Skip to content Skip to navigation

Havada Üç Boyutlu Baskı

Dr. Tuba Sarıgül
30/05/2016 - 13:56

Harvard Üniversitesi’nden araştırmacılar, metal tozlarını lazer yardımıyla katılaştırarak istenilen şekilde malzemelerin üretilmesini sağlayan üç boyutlu baskı yöntemi geliştirdi.

Üretim teknolojilerindeki farklı yaklaşımlar farklı özellikte elektronik sistemlerin (örneğin esnek ekranlar, giyilebilir elektronik cihazlar) geliştirilebilmesinde önemli role sahip. Harvard Üniversitesi’nden araştırmacıların geliştirdiği yeni yöntem, makro ölçekte karmaşık şekillere sahip üç boyutlu malzemelerin tek aşamada üretilmesine imkân sağlıyor.

Lewis Lab / Wyss Institute at Harvard University

Sonuçları Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayımlanan araştırmada bilim insanları nano boyuttaki gümüş parçacıklarından oluşan bir baskı malzemesi kullandı. Geliştirilen yeni yöntemde püskürtme başlığından çıkan gümüş parçacıkların havada lazer kullanılarak katılaşması sağlanıyor. Üç boyutta hareket edebilen püskürtme ucu sayesinde oluşan saç teli kalınlığındaki metal teller, ne kadar karmaşık olursa olsun istenilen şekli alabiliyor. Üç boyutlu baskı yöntemiyle basılan malzeme aynı zamanda elektriği iletebiliyor. Baskı malzemesinin püskürtme başlığının tıkanmasına neden olma riski nedeniyle, lazer ile başlık arasındaki mesafenin uygun değerde olması hayli önemli.

İlgili İçerikler

Teknoloji

Günlük hayatta sıkça bardak ya da fincan ile çay ve kahve gibi içecekler tüketiriz. Bu içecekleri tükettikten sonra bardağın ya da fincanın içinde ve çevresinde lekeler kalır. Lekeleri elimizle temizlemeye çalışırken zaman zaman istenmeyen kesikler ve yaralanmalar meydana gelir. Bu etkinliğimizde maliyeti uygun atık malzemeler kullanarak bu olumsuzlukları önleyecek ve bardakları temizlemede bize yardımcı olacak bir düzenek tasarlayacağız.

Teknoloji

Problem çözmek ve tasarlamak yaşamın her alanında farklı biçimlerde bilerek ya da bilmeyerek yaptığımız bir eylem.

Teknoloji

TÜBİTAK, pasif terahertz yöntemle görüntüleme yapan bir görüntüleme sistemi geliştirdi.

Teknoloji

Gerçek hayatta karşılaşmadığımız pek çok olay filmlere konu oluyor. Ayrıca olaylar günlük hayatta karşılaşılabilecek şeyler olsa bile, bazı sahnelerin oyuncular tarafından gerçekten oynanırken çekilmesi imkânsız olabiliyor. Örneğin bir aksiyon filmi düşünün. Filmin kahramanı bir trenin içinde kendisini kovalayanlardan kaçıyor, bir vagondan diğerine geçiyor.

Teknoloji

2018 TÜBİTAK Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması'nı Bilim Genç’ten canlı olarak takip edebilirsiniz.

Teknoloji

Minnesota Üniversitesi’nde çalışan bir grup araştırmacı, üç boyutlu yazıcı kullanarak yarıküre biçimli bir yüzeyin üzerine ışığı algılayan reseptörler yerleştirdi.

Teknoloji

TÜBİTAK Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı tarafından bu yıl 14.’sü düzenlenen Alternatif Enerjili Araç Yarışları (Efficiency Challenge Electric Vehicle) 6-12 Ağustos 2018’de Körfez Yarış Pisti’nde gerçekleştirildi.

Teknoloji

Bataryalar elektrikli araçların anahtar role sahip parçasıdır ve en pahalı bileşenidir (aracın toplam maliyetinin dörtte birinden fazlasını bataryalar oluşturur). Bataryaların depolayabildiği enerji miktarı elektrikli araçların menzilini belirler.

Teknoloji

Günümüzde ulaşım teknolojileri alanındaki ilerlemelerin büyük kısmı, fosil yakıtların kullanıldığı içten yanmalı motorlu araçlardan elektrik motoruyla çalışan araçlara geçişe yönelik. Peki, yollardaki bu enerji dönüşümünün gerçekleşebilmesi için aşmamız gereken engeller neler?

Teknoloji

TÜBİTAK Alternatif Enerjili Araç Yarışları elektromobil ve hidromobil kategorilerindeki final yarışları ile sona erdi.