Skip to content Skip to navigation

Eskişehir'de Robot Bilim Eğitimleri Başladı

İbrahim Kunduz
23/03/2015 - 10:46

TÜBİTAK Bilim Genç’in düzenlediği Robot Bilim etkinlikleri kapsamında, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Bilim Deney Merkezi ve Sabancı Uzay Evi rehber öğretmen eğitimlerinin ilkini tamamladı. 7-8 Mart 2015 tarihlerinde TÜBİTAK merkez binasında ilk eğitimlerini alan koordinatörler Eskişehir’deki 16 okuldan 62 öğretmene eğitim vermeye başladı. Yoğun katılım nedeniyle yedi farklı grupla gerçekleştirilecek eğitimlerin ilk aşamasında projenin amacı ve bundan sonraki süreci hakkında bilgi veriliyor, İdea programı bilgisayarlara kurularak O-bot bilgisayarlara tanıtılıyor, O-bot üzerindeki bileşenler ve bu bileşenlerin ne gibi işlevlere sahip olduğu anlatılıyor, İdea programının nasıl kullanılacağı ve O-bot’un temel hareketlerinin nasıl programlanacağı öğretiliyor.

Verilen görevleri O-botlara başarıyla yaptıran öğretmenler eğitimlerin çok nitelikli olduğunu ve eğlenceli geçtiğini ayrıca okullarından seçtikleri ve projeleri gerçekleştirecek öğrencilerin de robotlarla tanışmak için sabırsızlandıklarını belirtiyor.

Eğitimi problem çözmeye, algoritma oluşturmaya ve pratik olarak uygulamaya dönüştüren bu tarz etkinlikler, çocuklarda yaratıcılık duygusunun gelişmesine; ezberlemeye değil, öğrenmeye ve yeni bir ürün ortaya koymaya yönelik olması açısından geleceğimizin eğitim sisteminin temellerini atıyor. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Bilim Deney Merkezi ve Sabancı Uzay Evi, Robot Bilim projelerinin bundan sonraki yıllarda da geliştirilerek uygulanması için sürekli destek vermeyi planlıyor.

Galerinin devamı için tıklayınız.

İlgili İçerikler

Teknoloji

Geleceğin böyle olacağı düşünülmemişti. Çünkü uçan otomobiller 30-40 yıl önce çekilen birçok bilim kurgu filminde -Geleceğe Dönüş bu filmler arasında en bilinenlerden biri- geleceğin teknolojileri arasında gösteriliyordu.

Teknoloji

Filmlerde süper kahramanlar kılık değiştirdikten sonra özel güçler kazanır. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü Bilgisayar Bilimleri ve Yapay Zekâ Laboratuvarı (CSAIL) araştırmacıları tarafından geliştirilen mini robot da dış iskeletini değiştirerek farklı işlevler gerçekleştirebiliyor.

Teknoloji

1. Kocaeli Bilişim Fuarı, 23-26 Kasım’da düzenlenecek. Türkiye’de teknolojinin geldiği son noktanın sergileneceği etkinlikte, yerli ve milli projeler öne çıkacak.

Teknoloji

Bu yıl 5’incisi düzenlenen Konya Bilim Festivali bugün başladı. Üç gün sürecek festivalin açılış gününde Bilim Genç dergisi yayın kurulu üyeleri bilim söyleşileri ile yer aldı.

Teknoloji

TÜBİTAK Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı tarafından alternatif enerjilerin kullanımına dikkat çekmek amacıyla düzenlenen TÜBİTAK Alternatif Enerjili Araç Yarışları, Kocaeli Körfez Yarış Pisti'nde tamamlandı.

Teknoloji

SpaceX ve Tesla Motor şirketlerinin sahibi Elon Musk’ın, düşük maliyetle ses hızına yakın hızlarda seyahati mümkün kılmayı amaçlayan projesi hızyuvarın (Hyperloop) ilk testi gerçekleştirildi

Teknoloji

Vantilatörler sıcak yaz günlerinde serinlememize yardımcı olan bir hava akımı oluşturur. Aslında vantilatörler ortamın sıcaklığını azaltmaz. 

Teknoloji

Amerika Birleşik Devletleri donanması, II. Dünya Savaşı sırasında Avrupa’ya malzeme taşımak için kargo gemileri üretti. Özgürlük Gemisi (Liberty...

Teknoloji

Örümceklerin ağ örerken ürettikleri ipek doğadaki en güçlü malzemelerden biridir. 

Teknoloji

TÜBİTAK tarafından bu yıl ikinci kez düzenlenecek Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması, 13-16 Temmuz 2017 tarihlerinde TUSAŞ-TAI Kahramankazan Yerleşkesi’nde gerçekleştirilecek.