Skip to content Skip to navigation

Hidrolik Futbol Sahası

17/02/2017 - 11:51

Bu etkinliğimizde şırıngaların içine su doldurarak, serum boruları ile bağlantılı olacak şekilde karşılıklı hareket sağlayacak hidrolik bir sistem elde ettik. Oyun konsolu olarak kullanılacak şırıngalar sahanın dışında olacak şekilde içeriyle bağlantılı bir sistem yerleştirildi. Sahanın ortası ve tribündeki seyirci maketleri de hidrolik şekilde hareket edecek biçimde tasarlandı. Oyundaki kaleciler sağa-sola, oyuncularda ileri-geri, sahanın hareketli orta kısmı aşağı-yukarı ve seyirci maketleri de sağa-sola hareket ettirildi. Bu şekilde sınırlı olarak bir oyun sahası tasarlandı.

Giriş

Materyal için gerekli malzeme temini yapıldıktan sonra hidrolik futbol sahasını tasarlamak üzere çalışmalara başlandı. Öğrenciler ile birlikte görselde belirtilen materyal tasarlanmaya başlandı.

Amacı

Daha önce hidrolik sistemle ve şırıngalar ile tasarlanmamış olan hidrolik futbol sahası materyali tasarlayıp oyuncuları da aynı sistemle hareket ettirmek. Kurumumuzdaki öğrenciler ve faydalanacak olan her öğrencinin de bu sayede sıvıların basıncı iletme konusunu uygulamalı şekilde görmelerini sağlamak.

Yöntem

5 ml ve 10 ml şırıngalar serum lastiği birbirine bağlanarakve içine bir miktar su konularak hidrolik sistem elde edildi. Sahanın zemini için ahşap kullanıldı. Oyuncuların dik olması için uzun ahşap çubuklarla desteklendi. Yapıştırma ve monte işlemleri silikon ile yapıldı. Bu şekilde son rütuşlarda yaılarak tamamlanmak üzere çalışmalara devam edildi.

Sonuç ve Tartışma

Daha önce hidrolik sistemin bu şekilde bir materyale uygulanmadığı fikri ile yola çıktık ve sıvıların basıncı konusu ile ilişkili bir proje geliştirdik. Sınırlı hareket alanı olsa da projeyi sonlandırdık. Şu an için sınırlı olsa da uzun vadede daha profesyonel malzemeler ile daha iyilerinin geliştirilebieleceği ve bu projenin ön ayak olması temennimiz var. Sonuç belli bir zaman sonunda düzenli çalışmalar yaparak projeyi sonlandırdık. Bu sayede öğrenciler de Fen Bilimleri dersinde sıvıların basıncı konusunu yerinde görmüş ve uygulamış oldu. Bununla birlikte eğlenceli bir şekilde bu materyal ile vakit geçirdiler.

Kaynaklar

Hidrolik Futbol sahası tamamen özgün bir tasarımdır.

Ekip Tanıtımı

Proje Koordinatörü:

Erdi Özgül-Eyüp Belediyesi Silahtarağa Bilgi Evi Fen Bilimleri Eğitmeni

 

Fatih Kılıç-Silahtarağa Bilgi Evi Öğrencisi

Berat Kır-Silahtarağa Bilgi Evi Öğrencisi

Muhammed Arda Akman-Silahtarağa Bilgi Evi Öğrencisi

Yusuf Temel Güney-Silahtarağa Bilgi Evi Öğrencisi

Talha Burak Akten-Silahtarağa Bilgi Evi Öğrencisi

Nisa Naz Uysal-Silahtarağa Bilgi Evi Öğrencisi

Merve Coşgun-Silahtarağa Bilgi Evi Öğrencisi

Yaren Doruk-Silahtarağa Bilgi Evi Öğrencisi

İlgili İçerikler

Teknoloji

Yıldız Teknik Üniversitesi IEEE Öğrenci Kulübü tarafından düzenlenen 13. İletişim ve Bilişim Teknolojileri (İLTEK) Günleri 20-22 Mart tarihleri arasında Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü Elektrik-Elektronik Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştiriliyor.

Teknoloji

TÜBİTAK tarafından 2005 yılından beri üniversite öğrencilerine yönelik olarak düzenlenen Alternatif Enerjili Araç Yarışları (Efficiency Challenge Electric Vehicle) katılımcıları için 17-18 Şubat 2018 tarihlerinde Türkiye Sanayi Sevk ve İdare Enstitüsü’nde (TÜSSİDE) iki günlük bir eğitim programı düzenlendi.

Teknoloji

Yıldız Teknik Üniversitesi IEEE Öğrenci Kulübü tarafından düzenlenen Yıldızlı Projeler Yarışması 2018’in başvuruları başladı. Başvurular 11 Mart’a kadar devam ediyor.

Teknoloji

İnsanların en temel ihtiyaçlarından biri ulaşım. Bu nedenle geçmişten günümüze birçok farklı ulaşım türü ve aracı kullanılmış. Günümüzde ise -özellikle de şehirleşmedeki artışa bağlı olarak- insanların artan ulaşım ihtiyaçlarının karşılanması için yeni çözümlerin bulunması gerekiyor.

Teknoloji

Cornell Üniversitesi’nde çalışan bir grup mühendis, böceklerin beyinlerinin çalışma ilkelerini taklit eden yeni bir programlama yöntemini kullanarak bir süredir robot böcekler üzerinde deneyler yapıyor.

Teknoloji

6-12 Ağustos 2018 tarihlerinde gerçekleştirilecek. Başvurular 10 Ocak 2018’e kadar devam edecek.

Teknoloji

Dıştan bakıldığında bir otomobilin elektrikli mi yoksa petrol yakıtlı mı olduğunu anlayamayabilirsiniz. Çünkü görünüşleri arasındaki tek fark elektrikli araçlarda egzoz borusunun olmayışıdır. Ayrıca elektrikli araçlar petrol yakıtlı araçlara göre çok daha sessizdir.

Teknoloji

Elektrikli araçlara olan ilgi her geçen gün artıyor. Bu alandaki araştırma ve geliştirme çalışmaları devam ettikçe elektrikli araçların tek bir şarjla katettikleri mesafe yani menzilleri artarken, bataryaları tekrar şarj etmek için gerekli şarj istasyonları da yaygınlaşıyor.

Teknoloji

Geleceğin böyle olacağı düşünülmemişti. Çünkü uçan otomobiller 30-40 yıl önce çekilen birçok bilim kurgu filminde -Geleceğe Dönüş bu filmler arasında en bilinenlerden biri- geleceğin teknolojileri arasında gösteriliyordu.

Teknoloji

Filmlerde süper kahramanlar kılık değiştirdikten sonra özel güçler kazanır. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü Bilgisayar Bilimleri ve Yapay Zekâ Laboratuvarı (CSAIL) araştırmacıları tarafından geliştirilen mini robot da dış iskeletini değiştirerek farklı işlevler gerçekleştirebiliyor.