Skip to content Skip to navigation

Aziz Sancar Nobel Kimya Ödülü’nü Kazandı

Dr. Mahir E. Ocak
07/10/2015 - 16:29

Nobel Kimya Ödülü’nün 2015 yılı sahipleri açıklandı. Mardin doğumlu bilim insanı Aziz Sancar, Tomas Lindahl ve Paul Modrich ile birlikte ödüle layık görüldü. Sancar, Nobel Ödülü’nü kazanan ikinci Türk oldu. Daha önce Orhan Pamuk 2006 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanmıştı.

Ödül sahiplerinden Tomas Lindahl, Londra’daki Francis Crick Enstitüsü’nde; Paul Modrich, Durham’daki (ABD) Duke Üniversitesi’nde; Aziz Sancar ise Chapel Hill’deki (ABD) Kuzey Karolayna Üniversitesi’nde çalışıyor. Lindahl, Modrich ve Sancar’ın DNA onarımı ile ilgili çalışmaları nedeniyle Nobel Ödülü’ne layık görüldükleri açıklandı.

1946 yılında Savur’da doğan Aziz Sancar, İstanbul Üniversitesi’nde tıp eğitimi aldı. Mezun olduktan sonra iki yıl hekimlik yapan Sancar, daha sonra doktora eğitimi için ABD’ye gitti. Teksas Üniversitesi’nde moleküler biyoloji üzerine eğitim alan Sancar, DNA onarımı üzerine çalışmalar yaptı. Mezun olduktan sonra bir süre Yale Üniversitesi’nde çalışan Sancar, daha sonra Kuzey Karolayna Üniversitesi’nin Biyokimya Bölümü'ne katıldı.

İlgili İçerikler

Kimya

Experimentarium Bilim Merkezi’nin kurucu müdürü Asger Hoeg ile Türkiye’deki bilim merkezlerinin nasıl geliştirilebileceğini konuştuk.

Kimya

Nobel Kimya Ödülü’nün bu yılki sahipleri Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü’nden Frances H. Arnold, Columbia Üniversitesi’nden George P. Smith ve Cambridge Üniversitesi’nden Gregory P. Winter oldu.

Kimya

Sonbahar mevsiminin en belirgin özelliklerinden biri doğadaki renk cümbüşüdür. Ağaçların yaprakları yeşilden parlak sarıya, turuncuya, kırmızıya ve kahverengiye doğru renk değiştirir.

Kimya

Deneyler köşesinin bu etkinliğinde yoğunluk kavramından faydalanarak kendi gökkuşağımızı oluşturacağız.

Kimya

Toryumun doğal olarak bulunan altı izotopu (proton sayıları aynı, nötron sayıları farklı olan atomlara izotop denir) var. Bunlardan toryum-232 yer kabuğunda en yaygın olarak bulunan toryum izotopu. Yarı ömrü ise 14 milyar yıl yani neredeyse evrenin tahmin edilen yaşıyla eşit.

Kimya

Uranyum elementinin doğal olarak bulunan üç izotopu var (laboratuvarda yapılanlarla birlikte toplam 19 izotopu bulunuyor). Doğada bulunanlar uranyum-234, uranyum-235 ve uranyum-238.

Kimya

Mikroakışkanlar temelini fizik, kimya, biyoloji ve mühendislikten alan disiplinler arası bir araştırma alanıdır. Bu alanda minyatür sistemlerin üretilmesine yönelik araştırmalar yapılır. Bu sistemler DNA çiplerin üretimi, biyolojik tahliller ve kimyasal sentezler gibi amaçlarla kullanılabilir.

Kimya

Uluslararası bir araştırma grubu, paketleme ve tekstil alanlarında en sık kullanılan polimer türlerinden biri olan polietilen tereftalatı (PET) biyolojik olarak parçalayabilen enzimin verimliliğini artırmayı başardı.

Kimya

Deneyler köşesinin bu etkinliğinde meyve ve sebzeleri kullanarak kendi pilimizi tasarlıyoruz.

Kimya

Toplumda bilim kültürünün ve iletişiminin geliştirilmesini amaçlayan Bilim ve Toplum Programları 2007 yılından bu yana Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı tarafından yürütülüyor.