Skip to content Skip to navigation

Halkaları Olan Cüce Gezegen

Dr. Mahir E. Ocak
27/04/2015 - 12:57

Gözlemler Chiron isimli cüce gezegenin halkalara sahip olabileceğini gösteriyor. Daha önceleri Güneş Sistemi’ndeki beş gökcisminin (Satürn, Jüpiter, Uranüs, Neptün ve Chariklo) büyük ya da küçük halkalara sahip olduğu biliniyordu. Son gözlemler sonucunda bu sayı altıya çıktı. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde çalışan Dr. J. D. Ruprecht ve arkadaşlarının yaptığı araştırmanın sonuçları Icarus’ta yayımlandı.

İlk olarak 1977 yılında gözlemlenen Chiron, “centaur” adı altında sınıflandırılan cüce gezegenlerin bir örneği. Bu gökcisimlerinin özellikleri hem asteroitlere hem de kuyrukluyıldızlara benziyor.

Chiron’un yapısını daha detaylı bir biçimde incelemek isteyen araştırmacılar, cüce gezegenin parlak bir yıldızın önünden geçeceği zamanı hesaplamış. Daha sonra iki büyük teleskop kullanarak Chiron yıldızın önünden geçerken yıldızdan Dünya’ya ulaşan ışık miktarını incelemişler. Sonuçlar Chiron’un etrafında halkaya benzeyen iki ayrı yapı olduğunu gösteriyor. Chiron’un merkezine 300 kilometre mesafedeki yapıların genişlikleri 3 ve 7 kilometre. Araştırmacılar bu yapıların ya halkalar ya da cüce gezegenin yüzeyinden yayılan simetrik gaz ve toz akımları olabileceğini belirtiyor. Başka bir araştırma grubunun yaptığı analizler ise bu yapıların büyük bir ihtimalle halkalar olduğunu gösteriyor.

İlgili İçerikler

Gökbilim ve Uzay

Doğrudan göremesek bile su, küçük gaz molekülleri şeklinde her an çevremizde.

Gökbilim ve Uzay

Bilimsel çalışmalar günümüzden 3-4 milyar yıl önce meydana gelen volkanik etkinlikler sonucunda Ay’ın etrafında geçici bir atmosfer oluştuğunu gösteriyor.

Gökbilim ve Uzay

Güneş manyetik olarak aktif bir yıldız. Güneş’in içinde gerçekleşen füzyon sonucunda oluşan yüksek enerjili parçacıklar, Güneş’teki büyük patlamalar sonucunda Güneş Sistemi boyunca yayılıyor.

Gökbilim ve Uzay

Ayın ilk yarısında Başak Takımyıldızı’nda olan Mars, ayın sonunda Terazi Takımyıldızı’na yaklaşıyor. Jüpiter, aralık ayı boyunca gün doğumundan önce güneydoğu ufkunun üzerinde gözlemlenebilir.

Gökbilim ve Uzay

Bugüne kadar binlerce kez gözlemlenen süpernova patlamalarının tamamı yıldızların ölümüyle sonuçlanmıştı. Ancak Las Cumbres Gözlemevi’nde çalışan bir grup gökbilimci yakın zamanlarda Nature’da yayımladıkları bir makalede son 65 yıl içinde birkaç kez patlayan bir yıldız keşfettiklerini açıkladı.

Gökbilim ve Uzay

Bir grup araştırmacı Mars’ta yaşam arayışında kullanılacak teknolojileri yerin 1 km derininde test etti.

Gökbilim ve Uzay

Bir grup gökbilimcinin elde ettiği sonuçlar, kozmik ışınlardaki en yüksek enerjili parçacıkların Samanyolu’nun dışından geldiğine işaret ediyor.

Gökbilim ve Uzay

Sürücüsüz elektrikli otomobil, tekrar kullanılabilir uzay roketleri, Mars’ta insan kolonisi, düşük maliyetle sesten hızlı seyahat gibi fütüristik projeleriyle tanıdığımız Elon Musk Türkiye’deydi. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Ahmet Arslan 2020 ve 2021 yıllarında uzaya gönderilmesi planlanan Türksat 5A ve 5B uydularını Elon Musk’ın sahibi olduğu Space X şirketinin fırlatacağını açıkladı.

Gökbilim ve Uzay

Uydu teknolojileri konusunda en önemli etkinliklerden biri olan Global Satshow 9-10 Kasım 2017 tarihlerinde Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştiriliyor.

Gökbilim ve Uzay

Roket yakıtının yanması sonucu oluşan gaz dışarı atılırken uzay aracını ters yönde iter.