Skip to content Skip to navigation

Hidrolik Futbol Sahası

17/02/2017 - 11:51

Bu etkinliğimizde şırıngaların içine su doldurarak, serum boruları ile bağlantılı olacak şekilde karşılıklı hareket sağlayacak hidrolik bir sistem elde ettik. Oyun konsolu olarak kullanılacak şırıngalar sahanın dışında olacak şekilde içeriyle bağlantılı bir sistem yerleştirildi. Sahanın ortası ve tribündeki seyirci maketleri de hidrolik şekilde hareket edecek biçimde tasarlandı. Oyundaki kaleciler sağa-sola, oyuncularda ileri-geri, sahanın hareketli orta kısmı aşağı-yukarı ve seyirci maketleri de sağa-sola hareket ettirildi. Bu şekilde sınırlı olarak bir oyun sahası tasarlandı.

Giriş

Materyal için gerekli malzeme temini yapıldıktan sonra hidrolik futbol sahasını tasarlamak üzere çalışmalara başlandı. Öğrenciler ile birlikte görselde belirtilen materyal tasarlanmaya başlandı.

Amacı

Daha önce hidrolik sistemle ve şırıngalar ile tasarlanmamış olan hidrolik futbol sahası materyali tasarlayıp oyuncuları da aynı sistemle hareket ettirmek. Kurumumuzdaki öğrenciler ve faydalanacak olan her öğrencinin de bu sayede sıvıların basıncı iletme konusunu uygulamalı şekilde görmelerini sağlamak.

Yöntem

5 ml ve 10 ml şırıngalar serum lastiği birbirine bağlanarakve içine bir miktar su konularak hidrolik sistem elde edildi. Sahanın zemini için ahşap kullanıldı. Oyuncuların dik olması için uzun ahşap çubuklarla desteklendi. Yapıştırma ve monte işlemleri silikon ile yapıldı. Bu şekilde son rütuşlarda yaılarak tamamlanmak üzere çalışmalara devam edildi.

Sonuç ve Tartışma

Daha önce hidrolik sistemin bu şekilde bir materyale uygulanmadığı fikri ile yola çıktık ve sıvıların basıncı konusu ile ilişkili bir proje geliştirdik. Sınırlı hareket alanı olsa da projeyi sonlandırdık. Şu an için sınırlı olsa da uzun vadede daha profesyonel malzemeler ile daha iyilerinin geliştirilebieleceği ve bu projenin ön ayak olması temennimiz var. Sonuç belli bir zaman sonunda düzenli çalışmalar yaparak projeyi sonlandırdık. Bu sayede öğrenciler de Fen Bilimleri dersinde sıvıların basıncı konusunu yerinde görmüş ve uygulamış oldu. Bununla birlikte eğlenceli bir şekilde bu materyal ile vakit geçirdiler.

Kaynaklar

Hidrolik Futbol sahası tamamen özgün bir tasarımdır.

Ekip Tanıtımı

Proje Koordinatörü:

Erdi Özgül-Eyüp Belediyesi Silahtarağa Bilgi Evi Fen Bilimleri Eğitmeni

 

Fatih Kılıç-Silahtarağa Bilgi Evi Öğrencisi

Berat Kır-Silahtarağa Bilgi Evi Öğrencisi

Muhammed Arda Akman-Silahtarağa Bilgi Evi Öğrencisi

Yusuf Temel Güney-Silahtarağa Bilgi Evi Öğrencisi

Talha Burak Akten-Silahtarağa Bilgi Evi Öğrencisi

Nisa Naz Uysal-Silahtarağa Bilgi Evi Öğrencisi

Merve Coşgun-Silahtarağa Bilgi Evi Öğrencisi

Yaren Doruk-Silahtarağa Bilgi Evi Öğrencisi

İlgili İçerikler

Teknoloji

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü ve Zürih Federal Teknoloji Enstitüsü’nde çalışan bir grup araştırmacı herhangi bir motor ya da güç kaynağı olmadan yol alabilen bir mini denizaltı geliştirdi. Robotik cihaz, sudaki sıcaklık değişimlerinden yararlanarak kürek çekiyor.

Teknoloji

Massachussetts Teknoloji Enstitüsü’nde (MIT) çalışan bir grup mühendis, bir tür robot planör tasarladı.

Teknoloji

ABD’deki Carnegie Mellon Üniversitesi’nden bilim insanları düşük maliyetli bir biyoyazıcı sistemi geliştirdi.

Teknoloji

Sürücüsüz araçlar konusunda önemli gelişmeler kaydedildi. Ancak bu araçların yolculuk etme konusundaki yetilerinin, insanlarla karşılaştırıldığında, hâlâ çok zayıf olduğu söylenebilir. Bilmedikleri bir yere yolculuk ederken araç kullanan insanlar yolculuğun büyük kısmında sadece yola bakar, yanlış yollara sapmamak için ara sıra haritalardan yardım alırlar.

Teknoloji

Yıldırım bir uçağa çarptığında hiç zarar vermeyebileceği gibi ciddi hasarlara da yol açabilir. Yıldırımların sebep olduğu son kaza 1988 yılında meydana geldi. Sonraki yıllarda ise yıldırımların uçaklar üzerinde etkilerinin belirlenmesi sayesinde etkin koruma teknikleri geliştirildi.

Teknoloji

Birleşik Krallık’taki Lancaster Üniversitesi’nden mühendisler yolların yüzeyine gömülecek ve geçen taşıtlardan kaynaklanan titreşimleri elektrik enerjisine dönüştürecek akıllı malzemeler, piezoelektrik özellikli seramikler üzerinde çalışıyor.

Teknoloji

Yıldız Teknik Üniversitesi IEEE Öğrenci Kulübü tarafından düzenlenen 13. İletişim ve Bilişim Teknolojileri (İLTEK) Günleri 20-22 Mart tarihleri arasında Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü Elektrik-Elektronik Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştiriliyor.

Teknoloji

TÜBİTAK tarafından 2005 yılından beri üniversite öğrencilerine yönelik olarak düzenlenen Alternatif Enerjili Araç Yarışları (Efficiency Challenge Electric Vehicle) katılımcıları için 17-18 Şubat 2018 tarihlerinde Türkiye Sanayi Sevk ve İdare Enstitüsü’nde (TÜSSİDE) iki günlük bir eğitim programı düzenlendi.

Teknoloji

Kaldırma kuvveti uçakların havada kalmasını sağlayan kuvvettir. Uçak kanatlarının üst kısmı alt kısmına göre daha bombelidir. Bu nedenle kanadın üst kısmından geçen hava, alt kısmından geçen havadan daha hızlı hareket eder.

Teknoloji

Yıldız Teknik Üniversitesi IEEE Öğrenci Kulübü tarafından düzenlenen Yıldızlı Projeler Yarışması 2018’in başvuruları başladı. Başvurular 11 Mart’a kadar devam ediyor.