Skip to content Skip to navigation
Tıp ve Sağlık

Gün boyunca çevremizdeki bakterilerden korunmak için çeşitli önlemler alırız: Ellerimizi antibakteriyel sabunlarla yıkar, dezenfektan sıvılarla dokunduğumuz yerleri temizleriz.

Tıp ve Sağlık

Görmenin gerçekleşmesi için ışığı retinaya ulaştıran gözbebekleri ışığa duyarlı olarak büyüyüp küçülür. Fazla aydınlık ortamlarda ışık yoğun olduğundan gözbebeklerimiz küçülürken karanlıkta göze mümkün olduğunca ışığın girmesi için büyürler.

Fizik

Isaac Newton’un tüm zamanların en iyi bilim insanlarından biri olduğu herkes tarafından bilinir ancak İngiltere Kraliyet Darphanesi’nde yaklaşık 30 yıl yöneticilik yaptığı pek bilinmez.

Kimya

ABD’nin Kansas eyaletinde yaşayan 10 yaşındaki 5. sınıf öğrencisi Clara Lazen fen bilgisi dersinde şans eseri tetranitratoksikarbon maddesini buldu.

Kimya

Alkali metaller (örneğin lityum, sodyum, potasyum, rubidyum ve sezyum) hava ile temas ettikleri anda oksitlenir. Bu metaller suya düşerse patlamaya bile yol açabilirler.

Fizik

Kedilerin enteresan huylarını, ilginç yeteneklerini ya da muzipliklerini duymuşsunuzdur. Peki, bir kedinin akademik dünyada yayınları ile ses getirdiğini biliyor muydunuz?

Kimya

Çevremize baktığımız zaman somut maddeler görürüz. Bu maddeler bir bütün gibi görünse de aslında tüm maddelerin yapı taşı olan atomların, dolayısıyla da tüm maddelerin %99,99999’u boşluktan ibarettir.

Gökbilim ve Uzay

Nötron yıldızı, yakıtı bittiği için sönmüş büyük bir yıldızdan geriye kalanlardır.

Biyoloji

Termal kameralar nesnelerden çıkan ısıyı kızıötesi dalga olarak algılayarak görüntü oluşturur.

Fizik

Isıtılan bir madde genleşir yani boşlukta daha fazla yer kaplar. Aynı şekilde soğuyan bir madde de daha az yer kaplayarak büzülür.