Skip to content Skip to navigation

CERN’de Çarpışan Parçacıklardan Yayılan Müzik

Dr. Tuba Sarıgül
20/07/2016 - 18:11

Verileri müziğe dönüştürebilme yüzyıllardır üzerinde düşünülen bir kavram. Antik zamanlarda Güneş’in, Ay’ın ve gezegenlerin hareketleri sonucu oluşan şekillerin, sese dönüştürülebilmeleri durumunda anlamlı bir bütün oluşturacağına inanılıyordu. ABD’deki Massachusetts Teknoloji Enstitüsü ve Michigan Üniversitesi ile Kanada’daki Victoria & TRIUMF Üniversitesi’nden bilim insanları CERN’deki Büyük Hadron Çarpıştırıcı’dan (LHC) elde edilen verileri ses dalgalarına dönüştüren Quantizer isminde bir sistem geliştirdi. Quantizer, çarpışan parçacıkların enerjilerine ve konumlarına göre verileri ses parametrelerine dönüştürüyor. LHC’de çarpışan parçacıklardan yayılan müziği canlı olarak Quantizer’ın internet sitesinden dinleyebilirsiniz.

Dünyanın en büyük parçacık hızlandırıcısı olan LHC’de ışık hızına yakın hızlarda hareket eden parçacıklar çarpıştırılarak parçacıkların birbiriyle nasıl etkileştiği anlaşılmaya çalışılıyor.

İlgili İçerikler

Fizik

İngiliz fizikçi Stephen Hawking 76 yaşında hayatını kaybetti. Cambridge Üniversitesi’nden yapılan açıklamada kuramsal fizikçinin 14 Mart Çarşamba gününün ilk saatlerinde Cambridge’deki evinde hayata gözlerini yumduğu belirtildi.

Fizik

Sürtünme kuvveti üzerine ilk bilimsel çalışmayı 500 yıldan daha uzun bir süre önce Leonardo da Vinci yapmıştı. Da Vinci’nin vardığı sonuç, sürtünme kuvvetiyle normal kuvvet arasında doğrusal bir ilişki olduğuydu. Peki, bugün hâlâ mühendisler tarafından kullanılan bu yasa gerçekten doğru mu?

Fizik

Harvard Üniversitesi’ndeki (ABD) ve Kuantum Elektronik Enstitüsü’ndeki (Zürih, İsviçre) iki ayrı araştırma ekibi, eş zamanlı olarak dünyadaki en ince aynayı inşa etti. 

Fizik

Yenilenebilir enerji alanında çalışmalar yapan Japonya merkezli Eco Marine Power (EMP) şirketi 2019’da ilk güneş enerjisi yelkenlerini test etmeye başlamayı planlıyor. “Enerji yelkenleri” adı verilen teknoloji sayesinde gemiler hem güneş hem de rüzgâr enerjisini kullanabilecek.

Fizik

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde aralık ayının konusu #Yansımalar idi. Bu süreçte paylaştığınız ilgi çekici “Yansıma” fotoğrafları Bilim Genç ekibi tarafından değerlendirildi ve aralık ayının en beğenilen fotoğrafları belirlendi.

Fizik

ODTÜ DAS’ın altıncısı 5-7 Şubat 2018 tarihlerinde ODTÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde gerçekleştirilecek. Üç günde 64 oturumun yapılacağı etkinliğe katılmak için yapmanız gereken tek şey başvuru formunu doldurarak seminerlere kayıt olmak.

Fizik

Knot (Türkçesi “düğüm”) denizcilikte ve havacılıkta kullanılan bir hız birimi. 1 knot 1 saatte kaydedilen 1 deniz miline yani 1852 metreye eşittir.

Fizik

Yenilikçi bir fizik deneyi. Deney Kutusu köşesinin bu etkinliğinde yapay bir gökkuşağı oluşturmaya çalışıyoruz.

Fizik

Fırtına bulutlarının en yüksek enerjili radyasyon türü olan gama ışınları yaydığı anlaşıldı.

Fizik

Diyelim ki gerçek dünyada değil de bilim kurgu dünyasında yaşıyoruz ve bir şekilde zamanda yolculuk yapmak...