Skip to content Skip to navigation

Ahtapot Robot

Dr. Mahir E. Ocak
06/02/2015 - 16:21

Southampton Üniversitesi, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) ve Singapur-MIT Araştırma ve Teknoloji Ortaklığı’nda çalışan bir grup araştırmacı, ahtapot benzeri bir robot geliştirdi. Su altında yol alan robot, daha önce hiçbir insan yapımı nesnenin ulaşamadığı ivmelere ulaşıyor.

Ahtapotlar ve diğer kafadanbacaklılar, vücutlarını su ile doldurur ve gerektiğinde bu suyu püskürterek hızlanırlar. Geliştirilen ahtapot robot da su altında benzer bir biçimde yol alıyor. Robotun iç kısmında katı bir iskelet var ancak dış yüzeyi esneyebiliyor. Su ile doldurulan robot, içindeki suyu dışarı püskürterek hız kazanıyor. Laboratuvar ortamında yapılan testler sırasında, ahtapot robotun bir saniye içinde 10 km/sa hıza ulaşabildiği görülmüş.

Ahtapot robotun kısa süre içinde görece yüksek hızlara ulaşabilmesi esnek yapısına bağlanıyor. Çünkü su içinde yol alırken katı cisimler esnek cisimlere göre sürtünme sonucunda daha büyük enerji kaybediyor. Bu araştırma sırasında elde edilen sonuçların sürtünme kuvvetinin önemli olduğu diğer mühendislik alanlarında da faydalı olacağı düşünülüyor.

 

 

1

İlgili İçerikler

Teknoloji

Uçsuz bucaksız derin denizlerde yaşayan canlıları incelemek, günümüzde kullanılan gelişmiş teknolojilere rağmen, araştırmacılar için hâlâ zorlu bir süreç. Bu süreci kolaylaştırmak isteyen araştırmacılar yeni yöntemler geliştiriyor.

Teknoloji

İtalya’daki Ferrara Üniversitesi’nden Dr. Giovanna Paolone ve arkadaşları epilepsi tedavisi için bir beyin implantı geliştirdi. Beynin hastalıklı bölgelerine yerleştirilen cihaz, epilepsi tedavisinde kullanılan bir tür protein salgılıyor.

Teknoloji

TÜBİTAK Popüler Bilim Dergileri, hem Dünya Kadınlar Günü’nü hem de Pi Günü’nü kapsayan 8-14 Mart Bilim ve Teknoloji Haftası için Türkiye’nin dört bir yanında farklı temalarda bilim söyleşileri etkinlikleri düzenliyor.

Teknoloji

Yıldız Teknik Üniversitesi IEEE Öğrenci Topluluğu tarafından bu yıl 14’üncüsü düzenlenen İletişim ve Bilişim Teknolojileri Günleri’nin başvuruları başladı.

Teknoloji

Hollywood, 1920’li yılların başında dünyanın önde gelen film üretim merkezi haline geldi. Avrupa sinemasıysa özel efektler konusunda teknik olarak üst düzey projeler üretti.

Teknoloji

İtalya Teknoloji Entitüsü’nde çalışan Indrek Must, Edoardo Sinibaldi ve Barbara Mazzolai bitki filizleri gibi kıvrılabilen ve tırmanabilen yumuşak bir robot geliştirdi.

Teknoloji

Connecticut ve Toronto üniversitelerinden bir grup araştırmacı basınç, sıcaklık, hareket, titreşim, ses ve manyetik alanları algılayabilen bir sensör geliştirdi. Gelecekte, derileri yanmış hastaların yeniden hissetmesine imkân veren yapay derilerin geliştirilmesi mümkün olabilir.

Teknoloji

Üç boyutlu yazıcılar sayesinde hastaların hasarlı organlarının modelleri birebir ölçüde üretilerek ameliyat öncesi provalarda doktorlar tarafından kullanılıyor.

Teknoloji

“Fikrini Geleceğe Taşı” sloganıyla gerçekleştirilecek yarışmaya kendi projesini hayata geçirmek isteyen girişimcilik ruhuna sahip üniversite öğrencileri, akademisyenler ve girişimci şirketler başvurabiliyor.

Teknoloji

Yıldız Teknik Üniversitesi IEEE YTÜ Öğrenci Kulübü tarafından bu yıl 15.’si düzenlenen RLC Günleri’nin başvuruları başladı.