Skip to content Skip to navigation

2004 BL86 Asteroidi Dünya’nın Yakınından Geçecek

Bilim Genç
19/01/2015 - 16:48

Geçtiğimiz yıl gökbilim alanında heyecan verici gelişmeler yaşandı. Yeni yılda da uzay araştırmalarıyla ilgili gelişmeler hız kesmeden devam ediyor. 2004 yılında keşfedilen BL86 isimli asteroit 26 Ocak’ta Dünya’nın 1,2 milyon kilometre yakınından geçecek. Bu mesafe Dünya ile Ay arasındaki uzaklığın üç katı kadar. Yansıttığı ışığa dayanılarak yapılan tahminlere göre asteroidin çapı yarım kilometre civarında. 1999 yılında tespit edilen AN10 isimli asteroit 2027 yılında Dünya’nın yakınından geçene kadar bu boyutta başka bir asteroit gözlemlenmeyecek.

NASA’da çalışan bilim insanları asteroidi mikrodalga sinyallerini kullanarak gözlemlemeyi planlıyor. Bunu anne karnındaki bebeği görmemizi sağlayan ultrasonla görüntülemeye benzetebiliriz. Şu an hakkında neredeyse hiçbir şey bilmediğimiz asteroide mikrodalga sinyalleri yollanacak ve yaklaşık bir gün sonra geri yansıyacak sinyallerin incelenmesiyle asteroidin fiziksel ve kimyasal yapısıyla ilgili detaylı bilgi elde edilecek.

NASA/JPL-Caltech

2004 BL86 asteroidi teleskoplarla ve güçlü dürbünlerle gözlemlenebilecek. Bu asteroidin yaklaşık 200 yıl sonra Dünya’nın yakınından tekrar geçeceği öngörülüyor. Bu açıdan 26 Ocak Pazartesi gecesi gökbilim severler için kaçırılmayacak bir fırsat.

İlgili İçerikler

Gökbilim ve Uzay

Günlük hayatta karşılaştığımız pek çok soruna çözümler sunan üç boyutlu yazıcı teknolojisi artık dünya dışında yaşam alanları oluşturma araştırmalarını kolaylaştıracak adımlar atılmasına yardımcı oluyor.

Gökbilim ve Uzay

Her yıl mayıs ayının ilk günlerinde Eta Kova göktaşı yağmuru en yüksek etkinliğe ulaşır. Bu yıl 6 Mayıs’ta sabaha karşı en yüksek etkinliğe ulaşacak Eta Kova göktaşı yağmuru sırasında gökyüzünde saatte 60 göktaşı görülebilir.

Gökbilim ve Uzay

Bahçenizde, binaların çatılarında, sokakta hatta saçlarınızın arasında bile meteor parçaları olabileceğini biliyor muydunuz? Mikrometeorit adı verilen bu parçacıklar hemen hemen her yerdeler. Peki, nereden geliyor bu mikrometeoritler? Yapılarında ne var? Onları nasıl inceleyebiliriz?

Gökbilim ve Uzay

Uzayda, 4,6 milyar yıl önce Güneş Sistemi’nin içinde oluştuğu toz ve gaz bulutundan kalma kayaç ve metal parçaları bulunur.

Gökbilim ve Uzay

Güneş benzeri yıldızlar, yakıtlarını tükettiklerinde patlayarak dış kabuklarını atar ve yıldızın etrafı gezegenimsi bulutsu adı verilen toz ve gaz bulutuyla çevrelenir. Geriye ise "beyaz cüce" olarak adlandırılan çekirdekleri kalır.

Gökbilim ve Uzay

1610 yılında Galileo Galilei’nin Johannes Kepler'e gönderdiği mesaj tam olarak bu yazının başlığındaki gibiydi: “smaismrmilmepoetaleumibunenugttau

Gökbilim ve Uzay

İki yüzün üzerinde araştırmacının yer aldığı uluslararası bir araştırma grubu, ilk kez bir karadeliği doğrudan görüntülemeyi başardı. Karadelik, Dünya’ya yaklaşık 55 milyon ışık yılı uzaklıktaki Messier 87 ya da kısaca M87 olarak adlandırılan bir gökadanın merkezinde yer alıyor.

Gökbilim ve Uzay

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından gezegenin iç yapısını incelemek amacıyla Mars’a gönderilen InSight (Interior Exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport) uzay aracı 26 Kasım 2018’de gezegenin yüzeyine inmişti.

Gökbilim ve Uzay

Uzaya giden astronotlar çok sayıda bakteriyi de beraberlerinde götürürler. Bu bakterilerin büyük çoğunluğu zararsızdır. Ancak zamanla bu durum değişebilir. Uzaydaki koşullar yeryüzündekilerden çok farklıdır. 

Gökbilim ve Uzay

Nisan ayında Mars’ın Boğa Takımyıldızı’ndaki ilgi çekici yolculuğuna tanık olabilirsiniz. Mars ayın ilk günlerinde Ülker Yıldız Kümesi’nin (Yedi Kız Kardeş olarak da bilinir) yakınlarında görülebilir.