Skip to content Skip to navigation

2001 Yılında Antarktika’da

Dr. Bülent Gözceloğlu
29/06/2016 - 10:00

Dergimizde, Antarktika’da çalışmalar yapan Türk araştırmacılara yer veriyoruz. İlk konuğumuz 2001 yılında Beyaz Kıta’da araştırma yapan Dr. Sinan Hüsrevoğlu.

TÜBİTAK Bilim Genç: Kendinizi tanıtır mısınız?

Dr. Sinan Hüsrevoğlu: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden mezun olduktan sonra Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Deniz Bilimleri Enstitüsü’nde Fiziksel Oşinografi programında yüksek lisansımı, ABD’deki Old Dominion Üniversitesi’nde ise doktoramı tamamladım. Şu anda Katar Üniversitesi Çevre Bilimleri Merkezi’nde araştırmacı öğretim üyesi olarak çalışıyorum. Daha önce İrlanda Deniz Enstitüsü, ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü ve TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Çevre Enstitüsü’nde çalıştım. Fiziksel oşinografi, deniz gözlem ve izleme, sayısal modelleme (deniz, ekosistem, iklim), yüksek başarımlı hesaplama gibi alanlarda araştırmalar yapıyorum.

TÜBİTAK Bilim Genç: Antarktika’ya ne zaman ve nasıl gittiniz?

Dr. Sinan Hüsrevoğlu: 24 Temmuz - 31 Ağustos 2001 tarihleri arasında buzkıran araştırma gemisi RVIB Nathaniel B. Palmer ile US Southern Ocean GLOBEC Projesi kapsamında Antarktika Yarımadası’nın batı kısmında gerçekleştirilen NBP01-03 kodlu araştırma seferine katıldım. Seferi, Şili’nin liman kenti Punta Arenas’tan çıkıp tekrar aynı şehre dönerek tamamladık. Bu süreçte bilimsel çalışmalarımı deniz üzerindeyken gerçekleştirdim, karada herhangi bir çalışma yapmadım.

TÜBİTAK Bilim Genç: Peki, Antarktika’da hangi araştırmaları/gözlemleri yaptınız?

Dr. Sinan Hüsrevoğlu: Antarktika araştırma seferinde hidrografik veri toplama ekibinde yer aldım. Ancak ana çalışma konum bu değildi. Doktora çalışmamı “Antarktika Ross Denizi’nde Mevsimsel Deniz Buzu Döngüsünün Sayısal Modellemesi” üzerine yapmıştım.

TÜBİTAK Bilim Genç: Antarktika çalışmalarına nasıl katıldınız?

Dr. Sinan Hüsrevoğlu: Doktora yaptığım bölümde Antarktika ile ilgili hâlihazırda devam eden çalışmalar vardı. Hem gözlemsel oşinografi hem de sayısal modelleme açısından bu zorlu ortamın dinamikleri üzerine araştırma yapmak bilimsel açıdan büyük bir şanstı. Ben de devam eden çalışmalara katılarak bu şansı değerlendirdim.

TÜBİTAK Bilim Genç: Ülkemize döndükten sonra Antarktika konusundaki çalışmalarınızı sürdürdünüz mü? Sizce bu konuda neler yapılmalı?

Dr. Sinan Hüsrevoğlu: Türkiye’ye döndükten sonra Antarktika konusunda bilimsel bir çalışma yapmadım, ancak şu anda Türkiye’de yürütülen Antarktika çalışmaları inisiyatifinin başlangıcında yer aldım ve Katar’a taşınana kadar inisiyatifin çalışmalarına katkı sağlamaya çalıştım. İnisiyatif hayli yol aldı, İstanbul Teknik Üniversitesi bünyesinde bir merkez kuruldu ve araştırma seferi tamamlandı. Bu gelişmeleri çok olumlu görüyorum. Antarktika çalışmalarının finansal yükü hayli fazla. Ancak uluslararası bilimsel birikime katkı ve görünürlük açısından yüksek katma değere sahip. Bu yüzden, bu çalışmaların sürdürülebilir olması için sürekli bir kamu desteğine ihtiyaç var. Hem Türkiye’de hem de uluslararası iş birliği çerçevesinde oluşturulacak ekipler tarafından Antarktika’da oşinografik, atmosferik, biyosferik ve karasal çalışmalara devam edilmesi, bu konuda yüksek lisans-doktora tezlerinin desteklenmesi ve bilimsel kapasitenin (araştırma ve uzman personel) artırılması gerektiğini düşünüyorum.

İlgili İçerikler

Ekoloji / Çevre Bilim

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde ekim ayının konusu “Yağmur Sonrası”. Fotoğraflarınızı Bilim Genç’te paylaşırken, açıklama bölümüne #YağmurSonrası etiketini eklemeyi unutmayın.

Ekoloji / Çevre Bilim

İnsanların yaklaşık dörtte biri Güneş’e ya da parlak ışığa baktığında hapşırır ve bu olay genellikle karanlık bir ortamdan çıkıp yoğun ve parlak ışığa maruz kalındığında ortaya çıkar.

Ekoloji / Çevre Bilim

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde ağustos ayında objektiflerinizi, mevsim sıcaklıklarının günlük yaşamınızı nasıl şekillendirdiğini ve mevsim sıcaklıklarındaki değişimin çevrenizdeki etkilerine odaklamanızı istemiştik.

Ekoloji / Çevre Bilim

Küresel ortalama sıcaklığın ölçülmesi Dünya’nın yüzey sıcaklığında zamanla ortaya çıkan değişimlerin belirlenmesi açısından hayli önemli.

Ekoloji / Çevre Bilim

Climatic Change dergisinde yayımlanan araştırmaya göre Dünya’nın ortalama sıcaklığındaki artış nedeniyle uçaklar yakın gelecekte daha az yolcuyla havalanmak zorunda kalabilir.

Ekoloji / Çevre Bilim

Bir grup araştırmacı bugüne kadar yapılmış en gerçekçi küresel iklim değişikliği deneylerinden birine imza attı. Antarktika Okyanusu’ndaki bir deniz yatağını ısıtan ve meydana gelen değişiklikleri gözlemleyen Dr. Gail Aston ve arkadaşları, küresel ısınmanın tahmin edilenden çok daha büyük sorunlara yol açabileceğini belirtiyor.

Ekoloji / Çevre Bilim

Temmuz ayında Ege Denizi’nde meydana gelen Richter ölçeği ile 6,6 büyüklüğündeki deprem sonrası yaklaşık 30 santimetre yüksekliğinde tsunami dalgaları oluştu. Oluşan dalgalar, yüksekliği görece fazla olmamasına rağmen, araçları kolayca sürükleyebilecek kadar güçlüydü. Peki, tsunami dalgalarını durdurmak mümkün mü?

Ekoloji / Çevre Bilim

Küresel ısınma ve orman yangınları birbiriyle bağlantılı iki olgu. Araştırmalar orman yangınlarının sadece küresel ısınmanın bir sonucu olmadığını aynı zamanda küresel ısınma üzerinde önemli etkileri olduğunu gösteriyor.

Ekoloji / Çevre Bilim

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde ağustos ayında objektiflerinizi, mevsim sıcaklıklarının günlük yaşamınızı nasıl şekillendirdiğini ve mevsim sıcaklıklarındaki değişimin yaşadığınız yerlerdeki etkilerini kayda geçirmek amacıyla kullanmanızı istiyoruz. 

Ekoloji / Çevre Bilim

Bermuda Üçgeni, Atlas Okyanusu’nda Miami (Florida) ile Porto Riko’daki San Juan ve Bermuda adaları arasındaki bölgeye verilen isim.