Skip to content Skip to navigation

Balonlu Yumurta Vagonu

Namdar Gürsönmez
19/10/2015 - 16:17

Sir İsaac Newton 17. yüzyılda yaşamış büyük bir bilim insanıdır. Fizik, astronomi ve matematik alanlarına önemli katkılar yapmıştır. Newton’ın birinci, ikinci ve üçüncü yasaları olarak bilinen üç meşhur yasası vardır. Bu yasalar ile nesnelerin nasıl hareket ettiğini ve evrenin nasıl işlediğini anlamamıza yardımcı olmuştur.

Newton’un üçüncü yasasına göre her etkiye karşılık bir tepki vardır. Etki ve tepki eşit büyüklükte ancak zıt yönlüdür. Bu etkinliğimizde etki ve tepki kuvvetlerinin nasıl oluştuğunu gösteren bir düzenek tasarlayacağız.

Etkinlik için gerekli malzemeler:

  • 2 adet yumurta kartonu (10’luk)
  • 1 adet orta boy balon
  • 2 adet çöp şiş
  • 2 adet pipet
  • 4 plastik kapak (5 lt’lik pet şişe)
  • 2 plastik kapak (0,5 lt’lik pet şişe)
  • Silikon tabancası ve yapıştırıcı
  • Makas
  • Bant
  • Cetvel

 

Etkinliğin yapılışı:

1- Yumurta kartonlarını üst üste gelecek şekilde silikon ile yapıştırıp vagonumuzu hazırlayalım.

2- Çöp şişten 20 cm, pipetten ise 14 cm uzunluğunda ikişer parça keselim. Plastik kapakların merkezinde çöp şişin geçebileceği delikler açalım.

3- Çöp şişleri pipetlerin iç kısmından geçirerek uçlarına plastik kapakları takalım ve silikon ile yapıştıralım.

4- Plastik kapakların takılı olduğu çöp şişleri yumurta vagonunun alt kısmına silikon ile yapıştıralım.

5- Pipeti balonun ağız kısmının 1 cm içine geçirerek bant ile sabitleyelim ve yumurta vagonunun üst kısmına silikon ile yapıştıralım.

6- Düzeneğimiz çalışmaya hazır.

7- Balonun bulunduğu pipetten hava üfleyerek balonu şişirelim. Düz bir zeminde balon içerisine hapsettiğimiz havanın dışarı çıkmasını sağlayalım.

Balon içinde sıkışan hava basınç farkından dolayı hızlı bir biçimde dışarı çıkar ve yumurta vagonuna etki ederek bir kuvvet uygular. Yumurta vagonu da eşit ve zıt yönde bir kuvvet oluşturur. Etkileşim içine giren iki nesnenin birbirleri üzerinde uyguladıkları kuvvet nedeniyle vagon düz zeminde hareket eder. Bu iki kuvvete etki ve tepki diyoruz.

 

 

8 -Newton’ın üçüncü yasasının çevremizde birçok örneği var. Kuşlar uçarken kanatları havayı aşağı doğru iter. Hava da tepki olarak kuşu yukarı doğru iter. Havaya uygulanan kuvvet ile kuşa uygulanan kuvvet birbirine eşittir. Aynı ilkeyi motorundan sıcak gaz püskürterek yukarı doğru havalanan rokette de gözlemleriz. Roket gazı iterken gaz da tepki olarak roketi iterek havalanmasını sağlar. Ahtapot ve mürekkep balığının su içindeki hareketi de etki ve tepki ile gerçekleşir.

İlgili İçerikler

Teknoloji

5G teknolojisinin kişisel kullanım alışkanlıklarımızı değiştirmenin ötesinde sürücüsüz otomobil teknolojilerinde, ulaşımda, üretimde ve başka birçok alanda yeni bir çağın başlamasına öncülük edebileceğini biliyor muydunuz?

Teknoloji

19. yüzyılda fotoğrafın icat edilmesinden sonra insanların gerçek hayatı kaydetme ve gösterme merakı, çok geçmeden hareketli görüntü denilen sinema sanatının ortaya çıkmasını sağladı.

Teknoloji

Tasarla ve Yap köşesinin bu etkinliğinde maliyeti uygun atık malzemeler kullanarak bu olumsuzlukları önleyecek ve bardakları temizlemede bize yardımcı olacak bir düzenek tasarlayacağız.

Teknoloji

Problem çözmek ve tasarlamak yaşamın her alanında farklı biçimlerde bilerek ya da bilmeyerek yaptığımız bir eylem.

Teknoloji

TÜBİTAK, pasif terahertz yöntemle görüntüleme yapan bir görüntüleme sistemi geliştirdi.

Teknoloji

Gerçek hayatta karşılaşmadığımız pek çok olay filmlere konu oluyor. Ayrıca olaylar günlük hayatta karşılaşılabilecek şeyler olsa bile, bazı sahnelerin oyuncular tarafından gerçekten oynanırken çekilmesi imkânsız olabiliyor. Örneğin bir aksiyon filmi düşünün. Filmin kahramanı bir trenin içinde kendisini kovalayanlardan kaçıyor, bir vagondan diğerine geçiyor.

Teknoloji

2018 TÜBİTAK Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması'nı Bilim Genç’ten canlı olarak takip edebilirsiniz.

Teknoloji

Minnesota Üniversitesi’nde çalışan bir grup araştırmacı, üç boyutlu yazıcı kullanarak yarıküre biçimli bir yüzeyin üzerine ışığı algılayan reseptörler yerleştirdi.

Teknoloji

TÜBİTAK Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı tarafından bu yıl 14.’sü düzenlenen Alternatif Enerjili Araç Yarışları (Efficiency Challenge Electric Vehicle) 6-12 Ağustos 2018’de Körfez Yarış Pisti’nde gerçekleştirildi.

Teknoloji

Bataryalar elektrikli araçların anahtar role sahip parçasıdır ve en pahalı bileşenidir (aracın toplam maliyetinin dörtte birinden fazlasını bataryalar oluşturur). Bataryaların depolayabildiği enerji miktarı elektrikli araçların menzilini belirler.