Skip to content Skip to navigation

Eylül Ayında Gökyüzünde Neler Var?

Dr. Tuba Sarıgül
03/09/2017 - 14:19

Bazı takımyıldızlar mevsim değişimlerinin habercisidir. Örneğin kasım ayında doğu yönünde ortaya çıkmaya başlayan Avcı (Orion) Takımyıldızı kışın geldiğini gösterir.

Kartal Takımyıldızı’nın en parlak yıldızı Altair, Kuğu Takımyıldızı’nın en parlak yıldızı Deneb ve Lir Takımyıldızı’nın en parlak yıldızı Vega’dan oluşan Yaz Üçgeni yaz mevsiminin gökyüzündeki işaretidir. Yaz Üçgeni mayıs ayından itibaren doğu ufkunun üzerinde ortaya çıkmaya başlar, yaz aylarında gökyüzünde başucu noktasına ulaşır ve kasım ayına kadar gözlenebilir. Siz de gözlem için en uygun zamanların sonuna yaklaştığımız bu ayda Yaz Üçgeni’ni gözlemleme fırsatını kaçırmayın.

Yaz Üçgeni’nin üç parlak yıldızı

 

Neptün

5 Eylül’de Neptün karşı konumda olacak. Bu konumda Güneş, Dünya ve Neptün aynı hizadadır ve Dünya, Güneş ile Neptün’ün arasında bulunur. Karşı konumdayken aynı zamanda Dünya ile Neptün birbirine en yakın mesafede olacak. Gözlem için çok uygun bir konumda olacak Neptün, Güneş'in batışından yaklaşık iki saat sonra güneydoğu ufkunun üzerinde ortaya çıkacak ve gece yarısından kısa süre sonra güney ufkunun üzerinde en yüksek noktaya ulaşacak.

Güneş Sistemi’nin en uzak gezegeni Neptün ile Güneş arasındaki mesafe, Dünya ile Güneş arasındaki mesafenin yaklaşık 30 katı.

6 Eylül’de Neptün ile Ay gökyüzünde birbirine yakın görünecek. Her iki gökcismi Güneş'in batışından sonra doğu ufkunun üzerinde ortaya çıkacak ve gün doğumundan kısa süre önce batı ufkundan batacak. Dolunay evresindeki Ay’ı ve Neptün’ü Kova Takımyıldızı’nın yakınlarında görebilirsiniz. 

 

Ay

Ay 13 Eylül’de yerberi, 27 Eylül’de yeröte konumunda. Bu konumlardayken Ay ile Dünya arasındaki mesafe sırasıyla 369.900 km ve 404.300 km.

 

Merkür

12 Eylül’de Merkür en büyük batı uzanımı konumunda. Merkür Güneş’e en yakın gezegen olduğundan gözlemlenmesi hayli zordur. Güneş ile aralarındaki açısal mesafenin en fazla olduğu en büyük doğu ve batı uzanımı konumlarında olduğu tarihler Merkür gözlemi için en uygun dönemlerdir. Merkür’ü Güneş'in doğuşundan önce doğu ufkunun üzerinde gözlemleyebilirsiniz.

Bazı takımyıldızlar mevsim değişimlerinin habercisidir. Örneğin kasım ayında doğu yönünde ortaya çıkmaya başlayan Avcı (Orion) Takımyıldızı kışın geldiğini gösterir.

 

Venüs

18 Eylül’de Venüs ve Ay gökyüzünde birbirine yakın görünecek. Bu tarihte Ay ve Venüs Güneş'in doğuşundan yaklaşık iki buçuk saat önce doğu ufkunun üzerinde ortaya çıkacak. Yeniay evresine yaklaştığından hilal şeklindeki Ay’ı ve Venüs’ü şafak vaktinin alacakaranlığında ortadan kalkıncaya kadar gözlemleyebilirsiniz.

Havanın hâlâ karanlık olduğu saatlerde Dünya tarafından yansıtılan güneş ışınlarının Ay’ın karanlıkta kalan kısımlarını nasıl aydınlattığını gözlemleyebilirsiniz.

 

Satürn

27 Eylül’de Satürn ve Ay gökyüzünde bir araya geliyor. Her iki gökcismi Güneş'in batışıyla birlikte güney ufkunun üzerinde ortaya çıkacak ve yaklaşık dört saat sonra batacak. Satürn ve Ay’ı Yılancı Takımyıldızı’nın yakınlarında gözlemleyebilirsiniz.

22 Eylül sonbahar ılımı yani gece ve gündüz sürelerinin eşit olduğu tarih.

İlgili İçerikler

Gökbilim ve Uzay

Kızıl Gezegen Mars, 31 Temmuz’da 15 yıl aradan sonra Dünya’ya en yakın konumda olacak. Mars 27 Temmuz’da ise karşı konumda. Bu konumdayken Güneş, Dünya ve Mars aynı hizadadır ve Dünya Güneş ile Mars arasında bulunur.

Gökbilim ve Uzay

21 Haziran yaz gündönümü yani gündüz süresinin en uzun, gece süresinin en kısa olduğu zaman.

Gökbilim ve Uzay

NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) kuantum fiziği deneylerinin yapılacağı bir Soğuk Atom Laboratuvarı kurmaya hazırlanıyor. Laboratuvar, kurulumu tamamlandığında evrenin bilinen en soğuk yeri olacak.

Gökbilim ve Uzay

Gökbilime biraz da olsa ilgi duyuyorsanız sizin de gökyüzünde ilk bakışta fark ettiğiniz yıldızların oluşturduğu şekiller vardır. Gözlem yaptıkça gökyüzündeki daha fazla şekil ve bu şekilleri oluşturan gökcisimleri hakkında bilgi sahibi olursunuz. 

Gökbilim ve Uzay

2018 TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi (TUG) Lisans Öğrencileri Yaz Programı başvuruları 4 Mayıs’ta sona eriyor.

Gökbilim ve Uzay

Karanlık maddenin doğası bugün hâlâ tartışma konusu. Ancak fizikçilerin çoğunun üzerinde anlaştığı bir nokta varsa o da karanlık maddenin gökadaların oluşumu açısından çok önemli olduğudur. 

Gökbilim ve Uzay

2014’ten beri düzenlenen ODTÜ Bilim Günleri bu yıl 28-28 Nisan’da gerçekleştirilecek.

Gökbilim ve Uzay

Gökbilimciler Samanyolu’nun merkezindeki devasa karadeliğin etrafında onlarca karadelik keşfetti. Sonuçlar, yıllar önce öne sürülmüş, çok büyük kütleli karadeliklerin binlerce karadelik tarafından çevrelendiğini öne süren bir kuramı destekliyor. Dr. Charles J. Hailey ve arkadaşlarının konu hakkında yazdığı makale Nature’da yayımlandı.

Gökbilim ve Uzay

Güneş ışığı beyazdır fakat içinde birçok farklı rengi barındırır. Bu farklı renkleri, beyaz ışığı bir prizmadan geçirdiğimizde ya da bir gökkuşağı oluştuğu sırada görebiliriz. Güneş’ten gelen beyaz ışık Dünya atmosferinde yol alırken birçok parçacıkla çarpışarak saçılır.

Gökbilim ve Uzay

Ankara Üniversitesi Kreiken Rasathanesi her yıl olduğu gibi bu yıl da kapılarını 7'den 77'ye tüm  gökyüzü meraklılarına açıyor. 21 Nisan’da başlayacak Halk Günü etkinlikleri ekim ayı sonuna kadar devam edecek ve ayda bir gerçekleştirilecek.