Skip to content Skip to navigation

Dünyanın En Ufak Motoru

Dr. Mahir E. Ocak
27/06/2016 - 15:34

Yayın Hakkı: Yi Ju/University of Cambridge NanoPhotonics

Cambridge Üniversitesi’nde çalışan araştırmacılar büyüklüğü sadece birkaç nanometre olan bir motor geliştirdi. Dr. Tao Ding ve arkadaşlarının yaptığı araştırmanın sonuçları Proceedings of the National Academy of Sciences (USA)’da yayımlandı.

Geliştirilen motor ısıya duyarlı, jel halindeki polimerlerle birbirine bağlanmış altın parçacıklardan oluşuyor. Sıcaklık yükseldiği zaman jelden su uzaklaşıyor ve altın parçacıklar birbirine yaklaşıyor. Sıcaklık düştüğü zamansa jele su girişiyle birlikte parçacıklar birbirinden uzaklaşıyor. Böylece ışıktan güç alan bir nanomotor ortaya çıkıyor.

Geliştirilen yöntem sayesinde hızlı bir biçimde büyük kuvvetler uygulamak mümkün. Geliştirilen cihazdan birim ağırlık başına elde edilen kuvvet herhangi bir motordan ya da kastan elde edilenin neredeyse yüz katı. Ayrıca araştırmacılar cihazın biyouyumlu ve verimli olduğunu da belirtiyor.

Gelecekte, geliştirilen motoru kullanarak suda hareket edebilen nanomakineler ve hatta hastalıklarla savaşan nanorobotlar üretmek mümkün olabilir. Bu ve benzeri cihazların geliştirilebilmesi için şu aşamada öncelikli olarak nanomotorlardan elde edilen gücün nasıl kontrol edilebileceğinin anlaşılması gerekiyor.

İlgili İçerikler

Teknoloji

2018 TÜBİTAK Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması'nı Bilim Genç’ten canlı olarak takip edebilirsiniz.

Teknoloji

Minnesota Üniversitesi’nde çalışan bir grup araştırmacı, üç boyutlu yazıcı kullanarak yarıküre biçimli bir yüzeyin üzerine ışığı algılayan reseptörler yerleştirdi.

Teknoloji

Bataryalar elektrikli araçların anahtar role sahip parçasıdır ve en pahalı bileşenidir (aracın toplam maliyetinin dörtte birinden fazlasını bataryalar oluşturur). Bataryaların depolayabildiği enerji miktarı elektrikli araçların menzilini belirler.

Teknoloji

Günümüzde ulaşım teknolojileri alanındaki ilerlemelerin büyük kısmı, fosil yakıtların kullanıldığı içten yanmalı motorlu araçlardan elektrik motoruyla çalışan araçlara geçişe yönelik. Peki, yollardaki bu enerji dönüşümünün gerçekleşebilmesi için aşmamız gereken engeller neler?

Teknoloji

TÜBİTAK Alternatif Enerjili Araç Yarışları elektromobil ve hidromobil kategorilerindeki final yarışları ile sona erdi.

Teknoloji

Etkinliğin ikinci gününde otonom araç kategorisi yarışları gerçekleştirildi. Yıldız Teknik Üniversitesi'nden AESK takımı "Electra" isimli aracıyla birinci oldu. 

Teknoloji

Alternatif Enerjili Araç Yarışları'nda ilk gün elektromobil ve hidromobil kategorisinde birinci final yarışları gerçekleştirildi.

Teknoloji

Alternatif Enerjili Araç Yarışları 6-12 Ağustos 2018 tarihleri arasında İzmit Körfez Yarış Pisti’nde gerçekleştirilecek.

Teknoloji

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü ve Zürih Federal Teknoloji Enstitüsü’nde çalışan bir grup araştırmacı herhangi bir motor ya da güç kaynağı olmadan yol alabilen bir mini denizaltı geliştirdi. Robotik cihaz, sudaki sıcaklık değişimlerinden yararlanarak kürek çekiyor.

Teknoloji

Massachussetts Teknoloji Enstitüsü’nde (MIT) çalışan bir grup mühendis, bir tür robot planör tasarladı.