Skip to content Skip to navigation

Hareket Eden Elektrikli Araçları Kablosuz Şarj Eden Teknoloji

Dr. Mahir E. Ocak
10/07/2017 - 17:18

Günümüzde elektrikli araçlarla ilgili en önemli sorunlardan biri menzillerinin kısa olması. Şu an satılan araçlar arasında Chevy Bolt tek bir şarjla yaklaşık 380 kilometre yol alabiliyor. Tesla’nın yakında piyasaya sürmesi beklenen Model 3 araçlarınınsa tek bir şarjla 370 kilometre yol alması öngörülüyor. Elektrikli araçlarla ilgili bir diğer önemli sorun şarj sürelerinin çok uzun olması. Stanford Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı, bu sorunlara çare bulmak için yaptıkları çalışmalar sonucunda hareket eden nesneleri kablosuz olarak şarj etmeye imkân veren bir teknoloji geliştirdi. Sid Assawaworrarit, Xiaofang Yu ve Shanhui Fan tarafından yapılan çalışmanın sonuçları Nature’da yayımlandı.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde çalışan bir grup araştırmacı 2007 yılında durağan nesnelere kablosuz olarak elektrik aktarmayı başarmıştı. Stanford araştırmacıları da bu teknolojiyi bir adım ileri taşıyarak hareket eden bir LED lambayı yakmayı başardı. Deneyler sırasında aktarılan güç sadece 1 miliwatt. Elektrikli araçları çalıştırmak içinse yaklaşık 10 kilowatt güç gerekiyor. Dolayısıyla geliştirilen teknolojinin kapasitesi elektrikli araçları çalıştırmak için henüz yeterli değil. Ancak araştırmacılar kablosuz olarak aktarılan güç miktarının büyük oranda artırılabileceğini düşünüyor ve bu yönde çalışmalar yapmaya devam ediyor. Bu teknoloji gelecekte otoyollarda hareket eden araçların hiç durmandan şarj olmasına imkân verebilir.

 

İlgili İçerikler

Teknoloji

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü ve Zürih Federal Teknoloji Enstitüsü’nde çalışan bir grup araştırmacı herhangi bir motor ya da güç kaynağı olmadan yol alabilen bir mini denizaltı geliştirdi. Robotik cihaz, sudaki sıcaklık değişimlerinden yararlanarak kürek çekiyor.

Teknoloji

Massachussetts Teknoloji Enstitüsü’nde (MIT) çalışan bir grup mühendis, bir tür robot planör tasarladı.

Teknoloji

ABD’deki Carnegie Mellon Üniversitesi’nden bilim insanları düşük maliyetli bir biyoyazıcı sistemi geliştirdi.

Teknoloji

Sürücüsüz araçlar konusunda önemli gelişmeler kaydedildi. Ancak bu araçların yolculuk etme konusundaki yetilerinin, insanlarla karşılaştırıldığında, hâlâ çok zayıf olduğu söylenebilir. Bilmedikleri bir yere yolculuk ederken araç kullanan insanlar yolculuğun büyük kısmında sadece yola bakar, yanlış yollara sapmamak için ara sıra haritalardan yardım alırlar.

Teknoloji

Yıldırım bir uçağa çarptığında hiç zarar vermeyebileceği gibi ciddi hasarlara da yol açabilir. Yıldırımların sebep olduğu son kaza 1988 yılında meydana geldi. Sonraki yıllarda ise yıldırımların uçaklar üzerinde etkilerinin belirlenmesi sayesinde etkin koruma teknikleri geliştirildi.

Teknoloji

Birleşik Krallık’taki Lancaster Üniversitesi’nden mühendisler yolların yüzeyine gömülecek ve geçen taşıtlardan kaynaklanan titreşimleri elektrik enerjisine dönüştürecek akıllı malzemeler, piezoelektrik özellikli seramikler üzerinde çalışıyor.

Teknoloji

Yıldız Teknik Üniversitesi IEEE Öğrenci Kulübü tarafından düzenlenen 13. İletişim ve Bilişim Teknolojileri (İLTEK) Günleri 20-22 Mart tarihleri arasında Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü Elektrik-Elektronik Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştiriliyor.

Teknoloji

TÜBİTAK tarafından 2005 yılından beri üniversite öğrencilerine yönelik olarak düzenlenen Alternatif Enerjili Araç Yarışları (Efficiency Challenge Electric Vehicle) katılımcıları için 17-18 Şubat 2018 tarihlerinde Türkiye Sanayi Sevk ve İdare Enstitüsü’nde (TÜSSİDE) iki günlük bir eğitim programı düzenlendi.

Teknoloji

Kaldırma kuvveti uçakların havada kalmasını sağlayan kuvvettir. Uçak kanatlarının üst kısmı alt kısmına göre daha bombelidir. Bu nedenle kanadın üst kısmından geçen hava, alt kısmından geçen havadan daha hızlı hareket eder.

Teknoloji

Yıldız Teknik Üniversitesi IEEE Öğrenci Kulübü tarafından düzenlenen Yıldızlı Projeler Yarışması 2018’in başvuruları başladı. Başvurular 11 Mart’a kadar devam ediyor.