Skip to content Skip to navigation

Avrupa’da Tarımın Yayılması

Dr. Mahir E. Ocak
04/07/2016 - 10:04

Tarımın günümüzden 8500 yıl önce Anadolu’dan Avrupa’ya yayılmaya başladığı biliniyor. Ancak bugüne kadar bu sürecin nasıl gerçekleştiği tartışma konusuydu. Bir grup bilim insanına göre tarım Avrupa’ya yayılırken bir insan göçü yaşanmamıştı. Avrupa’da yaşayan avcı-toplayıcı insanlar, zamanla tarım ve hayvancılıkla uğraşmaya başlamış ve yerleşik hayata geçmişlerdi. Başka bir hipoteze göreyse Anadolu’dan Avrupa’ya göç eden insanlar beraberlerinde tarımı da getirmişlerdi. Mainz’daki Johannes Gutenberg Üniversitesi’nden bir grup araştırmacının yaptığı son çalışmalar da bu hipotezi destekliyor.

Dr. Zuzana Hofmanová ve arkadaşlarının Prof. Dr. Joachim Burger önderliğinde Avrupa’daki ilk çiftçilerin DNA’larını analiz ederek elde ettikleri ve Proceedings of the National Academy of Sciences (USA)’da yayımladıkları sonuçlara göre Avrupa’da tarımın yayılma süreci şu şekilde özetlenebilir: Yunanistan’ın kuzeyinden ve Marmara Denizi civarından göç eden çiftçiler, Balkanlar üzerinden Orta Avrupa’ya ve Akdeniz üzerinden İber Yarımadası’na ulaştı. Beraberlerinde evcil hayvanlar ve bitkiler de getiren bu topluluklar ile avcı-toplayıcı yaşam tarzına sahip Avrupalı topluluklar arasında bilgi ve kültür alışverişi oldu. Ancak DNA analizlerine göre bu topluluklar arasında fazla gen alışverişi yaşanmadı.

Bereketli Hilal olarak adlandırılan ve modern Türkiye, Suriye, Irak ve İran’ın çeşitli bölgelerini içine alan coğrafyada günümüzden 10.000 yıl önce tarımsal faaliyetler olduğu biliniyor. Şu an cevaplanmayı bekleyen bir soru, 8500 yıl önce Avrupa’ya göç eden çiftçilerin soyunun bu bölgeden gelip gelmediği.

İlgili İçerikler

Teknoloji

Birleşik Krallık’taki Lancaster Üniversitesi’nden mühendisler yolların yüzeyine gömülecek ve geçen taşıtlardan kaynaklanan titreşimleri elektrik enerjisine dönüştürecek akıllı malzemeler, piezoelektrik özellikli seramikler üzerinde çalışıyor.

Teknoloji

Yıldız Teknik Üniversitesi IEEE Öğrenci Kulübü tarafından düzenlenen 13. İletişim ve Bilişim Teknolojileri (İLTEK) Günleri 20-22 Mart tarihleri arasında Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü Elektrik-Elektronik Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştiriliyor.

Teknoloji

TÜBİTAK tarafından 2005 yılından beri üniversite öğrencilerine yönelik olarak düzenlenen Alternatif Enerjili Araç Yarışları (Efficiency Challenge Electric Vehicle) katılımcıları için 17-18 Şubat 2018 tarihlerinde Türkiye Sanayi Sevk ve İdare Enstitüsü’nde (TÜSSİDE) iki günlük bir eğitim programı düzenlendi.

Teknoloji

Yıldız Teknik Üniversitesi IEEE Öğrenci Kulübü tarafından düzenlenen Yıldızlı Projeler Yarışması 2018’in başvuruları başladı. Başvurular 11 Mart’a kadar devam ediyor.

Teknoloji

İnsanların en temel ihtiyaçlarından biri ulaşım. Bu nedenle geçmişten günümüze birçok farklı ulaşım türü ve aracı kullanılmış. Günümüzde ise -özellikle de şehirleşmedeki artışa bağlı olarak- insanların artan ulaşım ihtiyaçlarının karşılanması için yeni çözümlerin bulunması gerekiyor.

Teknoloji

Cornell Üniversitesi’nde çalışan bir grup mühendis, böceklerin beyinlerinin çalışma ilkelerini taklit eden yeni bir programlama yöntemini kullanarak bir süredir robot böcekler üzerinde deneyler yapıyor.

Teknoloji

6-12 Ağustos 2018 tarihlerinde gerçekleştirilecek. Başvurular 10 Ocak 2018’e kadar devam edecek.

Teknoloji

Dıştan bakıldığında bir otomobilin elektrikli mi yoksa petrol yakıtlı mı olduğunu anlayamayabilirsiniz. Çünkü görünüşleri arasındaki tek fark elektrikli araçlarda egzoz borusunun olmayışıdır. Ayrıca elektrikli araçlar petrol yakıtlı araçlara göre çok daha sessizdir.

Teknoloji

Elektrikli araçlara olan ilgi her geçen gün artıyor. Bu alandaki araştırma ve geliştirme çalışmaları devam ettikçe elektrikli araçların tek bir şarjla katettikleri mesafe yani menzilleri artarken, bataryaları tekrar şarj etmek için gerekli şarj istasyonları da yaygınlaşıyor.

Teknoloji

Geleceğin böyle olacağı düşünülmemişti. Çünkü uçan otomobiller 30-40 yıl önce çekilen birçok bilim kurgu filminde -Geleceğe Dönüş bu filmler arasında en bilinenlerden biri- geleceğin teknolojileri arasında gösteriliyordu.