Skip to content Skip to navigation

Dünyanın En Ufak Motoru

Dr. Mahir E. Ocak
27/06/2016 - 15:34

Yayın Hakkı: Yi Ju/University of Cambridge NanoPhotonics

Cambridge Üniversitesi’nde çalışan araştırmacılar büyüklüğü sadece birkaç nanometre olan bir motor geliştirdi. Dr. Tao Ding ve arkadaşlarının yaptığı araştırmanın sonuçları Proceedings of the National Academy of Sciences (USA)’da yayımlandı.

Geliştirilen motor ısıya duyarlı, jel halindeki polimerlerle birbirine bağlanmış altın parçacıklardan oluşuyor. Sıcaklık yükseldiği zaman jelden su uzaklaşıyor ve altın parçacıklar birbirine yaklaşıyor. Sıcaklık düştüğü zamansa jele su girişiyle birlikte parçacıklar birbirinden uzaklaşıyor. Böylece ışıktan güç alan bir nanomotor ortaya çıkıyor.

Geliştirilen yöntem sayesinde hızlı bir biçimde büyük kuvvetler uygulamak mümkün. Geliştirilen cihazdan birim ağırlık başına elde edilen kuvvet herhangi bir motordan ya da kastan elde edilenin neredeyse yüz katı. Ayrıca araştırmacılar cihazın biyouyumlu ve verimli olduğunu da belirtiyor.

Gelecekte, geliştirilen motoru kullanarak suda hareket edebilen nanomakineler ve hatta hastalıklarla savaşan nanorobotlar üretmek mümkün olabilir. Bu ve benzeri cihazların geliştirilebilmesi için şu aşamada öncelikli olarak nanomotorlardan elde edilen gücün nasıl kontrol edilebileceğinin anlaşılması gerekiyor.

İlgili İçerikler

Teknoloji

Kanser ve damar tıkanıklığı gibi çeşitli hastalıkların tespit edilmesinde kullanılabileceği düşünülen en güncel yöntemlerden biri manyetik parçacık görüntüleme tekniğidir.

Teknoloji

5G teknolojisinin kişisel kullanım alışkanlıklarımızı değiştirmenin ötesinde sürücüsüz otomobil teknolojilerinde, ulaşımda, üretimde ve başka birçok alanda yeni bir çağın başlamasına öncülük edebileceğini biliyor muydunuz?

Teknoloji

19. yüzyılda fotoğrafın icat edilmesinden sonra insanların gerçek hayatı kaydetme ve gösterme merakı, çok geçmeden hareketli görüntü denilen sinema sanatının ortaya çıkmasını sağladı.

Teknoloji

Tasarla ve Yap köşesinin bu etkinliğinde maliyeti uygun atık malzemeler kullanarak bu olumsuzlukları önleyecek ve bardakları temizlemede bize yardımcı olacak bir düzenek tasarlayacağız.

Teknoloji

Problem çözmek ve tasarlamak yaşamın her alanında farklı biçimlerde bilerek ya da bilmeyerek yaptığımız bir eylem.

Teknoloji

TÜBİTAK, pasif terahertz yöntemle görüntüleme yapan bir görüntüleme sistemi geliştirdi.

Teknoloji

Gerçek hayatta karşılaşmadığımız pek çok olay filmlere konu oluyor. Ayrıca olaylar günlük hayatta karşılaşılabilecek şeyler olsa bile, bazı sahnelerin oyuncular tarafından gerçekten oynanırken çekilmesi imkânsız olabiliyor. Örneğin bir aksiyon filmi düşünün. Filmin kahramanı bir trenin içinde kendisini kovalayanlardan kaçıyor, bir vagondan diğerine geçiyor.

Teknoloji

2018 TÜBİTAK Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması'nı Bilim Genç’ten canlı olarak takip edebilirsiniz.

Teknoloji

Minnesota Üniversitesi’nde çalışan bir grup araştırmacı, üç boyutlu yazıcı kullanarak yarıküre biçimli bir yüzeyin üzerine ışığı algılayan reseptörler yerleştirdi.

Teknoloji

TÜBİTAK Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı tarafından bu yıl 14.’sü düzenlenen Alternatif Enerjili Araç Yarışları (Efficiency Challenge Electric Vehicle) 6-12 Ağustos 2018’de Körfez Yarış Pisti’nde gerçekleştirildi.