Skip to content Skip to navigation

Akıllı Telefonlarla Kullanılabilen Mesafe Algılayıcı

Dr. Tuba Sarıgül
04/05/2016 - 14:40

MIT

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden (MIT) araştırmacılar akıllı telefonlarla kullanılabilen düşük maliyetli bir mesafe algılayıcı geliştirdi.

Robot teknolojilerinde kullanılan donanımlar arasında en önemlilerinden biri algılayıcılardır. Hassas ve düzgün şekilde çalışan algılayıcılar, robotların görevlerini istenilen şekilde yerine getirmelerini sağlar. Ancak fiyatları çok yüksek değerlere ulaşabilen bu algılayıcılar, özellikle finansal olarak desteklenmeyen robot projeleri üzerinde çalışan araştırmacılar için büyük bir sorun oluşturuyor. Düşük maliyetli mesafe algılayıcılar çoğunlukla sadece kapalı alanlarda düzgün şekilde çalışıyor. Açık havada -örneğin sürücüsüz otomobillerde- kullanılabilen daha gelişmiş versiyonlarının fiyatları ise binlerce dolara ulaşabiliyor.

MIT araştırmacıları açık alanlarda kullanılabilen, düşük maliyetli bir mesafe algılayıcı sistem geliştirdi. Smartphone LDS olarak isimlendirilen sistemde akıllı telefona takılan lazerden yayılan kızılötesi dalga boyundaki ışınlar çevredeki bir nesneye çarparak yüzeyinden yansıyor. Daha sonra bu ışınlar akıllı telefonun kamerasındaki ışığa duyarlı sensörler tarafından algılanıyor. Yansıyan ışığın geliş açısı ölçülerek nesnenin uzaklığı belirlenebiliyor. Akıllı telefonlarla kullanılabilen sistemin toplam maliyeti yaklaşık 50 dolar.

Kızılötesi mesafe algılayıcılar daha önce de kullanılıyordu. Ancak bu sistemler açık havada güneşten yayılan kızılötesi ışınlar ve yapay kızılötesi ışınlar nedeniyle her zaman düzgün şekilde çalışmıyordu. Bu sorunun üstesinden gelebilmek için yüksek enerjili atımlar oluşturan lazerler kullanılabiliyor. Ancak bu tür lazer sistemleri insanlar için tehlikeli olabiliyor, örneğin göze zarar verebiliyorlar.

Geliştirilen yeni sistemde akıllı telefonun kamerası tarafından algılanan görüntüler ilk olarak ortamdaki kızılötesi ışınları ölçmek için kullanılıyor. Ardından Smartphone LDS’nin lazeri aktif olduktan sonra kaydedilen görüntülerdeki kızılötesi ışınlar ölçülüyor. Her iki ölçüm arasındaki fark ortamdaki nesnelerden yansıyan lazer ışınlarını gösteriyor. Açık alanda 3 - 4 metre mesafede yapılan ölçümlerde hata miktarının milimetre düzeyinde olduğu yeni sistemde mesafe 5 metreye çıktığında hata payı 6 santimetre oluyor. Geçmişte kullanılan düşük maliyetli mesafe algılayıcılar açık havada en fazla 0,5 metre mesafedeki cisimleri algılayabiliyordu.

İlgili İçerikler

Teknoloji

TÜBİTAK'tan Yeni Yıla Özel Abonelik Kampanyası

Teknoloji

Cornell Üniversitesi’nde çalışan bir grup mühendis, böceklerin beyinlerinin çalışma ilkelerini taklit eden yeni bir programlama yöntemini kullanarak bir süredir robot böcekler üzerinde deneyler yapıyor.

Teknoloji

6-12 Ağustos 2018 tarihlerinde gerçekleştirilecek. Başvurular 10 Ocak 2018’e kadar devam edecek.

Teknoloji

Dıştan bakıldığında bir otomobilin elektrikli mi yoksa petrol yakıtlı mı olduğunu anlayamayabilirsiniz. Çünkü görünüşleri arasındaki tek fark elektrikli araçlarda egzoz borusunun olmayışıdır. Ayrıca elektrikli araçlar petrol yakıtlı araçlara göre çok daha sessizdir.

Teknoloji

Elektrikli araçlara olan ilgi her geçen gün artıyor. Bu alandaki araştırma ve geliştirme çalışmaları devam ettikçe elektrikli araçların tek bir şarjla katettikleri mesafe yani menzilleri artarken, bataryaları tekrar şarj etmek için gerekli şarj istasyonları da yaygınlaşıyor.

Teknoloji

Geleceğin böyle olacağı düşünülmemişti. Çünkü uçan otomobiller 30-40 yıl önce çekilen birçok bilim kurgu filminde -Geleceğe Dönüş bu filmler arasında en bilinenlerden biri- geleceğin teknolojileri arasında gösteriliyordu.

Teknoloji

Filmlerde süper kahramanlar kılık değiştirdikten sonra özel güçler kazanır. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü Bilgisayar Bilimleri ve Yapay Zekâ Laboratuvarı (CSAIL) araştırmacıları tarafından geliştirilen mini robot da dış iskeletini değiştirerek farklı işlevler gerçekleştirebiliyor.

Teknoloji

1. Kocaeli Bilişim Fuarı, 23-26 Kasım’da düzenlenecek. Türkiye’de teknolojinin geldiği son noktanın sergileneceği etkinlikte, yerli ve milli projeler öne çıkacak.

Teknoloji

Bu yıl 5’incisi düzenlenen Konya Bilim Festivali bugün başladı. Üç gün sürecek festivalin açılış gününde Bilim Genç dergisi yayın kurulu üyeleri bilim söyleşileri ile yer aldı.

Teknoloji

TÜBİTAK Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı tarafından alternatif enerjilerin kullanımına dikkat çekmek amacıyla düzenlenen TÜBİTAK Alternatif Enerjili Araç Yarışları, Kocaeli Körfez Yarış Pisti'nde tamamlandı.