Skip to content Skip to navigation

Koronavirüsü Durdurmak İçin Uygulanabilecek İki Senaryo

Ayşenur Okatan
09/04/2020 - 16:51

Londra İmparatorluk Kolejinden bir grup araştırmacı, henüz aşısı veya tedavisi bulunmayan yeni tip koronavirüse karşı alınan önlem yöntemleri üzerine bir çalışma gerçekleştirdi. Araştırmacılar bilgisayar destekli simülasyon yöntemini kullanarak alınacak önlemlerin yaratacağı etki ile ilgili iki senaryo oluşturdu. ABD ve İngiltere’ye yönelik hazırlanan bu senaryolardan biri virüsün yayılma hızını yavaşlatmayı, diğeri ise virüsün toplumun geneline yayılmasını engellemeyi amaçlıyor.

Araştırmacıların virüsün yayılma hızının yavaşlatılması için kurguladıkları senaryoya göre hastalık belirtisi gösterenlerin 7 gün, bu kişilerle birlikte yaşayanların ise 14 gün boyunca evde izole edilmesi gerekiyor. Hastalık belirtisi gösterenlerin 70 yaşından büyük veya kritik hastalığı olan kişilerle sosyal izolasyonunun sağlanması da alınması gereken bir başka önlem. Araştırmacılar alınan kısıtlı önlemlerle virüsün toplum içinde yayılma hızının yavaşlayacağını düşünüyor. Bu durum sayesinde sağlık hizmetlerine duyulan ihtiyacın 2/3 oranında azaltılabileceği ve hayatını kaybedenlerin sayısının yarıya indirilebileceği belirtiliyor.

Araştırmacıların virüsün toplumun geneline yayılmasının engellenmesi üzerine kurguladıkları senaryoya göreyse benzer şekilde hastalık belirtisi gösteren kişilerin 7 gün, bu kişilerle birlikte yaşayanların ise 14 gün boyunca evde izole edilmesi gerekiyor. Ancak bu senaryoda ilkinden farklı olarak tüm bireyler arasında sosyal izolasyonun sağlanmasının yanı sıra okul ve üniversitelerin kapatılması gibi önlemler alınması yer alıyor. Araştırmacılar bu senaryo sayesinde virüsün yayılmasının tamamen engellenebileceğini düşünüyor.

Araştırmacılar ilk senaryo sonucunda alınacak önlemlere rağmen ölü sayısının yine de binlere ulaşabileceğini ve yoğun bakım ünitesi gibi kritik sağlık hizmetlerine olan ihtiyacın da devam edeceğini düşünüyor. Bu yüzden araştırmacılar ikinci senaryonun uygulanmasının virüsün yayılımını engellemek için en uygun senaryo olduğunu düşünüyor. Fakat bu senaryoda alınacak önlemlerin aşı veya tedavi bulununcaya kadar önlemlerin sürdürülmesinin gerektiği ve bu sürenin de 18 aydan daha fazla olabileceği de belirtiliyor.

Kaynak:

İlgili İçerikler

Tıp ve Sağlık

Sayısız bitki ve canlı çeşitliliğiyle su altı keşfedilmeyi bekleyen bir ortam. Su altına olan ilginizin daha önce çekilmiş fotoğrafları incelemekle sınırlı kalmasını istemiyor ve bu keşfedilmemiş dünyayı kendiniz deneyimlemek istiyorsanız, bunun en iyi yollarından biri dalış sporu ile ilgilenmek.

Tıp ve Sağlık

Aşırı şeker tüketilmesinin hiperaktiviteye neden olduğu konusunda bilim insanları arasında görüş birliği bulunmasa da obezite, diyabet yani şeker hastalığı, karaciğerde yağlanma, diş problemleri gibi sorunlara neden olduğu biliniyor.

Tıp ve Sağlık

İletişim ve bilgi teknolojilerinin hızla yaygınlaşmasıyla sosyal medya yaşamımızın ayrılmaz bir parçası  hâline geldi. 

Tıp ve Sağlık

Milyonlarca insanı etkileyen yeni tip koronavirüsün neden olduğu COVID-19 hastalığının henüz etkisi kanıtlanmış bir tedavisi veya aşısı yok. İlaç ve aşı geliştirme çalışmaları ise sürüyor.

Tıp ve Sağlık

N95-N99/FFP2-FFP3 maskelerin, parçacıkların geçirgenliğini engelleyen nanofiber filtreleri TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Malzeme Enstitüsü tarafından üretildi.

Tıp ve Sağlık

Kimi zaman bazı yiyecekleri canımız diğerlerine göre daha çok çeker. Bunun sebebiyse vücudumuz için gerekli besin maddelerini günlük olarak belirli oranlarda almak zorunda olmamız.

Tıp ve Sağlık

Yeni tip koronavirüsün ağız, burun, boğaz gibi solunum yollarından geçip akciğerlere ve havayı soluk borusundan akciğerlere taşıyan hava yolları olan bronşlara yerleştiği ve bunun sonucunda virüsün bulaştığı kişide solunum yetmezliğinin ortaya çıktığı artık biliniyor.

Tıp ve Sağlık

Yeni tip koronavirüs, solunum yolu enfeksiyonuna neden oluyor. Bu nedenle COVID-19’a yakalanan hastalardan ciddi solunum yetmezliği yaşayanların tedavisinde mekanik ventilatörlere yani solunum cihazlarına ihtiyaç duyuluyor.

Tıp ve Sağlık

Kısa bir sürede tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüsün neden olduğu COVID-19 hastalığının henüz bir tedavisi ya da aşısı bulunmuyor.

Tıp ve Sağlık

Bir grup araştırmacı, fareler üzerinde yaptıkları deneylerde hayvanların beyninde ağrı algısını kontrol eden bir bölge keşfetti.