Skip to content Skip to navigation

Avrupa’da Tarımın Yayılması

Dr. Mahir E. Ocak
04/07/2016 - 10:04

Tarımın günümüzden 8500 yıl önce Anadolu’dan Avrupa’ya yayılmaya başladığı biliniyor. Ancak bugüne kadar bu sürecin nasıl gerçekleştiği tartışma konusuydu. Bir grup bilim insanına göre tarım Avrupa’ya yayılırken bir insan göçü yaşanmamıştı. Avrupa’da yaşayan avcı-toplayıcı insanlar, zamanla tarım ve hayvancılıkla uğraşmaya başlamış ve yerleşik hayata geçmişlerdi. Başka bir hipoteze göreyse Anadolu’dan Avrupa’ya göç eden insanlar beraberlerinde tarımı da getirmişlerdi. Mainz’daki Johannes Gutenberg Üniversitesi’nden bir grup araştırmacının yaptığı son çalışmalar da bu hipotezi destekliyor.

Dr. Zuzana Hofmanová ve arkadaşlarının Prof. Dr. Joachim Burger önderliğinde Avrupa’daki ilk çiftçilerin DNA’larını analiz ederek elde ettikleri ve Proceedings of the National Academy of Sciences (USA)’da yayımladıkları sonuçlara göre Avrupa’da tarımın yayılma süreci şu şekilde özetlenebilir: Yunanistan’ın kuzeyinden ve Marmara Denizi civarından göç eden çiftçiler, Balkanlar üzerinden Orta Avrupa’ya ve Akdeniz üzerinden İber Yarımadası’na ulaştı. Beraberlerinde evcil hayvanlar ve bitkiler de getiren bu topluluklar ile avcı-toplayıcı yaşam tarzına sahip Avrupalı topluluklar arasında bilgi ve kültür alışverişi oldu. Ancak DNA analizlerine göre bu topluluklar arasında fazla gen alışverişi yaşanmadı.

Bereketli Hilal olarak adlandırılan ve modern Türkiye, Suriye, Irak ve İran’ın çeşitli bölgelerini içine alan coğrafyada günümüzden 10.000 yıl önce tarımsal faaliyetler olduğu biliniyor. Şu an cevaplanmayı bekleyen bir soru, 8500 yıl önce Avrupa’ya göç eden çiftçilerin soyunun bu bölgeden gelip gelmediği.

İlgili İçerikler

Teknoloji

Deneyap Teknoloji Atölyeleri’ne katılmak isteyen gençler sınav başvurularını 14 Ocak-3 Şubat 2019 tarihleri arasında gerçekleştirebilecek.

Teknoloji

Uçağı havada tutan dört ana kuvvet vardır. Bunlar taşıma, ağırlık, itme ve sürükleme kuvvetleridir. Bu kuvvetlerden en önemlileri motorun sağladığı itme kuvveti ve kanatların oluşturduğu taşıma kuvvetidir.

Teknoloji

Kanser ve damar tıkanıklığı gibi çeşitli hastalıkların tespit edilmesinde kullanılabileceği düşünülen en güncel yöntemlerden biri manyetik parçacık görüntüleme tekniğidir.

Teknoloji

5G teknolojisinin kişisel kullanım alışkanlıklarımızı değiştirmenin ötesinde sürücüsüz otomobil teknolojilerinde, ulaşımda, üretimde ve başka birçok alanda yeni bir çağın başlamasına öncülük edebileceğini biliyor muydunuz?

Teknoloji

19. yüzyılda fotoğrafın icat edilmesinden sonra insanların gerçek hayatı kaydetme ve gösterme merakı, çok geçmeden hareketli görüntü denilen sinema sanatının ortaya çıkmasını sağladı.

Teknoloji

Tasarla ve Yap köşesinin bu etkinliğinde maliyeti uygun atık malzemeler kullanarak bu olumsuzlukları önleyecek ve bardakları temizlemede bize yardımcı olacak bir düzenek tasarlayacağız.

Teknoloji

Problem çözmek ve tasarlamak yaşamın her alanında farklı biçimlerde bilerek ya da bilmeyerek yaptığımız bir eylem.

Teknoloji

TÜBİTAK, pasif terahertz yöntemle görüntüleme yapan bir görüntüleme sistemi geliştirdi.

Teknoloji

Gerçek hayatta karşılaşmadığımız pek çok olay filmlere konu oluyor. Ayrıca olaylar günlük hayatta karşılaşılabilecek şeyler olsa bile, bazı sahnelerin oyuncular tarafından gerçekten oynanırken çekilmesi imkânsız olabiliyor. Örneğin bir aksiyon filmi düşünün. Filmin kahramanı bir trenin içinde kendisini kovalayanlardan kaçıyor, bir vagondan diğerine geçiyor.

Teknoloji

2018 TÜBİTAK Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması'nı Bilim Genç’ten canlı olarak takip edebilirsiniz.