Skip to content Skip to navigation

2004 BL86 Asteroidi Dünya’nın Yakınından Geçecek

Bilim Genç
19/01/2015 - 16:48

Geçtiğimiz yıl gökbilim alanında heyecan verici gelişmeler yaşandı. Yeni yılda da uzay araştırmalarıyla ilgili gelişmeler hız kesmeden devam ediyor. 2004 yılında keşfedilen BL86 isimli asteroit 26 Ocak’ta Dünya’nın 1,2 milyon kilometre yakınından geçecek. Bu mesafe Dünya ile Ay arasındaki uzaklığın üç katı kadar. Yansıttığı ışığa dayanılarak yapılan tahminlere göre asteroidin çapı yarım kilometre civarında. 1999 yılında tespit edilen AN10 isimli asteroit 2027 yılında Dünya’nın yakınından geçene kadar bu boyutta başka bir asteroit gözlemlenmeyecek.

NASA’da çalışan bilim insanları asteroidi mikrodalga sinyallerini kullanarak gözlemlemeyi planlıyor. Bunu anne karnındaki bebeği görmemizi sağlayan ultrasonla görüntülemeye benzetebiliriz. Şu an hakkında neredeyse hiçbir şey bilmediğimiz asteroide mikrodalga sinyalleri yollanacak ve yaklaşık bir gün sonra geri yansıyacak sinyallerin incelenmesiyle asteroidin fiziksel ve kimyasal yapısıyla ilgili detaylı bilgi elde edilecek.

NASA/JPL-Caltech

2004 BL86 asteroidi teleskoplarla ve güçlü dürbünlerle gözlemlenebilecek. Bu asteroidin yaklaşık 200 yıl sonra Dünya’nın yakınından tekrar geçeceği öngörülüyor. Bu açıdan 26 Ocak Pazartesi gecesi gökbilim severler için kaçırılmayacak bir fırsat.

İlgili İçerikler

Gökbilim ve Uzay

Dünya’nın manyetik alanı, yeryüzünü Güneş’ten gelen zararlı ışınlardan koruyan bir kalkan görevi görür. Eğer bu koruyucu kalkan olmasaydı güneş rüzgârı atmosferi yok eder ve Dünya yaşama elverişsiz bir hale gelirdi.

Gökbilim ve Uzay

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) Güneş Sistemi’nin dışındaki gezegenleri (ötegezegen olarak adlandırılır) keşfetmek için tasarladığı Geçiş Halindeki Ötegezegen Araştırma Uydusu (TESS) 18 Nisan 2018’de ABD’deki Cape Canaveral Üssü’nden SpaceX Falcon 9 roketiyle uzaya fırlatıldı.

Gökbilim ve Uzay

Göktaşı çarpmaları, gezegenlerin oluşumunda ve zamanla geçirdiği değişimlerde çok önemli rol oynar. Ancak bir göktaşı çarpması sonucu oluşmuş bir krateri, çarpmanın üzerinden yüz milyonlarca yıl geçtikten sonra inceleyerek çarpmanın hangi koşullar altında meydana geldiğini belirlemek çok zordur.

Gökbilim ve Uzay

Mart ayı Kuzey Yarımküre’ye baharı getiriyor. Çünkü 20 Mart’ta gerçekleşecek ilkbahar ılımı (yani gece ve gündüz sürelerinin eşit olduğu tarih) Kuzey Yarımküre’de bahar mevsiminin başlangıcı olarak kabul edilir.

Gökbilim ve Uzay

Uzayda görev yapan yer gözlem uydularımızla iletişim kurmak amacıyla gerçekleştirilen Milli Yer İstasyonu Geliştirme Projesi’nin önemli bir aşaması olan, 7,3 metre çapındaki reflektör antenin üretimi geçtiğimiz yıl aralık ayında tamamlandı.

Gökbilim ve Uzay

ABD Ulusal Uzay ve Havacılık Dairesi’nin (NASA) Mars’ın yüzeyinde yaklaşık on beş yıldır araştırmalar yapan Opportunity keşif aracının görevi sonlandı. 

Gökbilim ve Uzay

2019 TÜBİTAK Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması başvuruları başladı. Başvurular 8 Mart’a kadar devam edecek.

Gökbilim ve Uzay

Ay’ın görünmeyen yüzüne inen ilk uzay aracıolan Chang’e-4 Ay’ın görünmeyen yüzünün bugüne kadar kaydedilen yüksek uzaysal çözünürlüklü ve en güncel görüntülerini Dünya’ya gönderiyor.

Gökbilim ve Uzay

2021’de uzaya fırlatılması planlanan James Webb Uzay Teleskobu, Büyük Patlama’dan Güneş Sistemi’nin oluşumuna kadar daha birçok konuda önemli bilgiler sağlayabilir.

Gökbilim ve Uzay

Bir grup araştırmacı, uydu verilerini kullanarak nehir havzalarındaki su seviyelerinin değişimini tahmin etmeye imkân veren bir yöntem geliştirdi. Konu ile ilgili bir makale Dr. Eva Boergens ve arkadaşları tarafından Journal of Hydrology’de yayımlandı.