Skip to content Skip to navigation

Elektrik Motorları Nasıl Çalışır?

Bilim Genç
03/03/2015 - 14:48

Merhaba arkadaşlar. Bu etkinliğimizde basit elektrik motorlarının çalışma prensibini anlamaya çalışacağız. Bir başka deyişle etkinliğimizde mıknatısların oluşturduğu manyetik alanın, üzerinden akım geçen bakır kablo düzeneğine etkisini gözlemleyeceğiz.

Etkinlik için gerekli malzemeler:

  • 1.5V’luk pil
  • Bakır kablo
  • 4 adet küçük mıknatıs
  • Kabloaçar
  • Cetvel
  • Makas

Etkinliğin yapılışı:

1- İlk önce bakır kabloyu yaklaşık 27 cm olacak şekilde makasla keselim. Mıknatısımızı kabloya değdirelim. Bakır kablo, mıknatıstan etkilenmeyecektir. Çünkü mıknatıslar ancak demir, nikel, kobalt gibi ferromanyetik maddeleri etkiler.

2- Şimdi, dört küçük mıknatısı üst üste koyarak birbirine tutturalım. Sonra bu mıknatısları kalem pilin artı ucuna değdirelim. Mıknatıslar manyetizmanın etkisiyle pile adeta yapışacaktır. Ardından bakır kabloyu pile yapışan mıknatıslara tekrar yaklaştıralım. Mıknatısların manyetik alanının bakır kabloyu hala çekemediğini göreceğiz.

3- Bakır kablomuzu fotoğrafta görüldüğü gibi bir çerçeve haline getirelim. Kablomuzun uçlarını ve orta bölümünü kabloaçar yardımıyla sıyıralım. Orta bölümü sıyırmak biraz zor olabilir, dikkatli olalım. Uzunlukları ayarlamak için cetvel kullanalım.

4- Hazırladığımız bu çerçeveyi, birbirine yapışık haldeki pil ve mıknatıslara tekrar yaklaştıralım. Bakır çerçeve mıknatısların manyetik alanından yine etkilenmeyecektir.

5- Bu adımdan itibaren aşamaları etkinlik sonundaki videodan da takip edebilirsiniz. Şimdi, çerçeveyi pil ve mıknatıs düzeneğinin üzerine aşağıdaki fotoğrafta görüldüğü gibi yerleştirelim. Çerçeve saat yönünde veya tam tersi yönde dönmeye başlayacaktır. Bu dönüş yönünü not edelim.

6- Bir sonraki adımda mıknatısları ters çevirip pile tutturalım ve bakır çerçevemizi düzeneğe tekrar yerleştirelim. Bakır çerçeve az önce not ettiğimiz yönün tam tersi yönde dönmeye başlayacaktır. Bu yönü de bir kenara not edelim.

7- Bu kez mıknatısları pilin eksi ucuna tutturalım ve çerçevemizi, orta bölümü pilin artı ucuna temas edecek şekilde, düzeneğe tekrar yerleştirelim (çerçevemiz pilin artı ucunda dengede durmakta biraz zorlanabilir, dönüş yönüne dikkat etmemiz yeterli). Bakır çerçevenin ilk kez döndüğü yöne doğru dönmeye başladığını göreceğiz.

5, 6 ve 7. adımlarda gözlemlediğimiz fiziksel etki, manyetik alanın üzerinden akım geçen bakır kabloya uyguladığı döndürme kuvvetidir. Bakır kablo, üzerinden akım geçmediği zaman manyetik alandan etkilenmez. 6. adımda manyetik alanın yönünü değiştirdik, dolayısıyla bakır çerçevenin dönüş yönü de değişti. 7. adımda ise bakır kablonun üzerinden geçen akımın akış yönünü değiştirdik ve dönme yönü tekrar değişti. Bu düzenek basit elektrik motorlarının çalışma prensiyle çalışıyor, yani elektrik enerjisini mekanik enerjiye dönüştürüyor.

 

İlgili İçerikler

Fizik

2019 yılı TÜBİTAK Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları başvuruları başladı. Başvurular 7 Mart’a kadar devam edecek. Yarışlar 16-22 Eylül 2019 tarihleri arasında İstanbul Atatürk Havalimanı’nda gerçekleştirilecek.

Fizik

Basit makineler, çok az parçadan oluşan ve genellikle tek bir kuvvetin kullanıldığı araçlardır.

Fizik

Kitap ödüllü Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde şubat ayının konusu “Hareket”. Fotoğraflarınızı Bilim Genç’te paylaşırken açıklama bölümüne #Hareket etiketini eklemeyi unutmayın!

Fizik

Elektrik ve elektronik mühendisliğinde biyomalzeme tabanlı fotonik aygıtlar konusundaki uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmalarıyla 2018 yılı TÜBİTAK Teşvik Ödülü’ne layık görülen Dr. Sedat Nizamoğlu ile Bilim Genç ekibi olarak bir söyleşi gerçekleştirdik.

Fizik

Uluslararası Birim Sistemi’nde (SI) değişiklikler yapılmasına karar verildi. 20 Mayıs’tan itibaren geçerli olacak yeni birimlerde fiziksel nesnelere yapılan hiçbir referans kalmadı. SI’nın temelini oluşturan yedi temel birim, yedi sabit üzerinden tanımlanacak.

Fizik

Ambalaj lastiğini serbest bıraktıktan sonra bazen lastik parmağımıza çarpar ve canımızı acıtır. Peki, lastik eski haline dönerken çok hızlı bir şekilde hareket etmesine rağmen neden bazen parmağımıza çarparken bazen çarpmaz?

Fizik

Prof. Dr. Zafer Durusoy ile kurucusu olduğu Hacettepe Teknopark’taki Nanovak firmasında ürettikleri vakum odaları ve vakum odalarının kullanım alanlarıyla ilgili bir söyleşi gerçekleştirdik.

Fizik

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde aralık ayında doğayı, insanları, hayvanları ya da fotoğrafınızın odağındaki diğer nesneleri siyah-beyaz ifade etmenizi istemiştik. Bu süreçte #SiyahBeyaz etiketiyle Bilim Genç’te paylaştığınız fotoğraflar Bilim Genç ekibi tarafından değerlendirildi.

Fizik

Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’nin (CERN) lisans ve yüksek lisans öğrencilerine yönelik düzenlediği CERN yaz öğrenci programı (CERN openlab) başvuruları 31 Ocak’a kadar devam ediyor.

Fizik

"Evren genişliyor" dediğimizde aklımıza evrenin en uç noktasının hiçliğe doğru gittiği gibi bir düşünce gelebilir. Oysa evrenin genişlemesini bir balonun şişmesine benzetmek daha doğru olabilir.