Skip to content Skip to navigation

Havada Üç Boyutlu Baskı

Dr. Tuba Sarıgül
30/05/2016 - 13:56

Harvard Üniversitesi’nden araştırmacılar, metal tozlarını lazer yardımıyla katılaştırarak istenilen şekilde malzemelerin üretilmesini sağlayan üç boyutlu baskı yöntemi geliştirdi.

Üretim teknolojilerindeki farklı yaklaşımlar farklı özellikte elektronik sistemlerin (örneğin esnek ekranlar, giyilebilir elektronik cihazlar) geliştirilebilmesinde önemli role sahip. Harvard Üniversitesi’nden araştırmacıların geliştirdiği yeni yöntem, makro ölçekte karmaşık şekillere sahip üç boyutlu malzemelerin tek aşamada üretilmesine imkân sağlıyor.

Lewis Lab / Wyss Institute at Harvard University

Sonuçları Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayımlanan araştırmada bilim insanları nano boyuttaki gümüş parçacıklarından oluşan bir baskı malzemesi kullandı. Geliştirilen yeni yöntemde püskürtme başlığından çıkan gümüş parçacıkların havada lazer kullanılarak katılaşması sağlanıyor. Üç boyutta hareket edebilen püskürtme ucu sayesinde oluşan saç teli kalınlığındaki metal teller, ne kadar karmaşık olursa olsun istenilen şekli alabiliyor. Üç boyutlu baskı yöntemiyle basılan malzeme aynı zamanda elektriği iletebiliyor. Baskı malzemesinin püskürtme başlığının tıkanmasına neden olma riski nedeniyle, lazer ile başlık arasındaki mesafenin uygun değerde olması hayli önemli.

İlgili İçerikler

Teknoloji

Birleşik Krallık’taki Lancaster Üniversitesi’nden mühendisler yolların yüzeyine gömülecek ve geçen taşıtlardan kaynaklanan titreşimleri elektrik enerjisine dönüştürecek akıllı malzemeler, piezoelektrik özellikli seramikler üzerinde çalışıyor.

Teknoloji

Yıldız Teknik Üniversitesi IEEE Öğrenci Kulübü tarafından düzenlenen 13. İletişim ve Bilişim Teknolojileri (İLTEK) Günleri 20-22 Mart tarihleri arasında Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü Elektrik-Elektronik Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştiriliyor.

Teknoloji

TÜBİTAK tarafından 2005 yılından beri üniversite öğrencilerine yönelik olarak düzenlenen Alternatif Enerjili Araç Yarışları (Efficiency Challenge Electric Vehicle) katılımcıları için 17-18 Şubat 2018 tarihlerinde Türkiye Sanayi Sevk ve İdare Enstitüsü’nde (TÜSSİDE) iki günlük bir eğitim programı düzenlendi.

Teknoloji

Yıldız Teknik Üniversitesi IEEE Öğrenci Kulübü tarafından düzenlenen Yıldızlı Projeler Yarışması 2018’in başvuruları başladı. Başvurular 11 Mart’a kadar devam ediyor.

Teknoloji

İnsanların en temel ihtiyaçlarından biri ulaşım. Bu nedenle geçmişten günümüze birçok farklı ulaşım türü ve aracı kullanılmış. Günümüzde ise -özellikle de şehirleşmedeki artışa bağlı olarak- insanların artan ulaşım ihtiyaçlarının karşılanması için yeni çözümlerin bulunması gerekiyor.

Teknoloji

Cornell Üniversitesi’nde çalışan bir grup mühendis, böceklerin beyinlerinin çalışma ilkelerini taklit eden yeni bir programlama yöntemini kullanarak bir süredir robot böcekler üzerinde deneyler yapıyor.

Teknoloji

6-12 Ağustos 2018 tarihlerinde gerçekleştirilecek. Başvurular 10 Ocak 2018’e kadar devam edecek.

Teknoloji

Dıştan bakıldığında bir otomobilin elektrikli mi yoksa petrol yakıtlı mı olduğunu anlayamayabilirsiniz. Çünkü görünüşleri arasındaki tek fark elektrikli araçlarda egzoz borusunun olmayışıdır. Ayrıca elektrikli araçlar petrol yakıtlı araçlara göre çok daha sessizdir.

Teknoloji

Elektrikli araçlara olan ilgi her geçen gün artıyor. Bu alandaki araştırma ve geliştirme çalışmaları devam ettikçe elektrikli araçların tek bir şarjla katettikleri mesafe yani menzilleri artarken, bataryaları tekrar şarj etmek için gerekli şarj istasyonları da yaygınlaşıyor.

Teknoloji

Geleceğin böyle olacağı düşünülmemişti. Çünkü uçan otomobiller 30-40 yıl önce çekilen birçok bilim kurgu filminde -Geleceğe Dönüş bu filmler arasında en bilinenlerden biri- geleceğin teknolojileri arasında gösteriliyordu.