Skip to content Skip to navigation

12. İstanbul Buluş Şenliği Yarışması

Mehmet Koçak
24/11/2015 - 09:18

JPL-NASA mühendislerinin 1998’den beri ABD’de her yıl kendi aralarında eğlence amaçlı düzenledikleri ve Güney Kaliforniya’daki orta dereceli okulların katılımına da açık olan “Invention Challenge” isimli yarışma, ABD dışında sadece Türkiye’de yapılıyor. İstanbul’da Bilgi Üniversitesi tarafından 2004 yılından beri “Buluş Şenliği” ismiyle düzenlenen yarışma, ABD’deki benzeriyle aynı format ve içeriğe sahip.

Yarışmayı düzenleyenler, uygulamaya dayanan fiziksel bir problem ortaya koyarak öğrencileri ve meraklıları, tasarlayacakları bir düzenekle problemi çözmeye davet ediyor.

Katılımcılar her türlü detayı en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş olan problemi, belirlenen kural ve koşullara uyarak çözmeye ve buluşlarıyla yarışmayı kazanmaya çalışıyorlar. Yarışmada birinci, jüri tarafından değil, ölçüm ve sayım yoluyla belirleniyor.

Yarışmanın bu yılki teması “top atışı”. Yarışmacılar üç voleybol topunu bir dakika içinde üç farklı hedefe atacak bir cihaz tasarlayarak en yüksek puanı almaya çalışacaklar.

Bilgi Üniversitesi santralistanbul Kampüsü’nde 5 Aralık 2015 tarihinde yapılacak yarışmayla ilgili ayrıntılı bilgiye http://www.bulus.ws adresinden ulaşabilirsiniz.

İlgili İçerikler

Teknoloji

Pekin Üniversitesi’nde çalışan Prof. Dr. Zhiyong Zhang ve öğrencileri, anne karnındaki bebeklerin Down sendromlu olup olmadığını tespit edebilen, transistör (elektrik sinyallerini yükseltmede kullanılan bir tür devre elemanı) tabanlı bir DNA sensörü geliştirdi.

Teknoloji

Atıkların sebep olduğu kirlilik günümüzün en önemli çevre sorunlarından biri. Bu nedenle araştırmacılar doğaya zarar veren atıkların yeniden kullanılabilmesi üzerine çalışmalar yapıyor. Her yıl milyonlarca atık geri dönüştürülmek amacıyla insan gücüyle ayrıştırılsa da artık bu işi otonom olarak yapabilecek robotlar geliştiriliyor.

Teknoloji

Hibrit enerjili uçak BEHA’nın (biyoelektrikli hibrit hava aracı) 2025’te yolcu taşımaya başlayarak hizmete girmesi hedefleniyor. 18 yolcu kapasiteli uçak, özgün kanat tasarımı sayesinde 300 metre uzunluğundaki çok kısa pistlerde kalkış ve iniş yapabilecek.

Teknoloji

Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam’da Bilim ve Teknik kitabında, 1270 ve 1280 yılları arasında Moğolların Bağdat’ı istilasının hemen ardından Arap mucit Hasan Rammah’ın Kitâbü’l Fürusiyye ve’l-Menasibü’l-Harbiyye adlı eserinde tarif ettiği ve “kendi kendine hareket eden ve yanan yumurta” olarak isimlendirdiği düzeneğin torpidonun tarihteki bilinen ilk örneği olduğundan bahsediyor.

Teknoloji

1928’de Walt Disney en büyük çizgi film yapım şirketlerinden biriydi. Dönemin en önemli yapımlarından biri olan Buharlı Gemi Willie (Steamboat Willie - 1928) yönetmen Ub Iwerks ve Walt Disney imzasıyla perdeye yansıdı. Başrolde ününü günümüzde de devam ettiren Disney kahramanı Mickey Mouse vardı.

Teknoloji

11-13 Nisan tarihleri arasında İTÜ Ayazağa Kampüsü Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek İstanbul Teknik Üniversitesi Robot Olimpiyatları İTÜRO 2019’un başvuruları başladı.

Teknoloji

Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi tarafından bu yıl “Dijital Türkiye” ana temasıyla düzenlenecek 8. Science Expo, 2-5 Mayıs 2019 tarihleri arasında Bursa’da gerçekleştirilecek.

Teknoloji

Uçsuz bucaksız derin denizlerde yaşayan canlıları incelemek, günümüzde kullanılan gelişmiş teknolojilere rağmen, araştırmacılar için hâlâ zorlu bir süreç. Bu süreci kolaylaştırmak isteyen araştırmacılar yeni yöntemler geliştiriyor.

Teknoloji

İtalya’daki Ferrara Üniversitesi’nden Dr. Giovanna Paolone ve arkadaşları epilepsi tedavisi için bir beyin implantı geliştirdi. Beynin hastalıklı bölgelerine yerleştirilen cihaz, epilepsi tedavisinde kullanılan bir tür protein salgılıyor.

Teknoloji

TÜBİTAK Popüler Bilim Dergileri, hem Dünya Kadınlar Günü’nü hem de Pi Günü’nü kapsayan 8-14 Mart Bilim ve Teknoloji Haftası için Türkiye’nin dört bir yanında farklı temalarda bilim söyleşileri etkinlikleri düzenliyor.