Skip to content Skip to navigation

CERN’de Çarpışan Parçacıklardan Yayılan Müzik

Dr. Tuba Sarıgül
20/07/2016 - 18:11

Verileri müziğe dönüştürebilme yüzyıllardır üzerinde düşünülen bir kavram. Antik zamanlarda Güneş’in, Ay’ın ve gezegenlerin hareketleri sonucu oluşan şekillerin, sese dönüştürülebilmeleri durumunda anlamlı bir bütün oluşturacağına inanılıyordu. ABD’deki Massachusetts Teknoloji Enstitüsü ve Michigan Üniversitesi ile Kanada’daki Victoria & TRIUMF Üniversitesi’nden bilim insanları CERN’deki Büyük Hadron Çarpıştırıcı’dan (LHC) elde edilen verileri ses dalgalarına dönüştüren Quantizer isminde bir sistem geliştirdi. Quantizer, çarpışan parçacıkların enerjilerine ve konumlarına göre verileri ses parametrelerine dönüştürüyor. LHC’de çarpışan parçacıklardan yayılan müziği canlı olarak Quantizer’ın internet sitesinden dinleyebilirsiniz.

Dünyanın en büyük parçacık hızlandırıcısı olan LHC’de ışık hızına yakın hızlarda hareket eden parçacıklar çarpıştırılarak parçacıkların birbiriyle nasıl etkileştiği anlaşılmaya çalışılıyor.

İlgili İçerikler

Fizik

Kum tepelerinin şarkı söylediğini biliyor muydunuz? Nadir karşılaşılan bir durum olsa da çöllerde düşük frekanslı, uğultu şeklinde sesler...

Fizik

ABD’deki Brookhaven Ulusal Laboratuvarı’nda çalışan bir grup araştırmacı, cam yüzeylerdeki yansımaları neredeyse tamamen ortadan kaldırmayı başardı. Öyle ki üretilen camlar hemen hemen görünmez hale geldi.

Fizik

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde aralık ayının konusu “Yansımalar”. Fotoğraflarınızı Bilim Genç’te paylaşırken açıklama bölümüne #Yansıma etiketini eklemeyi unutmayın.

Fizik

Fırtına bulutlarının en yüksek enerjili radyasyon türü olan gama ışınları yaydığı anlaşıldı.

Fizik

Kuramsal en yüksek sıcaklık için, mutlak sıfır noktasında olduğu gibi, bilim insanlarının üzerinde anlaştığı bir değer yoktur.

Fizik

Üzerimize konan sivrisinekler tekrar uçmaya başladığında genellikle fark edemeyiz. Peki, neden?

Fizik

Tasarla ve Yap köşesinin bu etkinliğinde maliyeti uygun atık malzemeler kullanarak kütleçekim kuvveti etkisi ile hareket eden bir düzenek tasarlayacağız.

Fizik

Bir grup araştırmacı, perovskitli güneş gözelerini daha uzun ömürlü hale getirmeyi başardı. Verimliliği %20’nin üzerinde olan gözeler, 1000 saatin üzerinde 60°C sıcaklığa maruz kaldıkları testlerden sonra performanslarının %95’ini koruyabiliyor.

Fizik

İstisnasız tüm nesneler çevrelerine ısı yayar ve çevrelerinden ısı alırlar. Soğuk bir ortamın içindeki nesnelerin sıcaklığı, yaydığı ısı miktarı çevresinden aldığı ısı miktarından fazla olduğu için kendiliğinden giderek düşer.

Fizik

Yenilenebilir enerji kaynaklarıyla ilgili çalışmalar gün geçtikçe artıyor.