Skip to content Skip to navigation

12. İstanbul Buluş Şenliği Yarışması

Mehmet Koçak
24/11/2015 - 09:18

JPL-NASA mühendislerinin 1998’den beri ABD’de her yıl kendi aralarında eğlence amaçlı düzenledikleri ve Güney Kaliforniya’daki orta dereceli okulların katılımına da açık olan “Invention Challenge” isimli yarışma, ABD dışında sadece Türkiye’de yapılıyor. İstanbul’da Bilgi Üniversitesi tarafından 2004 yılından beri “Buluş Şenliği” ismiyle düzenlenen yarışma, ABD’deki benzeriyle aynı format ve içeriğe sahip.

Yarışmayı düzenleyenler, uygulamaya dayanan fiziksel bir problem ortaya koyarak öğrencileri ve meraklıları, tasarlayacakları bir düzenekle problemi çözmeye davet ediyor.

Katılımcılar her türlü detayı en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş olan problemi, belirlenen kural ve koşullara uyarak çözmeye ve buluşlarıyla yarışmayı kazanmaya çalışıyorlar. Yarışmada birinci, jüri tarafından değil, ölçüm ve sayım yoluyla belirleniyor.

Yarışmanın bu yılki teması “top atışı”. Yarışmacılar üç voleybol topunu bir dakika içinde üç farklı hedefe atacak bir cihaz tasarlayarak en yüksek puanı almaya çalışacaklar.

Bilgi Üniversitesi santralistanbul Kampüsü’nde 5 Aralık 2015 tarihinde yapılacak yarışmayla ilgili ayrıntılı bilgiye http://www.bulus.ws adresinden ulaşabilirsiniz.

İlgili İçerikler

Teknoloji

Uçsuz bucaksız derin denizlerde yaşayan canlıları incelemek, günümüzde kullanılan gelişmiş teknolojilere rağmen, araştırmacılar için hâlâ zorlu bir süreç. Bu süreci kolaylaştırmak isteyen araştırmacılar yeni yöntemler geliştiriyor.

Teknoloji

İtalya’daki Ferrara Üniversitesi’nden Dr. Giovanna Paolone ve arkadaşları epilepsi tedavisi için bir beyin implantı geliştirdi. Beynin hastalıklı bölgelerine yerleştirilen cihaz, epilepsi tedavisinde kullanılan bir tür protein salgılıyor.

Teknoloji

TÜBİTAK Popüler Bilim Dergileri, hem Dünya Kadınlar Günü’nü hem de Pi Günü’nü kapsayan 8-14 Mart Bilim ve Teknoloji Haftası için Türkiye’nin dört bir yanında farklı temalarda bilim söyleşileri etkinlikleri düzenliyor.

Teknoloji

Yıldız Teknik Üniversitesi IEEE Öğrenci Topluluğu tarafından bu yıl 14’üncüsü düzenlenen İletişim ve Bilişim Teknolojileri Günleri’nin başvuruları başladı.

Teknoloji

Hollywood 1920’li yılların başlarında dünyanın önde gelen film üretim merkezi haline geldi. Avrupa sineması ise özel efektler konusunda teknik olarak üst düzey projeler üretti.

Teknoloji

İtalya Teknoloji Entitüsü’nde çalışan Indrek Must, Edoardo Sinibaldi ve Barbara Mazzolai bitki filizleri gibi kıvrılabilen ve tırmanabilen yumuşak bir robot geliştirdi.

Teknoloji

Connecticut ve Toronto üniversitelerinden bir grup araştırmacı basınç, sıcaklık, hareket, titreşim, ses ve manyetik alanları algılayabilen bir sensör geliştirdi. Gelecekte, derileri yanmış hastaların yeniden hissetmesine imkân veren yapay derilerin geliştirilmesi mümkün olabilir.

Teknoloji

Üç boyutlu yazıcılar sayesinde hastaların hasarlı organlarının modelleri birebir ölçüde üretilerek ameliyat öncesi provalarda doktorlar tarafından kullanılıyor.

Teknoloji

“Fikrini Geleceğe Taşı” sloganıyla gerçekleştirilecek yarışmaya kendi projesini hayata geçirmek isteyen girişimcilik ruhuna sahip üniversite öğrencileri, akademisyenler ve girişimci şirketler başvurabiliyor.

Teknoloji

Yıldız Teknik Üniversitesi IEEE YTÜ Öğrenci Kulübü tarafından bu yıl 15.’si düzenlenen RLC Günleri’nin başvuruları başladı.