Skip to content Skip to navigation

Ayakkabı Parlatma Aparatı

29/11/2018 - 13:13

Ayakkabı parlatma aparatı projesi ile DC motor ve elektrik devre elemanları kullanarak, elektrik enerjisinin mekanik enerjiye çevrilmesi prensibinden yararlanılarak elektrikli bir ayakkabı parlatma aparatı tasarlandı.

Giriş

-

Amacı

Bu proje ile elektrik enerjisinin mekanik enerjiye dönüşümünü görmek amaçlandı. Bu proje, ayakkabı parlatma aparatına benzer basit ve kolay uygulanabilir sistemler geliştirilmesi konusunda örnek oluşturabilir.

Yöntem

Gerekli Malzemeler:

  • Kalem pil
  • Anahtar
  • Pil yatağı
  • DC motor
  • Elektrik bandı
  • Ahşap plaka
  • Ayakkabı parlatma süngeri
  • Silikon tabancası

İstenilen boyutta kesilen ahşap plakanın üzerine DC motor ile birlikte bir anahtar ve bir pil yatağı yerleştirildi.

Silikon yardımıyla motorun ucuna küçük bir sünger eklendi.

Bu sayede anahtar yardımıyla sistem çalıştırılınca motorun ucundaki sünger de hareket enerjisi ile dönerek ayakkabının temizlenmesine yardımcı oldu.

Sonuç ve Tartışma

Elektrik enerjisini mekanik enerjisine dönüştüren bu tür sistemler kolay bulunabilir malzemeler kullanılarak tasarlanabilir. Bu sayede gençlerin fen bilimleri dersinde karşılaştıkları enerji dönüşümü konusuna olan ilgi artacaktır.

Kaynaklar

MEB Yayınları Fen Bilimleri 7. Sınıf Ders Kitabı

Ekip Tanıtımı

Erdi Özgül - Eyüpsultan Belediyesi Simurg Bilgi Evleri Fen Bilimleri Öğretmeni
İrem Ela Bilgin - Simurg Karadolap Bilgi Evi öğrencisi
Selin Tunçaslan - Simurg Karadolap Bilgi Evi öğrencisi

İlgili İçerikler

Fizik

2019 yılı TÜBİTAK Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları başvuruları başladı. Başvurular 7 Mart’a kadar devam edecek. Yarışlar 16-22 Eylül 2019 tarihleri arasında İstanbul Atatürk Havalimanı’nda gerçekleştirilecek.

Fizik

Basit makineler, çok az parçadan oluşan ve genellikle tek bir kuvvetin kullanıldığı araçlardır.

Fizik

Kitap ödüllü Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde şubat ayının konusu “Hareket”. Fotoğraflarınızı Bilim Genç’te paylaşırken açıklama bölümüne #Hareket etiketini eklemeyi unutmayın!

Fizik

Elektrik ve elektronik mühendisliğinde biyomalzeme tabanlı fotonik aygıtlar konusundaki uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmalarıyla 2018 yılı TÜBİTAK Teşvik Ödülü’ne layık görülen Dr. Sedat Nizamoğlu ile Bilim Genç ekibi olarak bir söyleşi gerçekleştirdik.

Fizik

Uluslararası Birim Sistemi’nde (SI) değişiklikler yapılmasına karar verildi. 20 Mayıs’tan itibaren geçerli olacak yeni birimlerde fiziksel nesnelere yapılan hiçbir referans kalmadı. SI’nın temelini oluşturan yedi temel birim, yedi sabit üzerinden tanımlanacak.

Fizik

Ambalaj lastiğini serbest bıraktıktan sonra bazen lastik parmağımıza çarpar ve canımızı acıtır. Peki, lastik eski haline dönerken çok hızlı bir şekilde hareket etmesine rağmen neden bazen parmağımıza çarparken bazen çarpmaz?

Fizik

Prof. Dr. Zafer Durusoy ile kurucusu olduğu Hacettepe Teknopark’taki Nanovak firmasında ürettikleri vakum odaları ve vakum odalarının kullanım alanlarıyla ilgili bir söyleşi gerçekleştirdik.

Fizik

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde aralık ayında doğayı, insanları, hayvanları ya da fotoğrafınızın odağındaki diğer nesneleri siyah-beyaz ifade etmenizi istemiştik. Bu süreçte #SiyahBeyaz etiketiyle Bilim Genç’te paylaştığınız fotoğraflar Bilim Genç ekibi tarafından değerlendirildi.

Fizik

Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’nin (CERN) lisans ve yüksek lisans öğrencilerine yönelik düzenlediği CERN yaz öğrenci programı (CERN openlab) başvuruları 31 Ocak’a kadar devam ediyor.

Fizik

"Evren genişliyor" dediğimizde aklımıza evrenin en uç noktasının hiçliğe doğru gittiği gibi bir düşünce gelebilir. Oysa evrenin genişlemesini bir balonun şişmesine benzetmek daha doğru olabilir.