Skip to content Skip to navigation

Dünyanın En Ufak Motoru

Dr. Mahir E. Ocak
27/06/2016 - 15:34

Yayın Hakkı: Yi Ju/University of Cambridge NanoPhotonics

Cambridge Üniversitesi’nde çalışan araştırmacılar büyüklüğü sadece birkaç nanometre olan bir motor geliştirdi. Dr. Tao Ding ve arkadaşlarının yaptığı araştırmanın sonuçları Proceedings of the National Academy of Sciences (USA)’da yayımlandı.

Geliştirilen motor ısıya duyarlı, jel halindeki polimerlerle birbirine bağlanmış altın parçacıklardan oluşuyor. Sıcaklık yükseldiği zaman jelden su uzaklaşıyor ve altın parçacıklar birbirine yaklaşıyor. Sıcaklık düştüğü zamansa jele su girişiyle birlikte parçacıklar birbirinden uzaklaşıyor. Böylece ışıktan güç alan bir nanomotor ortaya çıkıyor.

Geliştirilen yöntem sayesinde hızlı bir biçimde büyük kuvvetler uygulamak mümkün. Geliştirilen cihazdan birim ağırlık başına elde edilen kuvvet herhangi bir motordan ya da kastan elde edilenin neredeyse yüz katı. Ayrıca araştırmacılar cihazın biyouyumlu ve verimli olduğunu da belirtiyor.

Gelecekte, geliştirilen motoru kullanarak suda hareket edebilen nanomakineler ve hatta hastalıklarla savaşan nanorobotlar üretmek mümkün olabilir. Bu ve benzeri cihazların geliştirilebilmesi için şu aşamada öncelikli olarak nanomotorlardan elde edilen gücün nasıl kontrol edilebileceğinin anlaşılması gerekiyor.

İlgili İçerikler

Teknoloji

Yıldız Teknik Üniversitesi IEEE Öğrenci Kulübü tarafından düzenlenen 13. İletişim ve Bilişim Teknolojileri (İLTEK) Günleri 20-22 Mart tarihleri arasında Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü Elektrik-Elektronik Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştiriliyor.

Teknoloji

TÜBİTAK tarafından 2005 yılından beri üniversite öğrencilerine yönelik olarak düzenlenen Alternatif Enerjili Araç Yarışları (Efficiency Challenge Electric Vehicle) katılımcıları için 17-18 Şubat 2018 tarihlerinde Türkiye Sanayi Sevk ve İdare Enstitüsü’nde (TÜSSİDE) iki günlük bir eğitim programı düzenlendi.

Teknoloji

Yıldız Teknik Üniversitesi IEEE Öğrenci Kulübü tarafından düzenlenen Yıldızlı Projeler Yarışması 2018’in başvuruları başladı. Başvurular 11 Mart’a kadar devam ediyor.

Teknoloji

İnsanların en temel ihtiyaçlarından biri ulaşım. Bu nedenle geçmişten günümüze birçok farklı ulaşım türü ve aracı kullanılmış. Günümüzde ise -özellikle de şehirleşmedeki artışa bağlı olarak- insanların artan ulaşım ihtiyaçlarının karşılanması için yeni çözümlerin bulunması gerekiyor.

Teknoloji

Cornell Üniversitesi’nde çalışan bir grup mühendis, böceklerin beyinlerinin çalışma ilkelerini taklit eden yeni bir programlama yöntemini kullanarak bir süredir robot böcekler üzerinde deneyler yapıyor.

Teknoloji

6-12 Ağustos 2018 tarihlerinde gerçekleştirilecek. Başvurular 10 Ocak 2018’e kadar devam edecek.

Teknoloji

Dıştan bakıldığında bir otomobilin elektrikli mi yoksa petrol yakıtlı mı olduğunu anlayamayabilirsiniz. Çünkü görünüşleri arasındaki tek fark elektrikli araçlarda egzoz borusunun olmayışıdır. Ayrıca elektrikli araçlar petrol yakıtlı araçlara göre çok daha sessizdir.

Teknoloji

Elektrikli araçlara olan ilgi her geçen gün artıyor. Bu alandaki araştırma ve geliştirme çalışmaları devam ettikçe elektrikli araçların tek bir şarjla katettikleri mesafe yani menzilleri artarken, bataryaları tekrar şarj etmek için gerekli şarj istasyonları da yaygınlaşıyor.

Teknoloji

Geleceğin böyle olacağı düşünülmemişti. Çünkü uçan otomobiller 30-40 yıl önce çekilen birçok bilim kurgu filminde -Geleceğe Dönüş bu filmler arasında en bilinenlerden biri- geleceğin teknolojileri arasında gösteriliyordu.

Teknoloji

Filmlerde süper kahramanlar kılık değiştirdikten sonra özel güçler kazanır. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü Bilgisayar Bilimleri ve Yapay Zekâ Laboratuvarı (CSAIL) araştırmacıları tarafından geliştirilen mini robot da dış iskeletini değiştirerek farklı işlevler gerçekleştirebiliyor.