Skip to content Skip to navigation

Enerji Tüketmeden Soğutan Yüzey Kaplaması

Dr. Mahir E. Ocak
09/07/2020 - 16:46

Neocerambyx gigas

Bir grup araştırmacı yeryüzünün en sıcak ortamlarında bile hayatta kalmayı başarabilen bir böcek türünden ilham alarak bir soğutucu yüzey kaplaması geliştirdi. Dr. Haiwen Zhang ve arkadaşları tarafından yapılan araştırmayla ilgili makale Proceedings of the National Academy of Sciences (USA)’da yayımlandı.

Bilimsel yazında Neocerambyx gigas olarak adlandırılan bir böcek türü, kendini serinletmekteki üstün başarısıyla meşhur. Öyle ki Tayland ve Endonezya’daki aktif yanardağların civarında hava sıcaklığının 40°C, zemin sıcaklığınınsa 70°C’ye vardığı ortamlarda bile hayatta kalmayı başarıyor. Çeşitli ortamları enerji tüketmeksizin soğutmanın bir yolunu arayan araştırmacılar da işe böceğin kendini serin tutmayı nasıl başardığını inceleyerek başlamışlar.

Yapılan çalışmalar, kanatlarının üzerindeki piramit biçimli çıkıntıların böceğin serinlemesinde önemli rol oynadığını göstermiş. Bu çıkıntılar hem güneş ışığını etkili bir biçimde yansıtıyor hem de böceğin vücut ısısının kolayca etrafa yayılmasına yardımcı oluyor.

Araştırmacılar kısaca PDMS olarak adlandırılan bir tür polimer kullanarak yapısı böceğin kanatlarınınkine benzeyen, esnek filmler üretmişler. Deneyler üretilen malzemenin güneş ışığı altındaki malzemelerin sıcaklığını 9°C düşürdüğünü göstermiş. 

Üretilen film (altta) ve filmin mikro ölçekteki yapısı (üstte)

Geliştirilen malzemeden çeşitli amaçlarla yararlanmak mümkün. Örneğin araçların dış yüzeyi bu malzemeyle kaplanarak güneş altında aşırı ısınmaları engellenebilir. Elektronik cihazları soğuk tutmak için de bu filmlerden yararlanmak mümkün. Geliştirilen malzemenin bir diğer uygulama alanı, insanların serin kalmasına yardımcı olan kumaşların üretimi olabilir.

 

İlgili İçerikler

Biyoloji

Virüsler genellikle hastalık yapıcı patojenlerdir. Fakat bazı virüsler hastalıkların tedavisinde de kullanılabiliyor.

Biyoloji

Amannisa kelebekleri, alaca kelebekler ailesine ait bir kelebek cinsidir. Ayakları fırçaya benzediği için fırça ayaklılar olarak da bilinirler. Türkiye’de farklı türlerde amannisa kelebeği görülür.

Biyoloji

Biyomühendislik alanındaki çalışmalarından dolayı 2019 TÜBA Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı Ödülü’ne layık görülen Doç. Dr. Ahu Arslan Yıldız ile manyetik levitasyon teknolojisi üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik.

Biyoloji

Hidrojen gazı (H2) günümüzde alternatif bir enerji kaynağı olarak görülüyor. Hâlihazırda hidrojen gazıyla çalışan taşıtlar var. 

Biyoloji

Bir grup araştırmacı, virüslerin üzerine tutunamadığı bir tür kumaş geliştirdi. Üstelik kumaş tekrar tekrar yıkanıp kullanılabiliyor. Dr. Anthony J. Galante ve arkadaşları tarafından yapılan araştırma ile ilgili makale ACS Applied Materials & Interfaces’te yayımlandı.

Biyoloji

Kaşalot olarak da bilinen ispermeçet balinası (Physeter macrocephalus) Türkiye’de görülen dört balina türünden biri.

Biyoloji

Doğadaki her canlının kendine özgü yetenekleri vardır. Canlılar bu yeteneklerini kullanarak bulundukları ortamdaki yaşam koşullarına uyum sağlar.

Biyoloji

Hint Okyanusu’nun derinlerinde çalışmalar yapan bir grup araştırmacı tarafından keşfedilen yaklaşık 45 metre uzunluğundaki bir sifonofor bugüne kadar gözlemlenmiş en uzun hayvan olarak kayıtlara geçti.

Biyoloji

Carneige Melon Üniversitesinde çalışan bir grup araştırmacı PATRICK adını verdikleri bir yumuşak robot geliştirdi.

Biyoloji

Bakteriler de virüsler de çıplak gözle görülemeyecek kadar küçüktür. Peki sadece mikroskop yardımıyla görüntülenebilen bakterilerle virüsleri birbirinden ayıran özellikler nelerdir?