Skip to content Skip to navigation

Elektrik Üreten Rüzgâr Ağacı

Bilim Genç
31/12/2014 - 15:18

Yenilenebilir enerjiye duyulan ihtiyaç her geçen gün artıyor. Rüzgâr türbinleri ve güneş panelleri, bu konuda ilk akla gelen teknolojiler arasında. Yakın zamanlarda, doğadan esinlenerek tasarlanan rüzgâr ağacı ise rüzgâr enerjisini elektrik enerjisine dönüştürme konusunda farklı bir örnek teşkil ediyor.

Rüzgâr ağacının mucidi Jérôme Michaud-Larivière, açık havada bir parkta otururken ağaçların yapraklarındaki ufak kıpırdanmalardan ilham almış. Yaklaşık 8 metre yüksekliğindeki ağaçta 100 tane plastik yaprak var. Geleneksel rüzgâr gülleri, rüzgârın kuvvetli estiği yerlerde devasa boyutlarda kuruluyor. Bu sistem ise 3,5 m/s gibi düşük rüzgâr hızlarında bile 3,1 kW enerji üretebiliyor. Ayrıca sistem hayli sessiz çalışıyor ve şehir içi kullanımı için rüzgâr güllerine göre çok daha uygun. Yaklaşık 80.000 TL'ye üretilebilen her bir ağacın iki sene içerisinde kendi maliyetini karşılayabileceği belirtiliyor.

İlgili İçerikler

Fizik

Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’nin (CERN) lisans ve yüksek lisans öğrencilerine yönelik düzenlediği CERN yaz öğrenci programı (CERN openlab) başvuruları 31 Ocak’a kadar devam ediyor.

Fizik

"Evren genişliyor" dediğimizde aklımıza evrenin en uç noktasının hiçliğe doğru gittiği gibi bir düşünce gelebilir. Oysa evrenin genişlemesini bir balonun şişmesine benzetmek daha doğru olabilir.

Fizik

Bu etkinliğimizde maliyeti uygun atık malzemeler kullanarak dişli çarklarda kuvvetin nasıl aktarıldığını gösteren bir düzenek tasarlayacağız.

Fizik

ABD’deki Ulusal Standartlar ve Teknolojiler Enstitüsü’nde (NIST) çalışan Andrew Ludlow ve arkadaşları bugüne kadar geliştirilmiş en hassas atom saatini üretti. Yeni saat o kadar hassas ki on dört milyar yılda sadece bir saniye sapıyor. Konu ile ilgili bir makale Dr. W. F. McGrew ve arkadaşları tarafından Nature’da yayımlandı.

Fizik

Avusturalya’daki Monash Üniversitesi’nde çalışan bir grup araştırmacı, bir topolojik yalıtkanın iletken ve yalıtkan halleri arasındaki geçişlerini elektrik alan yardımıyla kontrol etmeyi başardı. Dr. James L. Collins ve arkadaşlarının yaptığı araştırmanın sonuçları Nature’da yayımlandı.

Fizik

Elektrik telleriyle taşınan yüksek akım hem insanlar hem de hayvanlar için hayli tehlikelidir. Peki, elektrik tellerine konan kuşlar bu durumdan neden zarar görmez? 

Fizik

CERN araştırmacılarının geliştirdiği mıknatıs teknolojisi, kanser tedavisinde kullanılan hadron terapi yönteminin uygulanmasında karşılaşılan sorunların çözümüne katkılar sağlayabilir.

Fizik

Bu etkinliğimizde maliyeti uygun atık malzemeler kullanarak sıvıların basıncı nasıl ilettiğini gösteren bir düzenek tasarlayacağız.

Fizik

Tasarla ve Yap köşesinin bu etkinliğinde maliyeti uygun atık malzemeler kullanarak esneklik potansiyel enerjisi ve kinetik enerjinin (hareket enerjisinin) birbirine dönüştüğü farklı bir düzenek tasarlayacağız.

Fizik

Boğaziçi Üniversitesi Elektroteknoloji Kulübü ve IEEE Öğrenci Kolu’nun düzenlediği Boğaziçi Enerji Zirvesi, 4 Kasım’da Albert Long Hall Kültür Merkezi’nde düzenlenecek.