Skip to content Skip to navigation

Antihidrojen Üretimi

Dr. Mahir E. Ocak
04/06/2015 - 15:55

Antimaddenin varlığı ilk olarak 20. yüzyılda P. A. M. Dirac tarafından öne sürülmüştü. Daha sonraları deneysel olarak da gözlemlenen antimadde parçacıkları hakkında bugün hâlâ cevaplanmayı bekleyen pek çok soru var. Bunların başında, gözlemlenen evrenin neden büyük oranda maddeden oluştuğu geliyor: Fizik yasalarına göre Büyük Patlama’dan sonra eşit miktarda madde ve antimadde oluşmuş olması gerekir. Öyleyse bugün evrende neden çok az miktarda antimadde var? Antimadde ile ilgili bu ve benzeri soruların cevaplanabilmesi için bilimsel araştırmalar yapılması gerekiyor, ancak antimaddeyle ilgili araştırmalar yapmak çok zor. Bu durumun en önemli sebebi madde ve antimaddenin birbirleriyle karşılaştıkları zaman yok olarak enerjiye dönüşmeleri. Bu yüzden üzerinde deneyler yapılmasına imkân verecek kadar uzun sürelerle antimaddeyi depolayabilmek önemli bir sorun. Ayrıca büyük miktarda antimaddenin nasıl üretileceği de ayrı bir araştırma alanı.

Uluslararası bir araştırma grubu, yakın zamanlarda yaptığı çalışmalar sonucunda büyük miktarda antihidrojen üretmek için kullanılabilecek yeni bir yöntem geliştirdi. Dr. A. S. Kadyrov ve arkadaşlarının yaptığı araştırmanın sonuçları Physical Review Letters’ta yayımlandı. Antihidrojen, proton ve elektronun antiparçacıkları olan antiproton ve pozitrondan oluşan atomdur. Antimadde parçacıklarından oluşabilecek en küçük atom olduğu için antihidrojenin üretilmesi daha büyük antimadde atomlarına göre daha kolaydır. Bu atomlar ilk kez 2002 yılında Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’nde (CERN) yapılan deneyler sırasında elde edilmişti. Uluslararası bir araştırma grubuysa 2010 yılında antihidrojen atomlarını 30 dakika boyunca depolamayı başardı.

Geliştirilen yeni antihidrojen üretim yöntemi sayesinde gelecekte büyük miktarda antimadde üretileceği düşünülüyor. Böylece antimadde üzerine yapılan araştırmalar artacak ve antimadde hakkında merak edilen soruların cevaplanma süreci hızlanacaktır. 

İlgili İçerikler

Fizik

4006-TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı başvuruları 22 Ekim - 22 Kasım 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Fizik

Arthur Ashkin optik cımbızların icadı, Gérard Mourou ve Donna Strickland ise yüksek yoğunluklu yüksek enerjili lazer atımlarının üretilmesine imkân veren bir yöntem geliştirmeleri sebebiyle Nobel Fizik Ödülü'ne layık görüldü.

Fizik

Deneyler köşesinin bu etkinliğinde yüzey gerilimi etkisiyle yüzen kâğıttan bir balık tasarlıyoruz.

Fizik

Fosil yakıtların alternatifi olabilecek yenilenebilir enerji kaynaklarının bulunmasına ve yaygınlaştırılmasına yönelik çabalar gün geçtikçe artıyor.

Fizik

Genel görelilik kuramı geliştirildiğinden beri pek çok testten başarıyla geçti. Astronomy & Astrophysics dergisinde yayımlanan bir makalede araştırmacılar, genel görelilik kuramının tahminleriyle uyumlu sonuçlar elde etti.

Fizik

Deneyler köşesinin bu etkinliğinde yoğunluk ve basınç kavramlarından yararlanarak kendi kartezyen dalgıcımızı tasarlıyoruz.

Fizik

Metalik mavi renkli kelebekler, yanardöner renkli meyveler, altın rengi kabuğa sahip böcekler... Peki, bu renklerin hiçbirinin kaynağının boyalar ya da pigmentler olmadığını biliyor muydunuz? Öyleyse bu ışıl ışıl parıldayan renkler nasıl ortaya çıkıyor?

Fizik

ABD’de uzunluk ölçüsü olarak metre yerine yard, feet ve inç; kütle ölçüsü olarak kilogram yerine pound ve ons gibi metrik olmayan ölçü birimlerinin kullanılması dikkatinizi çekmiştir. Peki, ABD’de bu ölçü birimlerinin kullanılmasında Karayip korsanlarının da payı olduğunu biliyor muydunuz?

Fizik

Elektrik ve nükleer enerji santrallerinde soğutma amacıyla kullanılan suların büyük kısmı buharlaşarak atmosfere karışır. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde çalışan bir grup araştırmacı bu kayıp suları geri kazanmak için yeni bir yöntem geliştirdi.

Fizik

Mikroakışkan çipler, mikrolitre ve daha küçük hacimlerdeki akışkanların mikro ölçekteki (metrenin milyonda biri) kanallar içerisinde kontrol edilm