Skip to content Skip to navigation

Antihidrojen Üretimi

Dr. Mahir E. Ocak
04/06/2015 - 15:55

Antimaddenin varlığı ilk olarak 20. yüzyılda P. A. M. Dirac tarafından öne sürülmüştü. Daha sonraları deneysel olarak da gözlemlenen antimadde parçacıkları hakkında bugün hâlâ cevaplanmayı bekleyen pek çok soru var. Bunların başında, gözlemlenen evrenin neden büyük oranda maddeden oluştuğu geliyor: Fizik yasalarına göre Büyük Patlama’dan sonra eşit miktarda madde ve antimadde oluşmuş olması gerekir. Öyleyse bugün evrende neden çok az miktarda antimadde var? Antimadde ile ilgili bu ve benzeri soruların cevaplanabilmesi için bilimsel araştırmalar yapılması gerekiyor, ancak antimaddeyle ilgili araştırmalar yapmak çok zor. Bu durumun en önemli sebebi madde ve antimaddenin birbirleriyle karşılaştıkları zaman yok olarak enerjiye dönüşmeleri. Bu yüzden üzerinde deneyler yapılmasına imkân verecek kadar uzun sürelerle antimaddeyi depolayabilmek önemli bir sorun. Ayrıca büyük miktarda antimaddenin nasıl üretileceği de ayrı bir araştırma alanı.

Uluslararası bir araştırma grubu, yakın zamanlarda yaptığı çalışmalar sonucunda büyük miktarda antihidrojen üretmek için kullanılabilecek yeni bir yöntem geliştirdi. Dr. A. S. Kadyrov ve arkadaşlarının yaptığı araştırmanın sonuçları Physical Review Letters’ta yayımlandı. Antihidrojen, proton ve elektronun antiparçacıkları olan antiproton ve pozitrondan oluşan atomdur. Antimadde parçacıklarından oluşabilecek en küçük atom olduğu için antihidrojenin üretilmesi daha büyük antimadde atomlarına göre daha kolaydır. Bu atomlar ilk kez 2002 yılında Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’nde (CERN) yapılan deneyler sırasında elde edilmişti. Uluslararası bir araştırma grubuysa 2010 yılında antihidrojen atomlarını 30 dakika boyunca depolamayı başardı.

Geliştirilen yeni antihidrojen üretim yöntemi sayesinde gelecekte büyük miktarda antimadde üretileceği düşünülüyor. Böylece antimadde üzerine yapılan araştırmalar artacak ve antimadde hakkında merak edilen soruların cevaplanma süreci hızlanacaktır. 

İlgili İçerikler

Fizik

Kristal kadar berrak yağmur damlaları, turkuaz rengi okyanuslar ya da pembe göller... Hepsi sudan meydana gelmelerine rağmen renkleri farklı. Çünkü suyun rengini su moleküllerinin ışıkla etkileşiminin yanı sıra suyun içinde çözünmüş ya da asılı halde bulunan başka maddeler de etkiler.

Fizik

14. Uluslararası Masterclasses organizasyonu kapsamında Konya Bilim Merkezi’nde düzenlenen etkinlikte, Türkiye genelindeki farklı okullardan lise öğrencileri Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’nde (CERN) gerçekleştirilen deneylerin verilerini analiz ederek parçacık fiziği alanındaki en güncel çalışmalar hakkında bilgi edinme ve CERN deneylerinin bir parçası olma imkânını yakaladı.

Fizik

Tehlikeli trafik kazalarının birçoğu sisli havalarda meydana gelir. Bu nedenle sürücüler görüş mesafesinin belirgin derecede düştüğü sisli hava koşullarında hızlarını düşürmeleri gerektiğini bilir. Ancak araştırmalar sisin, çevremizde hareket eden nesnelerin hızlarını gerçekte olduğundan farklı algılamamıza neden olduğunu gösteriyor.

Fizik

İngiliz fizikçi Stephen Hawking 76 yaşında hayatını kaybetti. Cambridge Üniversitesi’nden yapılan açıklamada kuramsal fizikçinin 14 Mart Çarşamba gününün ilk saatlerinde Cambridge’deki evinde hayata gözlerini yumduğu belirtildi.

Fizik

Sürtünme kuvveti üzerine ilk bilimsel çalışmayı 500 yıldan daha uzun bir süre önce Leonardo da Vinci yapmıştı. Da Vinci’nin vardığı sonuç, sürtünme kuvvetiyle normal kuvvet arasında doğrusal bir ilişki olduğuydu. Peki, bugün hâlâ mühendisler tarafından kullanılan bu yasa gerçekten doğru mu?

Fizik

Harvard Üniversitesi’ndeki (ABD) ve Kuantum Elektronik Enstitüsü’ndeki (Zürih, İsviçre) iki ayrı araştırma ekibi, eş zamanlı olarak dünyadaki en ince aynayı inşa etti. 

Fizik

Yenilenebilir enerji alanında çalışmalar yapan Japonya merkezli Eco Marine Power (EMP) şirketi 2019’da ilk güneş enerjisi yelkenlerini test etmeye başlamayı planlıyor. “Enerji yelkenleri” adı verilen teknoloji sayesinde gemiler hem güneş hem de rüzgâr enerjisini kullanabilecek.

Fizik

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde aralık ayının konusu #Yansımalar idi. Bu süreçte paylaştığınız ilgi çekici “Yansıma” fotoğrafları Bilim Genç ekibi tarafından değerlendirildi ve aralık ayının en beğenilen fotoğrafları belirlendi.

Fizik

ODTÜ DAS’ın altıncısı 5-7 Şubat 2018 tarihlerinde ODTÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde gerçekleştirilecek. Üç günde 64 oturumun yapılacağı etkinliğe katılmak için yapmanız gereken tek şey başvuru formunu doldurarak seminerlere kayıt olmak.

Fizik

Knot (Türkçesi “düğüm”) denizcilikte ve havacılıkta kullanılan bir hız birimi. 1 knot 1 saatte kaydedilen 1 deniz miline yani 1852 metreye eşittir.