Skip to content Skip to navigation

En Büyük Süpernova Patlaması

Göksu Okar
25/01/2016 - 15:45

Yakın zamanlarda, bilinen en büyük süpernova patlaması gözlemlendi. Rekor kıran süpernova patlaması esnasındaki parlaklık Güneş’inkinin 600 milyar katına ulaştı. Öyle ki Samanyolu Gökadası’ndaki bütün yıldızlar bir araya gelse bile ASASSN-15lh adı verilen süpernova patlaması kadar parlak olamazlar. Hesaplamalara göre bu süpernova patlaması esnasında yayılan enerji, 10 tane Güneş’in 10 milyar yılda yayacağı enerjiye denk.

Bu keşif, süpernova patlamaları keşfetmeyi amaçlayan All-Sky Automated Survey for SuperNovae (ASASSN) adlı bir proje kapsamında Şili’deki teleskoplarla yapılan çalışmalar sırasında Dr. Suob Dong ve ekibi tarafından yapıldı. Başlangıçta sıradan gözüken patlamanın zaman geçtikçe hayli sıradışı olduğu fark edildi. Daha gelişmiş teleskoplar kullanılarak yapılan çalışmalar sonucunda süpernova patlamasının 3,8 milyar ışık yılı uzaklıkta olduğunun anlaşılması ve gözlemlenen muazzam parlaklığı, ASASSN-15lh’nin rekor büyüklükte olduğunu ortaya çıkardı. Bu güçte bir süpernova kendi gökadamız içinde patlasaydı gündüz vakti bile görülürdü, 10.000 ışık yılı mesafede patlasaydı Ay’ın hilal hali kadar, 8,6 ışık yılı mesafede patlasaydı Güneş kadar parlak olurdu. Eğer ASASSN-15lh Plüton kadar yakınımızda patlasaydı Dünya buharlaşırdı. Bu tip süpernovalara çok ender rastlanan “aşırı parlak süpernova” deniliyor, ancak ASASSN-15lh bu gruptaki gözlemlenmiş süpernovaların hepsinden daha parlak ve daha sıcak. Normalde süpernovalar, kütlesi Güneş’inkinin 15 katından daha büyük yıldızların, ömürlerinin sonunda kendi çekimlerine dayanamayıp içe göçmeleri ve bunun sonucunda patlamasıyla açıklanıyor. Ancak ASASSN-15lh büyüklüğünde bir patlamanın nasıl meydana geldiği hâlâ açıklanmayı bekliyor.

ASASSN ile ortak çalışan Ohio Eyalet Üniversitesi’nden Prof. Dr. Todd Thompson, bu büyüklükte süpernovaların magnetarlardan kaynaklandığını öne sürüyor. Magnetarlar, dev yıldızların ölürken dış katmanlarını atmasıyla oluşan, aşırı yoğun, çok hızlı dönen ve çok güçlü manyetik alanlara sahip çekirdekleridir. Thompson’ın kuramına göre bir süpernovanın bu denli büyük bir ışımaya neden olabilmesi için magnetarın her milisaniyede bir kendi ekseni etrafında bir kez dönmesi gerekir. Thompson’ın açıklaması matematiksel olarak mümkün olsa da gerekli yüksek hızlar neredeyse sınır değerlerdedir. Bu nedenle, eğer Thompson’ın kuramı doğru çıkarsa ASASSN-15lh yalnızca şu ana kadar görülen değil aynı zamanda mümkün olan en parlak süpernova da olacaktır. Böyle bir süpernovanın daha önce hiç görülmemiş olması da bahsedilen hıza ulaşmanın ne kadar ender rastlanır olduğuyla açıklanabilir, ancak henüz kesin bir sonuca varılabilmiş değil.

Bir başka kurama göre ise ASASSN-15lh büyüklüğünde süpernova patlamaları bizim henüz varlığından haberdar olmadığımız, kütlesi Güneş’inkinin yüzlerce katı kadar olan çok büyük yıldızların ölümlerinden kaynaklanıyor olabilir.

İlgili İçerikler

Gökbilim ve Uzay

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nden (NASA) bilim insanları uzayın derinliklerinde hareket eden uzay araçlarının konumunu belirleyebilmek için pulsarları yani atarcaları kullanan bir sistem geliştirdi.

Gökbilim ve Uzay

Araştırmacılar antimaddeyi bir yerden başka bir yere taşımak için kullanılacak araçlar üretmek için çalışmalara başladı. Projenin yaklaşık dört sene içinde tamamlanması planlanıyor.

Gökbilim ve Uzay

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Amatör Astronomi Topluluğu tarafından düzenlenen Dilhan Eryurt Gökbilim Günü etkinliği 7 Nisan 2018 Cumartesi günü ODTÜ Fizik Bölümü Prof. Dr. Necdet Bulut Amfisi’nde gerçekleştiriliyor.

Gökbilim ve Uzay

Bu fotoğraf NASA’nın Cassini uzay aracı tarafından Ağustos 2009’da Satürn ekinoks konumundan ayrıldıktan yaklaşık bir ay sonra çekildi. Fotoğrafta Satürn’ün halkalarının çok ince bir şerit şeklinde gezegenin üzerine düşen gölgesini görebilirsiniz.

Gökbilim ve Uzay

Üretim, birleştirme, taşıma, test, fırlatma ve görev süreçlerinde sistemin içinde kalan ya da sonradan açığa çıkan yabancı maddeler uzay araçlarının kullanım ömrünün kısalmasına, işlevlerini kısmen ya da tamamen kaybetmesine neden olabilir. Bu maddeler genellikle kirleticiler olarak isimlendirilir.

Gökbilim ve Uzay

Kaldırma kuvveti uçakların havada kalmasını sağlayan kuvvettir. Uçak kanatlarının üst kısmı alt kısmına göre daha bombelidir. Bu nedenle kanadın üst kısmından geçen hava, alt kısmından geçen havadan daha hızlı hareket eder.

Gökbilim ve Uzay

Güneş Sistemi’ndeki uydular ile bu uyduların etrafında döndükleri gezegenlerin kütlelerinin oranlarına bakıldığında en yüksek oranın Ay-Dünya ikilisinde olduğu görülür. Başka bir deyişle Ay görece büyük bir uydudur. Bu durum Ay’ın yerküre üzerinde önemli etkilerinin olduğu anlamına gelir.

Gökbilim ve Uzay

Astrobiyologlar, Güneş Sistemi’nin erken dönemlerinde Güneş günümüzdekinden daha soğuk olmasına rağmen Dünya’nın sıcak kalabilmesinin sebebinin atmosferdeki metan gazı olabileceğini belirledi.

Gökbilim ve Uzay

Yaşama elverişli bölge ifadesi ötegezegen araştırmalarında sıklıkla kullanılan bir terimdir. Bir ötegezegende Dünya’dakine benzer yaşam biçimlerinin oluşabilmesi için gezegenin yörüngesinin tamamının yaşama elverişli bölgenin içinde kalması gerekir.

Gökbilim ve Uzay

Günümüzde kullanılan uzay roketlerinin en güçlüsü olan SpaceX’e ait Falcon Heavy ilk deneme uçuşunu gerçekleştirmek üzere, 6 Şubat’ta Türkiye saati ile 23.45’te ABD’deki Kennedy Uzay Üssü’nden başarıyla fırlatıldı.