Skip to content Skip to navigation

Eylül Ayında Gökyüzünde Neler Var?

Dr. Tuba Sarıgül
03/09/2017 - 14:19

Bazı takımyıldızlar mevsim değişimlerinin habercisidir. Örneğin kasım ayında doğu yönünde ortaya çıkmaya başlayan Avcı (Orion) Takımyıldızı kışın geldiğini gösterir.

Kartal Takımyıldızı’nın en parlak yıldızı Altair, Kuğu Takımyıldızı’nın en parlak yıldızı Deneb ve Lir Takımyıldızı’nın en parlak yıldızı Vega’dan oluşan Yaz Üçgeni yaz mevsiminin gökyüzündeki işaretidir. Yaz Üçgeni mayıs ayından itibaren doğu ufkunun üzerinde ortaya çıkmaya başlar, yaz aylarında gökyüzünde başucu noktasına ulaşır ve kasım ayına kadar gözlenebilir. Siz de gözlem için en uygun zamanların sonuna yaklaştığımız bu ayda Yaz Üçgeni’ni gözlemleme fırsatını kaçırmayın.

Yaz Üçgeni’nin üç parlak yıldızı

 

Neptün

5 Eylül’de Neptün karşı konumda olacak. Bu konumda Güneş, Dünya ve Neptün aynı hizadadır ve Dünya, Güneş ile Neptün’ün arasında bulunur. Karşı konumdayken aynı zamanda Dünya ile Neptün birbirine en yakın mesafede olacak. Gözlem için çok uygun bir konumda olacak Neptün, Güneş'in batışından yaklaşık iki saat sonra güneydoğu ufkunun üzerinde ortaya çıkacak ve gece yarısından kısa süre sonra güney ufkunun üzerinde en yüksek noktaya ulaşacak.

Güneş Sistemi’nin en uzak gezegeni Neptün ile Güneş arasındaki mesafe, Dünya ile Güneş arasındaki mesafenin yaklaşık 30 katı.

6 Eylül’de Neptün ile Ay gökyüzünde birbirine yakın görünecek. Her iki gökcismi Güneş'in batışından sonra doğu ufkunun üzerinde ortaya çıkacak ve gün doğumundan kısa süre önce batı ufkundan batacak. Dolunay evresindeki Ay’ı ve Neptün’ü Kova Takımyıldızı’nın yakınlarında görebilirsiniz. 

 

Ay

Ay 13 Eylül’de yerberi, 27 Eylül’de yeröte konumunda. Bu konumlardayken Ay ile Dünya arasındaki mesafe sırasıyla 369.900 km ve 404.300 km.

 

Merkür

12 Eylül’de Merkür en büyük batı uzanımı konumunda. Merkür Güneş’e en yakın gezegen olduğundan gözlemlenmesi hayli zordur. Güneş ile aralarındaki açısal mesafenin en fazla olduğu en büyük doğu ve batı uzanımı konumlarında olduğu tarihler Merkür gözlemi için en uygun dönemlerdir. Merkür’ü Güneş'in doğuşundan önce doğu ufkunun üzerinde gözlemleyebilirsiniz.

Bazı takımyıldızlar mevsim değişimlerinin habercisidir. Örneğin kasım ayında doğu yönünde ortaya çıkmaya başlayan Avcı (Orion) Takımyıldızı kışın geldiğini gösterir.

 

Venüs

18 Eylül’de Venüs ve Ay gökyüzünde birbirine yakın görünecek. Bu tarihte Ay ve Venüs Güneş'in doğuşundan yaklaşık iki buçuk saat önce doğu ufkunun üzerinde ortaya çıkacak. Yeniay evresine yaklaştığından hilal şeklindeki Ay’ı ve Venüs’ü şafak vaktinin alacakaranlığında ortadan kalkıncaya kadar gözlemleyebilirsiniz.

Havanın hâlâ karanlık olduğu saatlerde Dünya tarafından yansıtılan güneş ışınlarının Ay’ın karanlıkta kalan kısımlarını nasıl aydınlattığını gözlemleyebilirsiniz.

