Skip to content Skip to navigation

Havada Üç Boyutlu Baskı

Dr. Tuba Sarıgül
30/05/2016 - 13:56

Harvard Üniversitesi’nden araştırmacılar, metal tozlarını lazer yardımıyla katılaştırarak istenilen şekilde malzemelerin üretilmesini sağlayan üç boyutlu baskı yöntemi geliştirdi.

Üretim teknolojilerindeki farklı yaklaşımlar farklı özellikte elektronik sistemlerin (örneğin esnek ekranlar, giyilebilir elektronik cihazlar) geliştirilebilmesinde önemli role sahip. Harvard Üniversitesi’nden araştırmacıların geliştirdiği yeni yöntem, makro ölçekte karmaşık şekillere sahip üç boyutlu malzemelerin tek aşamada üretilmesine imkân sağlıyor.

Lewis Lab / Wyss Institute at Harvard University

Sonuçları Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayımlanan araştırmada bilim insanları nano boyuttaki gümüş parçacıklarından oluşan bir baskı malzemesi kullandı. Geliştirilen yeni yöntemde püskürtme başlığından çıkan gümüş parçacıkların havada lazer kullanılarak katılaşması sağlanıyor. Üç boyutta hareket edebilen püskürtme ucu sayesinde oluşan saç teli kalınlığındaki metal teller, ne kadar karmaşık olursa olsun istenilen şekli alabiliyor. Üç boyutlu baskı yöntemiyle basılan malzeme aynı zamanda elektriği iletebiliyor. Baskı malzemesinin püskürtme başlığının tıkanmasına neden olma riski nedeniyle, lazer ile başlık arasındaki mesafenin uygun değerde olması hayli önemli.

İlgili İçerikler

Teknoloji

Deneyap Teknoloji Atölyeleri’ne katılmak isteyen gençler sınav başvurularını 14 Ocak-3 Şubat 2019 tarihleri arasında gerçekleştirebilecek.

Teknoloji

Uçağı havada tutan dört ana kuvvet vardır. Bunlar taşıma, ağırlık, itme ve sürükleme kuvvetleridir. Bu kuvvetlerden en önemlileri motorun sağladığı itme kuvveti ve kanatların oluşturduğu taşıma kuvvetidir.

Teknoloji

Kanser ve damar tıkanıklığı gibi çeşitli hastalıkların tespit edilmesinde kullanılabileceği düşünülen en güncel yöntemlerden biri manyetik parçacık görüntüleme tekniğidir.

Teknoloji

5G teknolojisinin kişisel kullanım alışkanlıklarımızı değiştirmenin ötesinde sürücüsüz otomobil teknolojilerinde, ulaşımda, üretimde ve başka birçok alanda yeni bir çağın başlamasına öncülük edebileceğini biliyor muydunuz?

Teknoloji

19. yüzyılda fotoğrafın icat edilmesinden sonra insanların gerçek hayatı kaydetme ve gösterme merakı, çok geçmeden hareketli görüntü denilen sinema sanatının ortaya çıkmasını sağladı.

Teknoloji

Tasarla ve Yap köşesinin bu etkinliğinde maliyeti uygun atık malzemeler kullanarak bu olumsuzlukları önleyecek ve bardakları temizlemede bize yardımcı olacak bir düzenek tasarlayacağız.

Teknoloji

Problem çözmek ve tasarlamak yaşamın her alanında farklı biçimlerde bilerek ya da bilmeyerek yaptığımız bir eylem.

Teknoloji

TÜBİTAK, pasif terahertz yöntemle görüntüleme yapan bir görüntüleme sistemi geliştirdi.

Teknoloji

Gerçek hayatta karşılaşmadığımız pek çok olay filmlere konu oluyor. Ayrıca olaylar günlük hayatta karşılaşılabilecek şeyler olsa bile, bazı sahnelerin oyuncular tarafından gerçekten oynanırken çekilmesi imkânsız olabiliyor. Örneğin bir aksiyon filmi düşünün. Filmin kahramanı bir trenin içinde kendisini kovalayanlardan kaçıyor, bir vagondan diğerine geçiyor.

Teknoloji

2018 TÜBİTAK Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması'nı Bilim Genç’ten canlı olarak takip edebilirsiniz.