Skip to content Skip to navigation

Koronavirüs Tedbirleri Küresel Karbon Salımını Azalttı

Ayşenur Okatan
24/07/2020 - 09:00

Yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle yaşanan karantina süreci küresel karbon salımını büyük oranda azalttı. Uluslararası bir araştırma grubunun yakın zamanlarda yaptığı çalışmaya göreyse bu durum fazla uzun sürmeyecek.

Atmosferdeki karbondioksit miktarı -son on yıldır- her yıl yaklaşık %1 oranında artıyordu. Nature Climate Change dergisinde yayımlanan araştırmaya göre ise salgın nedeniyle yaşanan karantina sürecinde günlük karbondioksit salımı %17 oranında (17 milyon ton) azalarak 2016’daki seviyeye geriledi. Araştırmacılar özellikle karantina önlemleri nedeniyle kara ve deniz ulaşımında kullanılan araç sayısının azalmasının yanı sıra birçok fabrikanın çalışmaya ara vermesi sonucu üretimin ve enerji kullanımının düşmesinin bu durumun nedeni olduğunu söylüyor. Uçuş kısıtlamalarının küresel karbondioksit salımının azalmasına sağladığı katkı ise daha az.

Karantina süreci nedeniyle enerji kullanımı ve dolayısıyla karbondioksit salımı önemli ölçüde azalsa da bu düşüşün ekonomi, ulaşım veya enerji sistemlerinde gerçekleştirilen altyapı değişikliklerinden kaynaklanmadığı için sürdürülebilir olmayacağı düşünülüyor.

Yine de salgın sürecinde atmosferdeki karbondioksit oranında yaşanan bu düşüşün bir yansıması olarak, ülkeler stratejik planlarını yaparken iklim değişikliğini daha fazla göz önünde bulundurabilir ve küresel karbondioksit salımının azaltılmasına yönelik daha fazla önlem alabilir.

 

Kaynaklar:

İlgili İçerikler

Ekoloji / Çevre Bilim

Yıl boyunca çalıştık. Karantina nedeniyle de uzunca bir süre evde kaldık. Tüm bu süreçlerin ardından hepimiz biraz olsun tatil yapmayı hak ettik.

Ekoloji / Çevre Bilim

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde haziran ayında objektiflerinizi çevrenizdeki ağaçlara odaklamanızı istemiştik.

Ekoloji / Çevre Bilim

Bilim Genç olarak temmuz ayında objektiflerinizi çevrenizdeki taşlara odaklamanızı istiyoruz.

Ekoloji / Çevre Bilim

Bilim Genç olarak haziran ayında objektiflerinizi çevrenizdeki ağaçlara odaklamanızı istiyoruz.

Ekoloji / Çevre Bilim

Yalıçapkınıgiller ailesinde yer alan bayağı yalıçapkını (Alcedo atthis) Avrupa, Güneydoğu Asya ve Afrika’da görülür.

Ekoloji / Çevre Bilim

Bilimsel çalışmalar, günümüzden 90 milyon yıl önce Güney Kutbu civarındaki karaların yağmur ormanlarıyla kaplı olduğunu gösteriyor. 

Ekoloji / Çevre Bilim

NASA tarafından alınan uydu görüntüleri Çin’deki hava kirliliğinde çok büyük düşüş yaşandığını gösteriyor. Yaşanan değişim kısmen de olsa koronavirüsün yayılmasını önlemek için alınan önlemlere bağlanıyor.

Ekoloji / Çevre Bilim

Her canlı kendine en uygun yaşam koşullarında varlığını sürdürür. Örneğin bir kutup ayısı çölde yaşayamazken çölde büyüyüp gelişen bir kaktüs kutuplarda hayatta kalamaz. Okyanusta yaşayan canlıların da büyüyüp gelişebilmesi için deniz suyunun asitlik derecesinin belirli bir seviyede olması gerekiyor.

Ekoloji / Çevre Bilim

Uluslararası bir araştırma grubunun Nature Reviews’ta yayımladıkları bir makaleye göre, küresel ısınmanın ana nedeni olan atmosferdeki karbondioksit artışı, aynı zamanda yeryüzündeki bitki örtüsünün çoğalmasına sebep oluyor. 

Ekoloji / Çevre Bilim

İlki 2017 yılında gerçekleştirilen Antarktika bilim seferi yolculuğumuzun dördüncüsüne (TAE-IV) katılacak 24 kişilik ekip 9 Şubat’ta yolculuklarına başlıyor.