Skip to content Skip to navigation

Araştırmacılar Yıldızların Merkezlerindeki Sıcaklıkları Ölçmeyi Başardı

Bilge Gölge
28/01/2015 - 13:57

Belçika’daki Université Libre de Bruxelles ve Fransa’daki Montpellier üniversitelerinde çalışan araştırmacılar, ilk kez yıldızların merkezlerindeki sıcaklıkları ölçmeyi başardı. Dr. P. Neyskens ve arkadaşlarının yaptığı araştırmanın sonuçları Nature’da yayımlandı.

1926 yılında astrofizikçi Sir Arthur Eddington The Internal Constitution of the Stars (Yıldızların İç Yapısı) eserinde, “Güneş’in ve yıldızların iç katmanları ile ilgili bilimsel araştırmalar, evrenin diğer bölgeleri ile ilgili araştırmalara göre çok daha zordur. Hangi teçhizat bir yıldızın dış katmanlarını geçip içindeki şartları test edebilir?” demişti. Ancak yaklaşık 90 yıl sonra, altı kişiden oluşan bir uluslararası araştırma grubu çeşitli yıldızların merkezlerindeki sıcaklıkları ölçmeyi ve bu yıldızların yaşlarını tahmin etmeyi başardı.

La Palma’daki (Kanarya Adaları) KULeuven Mercator Teleskobu ile yapılan çalışmalar sırasında 99Tc ve 93Nb izotoplarından yararlanılmış. Yıldızların dış katmanlarında bol miktarda bulunan bu izotoplar, hem termometre hem de saat gibi davranıyor. Araştırma KULeuven, ULB ve Belçika Kraliyet Gözlemevi işbirliği ile gerçekleştirilmiş.

Yıldızların iç katmanları o kadar sıcaktır ki, bu bölgelerde çekirdek tepkimeleri sonucunda demirden bile daha ağır elementler oluşur. Bu ağır elementler yıldızların ömürlerinin sonunda yıldızlararası uzaya dağılır. Dünya’daki ağır elementler de bu şekilde oluşmuştur.

Kaynak:

1

İlgili İçerikler

Gökbilim ve Uzay

Günlük hayatta karşılaştığımız pek çok soruna çözümler sunan üç boyutlu yazıcı teknolojisi artık dünya dışında yaşam alanları oluşturma araştırmalarını kolaylaştıracak adımlar atılmasına yardımcı oluyor.

Gökbilim ve Uzay

Her yıl mayıs ayının ilk günlerinde Eta Kova göktaşı yağmuru en yüksek etkinliğe ulaşır. Bu yıl 6 Mayıs’ta sabaha karşı en yüksek etkinliğe ulaşacak Eta Kova göktaşı yağmuru sırasında gökyüzünde saatte 60 göktaşı görülebilir.

Gökbilim ve Uzay

Bahçenizde, binaların çatılarında, sokakta hatta saçlarınızın arasında bile meteor parçaları olabileceğini biliyor muydunuz? Mikrometeorit adı verilen bu parçacıklar hemen hemen her yerdeler. Peki, nereden geliyor bu mikrometeoritler? Yapılarında ne var? Onları nasıl inceleyebiliriz?

Gökbilim ve Uzay

Uzayda, 4,6 milyar yıl önce Güneş Sistemi’nin içinde oluştuğu toz ve gaz bulutundan kalma kayaç ve metal parçaları bulunur.

Gökbilim ve Uzay

Güneş benzeri yıldızlar, yakıtlarını tükettiklerinde patlayarak dış kabuklarını atar ve yıldızın etrafı gezegenimsi bulutsu adı verilen toz ve gaz bulutuyla çevrelenir. Geriye ise "beyaz cüce" olarak adlandırılan çekirdekleri kalır.

Gökbilim ve Uzay

1610 yılında Galileo Galilei’nin Johannes Kepler'e gönderdiği mesaj tam olarak bu yazının başlığındaki gibiydi: “smaismrmilmepoetaleumibunenugttau

Gökbilim ve Uzay

İki yüzün üzerinde araştırmacının yer aldığı uluslararası bir araştırma grubu, ilk kez bir karadeliği doğrudan görüntülemeyi başardı. Karadelik, Dünya’ya yaklaşık 55 milyon ışık yılı uzaklıktaki Messier 87 ya da kısaca M87 olarak adlandırılan bir gökadanın merkezinde yer alıyor.

Gökbilim ve Uzay

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından gezegenin iç yapısını incelemek amacıyla Mars’a gönderilen InSight (Interior Exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport) uzay aracı 26 Kasım 2018’de gezegenin yüzeyine inmişti.

Gökbilim ve Uzay

Uzaya giden astronotlar çok sayıda bakteriyi de beraberlerinde götürürler. Bu bakterilerin büyük çoğunluğu zararsızdır. Ancak zamanla bu durum değişebilir. Uzaydaki koşullar yeryüzündekilerden çok farklıdır. 

Gökbilim ve Uzay

Nisan ayında Mars’ın Boğa Takımyıldızı’ndaki ilgi çekici yolculuğuna tanık olabilirsiniz. Mars ayın ilk günlerinde Ülker Yıldız Kümesi’nin (Yedi Kız Kardeş olarak da bilinir) yakınlarında görülebilir.