Skip to content Skip to navigation

Balonlu Yumurta Vagonu

Namdar Gürsönmez
19/10/2015 - 16:17

Sir İsaac Newton 17. yüzyılda yaşamış büyük bir bilim insanıdır. Fizik, astronomi ve matematik alanlarına önemli katkılar yapmıştır. Newton’ın birinci, ikinci ve üçüncü yasaları olarak bilinen üç meşhur yasası vardır. Bu yasalar ile nesnelerin nasıl hareket ettiğini ve evrenin nasıl işlediğini anlamamıza yardımcı olmuştur.

Newton’un üçüncü yasasına göre her etkiye karşılık bir tepki vardır. Etki ve tepki eşit büyüklükte ancak zıt yönlüdür. Bu etkinliğimizde etki ve tepki kuvvetlerinin nasıl oluştuğunu gösteren bir düzenek tasarlayacağız.

Etkinlik için gerekli malzemeler:

  • 2 adet yumurta kartonu (10’luk)
  • 1 adet orta boy balon
  • 2 adet çöp şiş
  • 2 adet pipet
  • 4 plastik kapak (5 lt’lik pet şişe)
  • 2 plastik kapak (0,5 lt’lik pet şişe)
  • Silikon tabancası ve yapıştırıcı
  • Makas
  • Bant
  • Cetvel

 

Etkinliğin yapılışı:

1- Yumurta kartonlarını üst üste gelecek şekilde silikon ile yapıştırıp vagonumuzu hazırlayalım.

2- Çöp şişten 20 cm, pipetten ise 14 cm uzunluğunda ikişer parça keselim. Plastik kapakların merkezinde çöp şişin geçebileceği delikler açalım.

3- Çöp şişleri pipetlerin iç kısmından geçirerek uçlarına plastik kapakları takalım ve silikon ile yapıştıralım.

4- Plastik kapakların takılı olduğu çöp şişleri yumurta vagonunun alt kısmına silikon ile yapıştıralım.

5- Pipeti balonun ağız kısmının 1 cm içine geçirerek bant ile sabitleyelim ve yumurta vagonunun üst kısmına silikon ile yapıştıralım.

6- Düzeneğimiz çalışmaya hazır.

7- Balonun bulunduğu pipetten hava üfleyerek balonu şişirelim. Düz bir zeminde balon içerisine hapsettiğimiz havanın dışarı çıkmasını sağlayalım.

Balon içinde sıkışan hava basınç farkından dolayı hızlı bir biçimde dışarı çıkar ve yumurta vagonuna etki ederek bir kuvvet uygular. Yumurta vagonu da eşit ve zıt yönde bir kuvvet oluşturur. Etkileşim içine giren iki nesnenin birbirleri üzerinde uyguladıkları kuvvet nedeniyle vagon düz zeminde hareket eder. Bu iki kuvvete etki ve tepki diyoruz.

 

 

8 -Newton’ın üçüncü yasasının çevremizde birçok örneği var. Kuşlar uçarken kanatları havayı aşağı doğru iter. Hava da tepki olarak kuşu yukarı doğru iter. Havaya uygulanan kuvvet ile kuşa uygulanan kuvvet birbirine eşittir. Aynı ilkeyi motorundan sıcak gaz püskürterek yukarı doğru havalanan rokette de gözlemleriz. Roket gazı iterken gaz da tepki olarak roketi iterek havalanmasını sağlar. Ahtapot ve mürekkep balığının su içindeki hareketi de etki ve tepki ile gerçekleşir.

İlgili İçerikler

Teknoloji

ABD’deki Carnegie Mellon Üniversitesi’nden bilim insanları düşük maliyetli bir biyoyazıcı sistemi geliştirdi.

Teknoloji

Sürücüsüz araçlar konusunda önemli gelişmeler kaydedildi. Ancak bu araçların yolculuk etme konusundaki yetilerinin, insanlarla karşılaştırıldığında, hâlâ çok zayıf olduğu söylenebilir. Bilmedikleri bir yere yolculuk ederken araç kullanan insanlar yolculuğun büyük kısmında sadece yola bakar, yanlış yollara sapmamak için ara sıra haritalardan yardım alırlar.

Teknoloji

Birleşik Krallık’taki Lancaster Üniversitesi’nden mühendisler yolların yüzeyine gömülecek ve geçen taşıtlardan kaynaklanan titreşimleri elektrik enerjisine dönüştürecek akıllı malzemeler, piezoelektrik özellikli seramikler üzerinde çalışıyor.

Teknoloji

Yıldız Teknik Üniversitesi IEEE Öğrenci Kulübü tarafından düzenlenen 13. İletişim ve Bilişim Teknolojileri (İLTEK) Günleri 20-22 Mart tarihleri arasında Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü Elektrik-Elektronik Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştiriliyor.

Teknoloji

TÜBİTAK tarafından 2005 yılından beri üniversite öğrencilerine yönelik olarak düzenlenen Alternatif Enerjili Araç Yarışları (Efficiency Challenge Electric Vehicle) katılımcıları için 17-18 Şubat 2018 tarihlerinde Türkiye Sanayi Sevk ve İdare Enstitüsü’nde (TÜSSİDE) iki günlük bir eğitim programı düzenlendi.

Teknoloji

Yıldız Teknik Üniversitesi IEEE Öğrenci Kulübü tarafından düzenlenen Yıldızlı Projeler Yarışması 2018’in başvuruları başladı. Başvurular 11 Mart’a kadar devam ediyor.

Teknoloji

İnsanların en temel ihtiyaçlarından biri ulaşım. Bu nedenle geçmişten günümüze birçok farklı ulaşım türü ve aracı kullanılmış. Günümüzde ise -özellikle de şehirleşmedeki artışa bağlı olarak- insanların artan ulaşım ihtiyaçlarının karşılanması için yeni çözümlerin bulunması gerekiyor.

Teknoloji

Cornell Üniversitesi’nde çalışan bir grup mühendis, böceklerin beyinlerinin çalışma ilkelerini taklit eden yeni bir programlama yöntemini kullanarak bir süredir robot böcekler üzerinde deneyler yapıyor.

Teknoloji

6-12 Ağustos 2018 tarihlerinde gerçekleştirilecek. Başvurular 10 Ocak 2018’e kadar devam edecek.

Teknoloji

Dıştan bakıldığında bir otomobilin elektrikli mi yoksa petrol yakıtlı mı olduğunu anlayamayabilirsiniz. Çünkü görünüşleri arasındaki tek fark elektrikli araçlarda egzoz borusunun olmayışıdır. Ayrıca elektrikli araçlar petrol yakıtlı araçlara göre çok daha sessizdir.