Skip to content Skip to navigation

Dünyayı Boyayın

Gürkan Caner Birer
10/03/2016 - 16:28

Google tarafından tanıtılan ve “Tilt Brush” (Fırçayı Kaydır) adı verilen sanal gerçeklik uygulaması ile üç boyutlu ortamda bir heykeltıraş edasıyla boya yapmak mümkün. Çeşitli fırça tiplerini ve boyama şekillerini destekleyen uygulamayı kullanmak için bir sanal gerçeklik gözlüğüne ihtiyacınız var.

http://www.tiltbrush.com/static/videos/Tilt-Brush-by-Google_v04.mp4

Özellikle çocukların duvar boyama konusundaki tutkuları düşünüldüğünde, “Tilt Brush” ile ebeveynler boyanmış duvarlardan kurtulabilir. Grafiti sanatçılarının da Tilt Brush’ı çok seveceklerini söyleyebiliriz. Uygulama şimdilik üç boyutlu boyama üzerine odaklansa da bu tür uygulamalar ile sanatçı ruhlu amatörlere ve hatta profesyonellere yeni bir dünyanın kapıları açılabilir. Örneğin mimari tasarım için geliştirilebilecek benzer bir uygulama ile Sultan Ahmet Camii’nin üç boyutlu çizimini uygulamaya yükleyen bir mimarlık bölümü öğrencisi, caminin içindeymişçesine mimari tasarımda değişiklik yapabilir. Bu uygulamaların üç boyutlu yazıcılarla birlikte kullanılabilmesiyle ise işler çok daha keyifli hale gelecektir. Görünen o ki önümüzdeki yıllar içerisinde sanal gerçekliği daha çok duyacağız (ya da göreceğiz!).

İlgili İçerikler

Teknoloji

Kanser ve damar tıkanıklığı gibi çeşitli hastalıkların tespit edilmesinde kullanılabileceği düşünülen en güncel yöntemlerden biri manyetik parçacık görüntüleme tekniğidir.

Teknoloji

5G teknolojisinin kişisel kullanım alışkanlıklarımızı değiştirmenin ötesinde sürücüsüz otomobil teknolojilerinde, ulaşımda, üretimde ve başka birçok alanda yeni bir çağın başlamasına öncülük edebileceğini biliyor muydunuz?

Teknoloji

19. yüzyılda fotoğrafın icat edilmesinden sonra insanların gerçek hayatı kaydetme ve gösterme merakı, çok geçmeden hareketli görüntü denilen sinema sanatının ortaya çıkmasını sağladı.

Teknoloji

Tasarla ve Yap köşesinin bu etkinliğinde maliyeti uygun atık malzemeler kullanarak bu olumsuzlukları önleyecek ve bardakları temizlemede bize yardımcı olacak bir düzenek tasarlayacağız.

Teknoloji

Problem çözmek ve tasarlamak yaşamın her alanında farklı biçimlerde bilerek ya da bilmeyerek yaptığımız bir eylem.

Teknoloji

TÜBİTAK, pasif terahertz yöntemle görüntüleme yapan bir görüntüleme sistemi geliştirdi.

Teknoloji

Gerçek hayatta karşılaşmadığımız pek çok olay filmlere konu oluyor. Ayrıca olaylar günlük hayatta karşılaşılabilecek şeyler olsa bile, bazı sahnelerin oyuncular tarafından gerçekten oynanırken çekilmesi imkânsız olabiliyor. Örneğin bir aksiyon filmi düşünün. Filmin kahramanı bir trenin içinde kendisini kovalayanlardan kaçıyor, bir vagondan diğerine geçiyor.

Teknoloji

2018 TÜBİTAK Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması'nı Bilim Genç’ten canlı olarak takip edebilirsiniz.

Teknoloji

Minnesota Üniversitesi’nde çalışan bir grup araştırmacı, üç boyutlu yazıcı kullanarak yarıküre biçimli bir yüzeyin üzerine ışığı algılayan reseptörler yerleştirdi.

Teknoloji

TÜBİTAK Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı tarafından bu yıl 14.’sü düzenlenen Alternatif Enerjili Araç Yarışları (Efficiency Challenge Electric Vehicle) 6-12 Ağustos 2018’de Körfez Yarış Pisti’nde gerçekleştirildi.