanan karantina süreci küresel karbon salımını büyük oranda azalttı. Uluslararası bir araştırma grubunun yakın zamanlarda yaptığı çalışmaya göreyse bu durum fazla uzun sürmeyecek.

Ekoloji / Çevre Bilim

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde haziran ayında objektiflerinizi çevrenizdeki ağaçlara odaklamanızı istemiştik.

Ekoloji / Çevre Bilim

Bilim Genç olarak temmuz ayında objektiflerinizi çevrenizdeki taşlara odaklamanızı istiyoruz.

Ekoloji / Çevre Bilim

Bilim Genç olarak haziran ayında objektiflerinizi çevrenizdeki ağaçlara odaklamanızı istiyoruz.

Ekoloji / Çevre Bilim

Yalıçapkınıgiller ailesinde yer alan bayağı yalıçapkını (Alcedo atthis) Avrupa, Güneydoğu Asya ve Afrika’da görülür.

Ekoloji / Çevre Bilim

NASA tarafından alınan uydu görüntüleri Çin’deki hava kirliliğinde çok büyük düşüş yaşandığını gösteriyor. Yaşanan değişim kısmen de olsa koronavirüsün yayılmasını önlemek için alınan önlemlere bağlanıyor.

Ekoloji / Çevre Bilim

Her canlı kendine en uygun yaşam koşullarında varlığını sürdürür. Örneğin bir kutup ayısı çölde yaşayamazken çölde büyüyüp gelişen bir kaktüs kutuplarda hayatta kalamaz. Okyanusta yaşayan canlıların da büyüyüp gelişebilmesi için deniz suyunun asitlik derecesinin belirli bir seviyede olması gerekiyor.

Ekoloji / Çevre Bilim

Uluslararası bir araştırma grubunun Nature Reviews’ta yayımladıkları bir makaleye göre, küresel ısınmanın ana nedeni olan atmosferdeki karbondioksit artışı, aynı zamanda yeryüzündeki bitki örtüsünün çoğalmasına sebep oluyor. 

Ekoloji / Çevre Bilim

İlki 2017 yılında gerçekleştirilen Antarktika bilim seferi yolculuğumuzun dördüncüsüne (TAE-IV) katılacak 24 kişilik ekip 9 Şubat’ta yolculuklarına başlıyor.