Skip to content Skip to navigation

Koronavirüs Önlemleri Çin’de Hava Kirliliğini Azalttı

Dr. Mahir E. Ocak
19/03/2020 - 11:40

NASA tarafından alınan uydu görüntüleri Çin’deki hava kirliliğinde çok büyük düşüş yaşandığını gösteriyor. Yaşanan değişim kısmen de olsa koronavirüsün yayılmasını önlemek için alınan önlemlere bağlanıyor.

Çin’de 1-20 Ocak ve 10-25 Şubat tarihleri arasında atmosferdeki ortalama azot dioksit miktarı

Araçlarda ve enerji santrallerinde kullanılan fosil yakıtların yanma ürünlerinden biri olan azot dioksit (NO2), astım ve benzeri solunum yolları hastalıklarına sebep olan, insan sağlığına zararlı bir gazdır.  

Çin’de her yıl ay takvimine göre yeni yıla girilirken hava kirliliğinde bir miktar azalma görülür. Bu yıl da yılbaşı döneminde fabrikalar ve iş yerleri tatile girdiğinde hava kirliliği azaldı. Ancak uydu verileri bu yılki azalmanın önceki yıllarla karşılaştırıldığında %10-30 daha fazla olduğunu gösteriyor. Ayrıca geçmiş yılların aksine hava kirliliği ay takvimine göre yeni yıla girildikten sonra yeniden artmadı. 24-30 Ocak arasındaki yılbaşı tatilinden sonra da havadaki azot dioksit oranının azalmaya devam ettiği uydu verilerinde açıkça görülüyor. Bu durum koronavirüsün yayılmasını engellemek için alınan önlemlere bağlanıyor. Çin’de uygulanan, fabrikaların geçici olarak kapatılması ve insanların gerekmedikçe dışarı çıkmaması gibi önlemler fosil yakıtların tüketiminin önemli ölçüde azalmasına neden oldu.

Geçmiş yıllarda (üstteki grafikler) yılbaşı döneminde atmosferdeki azot dioksit miktarı azalır, daha sonra tekrar artardı. Ancak bu yıl (alttaki grafikler) atmosferdeki azot dioksit miktarı yeniden artmadı, azalmaya devam etti.

Koronavirüs sebebiyle alınan önlemler aynı zamanda atmosfere salınan karbon miktarının da azalmasına sebep oldu. Tahminlere göre son on beş gün içindeki azalma miktarı yaklaşık 100 milyon ton. Bu rakam geçen yıl aynı dönemde tüm dünya genelinde atmosfere salınan toplam karbon miktarının %6’sına denk geliyor.

 

İlgili İçerikler

Ekoloji / Çevre Bilim

Yıl boyunca çalıştık. Karantina nedeniyle de uzunca bir süre evde kaldık. Tüm bu süreçlerin ardından hepimiz biraz olsun tatil yapmayı hak ettik.

Ekoloji / Çevre Bilim

Yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle yaşanan karantina süreci küresel karbon salımını büyük oranda azalttı. Uluslararası bir araştırma grubunun yakın zamanlarda yaptığı çalışmaya göreyse bu durum fazla uzun sürmeyecek.

Ekoloji / Çevre Bilim

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde haziran ayında objektiflerinizi çevrenizdeki ağaçlara odaklamanızı istemiştik.

Ekoloji / Çevre Bilim

Bilim Genç olarak temmuz ayında objektiflerinizi çevrenizdeki taşlara odaklamanızı istiyoruz.

Ekoloji / Çevre Bilim

Bilim Genç olarak haziran ayında objektiflerinizi çevrenizdeki ağaçlara odaklamanızı istiyoruz.

Ekoloji / Çevre Bilim

Yalıçapkınıgiller ailesinde yer alan bayağı yalıçapkını (Alcedo atthis) Avrupa, Güneydoğu Asya ve Afrika’da görülür.

Ekoloji / Çevre Bilim

Bilimsel çalışmalar, günümüzden 90 milyon yıl önce Güney Kutbu civarındaki karaların yağmur ormanlarıyla kaplı olduğunu gösteriyor. 

Ekoloji / Çevre Bilim

Her canlı kendine en uygun yaşam koşullarında varlığını sürdürür. Örneğin bir kutup ayısı çölde yaşayamazken çölde büyüyüp gelişen bir kaktüs kutuplarda hayatta kalamaz. Okyanusta yaşayan canlıların da büyüyüp gelişebilmesi için deniz suyunun asitlik derecesinin belirli bir seviyede olması gerekiyor.

Ekoloji / Çevre Bilim

Uluslararası bir araştırma grubunun Nature Reviews’ta yayımladıkları bir makaleye göre, küresel ısınmanın ana nedeni olan atmosferdeki karbondioksit artışı, aynı zamanda yeryüzündeki bitki örtüsünün çoğalmasına sebep oluyor. 

Ekoloji / Çevre Bilim

İlki 2017 yılında gerçekleştirilen Antarktika bilim seferi yolculuğumuzun dördüncüsüne (TAE-IV) katılacak 24 kişilik ekip 9 Şubat’ta yolculuklarına başlıyor.