Skip to content Skip to navigation

2019 Yazını CERN’de Geçirmek İster misiniz?

Dr. Tuba Sarıgül
17/01/2019 - 16:01

Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’nin (CERN) lisans ve yüksek lisans öğrencilerine yönelik düzenlediği CERN yaz öğrenci programı (CERN openlab) başvuruları 31 Ocak’a kadar devam ediyor.

Haziran-ağustos ayları arasında dokuz hafta sürecek program boyunca öğrenciler bilgi teknolojileri alanındaki projelerde çalışma imkânı yakalayabilecek. Öğrenciler aynı zamanda CERN’den ve diğer araştırma merkezlerinden araştırmacılar tarafından verilen bilgi teknolojileri alanındaki derslere katılabilecek ve CERN’deki parçacık hızlandırıcı ve diğer deney merkezlerini ziyaret edebilecek.

CERN programa kabul edilen öğrencilerin yolculuk masraflarını karşılıyor, konaklama yeri bulma konusunda destek veriyor, sağlık sigortalarını yapıyor ve öğrencilere yemek ve konaklama masraflarını karşılayabilmeleri için günlük 90 İsviçre frangı geçim desteği veriyor.

Programa mühendislik, fizik ve matematik bölümlerinde eğitim alan lisans ve yüksek lisans öğrencileri başvurabiliyor. Programa başvuracak lisans öğrencilerinin 2019 yazına kadar üniversitede üçüncü yıllarını tamamlamış olması gerekiyor.

Program hakkında ayrıntılı bilgi edinmek ve programa başvurmak için CERN openlab’ın internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

İlgili İçerikler

Fizik

2019 yılı TÜBİTAK Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları başvuruları başladı. Başvurular 7 Mart’a kadar devam edecek. Yarışlar 16-22 Eylül 2019 tarihleri arasında İstanbul Atatürk Havalimanı’nda gerçekleştirilecek.

Fizik

Basit makineler, çok az parçadan oluşan ve genellikle tek bir kuvvetin kullanıldığı araçlardır.

Fizik

Kitap ödüllü Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde şubat ayının konusu “Hareket”. Fotoğraflarınızı Bilim Genç’te paylaşırken açıklama bölümüne #Hareket etiketini eklemeyi unutmayın!

Fizik

Elektrik ve elektronik mühendisliğinde biyomalzeme tabanlı fotonik aygıtlar konusundaki uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmalarıyla 2018 yılı TÜBİTAK Teşvik Ödülü’ne layık görülen Dr. Sedat Nizamoğlu ile Bilim Genç ekibi olarak bir söyleşi gerçekleştirdik.

Fizik

Uluslararası Birim Sistemi’nde (SI) değişiklikler yapılmasına karar verildi. 20 Mayıs’tan itibaren geçerli olacak yeni birimlerde fiziksel nesnelere yapılan hiçbir referans kalmadı. SI’nın temelini oluşturan yedi temel birim, yedi sabit üzerinden tanımlanacak.

Fizik

Ambalaj lastiğini serbest bıraktıktan sonra bazen lastik parmağımıza çarpar ve canımızı acıtır. Peki, lastik eski haline dönerken çok hızlı bir şekilde hareket etmesine rağmen neden bazen parmağımıza çarparken bazen çarpmaz?

Fizik

Prof. Dr. Zafer Durusoy ile kurucusu olduğu Hacettepe Teknopark’taki Nanovak firmasında ürettikleri vakum odaları ve vakum odalarının kullanım alanlarıyla ilgili bir söyleşi gerçekleştirdik.

Fizik

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde aralık ayında doğayı, insanları, hayvanları ya da fotoğrafınızın odağındaki diğer nesneleri siyah-beyaz ifade etmenizi istemiştik. Bu süreçte #SiyahBeyaz etiketiyle Bilim Genç’te paylaştığınız fotoğraflar Bilim Genç ekibi tarafından değerlendirildi.

Fizik

"Evren genişliyor" dediğimizde aklımıza evrenin en uç noktasının hiçliğe doğru gittiği gibi bir düşünce gelebilir. Oysa evrenin genişlemesini bir balonun şişmesine benzetmek daha doğru olabilir.

Fizik

Bu etkinliğimizde maliyeti uygun atık malzemeler kullanarak dişli çarklarda kuvvetin nasıl aktarıldığını gösteren bir düzenek tasarlayacağız.