Skip to content Skip to navigation

Dünyayı Boyayın

Gürkan Caner Birer
10/03/2016 - 16:28

Google tarafından tanıtılan ve “Tilt Brush” (Fırçayı Kaydır) adı verilen sanal gerçeklik uygulaması ile üç boyutlu ortamda bir heykeltıraş edasıyla boya yapmak mümkün. Çeşitli fırça tiplerini ve boyama şekillerini destekleyen uygulamayı kullanmak için bir sanal gerçeklik gözlüğüne ihtiyacınız var.

http://www.tiltbrush.com/static/videos/Tilt-Brush-by-Google_v04.mp4

Özellikle çocukların duvar boyama konusundaki tutkuları düşünüldüğünde, “Tilt Brush” ile ebeveynler boyanmış duvarlardan kurtulabilir. Grafiti sanatçılarının da Tilt Brush’ı çok seveceklerini söyleyebiliriz. Uygulama şimdilik üç boyutlu boyama üzerine odaklansa da bu tür uygulamalar ile sanatçı ruhlu amatörlere ve hatta profesyonellere yeni bir dünyanın kapıları açılabilir. Örneğin mimari tasarım için geliştirilebilecek benzer bir uygulama ile Sultan Ahmet Camii’nin üç boyutlu çizimini uygulamaya yükleyen bir mimarlık bölümü öğrencisi, caminin içindeymişçesine mimari tasarımda değişiklik yapabilir. Bu uygulamaların üç boyutlu yazıcılarla birlikte kullanılabilmesiyle ise işler çok daha keyifli hale gelecektir. Görünen o ki önümüzdeki yıllar içerisinde sanal gerçekliği daha çok duyacağız (ya da göreceğiz!).

İlgili İçerikler

Teknoloji

2018 TÜBİTAK Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması'nı Bilim Genç’ten canlı olarak takip edebilirsiniz.

Teknoloji

Minnesota Üniversitesi’nde çalışan bir grup araştırmacı, üç boyutlu yazıcı kullanarak yarıküre biçimli bir yüzeyin üzerine ışığı algılayan reseptörler yerleştirdi.

Teknoloji

Bataryalar elektrikli araçların anahtar role sahip parçasıdır ve en pahalı bileşenidir (aracın toplam maliyetinin dörtte birinden fazlasını bataryalar oluşturur). Bataryaların depolayabildiği enerji miktarı elektrikli araçların menzilini belirler.

Teknoloji

Günümüzde ulaşım teknolojileri alanındaki ilerlemelerin büyük kısmı, fosil yakıtların kullanıldığı içten yanmalı motorlu araçlardan elektrik motoruyla çalışan araçlara geçişe yönelik. Peki, yollardaki bu enerji dönüşümünün gerçekleşebilmesi için aşmamız gereken engeller neler?

Teknoloji

TÜBİTAK Alternatif Enerjili Araç Yarışları elektromobil ve hidromobil kategorilerindeki final yarışları ile sona erdi.

Teknoloji

Etkinliğin ikinci gününde otonom araç kategorisi yarışları gerçekleştirildi. Yıldız Teknik Üniversitesi'nden AESK takımı "Electra" isimli aracıyla birinci oldu. 

Teknoloji

Alternatif Enerjili Araç Yarışları'nda ilk gün elektromobil ve hidromobil kategorisinde birinci final yarışları gerçekleştirildi.

Teknoloji

Alternatif Enerjili Araç Yarışları 6-12 Ağustos 2018 tarihleri arasında İzmit Körfez Yarış Pisti’nde gerçekleştirilecek.

Teknoloji

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü ve Zürih Federal Teknoloji Enstitüsü’nde çalışan bir grup araştırmacı herhangi bir motor ya da güç kaynağı olmadan yol alabilen bir mini denizaltı geliştirdi. Robotik cihaz, sudaki sıcaklık değişimlerinden yararlanarak kürek çekiyor.

Teknoloji

Massachussetts Teknoloji Enstitüsü’nde (MIT) çalışan bir grup mühendis, bir tür robot planör tasarladı.