Skip to content Skip to navigation

Hidrolik Futbol Sahası

17/02/2017 - 11:51

Bu etkinliğimizde şırıngaların içine su doldurarak, serum boruları ile bağlantılı olacak şekilde karşılıklı hareket sağlayacak hidrolik bir sistem elde ettik. Oyun konsolu olarak kullanılacak şırıngalar sahanın dışında olacak şekilde içeriyle bağlantılı bir sistem yerleştirildi. Sahanın ortası ve tribündeki seyirci maketleri de hidrolik şekilde hareket edecek biçimde tasarlandı. Oyundaki kaleciler sağa-sola, oyuncularda ileri-geri, sahanın hareketli orta kısmı aşağı-yukarı ve seyirci maketleri de sağa-sola hareket ettirildi. Bu şekilde sınırlı olarak bir oyun sahası tasarlandı.

Giriş

Materyal için gerekli malzeme temini yapıldıktan sonra hidrolik futbol sahasını tasarlamak üzere çalışmalara başlandı. Öğrenciler ile birlikte görselde belirtilen materyal tasarlanmaya başlandı.

Amacı

Daha önce hidrolik sistemle ve şırıngalar ile tasarlanmamış olan hidrolik futbol sahası materyali tasarlayıp oyuncuları da aynı sistemle hareket ettirmek. Kurumumuzdaki öğrenciler ve faydalanacak olan her öğrencinin de bu sayede sıvıların basıncı iletme konusunu uygulamalı şekilde görmelerini sağlamak.

Yöntem

5 ml ve 10 ml şırıngalar serum lastiği birbirine bağlanarakve içine bir miktar su konularak hidrolik sistem elde edildi. Sahanın zemini için ahşap kullanıldı. Oyuncuların dik olması için uzun ahşap çubuklarla desteklendi. Yapıştırma ve monte işlemleri silikon ile yapıldı. Bu şekilde son rütuşlarda yaılarak tamamlanmak üzere çalışmalara devam edildi.

Sonuç ve Tartışma

Daha önce hidrolik sistemin bu şekilde bir materyale uygulanmadığı fikri ile yola çıktık ve sıvıların basıncı konusu ile ilişkili bir proje geliştirdik. Sınırlı hareket alanı olsa da projeyi sonlandırdık. Şu an için sınırlı olsa da uzun vadede daha profesyonel malzemeler ile daha iyilerinin geliştirilebieleceği ve bu projenin ön ayak olması temennimiz var. Sonuç belli bir zaman sonunda düzenli çalışmalar yaparak projeyi sonlandırdık. Bu sayede öğrenciler de Fen Bilimleri dersinde sıvıların basıncı konusunu yerinde görmüş ve uygulamış oldu. Bununla birlikte eğlenceli bir şekilde bu materyal ile vakit geçirdiler.

Kaynaklar

Hidrolik Futbol sahası tamamen özgün bir tasarımdır.

Ekip Tanıtımı

Proje Koordinatörü:

Erdi Özgül-Eyüp Belediyesi Silahtarağa Bilgi Evi Fen Bilimleri Eğitmeni

 

Fatih Kılıç-Silahtarağa Bilgi Evi Öğrencisi

Berat Kır-Silahtarağa Bilgi Evi Öğrencisi

Muhammed Arda Akman-Silahtarağa Bilgi Evi Öğrencisi

Yusuf Temel Güney-Silahtarağa Bilgi Evi Öğrencisi

Talha Burak Akten-Silahtarağa Bilgi Evi Öğrencisi

Nisa Naz Uysal-Silahtarağa Bilgi Evi Öğrencisi

Merve Coşgun-Silahtarağa Bilgi Evi Öğrencisi

Yaren Doruk-Silahtarağa Bilgi Evi Öğrencisi

İlgili İçerikler

Teknoloji

1. Kocaeli Bilişim Fuarı, 23-26 Kasım’da düzenlenecek. Türkiye’de teknolojinin geldiği son noktanın sergileneceği etkinlikte, yerli ve milli projeler öne çıkacak.

Teknoloji

Bu yıl 5’incisi düzenlenen Konya Bilim Festivali bugün başladı. Üç gün sürecek festivalin açılış gününde Bilim Genç dergisi yayın kurulu üyeleri bilim söyleşileri ile yer aldı.

Teknoloji

TÜBİTAK Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı tarafından alternatif enerjilerin kullanımına dikkat çekmek amacıyla düzenlenen TÜBİTAK Alternatif Enerjili Araç Yarışları, Kocaeli Körfez Yarış Pisti'nde tamamlandı.

Teknoloji

SpaceX ve Tesla Motor şirketlerinin sahibi Elon Musk’ın, düşük maliyetle ses hızına yakın hızlarda seyahati mümkün kılmayı amaçlayan projesi hızyuvarın (Hyperloop) ilk testi gerçekleştirildi

Teknoloji

Vantilatörler sıcak yaz günlerinde serinlememize yardımcı olan bir hava akımı oluşturur. Aslında vantilatörler ortamın sıcaklığını azaltmaz. 

Teknoloji

Amerika Birleşik Devletleri donanması, II. Dünya Savaşı sırasında Avrupa’ya malzeme taşımak için kargo gemileri üretti. Özgürlük Gemisi (Liberty...

Teknoloji

Örümceklerin ağ örerken ürettikleri ipek doğadaki en güçlü malzemelerden biridir. 

Teknoloji

TÜBİTAK tarafından bu yıl ikinci kez düzenlenecek Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması, 13-16 Temmuz 2017 tarihlerinde TUSAŞ-TAI Kahramankazan Yerleşkesi’nde gerçekleştirilecek.

Teknoloji

Günümüzde elektrikli araçlarla ilgili en önemli sorunlardan biri menzillerinin kısa olması.

Teknoloji

Silisyum ve kısaca CMOS olarak adlandırılan tamamlayıcı metal-oksit yarı iletkenler kullanılan mikroelektronik cihazlar sayesinde son 40 yılda bilgisayar, telefon ve kamera teknolojilerinde çok önemli gelişmeler yaşandı.