Skip to content Skip to navigation

“Bilim Yolculuğu” Karaman'daydı

Nurulhude Baykal
02/02/2017 - 15:52

Alanında uzman bilim insanlarını gençlerle buluşturan Bilim Genç Bilim Söyleşileri, Doç. Dr. Murat Yıldız ile Karaman’daydı. 13 Ocak 2017 tarihinde gerçekleştirilen “Bilim Yolculuğu” başlıklı söyleşiye Karaman Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri ile aileleri katıldı.

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Fizik Bölümü’nde öğretim üyesi olan Doç. Dr. Yıldız, dinleyicilere fizikteki temel buluşların insanlık tarihini nasıl etkilediğini ve bilim dünyasındaki buluşların teknolojik gelişmelerle nasıl gündelik hayata kazandırıldığını anlattı. Uçaklardan mıknatıslara, biyomalzemelerden tıbbi görüntüleme cihazlarına pek çok bilimsel gelişmenin tanıtıldığı sunum, hem öğretmen ve öğrencilere hem de velilere hitap etti. 

İlgili İçerikler

Fizik

Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN) araştırmacılarının geliştirdiği mıknatıs teknolojisi, kanser tedavisinde kullanılan hadron terapi yönteminin uygulanmasında karşılaşılan teknik sorunların çözümüne önemli katkılar sağlayabilir.

Fizik

Bu etkinliğimizde maliyeti uygun atık malzemeler kullanarak sıvıların basıncı nasıl ilettiğini gösteren bir düzenek tasarlayacağız.

Fizik

Tasarla ve Yap köşesinin bu etkinliğinde maliyeti uygun atık malzemeler kullanarak esneklik potansiyel enerjisi ve kinetik enerjinin (hareket enerjisinin) birbirine dönüştüğü farklı bir düzenek tasarlayacağız.

Fizik

Boğaziçi Üniversitesi Elektroteknoloji Kulübü ve IEEE Öğrenci Kolu’nun düzenlediği Boğaziçi Enerji Zirvesi, 4 Kasım’da Albert Long Hall Kültür Merkezi’nde düzenlenecek.

Fizik

Nanobilim ve yoğun madde fiziği alanında yaptığı çalışmalar nedeniyle 2016 TÜBİTAK Bilim Ödülü’ne layık görülen Prof. Dr. Oğuz Gülseren ile araştırmaları üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik.

Fizik

Lazerle bilgi aktarımının önündeki en önemli engel bulutlar. Cenova Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı, lazerle iletişimin önündeki sorunları bulutları delerek aşmaya çalışıyor.

Fizik

4006-TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı başvuruları 22 Ekim - 22 Kasım 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Fizik

Arthur Ashkin optik cımbızların icadı, Gérard Mourou ve Donna Strickland ise yüksek yoğunluklu yüksek enerjili lazer atımlarının üretilmesine imkân veren bir yöntem geliştirmeleri sebebiyle Nobel Fizik Ödülü'ne layık görüldü.

Fizik

Deneyler köşesinin bu etkinliğinde evde ya da okulda kolayca bulabileceğiniz malzemelerle yüzey gerilimi etkisiyle yüzen kâğıttan bir balık tasarlıyoruz.

Fizik

Fosil yakıtların alternatifi olabilecek yenilenebilir enerji kaynaklarının bulunmasına ve yaygınlaştırılmasına yönelik çabalar gün geçtikçe artıyor.