Skip to content Skip to navigation

Bilim Genç Bilim Söyleşileri Şanlıurfa ve Gaziantep’teydi

Nurulhude Baykal
05/11/2016 - 17:00

Öğrencileri alanında uzman bilim insanlarıyla bir araya getirerek onlara bilimi sevdirmek amacıyla düzenlenen bilim söyleşileri hız kesmeden devam ediyor. Türkiye’nin dört bir yanına ulaşılmaya çalışılan etkinliklerde sıra Şanlıurfa ve Gaziantep’te idi.

Doğadaki İnsan programını hazırlayıp sunan ve aynı zamanda Bilim Genç Yayın Kurulu Üyesi olan Serdar Kılıç, 3 Kasım’da Şanlıurfa Bilim ve Sanat Merkezi bünyesindeki öğrenciler ve velileriyle bir araya geldi. 300’den fazla katılımcının olduğu salonda öğrenciler Serdar Kılıç’a doğadaki deneyimleriyle ilgili merak ettiklerini sorma imkânı buldu. Keyifli ve eğlenceli bir söyleşiden sonra öğrencilere Bilim Çocuk ile Bilim ve Teknik dergileri dağıtıldı.

Şanlıurfa’daki organizasyonun sona ermesinin ardından Serdar Kılıç, Gaziantep Abdulkadir Konukoğlu Fen Lisesi öğrencileri ile buluştu. Okulun konferans salonunda düzenlenen program sonunda öğrenciler Serdar Kılıç ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

İlgili İçerikler

Ekoloji / Çevre Bilim

Finlandiya’da bir şirket ahşap işlenirken ortaya çıkan talaş ve yenilenebilir doğal bir yapıştırıcının birleşiminden oluşan ve biyolojik olarak çözünebilen bir malzemeden pipet üretti.

Ekoloji / Çevre Bilim

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde doğanın ve canlıların kışa hazırlandığı kasım ayında objektiflerinizi sonbaharın çevrenizdeki etkilerine odaklamanızı istemiştik. Bu süreçte #MevsimSonbahar etiketiyle Bilim Genç’te paylaştığınız fotoğraflar Bilim Genç ekibi tarafından değerlendirildi.

Ekoloji / Çevre Bilim

Dünya nasıl nefes alıyor hiç merak ettiniz mi? Bu soruya “Ormanlar sayesinde” şeklinde cevap vermek yanlış olmaz. Ormanlar dünyanın en önemli oksijen kaynaklarındandır.

Ekoloji / Çevre Bilim

Sonbaharın son ayındayız. Daha eğik açıyla gelen güneş ışınları etkisini kaybetmeye başladı, ağaçlar tüm yapraklarını neredeyse döktü, ekinlerin çoğu hasat edildi, evlerimizdeki kış hazırlıkları ise tamamlanmak üzere.

Ekoloji / Çevre Bilim

Bilim Genç sesli yayınının yeni bölümünde Prof. Dr. Levent Kurnaz küresel ısınmanın iklim üzerindeki etkilerinden bahsediyor.

Ekoloji / Çevre Bilim

Sarı, turuncu, kırmızı, kahverengi, yeşil, mavi… Çin’in Danxia bölgesinde bulunan Gökkuşağı Dağları fırçayla boyanmış gibi duran renklerin çeşitliliği ile dikkat çekiyor.

Ekoloji / Çevre Bilim

Dışarıdayken susadığımızda hemen bir büfeden ya da marketten plastik şişede su satın alıyoruz. Ancak plastik şişeler sağlığımızı ve çevreyi olumsuz etkileyebiliyor.

Ekoloji / Çevre Bilim

Fotoğrafçılık çoğunlukla sanatsal bir etkinlik olarak düşünülse de doğa fotoğrafları aynı zamanda gözlemlerimizin bulunulan coğrafyaya ve zamana göre kayda geçirilmesini sağlayan bir belge niteliği taşır.

Ekoloji / Çevre Bilim

Güvenli ve rahat bir doğa yürüyüşü için yürüyüşümüzü ve doğaya uyum sağlamamızı kolaylaştıracak bazı ekipmanlara ihtiyaç duyarız. Yanımıza almamız gereken malzemeler doğa yürüyüşünün günübirlik mi, konaklamalı mı olacağına göre değişebilir.

Ekoloji / Çevre Bilim

Doğa fotoğrafçılığı son yıllarda doğaseverlerin yoğun ilgisini çekiyor. Fotoğraf teknolojileri ve dijital teknolojilerdeki ilerlemeler sayesinde çektiğimiz fotoğrafları geçmiştekinden daha kolay paylaşabiliyoruz. Bu sayede doğa fotoğrafları çok daha geniş kitlelere ulaşabiliyor ve çok daha fazla ilgi çekiyor.