Skip to content Skip to navigation

Alzheimer ve Parkinson Hastalıklarına Karşı Enzim Tedavisi

Dr. Mahir E. Ocak
17/07/2017 - 10:57

Sinir dokusunun bozulması sonucunda ortaya çıkan Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıkların temelinde amiloid olarak adlandırılan protein kümeleri yatar. Amino asitlerin art arda eklenmesiyle oluşan proteinler yanlış bir biçimde katlandığında suda çözünemeyen amiloidler oluşur. Dr. Jeremy D. Baker ve arkadaşları yakın zamanlarda PLoS Biology’de yayımladıkları bir makalede amiloidleri çözmenin bir yolunu bulduklarını açıkladı. Gelecekte Parkinson ve Alzheimer hastalıkları için yeni tedavi yöntemleri geliştirilebilir.

Amiloid oluşturan proteinlerin çoğunda prolin olarak adlandırılan bir amino asit yer alır. Bu amino asidin kendine özgü yapısı protein zincirlerinde bükülmelere sebep olur. Proteinlerdeki birbirine komşu bölgelerin istiflenmesiyle amiloidlerin oluşumunda bu bükülmelerin katkısı vardır.

Proteinler normal bir biçimde katlanırken CyP40 enzimleri prolin amino asitlerine bağlanarak sürece yardımcı olur. Ayrıca enzimlerin büyük çoğunluğu gibi CyP40 da iki yönlü çalışabildiği için katlanmış protein zincirinin açılmasına da yardımcı olabilirler. Bu düşünceden yola çıkan araştırmacılar fareler üzerinde yaptıkları deneylerde Cyp40 enziminin tau proteinlerinin oluşturduğu amiloidleri küçülttüğünü gözlemlemiş. Alzheimer hastalığının temelinde tau proteinlerinin kümelenmesi yatar. Dolayısıyla sonuçlar CyP40 enziminin Alzheimer tedavisinde yararlı olabileceğini gösteriyor. Parkinson hastalığı için de aynı durum söz konusu. Deneyler CyP40 enziminin Parkinson hastalığıyla ilişkilendirilen, alfa-sinüklein proteinlerinin oluşturduğu amiloidleri de küçülttüğünü gösteriyor.

İlgili İçerikler

Tıp ve Sağlık

Ağrı hoş olmayan bir durum. Peki, ağrıyı hissetmesek nasıl olurdu? Şimdilik bu soruyu tekrar ele almak üzere bir köşeye bırakalım.

Tıp ve Sağlık

Enerji içecekleri genellikle uyanık kalmayı sağladıkları, fiziksel ve bilişsel performansı artırdıkları düşüncesiyle tüketilir. Enerji içeceklerinin temel bileşeni kafeindir. Bu içecekler kafein dışında taurin, glukoronolakton, bazı B grubu vitaminleri, şeker gibi başka maddeler de içerebilir.

Tıp ve Sağlık

TÜBİTAK Popüler Bilim Dergileri Müdürlüğü 8-14 Mart Bilim ve Teknoloji Haftası’nı 10 ilde düzenleyeceği 11 etkinlikle kutluyor. Gençlerin bilim insanları ile doğrudan iletişim kurmasını sağlayan TÜBİTAK Bilim Söyleşileri ile bilim konularına olan farkındalıklarının artırılması hedefleniyor.

Tıp ve Sağlık

Evrak işleri ile uğraşırken ya da sevdiğiniz birinden gelen mektubu büyük bir hevesle açarken parmağınızın kesildiği oldu mu? Günlük hayatımızda sıkça kullandığımız kâğıdın bu denli canımızı yakması hayli şaşırtıcı olabiliyor. Peki, küçücük bir kesik canımızı nasıl bu kadar acıtabiliyor?

Tıp ve Sağlık

Aralarında genç bilim insanımız Canan Dağdeviren’in de olduğu Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden (MIT) bilim insanları, nörolojik hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçların doğrudan beynin ilgili bölgesine ulaştırılmasını sağlayan mikro ölçekte bir ilaç taşıma sistemi geliştirdi. 

Tıp ve Sağlık

Sağlıklı ve yeterli uyku, şeker yeme isteğinizin azalmasını dolayısıyla daha sağlıklı bir beslenme düzenine sahip olmanızı sağlayabilir. Bilim insanları uykunun beslenme bozukluklarından kaynaklanan sağlık sorunlarıyla bağlantılı olduğunu düşünüyor. Ancak bu konuda yapılan araştırmaların sayısı çok fazla değil.

Tıp ve Sağlık

“Sağlıkta Yenilik” konulu Bioinnovation IV Konferansı 10-11 Şubat 2018 tarihlerinde Bahçeşehir Üniversitesi gerçekleştiriliyor.

Tıp ve Sağlık

Ortalama ömrün cinsiyete bağlı olarak değişmesi sadece insanlarda değil başka pek çok canlı türünde de gözlemlenen bir durumdur. Ancak insanlarla diğer canlılar arasında önemli bir fark var. 

Tıp ve Sağlık

Yemekten sonra bastıran uykuyu hepimiz biliriz. Enerji vermesi gereken besinlerin uykumuzu getirmesi bize biraz garip gelebilir. Peki, bunun sebebini hiç merak ettiniz mi?

Tıp ve Sağlık

Güneş’ten Dünya’ya ulaşan morötesi dalga boyundaki ışınların (UV) özellikle cilt üzerindeki zararlı etkileri hakkında fikir sahibiyiz. Ancak UV ışınlar gözün yüzeyindeki dokulara ve gözün içindeki yapılara, örneğin korneaya, retinaya ve göz merceğine de zarar verebilir.