Skip to content Skip to navigation

Eskişehir'de Robot Bilim Eğitimleri Başladı

İbrahim Kunduz
23/03/2015 - 10:46

TÜBİTAK Bilim Genç’in düzenlediği Robot Bilim etkinlikleri kapsamında, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Bilim Deney Merkezi ve Sabancı Uzay Evi rehber öğretmen eğitimlerinin ilkini tamamladı. 7-8 Mart 2015 tarihlerinde TÜBİTAK merkez binasında ilk eğitimlerini alan koordinatörler Eskişehir’deki 16 okuldan 62 öğretmene eğitim vermeye başladı. Yoğun katılım nedeniyle yedi farklı grupla gerçekleştirilecek eğitimlerin ilk aşamasında projenin amacı ve bundan sonraki süreci hakkında bilgi veriliyor, İdea programı bilgisayarlara kurularak O-bot bilgisayarlara tanıtılıyor, O-bot üzerindeki bileşenler ve bu bileşenlerin ne gibi işlevlere sahip olduğu anlatılıyor, İdea programının nasıl kullanılacağı ve O-bot’un temel hareketlerinin nasıl programlanacağı öğretiliyor.

Verilen görevleri O-botlara başarıyla yaptıran öğretmenler eğitimlerin çok nitelikli olduğunu ve eğlenceli geçtiğini ayrıca okullarından seçtikleri ve projeleri gerçekleştirecek öğrencilerin de robotlarla tanışmak için sabırsızlandıklarını belirtiyor.

Eğitimi problem çözmeye, algoritma oluşturmaya ve pratik olarak uygulamaya dönüştüren bu tarz etkinlikler, çocuklarda yaratıcılık duygusunun gelişmesine; ezberlemeye değil, öğrenmeye ve yeni bir ürün ortaya koymaya yönelik olması açısından geleceğimizin eğitim sisteminin temellerini atıyor. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Bilim Deney Merkezi ve Sabancı Uzay Evi, Robot Bilim projelerinin bundan sonraki yıllarda da geliştirilerek uygulanması için sürekli destek vermeyi planlıyor.

Galerinin devamı için tıklayınız.

İlgili İçerikler

Teknoloji

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü ve Zürih Federal Teknoloji Enstitüsü’nde çalışan bir grup araştırmacı herhangi bir motor ya da güç kaynağı olmadan yol alabilen bir mini denizaltı geliştirdi. Robotik cihaz, sudaki sıcaklık değişimlerinden yararlanarak kürek çekiyor.

Teknoloji

Massachussetts Teknoloji Enstitüsü’nde (MIT) çalışan bir grup mühendis, bir tür robot planör tasarladı.

Teknoloji

ABD’deki Carnegie Mellon Üniversitesi’nden bilim insanları düşük maliyetli bir biyoyazıcı sistemi geliştirdi.

Teknoloji

Sürücüsüz araçlar konusunda önemli gelişmeler kaydedildi. Ancak bu araçların yolculuk etme konusundaki yetilerinin, insanlarla karşılaştırıldığında, hâlâ çok zayıf olduğu söylenebilir. Bilmedikleri bir yere yolculuk ederken araç kullanan insanlar yolculuğun büyük kısmında sadece yola bakar, yanlış yollara sapmamak için ara sıra haritalardan yardım alırlar.

Teknoloji

Yıldırım bir uçağa çarptığında hiç zarar vermeyebileceği gibi ciddi hasarlara da yol açabilir. Yıldırımların sebep olduğu son kaza 1988 yılında meydana geldi. Sonraki yıllarda ise yıldırımların uçaklar üzerinde etkilerinin belirlenmesi sayesinde etkin koruma teknikleri geliştirildi.

Teknoloji

Birleşik Krallık’taki Lancaster Üniversitesi’nden mühendisler yolların yüzeyine gömülecek ve geçen taşıtlardan kaynaklanan titreşimleri elektrik enerjisine dönüştürecek akıllı malzemeler, piezoelektrik özellikli seramikler üzerinde çalışıyor.

Teknoloji

Yıldız Teknik Üniversitesi IEEE Öğrenci Kulübü tarafından düzenlenen 13. İletişim ve Bilişim Teknolojileri (İLTEK) Günleri 20-22 Mart tarihleri arasında Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü Elektrik-Elektronik Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştiriliyor.

Teknoloji

TÜBİTAK tarafından 2005 yılından beri üniversite öğrencilerine yönelik olarak düzenlenen Alternatif Enerjili Araç Yarışları (Efficiency Challenge Electric Vehicle) katılımcıları için 17-18 Şubat 2018 tarihlerinde Türkiye Sanayi Sevk ve İdare Enstitüsü’nde (TÜSSİDE) iki günlük bir eğitim programı düzenlendi.

Teknoloji

Kaldırma kuvveti uçakların havada kalmasını sağlayan kuvvettir. Uçak kanatlarının üst kısmı alt kısmına göre daha bombelidir. Bu nedenle kanadın üst kısmından geçen hava, alt kısmından geçen havadan daha hızlı hareket eder.

Teknoloji

Yıldız Teknik Üniversitesi IEEE Öğrenci Kulübü tarafından düzenlenen Yıldızlı Projeler Yarışması 2018’in başvuruları başladı. Başvurular 11 Mart’a kadar devam ediyor.