Skip to content Skip to navigation

Eylül Ayında Gökyüzünde Neler Var?

Dr. Tuba Sarıgül
03/09/2017 - 14:19

Bazı takımyıldızlar mevsim değişimlerinin habercisidir. Örneğin kasım ayında doğu yönünde ortaya çıkmaya başlayan Avcı (Orion) Takımyıldızı kışın geldiğini gösterir.

Kartal Takımyıldızı’nın en parlak yıldızı Altair, Kuğu Takımyıldızı’nın en parlak yıldızı Deneb ve Lir Takımyıldızı’nın en parlak yıldızı Vega’dan oluşan Yaz Üçgeni yaz mevsiminin gökyüzündeki işaretidir. Yaz Üçgeni mayıs ayından itibaren doğu ufkunun üzerinde ortaya çıkmaya başlar, yaz aylarında gökyüzünde başucu noktasına ulaşır ve kasım ayına kadar gözlenebilir. Siz de gözlem için en uygun zamanların sonuna yaklaştığımız bu ayda Yaz Üçgeni’ni gözlemleme fırsatını kaçırmayın.

Yaz Üçgeni’nin üç parlak yıldızı

 

Neptün

5 Eylül’de Neptün karşı konumda olacak. Bu konumda Güneş, Dünya ve Neptün aynı hizadadır ve Dünya, Güneş ile Neptün’ün arasında bulunur. Karşı konumdayken aynı zamanda Dünya ile Neptün birbirine en yakın mesafede olacak. Gözlem için çok uygun bir konumda olacak Neptün, güneşin batışından yaklaşık iki saat sonra güneydoğu ufkunun üzerinde ortaya çıkacak ve gece yarısından kısa süre sonra güney ufkunun üzerinde en yüksek noktaya ulaşacak.

Güneş Sistemi’nin en uzak gezegeni Neptün ile Güneş arasındaki mesafe, Dünya ile Güneş arasındaki mesafenin yaklaşık 30 katı.

6 Eylül’de Neptün ile Ay gökyüzünde birbirine yakın görünecek. Her iki gökcismi güneşin batışından sonra doğu ufkunun üzerinde ortaya çıkacak ve gün doğumundan kısa süre önce batı ufkundan batacak. Dolunay evresindeki Ay’ı ve Neptün’ü Kova Takımyıldızı’nın yakınlarında görebilirsiniz. 

 

Ay

Ay 13 Eylül’de yerberi, 27 Eylül’de yeröte konumunda. Bu konumlardayken Ay ile Dünya arasındaki mesafe sırasıyla 369.900 km ve 404.300 km.

 

Merkür

12 Eylül’de Merkür en büyük batı uzanımı konumunda. Merkür Güneş’e en yakın gezegen olduğundan gözlemlenmesi hayli zordur. Güneş ile aralarındaki açısal mesafenin en fazla olduğu en büyük doğu ve batı uzanımı konumlarında olduğu tarihler Merkür gözlemi için en uygun dönemlerdir. Merkür’ü güneşin doğuşundan önce doğu ufkunun üzerinde gözlemleyebilirsiniz.

Bazı takımyıldızlar mevsim değişimlerinin habercisidir. Örneğin kasım ayında doğu yönünde ortaya çıkmaya başlayan Avcı (Orion) Takımyıldızı kışın geldiğini gösterir.

 

Venüs

18 Eylül’de Venüs ve Ay gökyüzünde birbirine yakın görünecek. Bu tarihte Ay ve Venüs güneşin doğuşundan yaklaşık iki buçuk saat önce doğu ufkunun üzerinde ortaya çıkacak. Yeniay evresine yaklaştığından hilal şeklindeki Ay’ı ve Venüs’ü şafak vaktinin alacakaranlığında ortadan kalkıncaya kadar gözlemleyebilirsiniz.

Havanın hâlâ karanlık olduğu saatlerde Dünya tarafından yansıtılan güneş ışınlarının Ay’ın karanlıkta kalan kısımlarını nasıl aydınlattığını gözlemleyebilirsiniz.

 

Satürn

27 Eylül’de Satürn ve Ay gökyüzünde bir araya geliyor. Her iki gökcismi güneşin batışıyla birlikte güney ufkunun üzerinde ortaya çıkacak ve yaklaşık dört saat sonra batacak. Satürn ve Ay’ı Yılancı Takımyıldızı’nın yakınlarında gözlemleyebilirsiniz.

22 Eylül sonbahar ılımı yani gece ve gündüz sürelerinin eşit olduğu tarih.

İlgili İçerikler

Gökbilim ve Uzay

Doğrudan göremesek bile su, küçük gaz molekülleri şeklinde her an çevremizde.

Gökbilim ve Uzay

Bilimsel çalışmalar günümüzden 3-4 milyar yıl önce meydana gelen volkanik etkinlikler sonucunda Ay’ın etrafında geçici bir atmosfer oluştuğunu gösteriyor.

Gökbilim ve Uzay

Güneş manyetik olarak aktif bir yıldız. Güneş’in içinde gerçekleşen füzyon sonucunda oluşan yüksek enerjili parçacıklar, Güneş’teki büyük patlamalar sonucunda Güneş Sistemi boyunca yayılıyor.

Gökbilim ve Uzay

Ayın ilk yarısında Başak Takımyıldızı’nda olan Mars, ayın sonunda Terazi Takımyıldızı’na yaklaşıyor. Jüpiter, aralık ayı boyunca gün doğumundan önce güneydoğu ufkunun üzerinde gözlemlenebilir.

Gökbilim ve Uzay

Bugüne kadar binlerce kez gözlemlenen süpernova patlamalarının tamamı yıldızların ölümüyle sonuçlanmıştı. Ancak Las Cumbres Gözlemevi’nde çalışan bir grup gökbilimci yakın zamanlarda Nature’da yayımladıkları bir makalede son 65 yıl içinde birkaç kez patlayan bir yıldız keşfettiklerini açıkladı.

Gökbilim ve Uzay

Bir grup araştırmacı Mars’ta yaşam arayışında kullanılacak teknolojileri yerin 1 km derininde test etti.

Gökbilim ve Uzay

Bir grup gökbilimcinin elde ettiği sonuçlar, kozmik ışınlardaki en yüksek enerjili parçacıkların Samanyolu’nun dışından geldiğine işaret ediyor.

Gökbilim ve Uzay

Sürücüsüz elektrikli otomobil, tekrar kullanılabilir uzay roketleri, Mars’ta insan kolonisi, düşük maliyetle sesten hızlı seyahat gibi fütüristik projeleriyle tanıdığımız Elon Musk Türkiye’deydi. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Ahmet Arslan 2020 ve 2021 yıllarında uzaya gönderilmesi planlanan Türksat 5A ve 5B uydularını Elon Musk’ın sahibi olduğu Space X şirketinin fırlatacağını açıkladı.

Gökbilim ve Uzay

Uydu teknolojileri konusunda en önemli etkinliklerden biri olan Global Satshow 9-10 Kasım 2017 tarihlerinde Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştiriliyor.

Gökbilim ve Uzay

Roket yakıtının yanması sonucu oluşan gaz dışarı atılırken uzay aracını ters yönde iter.