Skip to content Skip to navigation

Fotoğraflar Köşesinde Mayıs Ayının Konusu “İzler”

05/05/2017 - 10:23

Her hareket arkasında bir iz bırakır. İzler, Dünya’nın bu hareketlere verdiği tepkidir. Örneğin Peribacaları rüzgârın, nehir yatakları suyun bıraktığı jeolojik izlerdir. İzler, onu bırakanın kimliği hakkında bilgi verir. Bu nedenle izleri “okumak” canlılar özellikle de insanlar için hayli önemlidir.

Elektronik popüler bilim dergisi TÜBİTAK Bilim Genç’in kitap ödüllü fotoğraf yarışmasında mayıs ayının konusu “izler”. Siz de kendi fotoğraflarınızı, açıklama bölümüne #İz etiketini ekleyerek Bilim Genç’te paylaşabilirsiniz.

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde her ay belirlenen konuda gönderilen fotoğraflar arasından seçilenler ayın en beğenilen fotoğrafları galerisinde yayınlanıyor. Fotoğrafların sahiplerine ise TÜBİTAK popüler bilim kitaplarından hediye ediliyor.

İlgili İçerikler

Ekoloji / Çevre Bilim

Bilim Genç dergisi Fotoğraflar köşesine katkı sağlayan okurlar “Doğa Kampı ve Fotoğrafçılık Atölyesi Etkinliği”nde buluştu.

Ekoloji / Çevre Bilim

Bilim Genç’in kitap ödüllü fotoğraf yarışmasında nisan ayında objektiflerinizi yavaş yavaş uyanmaya başlayan doğada açmış bahar çiçeklerine odaklamanızı istemiştik. Siz de bu süreçte çevrenizde fark ettiğiniz bahar çiçeklerinin fotoğraflarını Bilim Genç’te paylaştınız.

Ekoloji / Çevre Bilim

Elektronik popüler bilim dergisi TÜBİTAK Bilim Genç’in kitap ödüllü fotoğraf yarışmasında mayıs ayının konusu “izler”.

Ekoloji / Çevre Bilim

Geleceğe yön veren bilim insanlarını öğrencilerle buluşturmayı hedefleyen bilim söyleşilerinin 22 Mart’taki durağı Bolu Bilim ve Sanat Merkezi oldu.

Ekoloji / Çevre Bilim

Atmosferdeki karbondioksit (CO2) miktarı 2016 yılında 3 mg/l artarak 405,1 mg/l civarına çıktı.

Ekoloji / Çevre Bilim

Yeni başlangıçların mevsimi baharın gelişiyle birlikte doğa da yavaş yavaş uyanıyor. Biz de bu ayda objektiflerinizi zengin biyoçeşitliliğe sahip ülkemizin birbirinden farklı tür ve renklerdeki bahar çiçeklerine odaklamanızı istiyoruz.

Ekoloji / Çevre Bilim

Jules Verne’in 1870 yılında yayımlanan Denizler Altında 20.000 Fersah kitabından yıllar sonra derin deniz araştırmalarının nasıl bir noktaya vardığını merak ediyor musunuz? 

Ekoloji / Çevre Bilim

Geçtiğimiz yıl bir grup Türk bilim insanı Antarktika Bilim Seferi kapsamında Antarktika’da çeşitli araştırmalar gerçekleştirdi. Bu araştırmacılardan biri de TÜBİTAK Bilim Genç Dergisi Yayın Yönetmeni Dr. Bülent Gözcelioğlu’ydu.

Ekoloji / Çevre Bilim

Seul Ulusal Üniversitesi’nde çalışan Dr. David K. Wright yakın zamanlarda Frontiers in Earth Science’ta yayımladığı makalede bir zamanlar sulak, yeşil bir arazi olan Sahra’nın bitki örtüsünden yoksun, kurak bir çöle dönüşmesinin sebebinin insan etkinlikleri olduğunu öne sürüyor.

Ekoloji / Çevre Bilim

Kum tanecikleri kayaçların rüzgâr ya da su gibi bir dış etkiyle aşınması sonucu oluşur. Boyutları genellikle 0,05 milimetre ile 2 milimetre arasında değişir.