Skip to content Skip to navigation

Ayakkabı Parlatma Aparatı

29/11/2018 - 13:13

Ayakkabı parlatma aparatı projesi ile DC motor ve elektrik devre elemanları kullanarak, elektrik enerjisinin mekanik enerjiye çevrilmesi prensibinden yararlanılarak elektrikli bir ayakkabı parlatma aparatı tasarlandı.

Giriş

-

Amacı

Bu proje ile elektrik enerjisinin mekanik enerjiye dönüşümünü görmek amaçlandı. Bu proje, ayakkabı parlatma aparatına benzer basit ve kolay uygulanabilir sistemler geliştirilmesi konusunda örnek oluşturabilir.

Yöntem

Gerekli Malzemeler:

  • Kalem pil
  • Anahtar
  • Pil yatağı
  • DC motor
  • Elektrik bandı
  • Ahşap plaka
  • Ayakkabı parlatma süngeri
  • Silikon tabancası

İstenilen boyutta kesilen ahşap plakanın üzerine DC motor ile birlikte bir anahtar ve bir pil yatağı yerleştirildi.

Silikon yardımıyla motorun ucuna küçük bir sünger eklendi.

Bu sayede anahtar yardımıyla sistem çalıştırılınca motorun ucundaki sünger de hareket enerjisi ile dönerek ayakkabının temizlenmesine yardımcı oldu.

Sonuç ve Tartışma

Elektrik enerjisini mekanik enerjisine dönüştüren bu tür sistemler kolay bulunabilir malzemeler kullanılarak tasarlanabilir. Bu sayede gençlerin fen bilimleri dersinde karşılaştıkları enerji dönüşümü konusuna olan ilgi artacaktır.

Kaynaklar

MEB Yayınları Fen Bilimleri 7. Sınıf Ders Kitabı

Ekip Tanıtımı

Erdi Özgül - Eyüpsultan Belediyesi Simurg Bilgi Evleri Fen Bilimleri Öğretmeni
İrem Ela Bilgin - Simurg Karadolap Bilgi Evi öğrencisi
Selin Tunçaslan - Simurg Karadolap Bilgi Evi öğrencisi

İlgili İçerikler

Fizik

James Watt’ın buhar motorunu keşfetmesi Sanayi Devrimi’nin başlangıcı olarak kabul edilir. James Watt, buhar motorunu madenlerde ortaya çıkan suyun dışarı pompalanması için etkili bir yöntem ararken geliştirdi. İlk yazımızda Arşimet, 12. yüzyılda yaşayan el-Cezeri ve 16. yüzyılda yaşayan Takiyüddin’in suyun yukarı taşınması için geliştirdikleri düzenekleri anlatmıştık.

Fizik

Uluslararası bir araştırma grubu, araçların arka kısımlarına hava püskürten cihazlar yerleştirerek hava sürtünmesini azaltmayı başardı. Dr. Ruiying Li ve arkadaşları tarafından yapılan araştırmanın sonuçları Physical Review Fluids’te yayımlandı.

Fizik

Bu etkinliğimizde maliyeti uygun malzemelerden güneş enerjisi ile çalışan bir yel değirmeni düzeneği tasarlayarak enerji dönüşümünü gözlemleyeceğiz.

Fizik

Zürih Federal Teknoloji Enstitüsü ve Zürih Üniversitesinde çalışan bir grup araştırmacı, aşırı derecede düşük sıcaklıklara soğutulduğunda bile suyun donmasını engelleyen bir yöntem geliştirdi. 

Fizik

Nano ölçekteki malzemelerin özelliklerinin anlaşılması için gerçekleştirdiği uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmalarıyla 2018 yılı TÜBİTAK Teşvik Ödülü’ne layık görülen Doç. Dr. Hasan Şahin ile bir söyleşi gerçekleştirdik.

Fizik

Gözümüz karanlık veya aydınlık ortamlarda, nesnelerin çok uzakta ya da çok yakında olduğu durumlarda net görüntüler oluşturabiliyor. Etkileyici fotoğraflar çekebilmek içinse fotoğraf makinesinde doğru ayarların yapılması gerekiyor. Gelin, görüntü oluşturma özelliğine sahip olan insan gözü ile fotoğraf makinesini karşılaştıralım.

Fizik

İletken, yüksüz iki levhanın birbirine paralel biçimde boşlukta konumlandırıldığını düşünelim. Klasik elektromanyetik kuram levhalara net bir elektriksel kuvvet etki etmeyeceğini söyler. Ancak gerçekte durum çok daha farklıdır. 

Fizik

Günümüzde sıcaklığı ölçmek hayli kolay. Peki, geçmişte insanlar sıcaklığı nasıl tanımlamıştı ve sıcaklığı nasıl ölçmüşlerdi? Gelin, termometrenin tarihî yolculuğuna birlikte göz atalım.

Fizik

Deneyler köşesinin yeni etkinliğinde, nişasta ve su kullanarak hazırladığımız oobleck ile üzerine kuvvet uygulandığında akışkanlığı değişen yani bazen sıvı bazen de katı gibi davranan maddelerin özelliklerini inceliyoruz.

Fizik

Bir önceki yazımızda kuantum bilgisayarlardan bahsetmiştik. Bu yazımızda ise kuatum bilgisayarlarda bilginin kodlandığı ve işlendiği temel birimler olan kübitlere değineceğiz.