Skip to content Skip to navigation

4. Ulusal Antarktika Bilim Seferi Başlıyor

Doç. Dr. Burcu Özsoy, Sinan Yirmibeşoğlu, Özgün Oktar
07/02/2020 - 18:17

İlki 2017 yılında gerçekleştirilen Antarktika bilim seferi yolculuğumuzun dördüncüsü için geri sayım başladı.

T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı uhdesinde ve TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Kutup Araştırmaları Enstitüsü koordinasyonunda gerçekleştirilecek 4. Ulusal Antarktika Bilim Seferi’ne (TAE-IV) katılacak 24 kişilik ekip 9 Şubat’ta yolculuklarına başlıyor. Ekip TÜBİTAK’ın araştırma gemisinde Kutup Araştırmaları Enstitüsü uzmanları ve kaptanları tarafından verilen gemide yaşam, acil durum gibi konulardaki eğitimleri alarak sefer öncesi hazırlıklarını tamamladı. 4. Ulusal Antarktika Bilim Seferi’nin altı hafta sürmesi planlanıyor.

 

Antarktika’ya Ulaşım Nasıl Sağlanıyor?

Ekip 9 Şubat 2020 tarihinde İstanbul’dan Güney Amerika kıtasına doğru yola çıkacak. Daha sonra ekip Brezilya ve Şili’den uçakla Güney Amerika kıtasının en güney ucuna, oradan da Antarktika’nın kuzeyinde bulunan King George Adası’na ulaşacak. Sefer ekibini adanın güneyinde Şili bayraklı gemi bekleyecek.

Sefer boyunca yer ve deniz bilimleri, biyoloji, kimya, jeoloji, atmosfer ve uzay bilimleri, jeodezi, sosyal bilimler gibi farklı alanlarda 15 bilimsel proje gerçekleştirilecek. Bilimsel araştırmalar çevreye zarar verilmemesi için Antarktika Antlaşması Çevre Koruma Protokolü kapsamında gerçekleştirilecek. Titizlikle sürdürülecek çalışmalar ekibin çevre sorumlusu tarafından denetlenecek.

Araştırmalar sırasında toplanan örnekler ülkemize getirilerek laboratuvarlarda incelenecek. Sefer boyunca Bulgaristan ve Belarus’tan misafir bilim insanları da Türk ekibi ile birlikte Antarktika’da çalışmalar gerçekleştirecek. Ayrıca iki bilim insanımız bilimsel çalışmalarını Belçika ve Polonya’ya ait bilim üslerinde tamamlayacak.

4. Ulusal Antarktika Bilim Seferi’nde İstanbul Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, İstanbul Medeniyet Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Marmara Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesinden bilim insanlarının yanı sıra Millî Eğitim Bakanlığından bir öğretmen ile Harita Genel Müdürlüğü, Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığında görev yapan katılımcılar yer alacak.

Harita Genel Müdürlüğünden araştırmacılar Antarktika’da ilk Türk GNSS (küresel konumlandırma uydu sistemi) istasyonunu kuracak. Ayrıca Yıldız Teknik Üniversitesi koordinasyonunda yürütülen proje kapsamında iki GNSS istasyonunun da Horseshoe Adası’na kurulması planlanıyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden araştırmacılar geçen yıl gerçekleştirilen TAE III seferi sırasında kurulan meteorolojik veri istasyonunun bakım ve onarım çalışmalarını yaparak bir yıl boyunca toplanan veriyi alacak.

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Seyir, Hidrografi ve Oşinografi Dairesi Başkanlığı ise deniz topografyasının haritalanması amacıyla su altı batimetrik ölçümleri gerçekleştirecek. Sefer kapsamında, TAE III seferinde hazırlanan deniz haritasının sınırlarının artırılması hedefleniyor.

Geçtiğimiz yıl Türk Antarktika Geçici Kampı inşa edilmişti. Bu kamp bilim insanlarımıza ev sahipliği yapacak. Bu yılki sefer kapsamında geçici kampın üç modülünün bakım işlemleri yapılacak. Ayrıca önümüzdeki yıllarda kurulması planlanan Türk Bilim Üssü ile ilgili fizibilite çalışmaları devam ettirilecek.

