Skip to content Skip to navigation

CERN’de Çarpışan Parçacıklardan Yayılan Müzik

Dr. Tuba Sarıgül
20/07/2016 - 18:11

Verileri müziğe dönüştürebilme yüzyıllardır üzerinde düşünülen bir kavram. Antik zamanlarda Güneş’in, Ay’ın ve gezegenlerin hareketleri sonucu oluşan şekillerin, sese dönüştürülebilmeleri durumunda anlamlı bir bütün oluşturacağına inanılıyordu. ABD’deki Massachusetts Teknoloji Enstitüsü ve Michigan Üniversitesi ile Kanada’daki Victoria & TRIUMF Üniversitesi’nden bilim insanları CERN’deki Büyük Hadron Çarpıştırıcı’dan (LHC) elde edilen verileri ses dalgalarına dönüştüren Quantizer isminde bir sistem geliştirdi. Quantizer, çarpışan parçacıkların enerjilerine ve konumlarına göre verileri ses parametrelerine dönüştürüyor. LHC’de çarpışan parçacıklardan yayılan müziği canlı olarak Quantizer’ın internet sitesinden dinleyebilirsiniz.

Dünyanın en büyük parçacık hızlandırıcısı olan LHC’de ışık hızına yakın hızlarda hareket eden parçacıklar çarpıştırılarak parçacıkların birbiriyle nasıl etkileştiği anlaşılmaya çalışılıyor.

İlgili İçerikler

Fizik

İstisnasız tüm nesneler çevrelerine ısı yayar ve çevrelerinden ısı alırlar. Soğuk bir ortamın içindeki nesnelerin sıcaklığı, yaydığı ısı miktarı çevresinden aldığı ısı miktarından fazla olduğu için kendiliğinden giderek düşer.

Fizik

Yenilenebilir enerji kaynaklarıyla ilgili çalışmalar gün geçtikçe artıyor. 

Fizik

Nobel Fizik Ödülü’nü Rainer Weiss, Barry C. Barish ve Kip S. Thorne kazandı. İsveç Bilimler Akademisi’nden yapılan açıklamada, araştırmacıların Lazer Girişimölçer Kütleçekimsel Dalga Gözlemevi (LIGO) dedektörlerinin kurulması ve kütleçekimsel dalgaların gözlemlenmesine yaptıkları katkılar sebebiyle ödüle layık görüldükleri belirtildi.

Fizik

Bir grup araştırmacı, bir tür yapay zekâ uygulaması geliştirerek kütleçekimsel merceklemelerle ilgili verileri geleneksel yöntemlerden 10 milyon kat daha hızlı analiz etmeyi başardı.

Fizik

Tasarla ve Yap köşesinin bu etkinliğinde maliyeti uygun atık malzemelerden yararlanarak sıcak içecekleri birkaç dakika içinde soğutan bir düzenek tasarlayacağız.

Fizik

Nükleer silah denemeleri yeraltında, atmosferde ve suyun altında gerçekleştirilebilir. İlk nükleer bomba denemesi 16 Temmuz 1945’te patlatılan 20 kilotonluk Trinity isimli atom bombasıydı.

Fizik

Futbolcular özellikle serbest vuruşlarda rakip takımın savunma oyuncularının oluşturduğu...

Fizik

Gökkuşakları ışık ışınlarının su damlaları içinden geçerken kırılmasıyla ve yansımasıyla oluşur.

Fizik

Zamanı fotoğraflamanız istenseydi fotoğrafınızın odağında ne olurdu?

Fizik

Bulutsuz bir gecede, yapay aydınlatmalardan uzak bir yerde gökyüzüne çıplak gözle bakarsanız binlerce yıldız görebilirsiniz.