Skip to content Skip to navigation

Bilim Genç Bilim Söyleşileri Şanlıurfa ve Gaziantep’teydi

Nurulhude Baykal
05/11/2016 - 17:00

Öğrencileri alanında uzman bilim insanlarıyla bir araya getirerek onlara bilimi sevdirmek amacıyla düzenlenen bilim söyleşileri hız kesmeden devam ediyor. Türkiye’nin dört bir yanına ulaşılmaya çalışılan etkinliklerde sıra Şanlıurfa ve Gaziantep’te idi.

Doğadaki İnsan programını hazırlayıp sunan ve aynı zamanda Bilim Genç Yayın Kurulu Üyesi olan Serdar Kılıç, 3 Kasım’da Şanlıurfa Bilim ve Sanat Merkezi bünyesindeki öğrenciler ve velileriyle bir araya geldi. 300’den fazla katılımcının olduğu salonda öğrenciler Serdar Kılıç’a doğadaki deneyimleriyle ilgili merak ettiklerini sorma imkânı buldu. Keyifli ve eğlenceli bir söyleşiden sonra öğrencilere Bilim Çocuk ile Bilim ve Teknik dergileri dağıtıldı.

Şanlıurfa’daki organizasyonun sona ermesinin ardından Serdar Kılıç, Gaziantep Abdulkadir Konukoğlu Fen Lisesi öğrencileri ile buluştu. Okulun konferans salonunda düzenlenen program sonunda öğrenciler Serdar Kılıç ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

İlgili İçerikler

Ekoloji / Çevre Bilim

Ülkemizin Antarktika üzerinde bilimsel araştırmalar yapmak için başlattığı girişim hız kazanarak devam ediyor.

Ekoloji / Çevre Bilim

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde ocak ayında objektiflerinizi buz kristallerinin farklı şekillerine odaklamanızı istemiştik. Bu süreçte #BuzKristalleri etiketiyle Bilim Genç’te paylaştığınız fotoğraflar Bilim Genç ekibi tarafından değerlendirildi. Seçilen fotoğraflar aynı zamanda Facebook’ta ve Twitter’da Bilim Genç okurları tarafından oylandı.

Ekoloji / Çevre Bilim

Ülkemizin Antarktika üzerinde bilimsel araştırmalar yapmak için başlattığı girişim hız kazanarak devam ediyor.

Ekoloji / Çevre Bilim

Bulutlar, içlerindeki gaz halindeki su moleküllerinin hava soğudukça havada asılı halde bulunan küçük katı parçacıkların üzerinde yoğunlaşmasıyla oluşur. Hava atmosferde yükseldikçe basıncı azalır. Bunun sonucunda...

Ekoloji / Çevre Bilim

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde ocak ayının konusu “Buz Kristalleri”. Fotoğraflarınızı Bilim Genç’te paylaşırken açıklama bölümüne #BuzKristalleri etiketini eklemeyi unutmayın.

Ekoloji / Çevre Bilim

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde ekim ayında objektiflerinizi, yağmurdan sonra âdeta ışıldamaya başlayan doğaya odaklamanızı istemiştik. Bu süreçte Bilim Genç’te paylaştığınız ilgi çekici #YağmurSonrası fotoğrafları Bilim Genç ekibi tarafından değerlendirildi ve ekim ayının en beğenilen fotoğrafları belirlendi.

Ekoloji / Çevre Bilim

2017 yılında “Barış ve Gelişme için Bilim” sloganı ile Ürdün’de düzenlenen Dünya Bilim Forumu, 5000’e yakın katılımcı ile bilim insanlarını politikacılar ve kurumlarla bir araya getirdi.

Ekoloji / Çevre Bilim

Tayvan’nın başkenti Taipei’de inşa edilen Tao Zhu Yin Yuan isimli bina yılda 130 ton karbondioksiti atmosferden soğurabiliyor. Projenin amacı mega şehirlerde yaşayan insanlara ekolojik bir yaşam alanı sunmak.

Ekoloji / Çevre Bilim

Yaptığınız resmin Antarktika’ya gitmesini ister miydiniz? İlkokul ve ortaokul öğrencileri arası Antarktika konulu resim yarışması düzenleniyor. 

Ekoloji / Çevre Bilim

Makro fotoğrafçılık çıplak gözle fark edemediğimiz ayrıntıların gözlerimizin önüne serilmesini sağlıyor. Bir yaprağın üzerindeki tüyler ya da bir kelebeğin kanadındaki desenler... Biz de Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde kasım ayında objektiflerinizi detaylara odaklamanızı istiyoruz.