Skip to content Skip to navigation

Akıllı Telefonlarla Kullanılabilen Mesafe Algılayıcı

Dr. Tuba Sarıgül
04/05/2016 - 14:40

MIT

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden (MIT) araştırmacılar akıllı telefonlarla kullanılabilen düşük maliyetli bir mesafe algılayıcı geliştirdi.

Robot teknolojilerinde kullanılan donanımlar arasında en önemlilerinden biri algılayıcılardır. Hassas ve düzgün şekilde çalışan algılayıcılar, robotların görevlerini istenilen şekilde yerine getirmelerini sağlar. Ancak fiyatları çok yüksek değerlere ulaşabilen bu algılayıcılar, özellikle finansal olarak desteklenmeyen robot projeleri üzerinde çalışan araştırmacılar için büyük bir sorun oluşturuyor. Düşük maliyetli mesafe algılayıcılar çoğunlukla sadece kapalı alanlarda düzgün şekilde çalışıyor. Açık havada -örneğin sürücüsüz otomobillerde- kullanılabilen daha gelişmiş versiyonlarının fiyatları ise binlerce dolara ulaşabiliyor.

MIT araştırmacıları açık alanlarda kullanılabilen, düşük maliyetli bir mesafe algılayıcı sistem geliştirdi. Smartphone LDS olarak isimlendirilen sistemde akıllı telefona takılan lazerden yayılan kızılötesi dalga boyundaki ışınlar çevredeki bir nesneye çarparak yüzeyinden yansıyor. Daha sonra bu ışınlar akıllı telefonun kamerasındaki ışığa duyarlı sensörler tarafından algılanıyor. Yansıyan ışığın geliş açısı ölçülerek nesnenin uzaklığı belirlenebiliyor. Akıllı telefonlarla kullanılabilen sistemin toplam maliyeti yaklaşık 50 dolar.

Kızılötesi mesafe algılayıcılar daha önce de kullanılıyordu. Ancak bu sistemler açık havada güneşten yayılan kızılötesi ışınlar ve yapay kızılötesi ışınlar nedeniyle her zaman düzgün şekilde çalışmıyordu. Bu sorunun üstesinden gelebilmek için yüksek enerjili atımlar oluşturan lazerler kullanılabiliyor. Ancak bu tür lazer sistemleri insanlar için tehlikeli olabiliyor, örneğin göze zarar verebiliyorlar.

Geliştirilen yeni sistemde akıllı telefonun kamerası tarafından algılanan görüntüler ilk olarak ortamdaki kızılötesi ışınları ölçmek için kullanılıyor. Ardından Smartphone LDS’nin lazeri aktif olduktan sonra kaydedilen görüntülerdeki kızılötesi ışınlar ölçülüyor. Her iki ölçüm arasındaki fark ortamdaki nesnelerden yansıyan lazer ışınlarını gösteriyor. Açık alanda 3 - 4 metre mesafede yapılan ölçümlerde hata miktarının milimetre düzeyinde olduğu yeni sistemde mesafe 5 metreye çıktığında hata payı 6 santimetre oluyor. Geçmişte kullanılan düşük maliyetli mesafe algılayıcılar açık havada en fazla 0,5 metre mesafedeki cisimleri algılayabiliyordu.

İlgili İçerikler

Teknoloji

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü ve Zürih Federal Teknoloji Enstitüsü’nde çalışan bir grup araştırmacı herhangi bir motor ya da güç kaynağı olmadan yol alabilen bir mini denizaltı geliştirdi. Robotik cihaz, sudaki sıcaklık değişimlerinden yararlanarak kürek çekiyor.

Teknoloji

Massachussetts Teknoloji Enstitüsü’nde (MIT) çalışan bir grup mühendis, bir tür robot planör tasarladı.

Teknoloji

ABD’deki Carnegie Mellon Üniversitesi’nden bilim insanları düşük maliyetli bir biyoyazıcı sistemi geliştirdi.

Teknoloji

Sürücüsüz araçlar konusunda önemli gelişmeler kaydedildi. Ancak bu araçların yolculuk etme konusundaki yetilerinin, insanlarla karşılaştırıldığında, hâlâ çok zayıf olduğu söylenebilir. Bilmedikleri bir yere yolculuk ederken araç kullanan insanlar yolculuğun büyük kısmında sadece yola bakar, yanlış yollara sapmamak için ara sıra haritalardan yardım alırlar.

Teknoloji

Yıldırım bir uçağa çarptığında hiç zarar vermeyebileceği gibi ciddi hasarlara da yol açabilir. Yıldırımların sebep olduğu son kaza 1988 yılında meydana geldi. Sonraki yıllarda ise yıldırımların uçaklar üzerinde etkilerinin belirlenmesi sayesinde etkin koruma teknikleri geliştirildi.

Teknoloji

Birleşik Krallık’taki Lancaster Üniversitesi’nden mühendisler yolların yüzeyine gömülecek ve geçen taşıtlardan kaynaklanan titreşimleri elektrik enerjisine dönüştürecek akıllı malzemeler, piezoelektrik özellikli seramikler üzerinde çalışıyor.

Teknoloji

Yıldız Teknik Üniversitesi IEEE Öğrenci Kulübü tarafından düzenlenen 13. İletişim ve Bilişim Teknolojileri (İLTEK) Günleri 20-22 Mart tarihleri arasında Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü Elektrik-Elektronik Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştiriliyor.

Teknoloji

TÜBİTAK tarafından 2005 yılından beri üniversite öğrencilerine yönelik olarak düzenlenen Alternatif Enerjili Araç Yarışları (Efficiency Challenge Electric Vehicle) katılımcıları için 17-18 Şubat 2018 tarihlerinde Türkiye Sanayi Sevk ve İdare Enstitüsü’nde (TÜSSİDE) iki günlük bir eğitim programı düzenlendi.

Teknoloji

Kaldırma kuvveti uçakların havada kalmasını sağlayan kuvvettir. Uçak kanatlarının üst kısmı alt kısmına göre daha bombelidir. Bu nedenle kanadın üst kısmından geçen hava, alt kısmından geçen havadan daha hızlı hareket eder.

Teknoloji

Yıldız Teknik Üniversitesi IEEE Öğrenci Kulübü tarafından düzenlenen Yıldızlı Projeler Yarışması 2018’in başvuruları başladı. Başvurular 11 Mart’a kadar devam ediyor.