Skip to content Skip to navigation

Halkaları Olan Cüce Gezegen

Dr. Mahir E. Ocak
27/04/2015 - 12:57

Gözlemler Chiron isimli cüce gezegenin halkalara sahip olabileceğini gösteriyor. Daha önceleri Güneş Sistemi’ndeki beş gökcisminin (Satürn, Jüpiter, Uranüs, Neptün ve Chariklo) büyük ya da küçük halkalara sahip olduğu biliniyordu. Son gözlemler sonucunda bu sayı altıya çıktı. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde çalışan Dr. J. D. Ruprecht ve arkadaşlarının yaptığı araştırmanın sonuçları Icarus’ta yayımlandı.

İlk olarak 1977 yılında gözlemlenen Chiron, “centaur” adı altında sınıflandırılan cüce gezegenlerin bir örneği. Bu gökcisimlerinin özellikleri hem asteroitlere hem de kuyrukluyıldızlara benziyor.

Chiron’un yapısını daha detaylı bir biçimde incelemek isteyen araştırmacılar, cüce gezegenin parlak bir yıldızın önünden geçeceği zamanı hesaplamış. Daha sonra iki büyük teleskop kullanarak Chiron yıldızın önünden geçerken yıldızdan Dünya’ya ulaşan ışık miktarını incelemişler. Sonuçlar Chiron’un etrafında halkaya benzeyen iki ayrı yapı olduğunu gösteriyor. Chiron’un merkezine 300 kilometre mesafedeki yapıların genişlikleri 3 ve 7 kilometre. Araştırmacılar bu yapıların ya halkalar ya da cüce gezegenin yüzeyinden yayılan simetrik gaz ve toz akımları olabileceğini belirtiyor. Başka bir araştırma grubunun yaptığı analizler ise bu yapıların büyük bir ihtimalle halkalar olduğunu gösteriyor.

İlgili İçerikler

Gökbilim ve Uzay

Kızıl Gezegen Mars, 31 Temmuz’da 15 yıl aradan sonra Dünya’ya en yakın konumda olacak. Mars 27 Temmuz’da ise karşı konumda. Bu konumdayken Güneş, Dünya ve Mars aynı hizadadır ve Dünya Güneş ile Mars arasında bulunur.

Gökbilim ve Uzay

21 Haziran yaz gündönümü yani gündüz süresinin en uzun, gece süresinin en kısa olduğu zaman.

Gökbilim ve Uzay

NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) kuantum fiziği deneylerinin yapılacağı bir Soğuk Atom Laboratuvarı kurmaya hazırlanıyor. Laboratuvar, kurulumu tamamlandığında evrenin bilinen en soğuk yeri olacak.

Gökbilim ve Uzay

Gökbilime biraz da olsa ilgi duyuyorsanız sizin de gökyüzünde ilk bakışta fark ettiğiniz yıldızların oluşturduğu şekiller vardır. Gözlem yaptıkça gökyüzündeki daha fazla şekil ve bu şekilleri oluşturan gökcisimleri hakkında bilgi sahibi olursunuz. 

Gökbilim ve Uzay

2018 TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi (TUG) Lisans Öğrencileri Yaz Programı başvuruları 4 Mayıs’ta sona eriyor.

Gökbilim ve Uzay

Karanlık maddenin doğası bugün hâlâ tartışma konusu. Ancak fizikçilerin çoğunun üzerinde anlaştığı bir nokta varsa o da karanlık maddenin gökadaların oluşumu açısından çok önemli olduğudur. 

Gökbilim ve Uzay

2014’ten beri düzenlenen ODTÜ Bilim Günleri bu yıl 28-28 Nisan’da gerçekleştirilecek.

Gökbilim ve Uzay

Gökbilimciler Samanyolu’nun merkezindeki devasa karadeliğin etrafında onlarca karadelik keşfetti. Sonuçlar, yıllar önce öne sürülmüş, çok büyük kütleli karadeliklerin binlerce karadelik tarafından çevrelendiğini öne süren bir kuramı destekliyor. Dr. Charles J. Hailey ve arkadaşlarının konu hakkında yazdığı makale Nature’da yayımlandı.

Gökbilim ve Uzay

Güneş ışığı beyazdır fakat içinde birçok farklı rengi barındırır. Bu farklı renkleri, beyaz ışığı bir prizmadan geçirdiğimizde ya da bir gökkuşağı oluştuğu sırada görebiliriz. Güneş’ten gelen beyaz ışık Dünya atmosferinde yol alırken birçok parçacıkla çarpışarak saçılır.

Gökbilim ve Uzay

Ankara Üniversitesi Kreiken Rasathanesi her yıl olduğu gibi bu yıl da kapılarını 7'den 77'ye tüm  gökyüzü meraklılarına açıyor. 21 Nisan’da başlayacak Halk Günü etkinlikleri ekim ayı sonuna kadar devam edecek ve ayda bir gerçekleştirilecek.