Antarktika’da tıbbi imkânlar kısıtlı. Bu nedenle sefer sırasında gemide bir doktor bulunacak. Doktor sefer öncesinde, sırasında ve sonrasında ekibin sağlık durumlarını takip edecek.

4. Ulusal Antarktika Bilim Seferi görüntü yönetmeni, kameraman, muhabir ve döner kanatlı insansız hava aracı pilotundan oluşan ekip tarafından kayıt altına alınarak bir belgesel hazırlanacak. Bir gazete muhabiri ise sefere dair notlar tutarak Türkiye’ye döndükten sonra adada yaşananları okurlara aktaracak.

4. Ulusal Antarktika Bilim Seferi ekibi yapacakları çalışmalarla Antarktika üzerinde bayrağımızı dördüncü kez dalgalandırmanın gururunu yaşatacak.

 

Yazarlar Hakkında:
Doç. Dr. Burcu Özsoy
İTÜ Denizcilik Fakültesi Öğretim Üyesi
TÜBİTAK MAM Kutup Araştırmaları Enstitüsü Müdürü
 
Sinan Yirmibeşoğlu
İTÜ Denizcilik Fakültesi Araştırma Görevlisi
 
Kaptan Özgün Oktar
İTÜ Öğretim Görevlisi
TÜBİTAK MAM Kutup Araştırmaları Enstitüsü Uzman Araştırmacı

 

İlgili İçerikler

Ekoloji / Çevre Bilim

Bilim Genç olarak temmuz ayında objektiflerinizi çevrenizdeki taşlara odaklamanızı istiyoruz.

Ekoloji / Çevre Bilim

Bilim Genç olarak haziran ayında objektiflerinizi çevrenizdeki ağaçlara odaklamanızı istiyoruz.

Ekoloji / Çevre Bilim

Yalıçapkınıgiller ailesinde yer alan bayağı yalıçapkını (Alcedo atthis) Avrupa, Güneydoğu Asya ve Afrika’da görülür.

Ekoloji / Çevre Bilim

Bilimsel çalışmalar, günümüzden 90 milyon yıl önce Güney Kutbu civarındaki karaların yağmur ormanlarıyla kaplı olduğunu gösteriyor. 

Ekoloji / Çevre Bilim

NASA tarafından alınan uydu görüntüleri Çin’deki hava kirliliğinde çok büyük düşüş yaşandığını gösteriyor. Yaşanan değişim kısmen de olsa koronavirüsün yayılmasını önlemek için alınan önlemlere bağlanıyor.

Ekoloji / Çevre Bilim

Her canlı kendine en uygun yaşam koşullarında varlığını sürdürür. Örneğin bir kutup ayısı çölde yaşayamazken çölde büyüyüp gelişen bir kaktüs kutuplarda hayatta kalamaz. Okyanusta yaşayan canlıların da büyüyüp gelişebilmesi için deniz suyunun asitlik derecesinin belirli bir seviyede olması gerekiyor.

Ekoloji / Çevre Bilim

Uluslararası bir araştırma grubunun Nature Reviews’ta yayımladıkları bir makaleye göre, küresel ısınmanın ana nedeni olan atmosferdeki karbondioksit artışı, aynı zamanda yeryüzündeki bitki örtüsünün çoğalmasına sebep oluyor. 

Ekoloji / Çevre Bilim

Günümüzde küresel ısınmanın da etkisiyle orman yangınları günlerce hatta aylarca sürebiliyor. Yangınları kontrol altına almak ise gitgide zorlaşıyor. Orman yangınları sonucunda yangının büyüklüğüne bağlı olarak birçok hayvan yaşamını kaybediyor ve çok sayıda bitki yok oluyor.

Ekoloji / Çevre Bilim

Bitkiler atmosferdeki karbondioksiti kullanarak fotosentez yapar. Fotosentez sonucu hem besin üretilir hem de oksijen açığa çıkar. Canlıların solunum yapması için gerekli oksijenin büyük kısmı bitkilerden sağlanır. Bu bakımdan ormanlar en önemli oksijen kaynağıdır.

Ekoloji / Çevre Bilim

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde aralık ayında objektiflerinizi çevrenizdeki hayvan desenlerine odaklamanızı istemiştik. Bu süreçte #HayvanDesenleri etiketiyle Bilim Genç’te paylaştığınız fotoğraflar Bilim Genç ekibi tarafından değerlendirildi.