Skip to content Skip to navigation

Akıllı Telefonlarla Kullanılabilen Mesafe Algılayıcı

Dr. Tuba Sarıgül
04/05/2016 - 14:40

MIT

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden (MIT) araştırmacılar akıllı telefonlarla kullanılabilen düşük maliyetli bir mesafe algılayıcı geliştirdi.

Robot teknolojilerinde kullanılan donanımlar arasında en önemlilerinden biri algılayıcılardır. Hassas ve düzgün şekilde çalışan algılayıcılar, robotların görevlerini istenilen şekilde yerine getirmelerini sağlar. Ancak fiyatları çok yüksek değerlere ulaşabilen bu algılayıcılar, özellikle finansal olarak desteklenmeyen robot projeleri üzerinde çalışan araştırmacılar için büyük bir sorun oluşturuyor. Düşük maliyetli mesafe algılayıcılar çoğunlukla sadece kapalı alanlarda düzgün şekilde çalışıyor. Açık havada -örneğin sürücüsüz otomobillerde- kullanılabilen daha gelişmiş versiyonlarının fiyatları ise binlerce dolara ulaşabiliyor.

MIT araştırmacıları açık alanlarda kullanılabilen, düşük maliyetli bir mesafe algılayıcı sistem geliştirdi. Smartphone LDS olarak isimlendirilen sistemde akıllı telefona takılan lazerden yayılan kızılötesi dalga boyundaki ışınlar çevredeki bir nesneye çarparak yüzeyinden yansıyor. Daha sonra bu ışınlar akıllı telefonun kamerasındaki ışığa duyarlı sensörler tarafından algılanıyor. Yansıyan ışığın geliş açısı ölçülerek nesnenin uzaklığı belirlenebiliyor. Akıllı telefonlarla kullanılabilen sistemin toplam maliyeti yaklaşık 50 dolar.

Kızılötesi mesafe algılayıcılar daha önce de kullanılıyordu. Ancak bu sistemler açık havada güneşten yayılan kızılötesi ışınlar ve yapay kızılötesi ışınlar nedeniyle her zaman düzgün şekilde çalışmıyordu. Bu sorunun üstesinden gelebilmek için yüksek enerjili atımlar oluşturan lazerler kullanılabiliyor. Ancak bu tür lazer sistemleri insanlar için tehlikeli olabiliyor, örneğin göze zarar verebiliyorlar.

Geliştirilen yeni sistemde akıllı telefonun kamerası tarafından algılanan görüntüler ilk olarak ortamdaki kızılötesi ışınları ölçmek için kullanılıyor. Ardından Smartphone LDS’nin lazeri aktif olduktan sonra kaydedilen görüntülerdeki kızılötesi ışınlar ölçülüyor. Her iki ölçüm arasındaki fark ortamdaki nesnelerden yansıyan lazer ışınlarını gösteriyor. Açık alanda 3 - 4 metre mesafede yapılan ölçümlerde hata miktarının milimetre düzeyinde olduğu yeni sistemde mesafe 5 metreye çıktığında hata payı 6 santimetre oluyor. Geçmişte kullanılan düşük maliyetli mesafe algılayıcılar açık havada en fazla 0,5 metre mesafedeki cisimleri algılayabiliyordu.

İlgili İçerikler

Teknoloji

Günlük hayatta sıkça bardak ya da fincan ile çay ve kahve gibi içecekler tüketiriz. Bu içecekleri tükettikten sonra bardağın ya da fincanın içinde ve çevresinde lekeler kalır. Lekeleri elimizle temizlemeye çalışırken zaman zaman istenmeyen kesikler ve yaralanmalar meydana gelir. Bu etkinliğimizde maliyeti uygun atık malzemeler kullanarak bu olumsuzlukları önleyecek ve bardakları temizlemede bize yardımcı olacak bir düzenek tasarlayacağız.

Teknoloji

Problem çözmek ve tasarlamak yaşamın her alanında farklı biçimlerde bilerek ya da bilmeyerek yaptığımız bir eylem.

Teknoloji

TÜBİTAK, pasif terahertz yöntemle görüntüleme yapan bir görüntüleme sistemi geliştirdi.

Teknoloji

Gerçek hayatta karşılaşmadığımız pek çok olay filmlere konu oluyor. Ayrıca olaylar günlük hayatta karşılaşılabilecek şeyler olsa bile, bazı sahnelerin oyuncular tarafından gerçekten oynanırken çekilmesi imkânsız olabiliyor. Örneğin bir aksiyon filmi düşünün. Filmin kahramanı bir trenin içinde kendisini kovalayanlardan kaçıyor, bir vagondan diğerine geçiyor.

Teknoloji

2018 TÜBİTAK Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması'nı Bilim Genç’ten canlı olarak takip edebilirsiniz.

Teknoloji

Minnesota Üniversitesi’nde çalışan bir grup araştırmacı, üç boyutlu yazıcı kullanarak yarıküre biçimli bir yüzeyin üzerine ışığı algılayan reseptörler yerleştirdi.

Teknoloji

TÜBİTAK Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı tarafından bu yıl 14.’sü düzenlenen Alternatif Enerjili Araç Yarışları (Efficiency Challenge Electric Vehicle) 6-12 Ağustos 2018’de Körfez Yarış Pisti’nde gerçekleştirildi.

Teknoloji

Bataryalar elektrikli araçların anahtar role sahip parçasıdır ve en pahalı bileşenidir (aracın toplam maliyetinin dörtte birinden fazlasını bataryalar oluşturur). Bataryaların depolayabildiği enerji miktarı elektrikli araçların menzilini belirler.

Teknoloji

Günümüzde ulaşım teknolojileri alanındaki ilerlemelerin büyük kısmı, fosil yakıtların kullanıldığı içten yanmalı motorlu araçlardan elektrik motoruyla çalışan araçlara geçişe yönelik. Peki, yollardaki bu enerji dönüşümünün gerçekleşebilmesi için aşmamız gereken engeller neler?

Teknoloji

TÜBİTAK Alternatif Enerjili Araç Yarışları elektromobil ve hidromobil kategorilerindeki final yarışları ile sona erdi.