 

Satürn

27 Eylül’de Satürn ve Ay gökyüzünde bir araya geliyor. Her iki gökcismi Güneş'in batışıyla birlikte güney ufkunun üzerinde ortaya çıkacak ve yaklaşık dört saat sonra batacak. Satürn ve Ay’ı Yılancı Takımyıldızı’nın yakınlarında gözlemleyebilirsiniz.

22 Eylül sonbahar ılımı yani gece ve gündüz sürelerinin eşit olduğu tarih.

İlgili İçerikler

Gökbilim ve Uzay

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nden (NASA) bilim insanları uzayın derinliklerinde hareket eden uzay araçlarının konumunu belirleyebilmek için pulsarları yani atarcaları kullanan bir sistem geliştirdi.

Gökbilim ve Uzay

Araştırmacılar antimaddeyi bir yerden başka bir yere taşımak için kullanılacak araçlar üretmek için çalışmalara başladı. Projenin yaklaşık dört sene içinde tamamlanması planlanıyor.

Gökbilim ve Uzay

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Amatör Astronomi Topluluğu tarafından düzenlenen Dilhan Eryurt Gökbilim Günü etkinliği 7 Nisan 2018 Cumartesi günü ODTÜ Fizik Bölümü Prof. Dr. Necdet Bulut Amfisi’nde gerçekleştiriliyor.

Gökbilim ve Uzay

Bu fotoğraf NASA’nın Cassini uzay aracı tarafından Ağustos 2009’da Satürn ekinoks konumundan ayrıldıktan yaklaşık bir ay sonra çekildi. Fotoğrafta Satürn’ün halkalarının çok ince bir şerit şeklinde gezegenin üzerine düşen gölgesini görebilirsiniz.

Gökbilim ve Uzay

Üretim, birleştirme, taşıma, test, fırlatma ve görev süreçlerinde sistemin içinde kalan ya da sonradan açığa çıkan yabancı maddeler uzay araçlarının kullanım ömrünün kısalmasına, işlevlerini kısmen ya da tamamen kaybetmesine neden olabilir. Bu maddeler genellikle kirleticiler olarak isimlendirilir.

Gökbilim ve Uzay

Kaldırma kuvveti uçakların havada kalmasını sağlayan kuvvettir. Uçak kanatlarının üst kısmı alt kısmına göre daha bombelidir. Bu nedenle kanadın üst kısmından geçen hava, alt kısmından geçen havadan daha hızlı hareket eder.

Gökbilim ve Uzay

Güneş Sistemi’ndeki uydular ile bu uyduların etrafında döndükleri gezegenlerin kütlelerinin oranlarına bakıldığında en yüksek oranın Ay-Dünya ikilisinde olduğu görülür. Başka bir deyişle Ay görece büyük bir uydudur. Bu durum Ay’ın yerküre üzerinde önemli etkilerinin olduğu anlamına gelir.

Gökbilim ve Uzay

Astrobiyologlar, Güneş Sistemi’nin erken dönemlerinde Güneş günümüzdekinden daha soğuk olmasına rağmen Dünya’nın sıcak kalabilmesinin sebebinin atmosferdeki metan gazı olabileceğini belirledi.

Gökbilim ve Uzay

Yaşama elverişli bölge ifadesi ötegezegen araştırmalarında sıklıkla kullanılan bir terimdir. Bir ötegezegende Dünya’dakine benzer yaşam biçimlerinin oluşabilmesi için gezegenin yörüngesinin tamamının yaşama elverişli bölgenin içinde kalması gerekir.

Gökbilim ve Uzay

Günümüzde kullanılan uzay roketlerinin en güçlüsü olan SpaceX’e ait Falcon Heavy ilk deneme uçuşunu gerçekleştirmek üzere, 6 Şubat’ta Türkiye saati ile 23.45’te ABD’deki Kennedy Uzay Üssü’nden başarıyla fırlatıldı.