Skip to content Skip to navigation

Bird: Elektronik Aletleri Kontrol Eden Aparat

Dr. Mahir E. Ocak
15/10/2015 - 18:36

Günlük hayatımızda pek çok elektronik cihaz kullanıyoruz: televizyonlar, bilgisayarlar, cep telefonları... Bu cihazların pek çoğu birbirleriyle iletişim kurabiliyor. Ancak cihazlar ile kullanıcılar arasında hâlâ büyük bir boşluk var. Elektronik cihazların daha kolay bir biçimde kontrol edilebilmesi için uzun yıllardır pek çok çalışma yapılsa da günümüzdeki teknolojiler yeterince doğal ve pratik değil. Örneğin evinizin ışıklarını yakmak ya da kapısını açmak için cep telefonunuzu ya da bilgisayarınızı kullanabilirsiniz. Ancak istediğiniz şeyi yapmak için cep telefonunuzun ya da bilgisayarınızın menülerinde dolaşmak pek de pratik sayılmaz. Elektronik aletleri kontrol etmenin en pratik yolu, doğrudan sesli komutlar vermek olabilir, ancak bu teknolojiler istenilen seviyeden hâlâ çok uzakta.

 

 

MUV Interactive adlı firmada çalışan araştırmacılar, elektronik aletleri kontrol edebilmek için bir aparat geliştirdi. Bird adı verilen ve parmağa takılan cihaz, insan hareketlerini algılayarak komut alıyor ve bu komutları elektronik cihazlara aktarıyor. Örneğin elinizle bir kitabın sayfalarını çevirir gibi yaparak bilgisayarınızın ekranındaki bir kitabın sayfalarını çevirebiliyorsunuz. Ekrandaki görüntüyü büyütmek içinse tutup çeker gibi yapmanız yeterli. Bird insan hareketlerinin yanı sıra sesli komutları da algılayabiliyor. Akıllı telefonlar ya da bilgisayarlarla kontrol edilebilen herhangi bir cihazı Bird ile kontrol etmek mümkün. Aşağıdaki videoda görebileceğiniz gibi Bird ile insansız hava araçları bile kontrol edilebiliyor. 

 

 

İlgili İçerikler

Teknoloji

“Fikrini Geleceğe Taşı” sloganıyla gerçekleştirilecek yarışmaya kendi projesini hayata geçirmek isteyen girişimcilik ruhuna sahip üniversite öğrencileri, akademisyenler ve girişimci şirketler başvurabiliyor.

Teknoloji

Yıldız Teknik Üniversitesi IEEE YTÜ Öğrenci Kulübü tarafından bu yıl 15.’si düzenlenen RLC Günleri’nin başvuruları başladı.

Teknoloji

Deneyap Teknoloji Atölyeleri’ne katılmak isteyen gençler sınav başvurularını 14 Ocak-3 Şubat 2019 tarihleri arasında gerçekleştirebilecek.

Teknoloji

Uçağı havada tutan dört ana kuvvet vardır. Bunlar taşıma, ağırlık, itme ve sürükleme kuvvetleridir. Bu kuvvetlerden en önemlileri motorun sağladığı itme kuvveti ve kanatların oluşturduğu taşıma kuvvetidir.

Teknoloji

Kanser ve damar tıkanıklığı gibi çeşitli hastalıkların tespit edilmesinde kullanılabileceği düşünülen en güncel yöntemlerden biri manyetik parçacık görüntüleme tekniğidir.

Teknoloji

5G teknolojisinin kişisel kullanım alışkanlıklarımızı değiştirmenin ötesinde sürücüsüz otomobil teknolojilerinde, ulaşımda, üretimde ve başka birçok alanda yeni bir çağın başlamasına öncülük edebileceğini biliyor muydunuz?

Teknoloji

19. yüzyılda fotoğrafın icat edilmesinden sonra insanların gerçek hayatı kaydetme ve gösterme merakı, çok geçmeden hareketli görüntü denilen sinema sanatının ortaya çıkmasını sağladı.

Teknoloji

Tasarla ve Yap köşesinin bu etkinliğinde maliyeti uygun atık malzemeler kullanarak bu olumsuzlukları önleyecek ve bardakları temizlemede bize yardımcı olacak bir düzenek tasarlayacağız.

Teknoloji

Problem çözmek ve tasarlamak yaşamın her alanında farklı biçimlerde bilerek ya da bilmeyerek yaptığımız bir eylem.

Teknoloji

TÜBİTAK, pasif terahertz yöntemle görüntüleme yapan bir görüntüleme sistemi geliştirdi.