Skip to content Skip to navigation

Aziz Sancar Nobel Kimya Ödülü’nü Kazandı

Dr. Mahir E. Ocak
07/10/2015 - 16:29

Nobel Kimya Ödülü’nün 2015 yılı sahipleri açıklandı. Mardin doğumlu bilim insanı Aziz Sancar, Tomas Lindahl ve Paul Modrich ile birlikte ödüle layık görüldü. Sancar, Nobel Ödülü’nü kazanan ikinci Türk oldu. Daha önce Orhan Pamuk 2006 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanmıştı.

Ödül sahiplerinden Tomas Lindahl, Londra’daki Francis Crick Enstitüsü’nde; Paul Modrich, Durham’daki (ABD) Duke Üniversitesi’nde; Aziz Sancar ise Chapel Hill’deki (ABD) Kuzey Karolayna Üniversitesi’nde çalışıyor. Lindahl, Modrich ve Sancar’ın DNA onarımı ile ilgili çalışmaları nedeniyle Nobel Ödülü’ne layık görüldükleri açıklandı.

1946 yılında Savur’da doğan Aziz Sancar, İstanbul Üniversitesi’nde tıp eğitimi aldı. Mezun olduktan sonra iki yıl hekimlik yapan Sancar, daha sonra doktora eğitimi için ABD’ye gitti. Teksas Üniversitesi’nde moleküler biyoloji üzerine eğitim alan Sancar, DNA onarımı üzerine çalışmalar yaptı. Mezun olduktan sonra bir süre Yale Üniversitesi’nde çalışan Sancar, daha sonra Kuzey Karolayna Üniversitesi’nin Biyokimya Bölümü'ne katıldı.

İlgili İçerikler

Kimya

Uluslararası bir araştırma grubu, paketleme ve tekstil alanlarında en sık kullanılan polimer türlerinden biri olan polietilen tereftalatı (PET) biyolojik olarak parçalayabilen enzimin verimliliğini artırmayı başardı.

Kimya

Deneyler köşesinin bu etkinliğinde patates kullanarak yapacağımız pil ile bir LED’i yakmaya çalışıyoruz. Kolayca bulabileceğiniz malzemelerle evde ve okulda gerçekleştirebileceğiniz bu etkinlik sayesinde siz de meyve ve sebzeleri kullanarak kendi pilinizi tasarlayabilirsiniz.

Kimya

Toplumda bilim kültürünün ve iletişiminin geliştirilmesini amaçlayan Bilim ve Toplum Programları 2007 yılından bu yana Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı tarafından yürütülüyor.

Kimya

Dünya genelinde farklı üniversitelerden bilim insanları tarafından gerçekleştirilen araştırmada atmosferdeki karbondioksit seviyesindeki artışın tarım ürünlerinin protein, vitamin, mineral gibi besin değerlerini etkilediği anlaşıldı.

Kimya

Bilim insanları güçlü bir X-ışını lazeri kullanarak oda sıcaklığındaki bir miktar suyun sıcaklığını bir mikrosaniyenin on milyonda biri içerisinde 100.000°C’nin üzerine çıkarmayı başardı.

Kimya

Londra Kolej Üniversitesi (UCL) Slade Güzel Sanatlar Okulu’ndan Onya McCausland isimli sanatçı, eski kömür madeninin atık sularından sanat eserlerinde kullanılabilecek kalitede beş farklı tonda pigmentler elde etti.

Kimya

Amonyak (NH3) son yıllarda alternatif bir yakıt olarak görülmeye başlandı. Küresel iklim değişikliğine karşı alınabilecek önlemlerden biri, karbon içeren petrol türevlerinin yerini karbon içermeyen amonyağın alması olabilir.

Kimya

Oxford Üniversitesi’nde çalışan bir grup araştırmacı, çözelti içindeki moleküllerin tek tek tespit edilip kütlelerinin ölçülmesine imkân veren bir yöntem geliştirdi. Dr. Gavin Young ve arkadaşlarının Prof. Dr. Philipp Kukura önderliğinde yaptıkları araştırmanın sonuçları Science’ta yayımlandı.

Kimya

Deneyler köşesinin bu etkinliğinde kristaller hakkında bilgi edinirken, evde ya da okulda siz de kendi kristallerinizi oluşturabilirsiniz.

Kimya

Bugüne kadarki bilgilerimize göre su olmadan canlılığı devam ettirebilen bir organizma türü yok. Dünya yüzeyinin %71’i suyla kaplı. Ancak hayatın devamlılığı için gerekli olan tatlı su yeryüzündeki suyun sadece %2,5’lik kısmını oluşturuyor.