Skip to content Skip to navigation

Avrupa’da Tarımın Yayılması

Dr. Mahir E. Ocak
04/07/2016 - 10:04

Tarımın günümüzden 8500 yıl önce Anadolu’dan Avrupa’ya yayılmaya başladığı biliniyor. Ancak bugüne kadar bu sürecin nasıl gerçekleştiği tartışma konusuydu. Bir grup bilim insanına göre tarım Avrupa’ya yayılırken bir insan göçü yaşanmamıştı. Avrupa’da yaşayan avcı-toplayıcı insanlar, zamanla tarım ve hayvancılıkla uğraşmaya başlamış ve yerleşik hayata geçmişlerdi. Başka bir hipoteze göreyse Anadolu’dan Avrupa’ya göç eden insanlar beraberlerinde tarımı da getirmişlerdi. Mainz’daki Johannes Gutenberg Üniversitesi’nden bir grup araştırmacının yaptığı son çalışmalar da bu hipotezi destekliyor.

Dr. Zuzana Hofmanová ve arkadaşlarının Prof. Dr. Joachim Burger önderliğinde Avrupa’daki ilk çiftçilerin DNA’larını analiz ederek elde ettikleri ve Proceedings of the National Academy of Sciences (USA)’da yayımladıkları sonuçlara göre Avrupa’da tarımın yayılma süreci şu şekilde özetlenebilir: Yunanistan’ın kuzeyinden ve Marmara Denizi civarından göç eden çiftçiler, Balkanlar üzerinden Orta Avrupa’ya ve Akdeniz üzerinden İber Yarımadası’na ulaştı. Beraberlerinde evcil hayvanlar ve bitkiler de getiren bu topluluklar ile avcı-toplayıcı yaşam tarzına sahip Avrupalı topluluklar arasında bilgi ve kültür alışverişi oldu. Ancak DNA analizlerine göre bu topluluklar arasında fazla gen alışverişi yaşanmadı.

Bereketli Hilal olarak adlandırılan ve modern Türkiye, Suriye, Irak ve İran’ın çeşitli bölgelerini içine alan coğrafyada günümüzden 10.000 yıl önce tarımsal faaliyetler olduğu biliniyor. Şu an cevaplanmayı bekleyen bir soru, 8500 yıl önce Avrupa’ya göç eden çiftçilerin soyunun bu bölgeden gelip gelmediği.

İlgili İçerikler

Teknoloji

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü ve Zürih Federal Teknoloji Enstitüsü’nde çalışan bir grup araştırmacı herhangi bir motor ya da güç kaynağı olmadan yol alabilen bir mini denizaltı geliştirdi. Robotik cihaz, sudaki sıcaklık değişimlerinden yararlanarak kürek çekiyor.

Teknoloji

Massachussetts Teknoloji Enstitüsü’nde (MIT) çalışan bir grup mühendis, bir tür robot planör tasarladı.

Teknoloji

ABD’deki Carnegie Mellon Üniversitesi’nden bilim insanları düşük maliyetli bir biyoyazıcı sistemi geliştirdi.

Teknoloji

Sürücüsüz araçlar konusunda önemli gelişmeler kaydedildi. Ancak bu araçların yolculuk etme konusundaki yetilerinin, insanlarla karşılaştırıldığında, hâlâ çok zayıf olduğu söylenebilir. Bilmedikleri bir yere yolculuk ederken araç kullanan insanlar yolculuğun büyük kısmında sadece yola bakar, yanlış yollara sapmamak için ara sıra haritalardan yardım alırlar.

Teknoloji

Yıldırım bir uçağa çarptığında hiç zarar vermeyebileceği gibi ciddi hasarlara da yol açabilir. Yıldırımların sebep olduğu son kaza 1988 yılında meydana geldi. Sonraki yıllarda ise yıldırımların uçaklar üzerinde etkilerinin belirlenmesi sayesinde etkin koruma teknikleri geliştirildi.

Teknoloji

Birleşik Krallık’taki Lancaster Üniversitesi’nden mühendisler yolların yüzeyine gömülecek ve geçen taşıtlardan kaynaklanan titreşimleri elektrik enerjisine dönüştürecek akıllı malzemeler, piezoelektrik özellikli seramikler üzerinde çalışıyor.

Teknoloji

Yıldız Teknik Üniversitesi IEEE Öğrenci Kulübü tarafından düzenlenen 13. İletişim ve Bilişim Teknolojileri (İLTEK) Günleri 20-22 Mart tarihleri arasında Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü Elektrik-Elektronik Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştiriliyor.

Teknoloji

TÜBİTAK tarafından 2005 yılından beri üniversite öğrencilerine yönelik olarak düzenlenen Alternatif Enerjili Araç Yarışları (Efficiency Challenge Electric Vehicle) katılımcıları için 17-18 Şubat 2018 tarihlerinde Türkiye Sanayi Sevk ve İdare Enstitüsü’nde (TÜSSİDE) iki günlük bir eğitim programı düzenlendi.

Teknoloji

Kaldırma kuvveti uçakların havada kalmasını sağlayan kuvvettir. Uçak kanatlarının üst kısmı alt kısmına göre daha bombelidir. Bu nedenle kanadın üst kısmından geçen hava, alt kısmından geçen havadan daha hızlı hareket eder.

Teknoloji

Yıldız Teknik Üniversitesi IEEE Öğrenci Kulübü tarafından düzenlenen Yıldızlı Projeler Yarışması 2018’in başvuruları başladı. Başvurular 11 Mart’a kadar devam ediyor.