Skip to content Skip to navigation

Dünyanın En Ufak Motoru

Dr. Mahir E. Ocak
27/06/2016 - 15:34

Yayın Hakkı: Yi Ju/University of Cambridge NanoPhotonics

Cambridge Üniversitesi’nde çalışan araştırmacılar büyüklüğü sadece birkaç nanometre olan bir motor geliştirdi. Dr. Tao Ding ve arkadaşlarının yaptığı araştırmanın sonuçları Proceedings of the National Academy of Sciences (USA)’da yayımlandı.

Geliştirilen motor ısıya duyarlı, jel halindeki polimerlerle birbirine bağlanmış altın parçacıklardan oluşuyor. Sıcaklık yükseldiği zaman jelden su uzaklaşıyor ve altın parçacıklar birbirine yaklaşıyor. Sıcaklık düştüğü zamansa jele su girişiyle birlikte parçacıklar birbirinden uzaklaşıyor. Böylece ışıktan güç alan bir nanomotor ortaya çıkıyor.

Geliştirilen yöntem sayesinde hızlı bir biçimde büyük kuvvetler uygulamak mümkün. Geliştirilen cihazdan birim ağırlık başına elde edilen kuvvet herhangi bir motordan ya da kastan elde edilenin neredeyse yüz katı. Ayrıca araştırmacılar cihazın biyouyumlu ve verimli olduğunu da belirtiyor.

Gelecekte, geliştirilen motoru kullanarak suda hareket edebilen nanomakineler ve hatta hastalıklarla savaşan nanorobotlar üretmek mümkün olabilir. Bu ve benzeri cihazların geliştirilebilmesi için şu aşamada öncelikli olarak nanomotorlardan elde edilen gücün nasıl kontrol edilebileceğinin anlaşılması gerekiyor.

İlgili İçerikler

Teknoloji

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü ve Zürih Federal Teknoloji Enstitüsü’nde çalışan bir grup araştırmacı herhangi bir motor ya da güç kaynağı olmadan yol alabilen bir mini denizaltı geliştirdi. Robotik cihaz, sudaki sıcaklık değişimlerinden yararlanarak kürek çekiyor.

Teknoloji

Massachussetts Teknoloji Enstitüsü’nde (MIT) çalışan bir grup mühendis, bir tür robot planör tasarladı.

Teknoloji

ABD’deki Carnegie Mellon Üniversitesi’nden bilim insanları düşük maliyetli bir biyoyazıcı sistemi geliştirdi.

Teknoloji

Sürücüsüz araçlar konusunda önemli gelişmeler kaydedildi. Ancak bu araçların yolculuk etme konusundaki yetilerinin, insanlarla karşılaştırıldığında, hâlâ çok zayıf olduğu söylenebilir. Bilmedikleri bir yere yolculuk ederken araç kullanan insanlar yolculuğun büyük kısmında sadece yola bakar, yanlış yollara sapmamak için ara sıra haritalardan yardım alırlar.

Teknoloji

Yıldırım bir uçağa çarptığında hiç zarar vermeyebileceği gibi ciddi hasarlara da yol açabilir. Yıldırımların sebep olduğu son kaza 1988 yılında meydana geldi. Sonraki yıllarda ise yıldırımların uçaklar üzerinde etkilerinin belirlenmesi sayesinde etkin koruma teknikleri geliştirildi.

Teknoloji

Birleşik Krallık’taki Lancaster Üniversitesi’nden mühendisler yolların yüzeyine gömülecek ve geçen taşıtlardan kaynaklanan titreşimleri elektrik enerjisine dönüştürecek akıllı malzemeler, piezoelektrik özellikli seramikler üzerinde çalışıyor.

Teknoloji

Yıldız Teknik Üniversitesi IEEE Öğrenci Kulübü tarafından düzenlenen 13. İletişim ve Bilişim Teknolojileri (İLTEK) Günleri 20-22 Mart tarihleri arasında Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü Elektrik-Elektronik Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştiriliyor.

Teknoloji

TÜBİTAK tarafından 2005 yılından beri üniversite öğrencilerine yönelik olarak düzenlenen Alternatif Enerjili Araç Yarışları (Efficiency Challenge Electric Vehicle) katılımcıları için 17-18 Şubat 2018 tarihlerinde Türkiye Sanayi Sevk ve İdare Enstitüsü’nde (TÜSSİDE) iki günlük bir eğitim programı düzenlendi.

Teknoloji

Kaldırma kuvveti uçakların havada kalmasını sağlayan kuvvettir. Uçak kanatlarının üst kısmı alt kısmına göre daha bombelidir. Bu nedenle kanadın üst kısmından geçen hava, alt kısmından geçen havadan daha hızlı hareket eder.

Teknoloji

Yıldız Teknik Üniversitesi IEEE Öğrenci Kulübü tarafından düzenlenen Yıldızlı Projeler Yarışması 2018’in başvuruları başladı. Başvurular 11 Mart’a kadar devam ediyor.