Skip to content Skip to navigation

Alzheimer ve Parkinson Hastalıklarına Karşı Enzim Tedavisi

Dr. Mahir E. Ocak
17/07/2017 - 10:57

Sinir dokusunun bozulması sonucunda ortaya çıkan Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıkların temelinde amiloid olarak adlandırılan protein kümeleri yatar. Amino asitlerin art arda eklenmesiyle oluşan proteinler yanlış bir biçimde katlandığında suda çözünemeyen amiloidler oluşur. Dr. Jeremy D. Baker ve arkadaşları yakın zamanlarda PLoS Biology’de yayımladıkları bir makalede amiloidleri çözmenin bir yolunu bulduklarını açıkladı. Gelecekte Parkinson ve Alzheimer hastalıkları için yeni tedavi yöntemleri geliştirilebilir.

Amiloid oluşturan proteinlerin çoğunda prolin olarak adlandırılan bir amino asit yer alır. Bu amino asidin kendine özgü yapısı protein zincirlerinde bükülmelere sebep olur. Proteinlerdeki birbirine komşu bölgelerin istiflenmesiyle amiloidlerin oluşumunda bu bükülmelerin katkısı vardır.

Proteinler normal bir biçimde katlanırken CyP40 enzimleri prolin amino asitlerine bağlanarak sürece yardımcı olur. Ayrıca enzimlerin büyük çoğunluğu gibi CyP40 da iki yönlü çalışabildiği için katlanmış protein zincirinin açılmasına da yardımcı olabilirler. Bu düşünceden yola çıkan araştırmacılar fareler üzerinde yaptıkları deneylerde Cyp40 enziminin tau proteinlerinin oluşturduğu amiloidleri küçülttüğünü gözlemlemiş. Alzheimer hastalığının temelinde tau proteinlerinin kümelenmesi yatar. Dolayısıyla sonuçlar CyP40 enziminin Alzheimer tedavisinde yararlı olabileceğini gösteriyor. Parkinson hastalığı için de aynı durum söz konusu. Deneyler CyP40 enziminin Parkinson hastalığıyla ilişkilendirilen, alfa-sinüklein proteinlerinin oluşturduğu amiloidleri de küçülttüğünü gösteriyor.

İlgili İçerikler

Tıp ve Sağlık

ABD’li biyolog Ross G. Harrison 1907’de erişkin bir kurbağadan elde ettiği lenf sıvısında kurbağa sinir hücrelerini büyütmeyi başardı.

Tıp ve Sağlık

Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü bu yıl, kanser tedavisi için bağışıklık sistemini hedef alan yöntemlerin geliştirilmesine yaptıkları katkılar sebebiyle James P. Allison ve Tasuku Honjo'ya verildi.

Tıp ve Sağlık

Dünya Sağlık Örgütü tarafından geçtiğimiz haziran ayında güncellenen Uluslararası Hastalık Sınıflandırması’na video oyunu oynama bozukluğu eklendi.

Tıp ve Sağlık

Bir grup araştırmacı, göz muayeneleri sırasında erken Alzheimer teşhisine imkân veren bir yöntem geliştirdi.

Tıp ve Sağlık

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden araştırmacılar otizmli çocuklarda terapi amaçlı kullanılabilecek robotlar için bir yapay zekâ uygulaması geliştirdi.

Tıp ve Sağlık

Yaz ayları birçoğumuz için dinlendiğimiz, seyahat ettiğimiz ve yeni yerler keşfettiğimiz bir dönem. Açık havada yaptığımız etkinliklerin arttığı bu sıcak günlerde yuvalarını terk eden sürüngenler, örümcekler ve böceklerle karşılaşma olasılığımız diğer mevsimlere göre daha yüksek.

Tıp ve Sağlık

Güneş'ten gelen UVA ışınlar cildin alt katmanlarına nüfuz ederek erken yaşlanmaya, kırışıklıklara ve kalıcı cilt hasarlarına dolayısıyla da cilt kanserine neden olabilir, UVB ışınlar ise güneş yanıklarına ve cilt kanserine yol açabilir.

Tıp ve Sağlık

Harvard Üniversitesi’nde çalışan bir grup araştırmacı, şeker hastalarının insülin hormonunu ağız yoluyla almasına imkân veren bir yöntem geliştirdi. Bu yöntem sayesinde gelecekte şeker hastaları kan şekerlerini kontrol etmek için her gün bir, iki kez kendilerine iğne yapmak yerine hap kullanmaya başlayabilirler.

Tıp ve Sağlık

Gece uyumadan önce sosyal medyada neler olduğuna bakayım derken uykunuzu yarım saat ertelediğiniz oluyor mu? Peki, sabahları nasıl uyanıyorsunuz? Bebekler gibi rahat uyumuş olarak mı, yoksa zaman hızla geçmiş ve uyumanızla uyanmanız bir olmuş gibi mi?

Tıp ve Sağlık

2015 yılında sağlık bilimleri alanındaki çalışmalarıyla TÜBİTAK Bilim Ödülü’ne layık görülen Prof. Dr. K. Arzum Erdem Gürsan ile araştırma konusu olan elektrokimyasal biyosensörler üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik.