Skip to content Skip to navigation

Elektrik Üreten Rüzgâr Ağacı

Bilim Genç
31/12/2014 - 15:18

Yenilenebilir enerjiye duyulan ihtiyaç her geçen gün artıyor. Rüzgâr türbinleri ve güneş panelleri, bu konuda ilk akla gelen teknolojiler arasında. Yakın zamanlarda, doğadan esinlenerek tasarlanan rüzgâr ağacı ise rüzgâr enerjisini elektrik enerjisine dönüştürme konusunda farklı bir örnek teşkil ediyor.

Rüzgâr ağacının mucidi Jérôme Michaud-Larivière, açık havada bir parkta otururken ağaçların yapraklarındaki ufak kıpırdanmalardan ilham almış. Yaklaşık 8 metre yüksekliğindeki ağaçta 100 tane plastik yaprak var. Geleneksel rüzgâr gülleri, rüzgârın kuvvetli estiği yerlerde devasa boyutlarda kuruluyor. Bu sistem ise 3,5 m/s gibi düşük rüzgâr hızlarında bile 3,1 kW enerji üretebiliyor. Ayrıca sistem hayli sessiz çalışıyor ve şehir içi kullanımı için rüzgâr güllerine göre çok daha uygun. Yaklaşık 80.000 TL'ye üretilebilen her bir ağacın iki sene içerisinde kendi maliyetini karşılayabileceği belirtiliyor.

İlgili İçerikler

Fizik

4006-TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı başvuruları 22 Ekim - 22 Kasım 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Fizik

Arthur Ashkin optik cımbızların icadı, Gérard Mourou ve Donna Strickland ise yüksek yoğunluklu yüksek enerjili lazer atımlarının üretilmesine imkân veren bir yöntem geliştirmeleri sebebiyle Nobel Fizik Ödülü'ne layık görüldü.

Fizik

Deneyler köşesinin bu etkinliğinde yüzey gerilimi etkisiyle yüzen kâğıttan bir balık tasarlıyoruz.

Fizik

Fosil yakıtların alternatifi olabilecek yenilenebilir enerji kaynaklarının bulunmasına ve yaygınlaştırılmasına yönelik çabalar gün geçtikçe artıyor.

Fizik

Genel görelilik kuramı geliştirildiğinden beri pek çok testten başarıyla geçti. Astronomy & Astrophysics dergisinde yayımlanan bir makalede araştırmacılar, genel görelilik kuramının tahminleriyle uyumlu sonuçlar elde etti.

Fizik

Deneyler köşesinin bu etkinliğinde yoğunluk ve basınç kavramlarından yararlanarak kendi kartezyen dalgıcımızı tasarlıyoruz.

Fizik

Metalik mavi renkli kelebekler, yanardöner renkli meyveler, altın rengi kabuğa sahip böcekler... Peki, bu renklerin hiçbirinin kaynağının boyalar ya da pigmentler olmadığını biliyor muydunuz? Öyleyse bu ışıl ışıl parıldayan renkler nasıl ortaya çıkıyor?

Fizik

ABD’de uzunluk ölçüsü olarak metre yerine yard, feet ve inç; kütle ölçüsü olarak kilogram yerine pound ve ons gibi metrik olmayan ölçü birimlerinin kullanılması dikkatinizi çekmiştir. Peki, ABD’de bu ölçü birimlerinin kullanılmasında Karayip korsanlarının da payı olduğunu biliyor muydunuz?

Fizik

Elektrik ve nükleer enerji santrallerinde soğutma amacıyla kullanılan suların büyük kısmı buharlaşarak atmosfere karışır. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde çalışan bir grup araştırmacı bu kayıp suları geri kazanmak için yeni bir yöntem geliştirdi.

Fizik

Mikroakışkan çipler, mikrolitre ve daha küçük hacimlerdeki akışkanların mikro ölçekteki (metrenin milyonda biri) kanallar içerisinde kontrol edilm