Skip to content Skip to navigation

Türkiye’nin Altın Çakalı

Ayşenur Okatan
02/04/2020 - 18:53

Köpekgiller ailesinde yer alan altın çakallar (Canis aureus) dünya genelinde Yunanistan, İtalya, Bulgaristan, Ukrayna, Sırbistan, Azerbaycan, Hindistan, Suudi Arabistan, Afganistan, Pakistan, Suriye, Irak ve daha birçok ülkede bulunur. Türkiye’de ise tüm kıyı kesimlerde, sık çalılıkların olduğu alanlarda, deniz seviyesinden 1500 metre yükseklikteki vadilerde ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin alçak kesimlerinde görülürler. Yarı çöl ve kayalık alanlarda da yaşayabilirler. Ormanlarda bulunmazlar.

Bayağı çakal olarak da bilinen altın çakalların vücut uzunlukları genellikle 80-95 cm arasında olur. Kuyruk uzunlukları 20-30 cm arasında değişir. Kütleleri 8-10 kg arasındadır. Renkleri genellikle altın sarısıdır fakat yaşadıkları alanın özelliklerine göre değişim gösterebilir. Örneğin dağlık alanlarda yaşayan çakalların renkleri çoğunlukla griyken, Doğu Afrika’da yaşayanlarınki mevsimin nemli olduğu zamanlarda sarımsı kahverengi, kurak olduğu zamanlarda ise altın sarısı olur.

Altın çakallar gececi hayvanlardır yani havanın karardığı vakitlerde ava çıkarlar. Gündüzleri ise çalılıkların arasına gizlenerek kendilerini avcılardan korurlar. Hem etçil hem otçuldurlar. Besinlerini çoğunlukla küçük kemirgenler, sürüngenler, kurbağalar, balıklar, böcekler ve meyveler oluşturur. Diğer hayvanların avladıklarından arta kalan leşlerle de beslenebilirler.

Altın çakalların hafif vücut yapıları, güçlü ve ince bacakları çok uzun mesafelere çok kısa sürede ulaşabilmelerini sağlar.

Altın çakallar tek eşlidir. Genellikle eşleriyle beraber çiftler ya da sürüler hâlinde yaşarlar. Sürülerinde diğer çakal türlerinde olduğu gibi yardımcı yetişkin çakallar bulunur. Yetişkin çakallar ailenin yanında kalarak yavruların bakımına yardımcı olur. Yağmur sezonlarında doğum yapan altın çakallar tek seferde yedi yavru doğurabilirler.

Altın çakalların Dünya Doğayı Koruma Birliği (IUCN) tarafından hazırlanan Kırmızı Liste’nin “Düşük Riskli” kategorisinde yer alması, tehdit altında olmadıklarını ve doğadaki nüfuslarının yüksek olduğunu gösterse de bazı ülkelerde şehirleşmenin artması ve çevreye zarar veren hayvan olarak görülmeleri nedeniyle avlanmaları sayılarının azalmasına yol açıyor.

 

Kaynaklar:

İlgili İçerikler

Biyoloji

Hızla gelişen teknoloji sağlık alanında hastalıkların teşhis sürecini kolaylaştıracak yeni yöntemlerin ortaya çıkmasını sağlıyor.

Biyoloji

Hidrojen gazı (H2) günümüzde alternatif bir enerji kaynağı olarak görülüyor. Hâlihazırda hidrojen gazıyla çalışan taşıtlar var. 

Biyoloji

Bir grup araştırmacı, virüslerin üzerine tutunamadığı bir tür kumaş geliştirdi. Üstelik kumaş tekrar tekrar yıkanıp kullanılabiliyor. Dr. Anthony J. Galante ve arkadaşları tarafından yapılan araştırma ile ilgili makale ACS Applied Materials & Interfaces’te yayımlandı.

Biyoloji

Kaşalot olarak da bilinen ispermeçet balinası (Physeter macrocephalus) Türkiye’de görülen dört balina türünden biri.

Biyoloji

Doğadaki her canlının kendine özgü yetenekleri vardır. Canlılar bu yeteneklerini kullanarak bulundukları ortamdaki yaşam koşullarına uyum sağlar.

Biyoloji

Hint Okyanusu’nun derinlerinde çalışmalar yapan bir grup araştırmacı tarafından keşfedilen yaklaşık 45 metre uzunluğundaki bir sifonofor bugüne kadar gözlemlenmiş en uzun hayvan olarak kayıtlara geçti.

Biyoloji

Carneige Melon Üniversitesinde çalışan bir grup araştırmacı PATRICK adını verdikleri bir yumuşak robot geliştirdi.

Biyoloji

Bakteriler de virüsler de çıplak gözle görülemeyecek kadar küçüktür. Peki sadece mikroskop yardımıyla görüntülenebilen bakterilerle virüsleri birbirinden ayıran özellikler nelerdir?

Biyoloji

Memeliler sınıfında yer alan kemiriciler genellikle sürekli uzayan dişleri, kısa sürede çok sayıda yavrulamaları, hızlı hareket etmeleri ve ağaç, çöl, toprak altı, kayalık yerler ve sucul alanlar gibi farklı ortamlarda yaşayabilmeleriyle bilinir.

Biyoloji

2019 TÜBİTAK Teşvik Ödülü’ne layık görülen Doç. Dr. Nurhan Özlü Sıcakkan ile, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel olarak, kanser araştırmaları üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik.