Skip to content Skip to navigation

Eskişehir'de Robot Bilim Eğitimleri Başladı

İbrahim Kunduz
23/03/2015 - 10:46

TÜBİTAK Bilim Genç’in düzenlediği Robot Bilim etkinlikleri kapsamında, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Bilim Deney Merkezi ve Sabancı Uzay Evi rehber öğretmen eğitimlerinin ilkini tamamladı. 7-8 Mart 2015 tarihlerinde TÜBİTAK merkez binasında ilk eğitimlerini alan koordinatörler Eskişehir’deki 16 okuldan 62 öğretmene eğitim vermeye başladı. Yoğun katılım nedeniyle yedi farklı grupla gerçekleştirilecek eğitimlerin ilk aşamasında projenin amacı ve bundan sonraki süreci hakkında bilgi veriliyor, İdea programı bilgisayarlara kurularak O-bot bilgisayarlara tanıtılıyor, O-bot üzerindeki bileşenler ve bu bileşenlerin ne gibi işlevlere sahip olduğu anlatılıyor, İdea programının nasıl kullanılacağı ve O-bot’un temel hareketlerinin nasıl programlanacağı öğretiliyor.

Verilen görevleri O-botlara başarıyla yaptıran öğretmenler eğitimlerin çok nitelikli olduğunu ve eğlenceli geçtiğini ayrıca okullarından seçtikleri ve projeleri gerçekleştirecek öğrencilerin de robotlarla tanışmak için sabırsızlandıklarını belirtiyor.

Eğitimi problem çözmeye, algoritma oluşturmaya ve pratik olarak uygulamaya dönüştüren bu tarz etkinlikler, çocuklarda yaratıcılık duygusunun gelişmesine; ezberlemeye değil, öğrenmeye ve yeni bir ürün ortaya koymaya yönelik olması açısından geleceğimizin eğitim sisteminin temellerini atıyor. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Bilim Deney Merkezi ve Sabancı Uzay Evi, Robot Bilim projelerinin bundan sonraki yıllarda da geliştirilerek uygulanması için sürekli destek vermeyi planlıyor.

Galerinin devamı için tıklayınız.

İlgili İçerikler

Teknoloji

Yıldız Teknik Üniversitesi IEEE Öğrenci Kulübü tarafından düzenlenen Yıldızlı Projeler Yarışması 2018’in başvuruları başladı. Başvurular 11 Mart’a kadar devam ediyor.

Teknoloji

İnsanların en temel ihtiyaçlarından biri ulaşım. Bu nedenle geçmişten günümüze birçok farklı ulaşım türü ve aracı kullanılmış. Günümüzde ise -özellikle de şehirleşmedeki artışa bağlı olarak- insanların artan ulaşım ihtiyaçlarının karşılanması için yeni çözümlerin bulunması gerekiyor.

Teknoloji

TÜBİTAK'tan Yeni Yıla Özel Abonelik Kampanyası

Teknoloji

Cornell Üniversitesi’nde çalışan bir grup mühendis, böceklerin beyinlerinin çalışma ilkelerini taklit eden yeni bir programlama yöntemini kullanarak bir süredir robot böcekler üzerinde deneyler yapıyor.

Teknoloji

6-12 Ağustos 2018 tarihlerinde gerçekleştirilecek. Başvurular 10 Ocak 2018’e kadar devam edecek.

Teknoloji

Dıştan bakıldığında bir otomobilin elektrikli mi yoksa petrol yakıtlı mı olduğunu anlayamayabilirsiniz. Çünkü görünüşleri arasındaki tek fark elektrikli araçlarda egzoz borusunun olmayışıdır. Ayrıca elektrikli araçlar petrol yakıtlı araçlara göre çok daha sessizdir.

Teknoloji

Elektrikli araçlara olan ilgi her geçen gün artıyor. Bu alandaki araştırma ve geliştirme çalışmaları devam ettikçe elektrikli araçların tek bir şarjla katettikleri mesafe yani menzilleri artarken, bataryaları tekrar şarj etmek için gerekli şarj istasyonları da yaygınlaşıyor.

Teknoloji

Geleceğin böyle olacağı düşünülmemişti. Çünkü uçan otomobiller 30-40 yıl önce çekilen birçok bilim kurgu filminde -Geleceğe Dönüş bu filmler arasında en bilinenlerden biri- geleceğin teknolojileri arasında gösteriliyordu.

Teknoloji

Filmlerde süper kahramanlar kılık değiştirdikten sonra özel güçler kazanır. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü Bilgisayar Bilimleri ve Yapay Zekâ Laboratuvarı (CSAIL) araştırmacıları tarafından geliştirilen mini robot da dış iskeletini değiştirerek farklı işlevler gerçekleştirebiliyor.

Teknoloji

1. Kocaeli Bilişim Fuarı, 23-26 Kasım’da düzenlenecek. Türkiye’de teknolojinin geldiği son noktanın sergileneceği etkinlikte, yerli ve milli projeler öne çıkacak.