Skip to content Skip to navigation

Elektrikli Deniz Araçları Dalgalarla Buluşmaya Hazır

Dr. Tuba Sarıgül
12/01/2017 - 14:16

Elektrik motorları geleneksel motorların yerini almaya devam ediyor. Her geçen gün menzili daha da artan elektrikli otomobiller ve enerji verimliliği yüksek, çevre dostu elektrikli uçak tasarımlarından sonra elektrikli araç teknolojilerindeki en dikkat çekici gelişmelerden biri elektrikli deniz araçları.

Bu araçlardan biri olan ve kişisel kullanım için geliştirilen Quadrofoil Q2S isimli elektrikli deniz aracı yakın zamanda seri olarak üretilmeye başlandı. Quadrofoil Q2S, iki kişilik bir araç ve saatte 40 km hızla hareket edebiliyor. Kullanılan bataryalar Quadrofoil Q2S’nin tek bir sarj ile 80 km yol katedebilmesine imkân sağlıyor.

Quadrofoil Q2S, %100 elektrikle çalışıyor. 1 saatte harcadığı elektrik enerjisinin maliyeti ise 1 euro.

 

 

İlgili İçerikler

Teknoloji

1. Kocaeli Bilişim Fuarı, 23-26 Kasım’da düzenlenecek. Türkiye’de teknolojinin geldiği son noktanın sergileneceği etkinlikte, yerli ve milli projeler öne çıkacak.

Teknoloji

Bu yıl 5’incisi düzenlenen Konya Bilim Festivali bugün başladı. Üç gün sürecek festivalin açılış gününde Bilim Genç dergisi yayın kurulu üyeleri bilim söyleşileri ile yer aldı.

Teknoloji

TÜBİTAK Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı tarafından alternatif enerjilerin kullanımına dikkat çekmek amacıyla düzenlenen TÜBİTAK Alternatif Enerjili Araç Yarışları, Kocaeli Körfez Yarış Pisti'nde tamamlandı.

Teknoloji

SpaceX ve Tesla Motor şirketlerinin sahibi Elon Musk’ın, düşük maliyetle ses hızına yakın hızlarda seyahati mümkün kılmayı amaçlayan projesi hızyuvarın (Hyperloop) ilk testi gerçekleştirildi

Teknoloji

Vantilatörler sıcak yaz günlerinde serinlememize yardımcı olan bir hava akımı oluşturur. Aslında vantilatörler ortamın sıcaklığını azaltmaz. 

Teknoloji

Amerika Birleşik Devletleri donanması, II. Dünya Savaşı sırasında Avrupa’ya malzeme taşımak için kargo gemileri üretti. Özgürlük Gemisi (Liberty...

Teknoloji

Örümceklerin ağ örerken ürettikleri ipek doğadaki en güçlü malzemelerden biridir. 

Teknoloji

TÜBİTAK tarafından bu yıl ikinci kez düzenlenecek Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması, 13-16 Temmuz 2017 tarihlerinde TUSAŞ-TAI Kahramankazan Yerleşkesi’nde gerçekleştirilecek.

Teknoloji

Günümüzde elektrikli araçlarla ilgili en önemli sorunlardan biri menzillerinin kısa olması.

Teknoloji

Silisyum ve kısaca CMOS olarak adlandırılan tamamlayıcı metal-oksit yarı iletkenler kullanılan mikroelektronik cihazlar sayesinde son 40 yılda bilgisayar, telefon ve kamera teknolojilerinde çok önemli gelişmeler yaşandı.