Skip to content Skip to navigation

Hızlı Şarj Olabilen Yeni Bataryalar

Dr. Zeynep Bilgici
27/04/2015 - 17:35

Her geçen gün hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelen taşınabilir elektronik cihazların çeşitliliği büyük bir hızla artarken bu cihazların işlevlerini uzun süreli ve etkin olarak gerçekleştirmesini sağlayacak güvenli, uzun ömürlü ve kısa sürede şarj edilebilen bataryalara olan ihtiyaç da artıyor. Günümüzde elektronik cihazlarda yaygın olarak Lityum iyon (Li-iyon) bataryalar kullanılıyor. Bir yandan bu bataryalara daha yüksek performans kazandırmayı hedefleyen araştırmalar devam ederken diğer yandan da bu bataryalara alternatif olacak yeni teknolojiler üzerinde çalışılıyor. Bu konudaki araştırmalardan biri de Stanford Üniversitesi’nde yapıldı. Bu araştırmada bir dakika gibi kısa bir sürede tamamen şarj olabilen alüminyum tabanlı piller geliştirildi. Li-iyon bataryalara göre daha güvenli olacağı düşünülen alüminyum bataryalarla ilgili pek çok deneme yapılsa da bugüne kadar çok başarılı sonuçlar elde edilememişti. Nature dergisinde yayımlanan bu çalışmada geliştirilen alüminyum bataryalarda katot olarak grafit kullanılıyor. Li-iyon bataryalar yaklaşık 1000 kez tekrar şarj edilebilirken bu sayı alüminyum bataryalarda 7500’e kadar çıkabiliyor. Bu da geliştirilen yeni bataryaların çok daha uzun ömürlü olmasını sağlıyor. Bükülebilir yapısının farklı kullanım alanları için avantajlı olduğu düşünülen bu bataryalar hızlı şarj olan, uzun ömürlü, ucuz ve yüksek performanslı pil teknolojisi sunuyor. Ancak bu piller henüz istenilen voltajı üretemiyor. Li-iyon bataryaların yarısı kadar voltaj üretebilen pillerin, bu özelliğinin geliştirilmesi için çalışmalar hızla devam ediyor. Bu özellikleri de geliştirildiğinde alüminyum tabanlı bataryaların çağımızın önemli bir ihtiyacını karşılayacağı düşünülüyor.

İlgili İçerikler

Teknoloji

Kanser ve damar tıkanıklığı gibi çeşitli hastalıkların tespit edilmesinde kullanılabileceği düşünülen en güncel yöntemlerden biri manyetik parçacık görüntüleme tekniğidir.

Teknoloji

5G teknolojisinin kişisel kullanım alışkanlıklarımızı değiştirmenin ötesinde sürücüsüz otomobil teknolojilerinde, ulaşımda, üretimde ve başka birçok alanda yeni bir çağın başlamasına öncülük edebileceğini biliyor muydunuz?

Teknoloji

19. yüzyılda fotoğrafın icat edilmesinden sonra insanların gerçek hayatı kaydetme ve gösterme merakı, çok geçmeden hareketli görüntü denilen sinema sanatının ortaya çıkmasını sağladı.

Teknoloji

Tasarla ve Yap köşesinin bu etkinliğinde maliyeti uygun atık malzemeler kullanarak bu olumsuzlukları önleyecek ve bardakları temizlemede bize yardımcı olacak bir düzenek tasarlayacağız.

Teknoloji

Problem çözmek ve tasarlamak yaşamın her alanında farklı biçimlerde bilerek ya da bilmeyerek yaptığımız bir eylem.

Teknoloji

TÜBİTAK, pasif terahertz yöntemle görüntüleme yapan bir görüntüleme sistemi geliştirdi.

Teknoloji

Gerçek hayatta karşılaşmadığımız pek çok olay filmlere konu oluyor. Ayrıca olaylar günlük hayatta karşılaşılabilecek şeyler olsa bile, bazı sahnelerin oyuncular tarafından gerçekten oynanırken çekilmesi imkânsız olabiliyor. Örneğin bir aksiyon filmi düşünün. Filmin kahramanı bir trenin içinde kendisini kovalayanlardan kaçıyor, bir vagondan diğerine geçiyor.

Teknoloji

2018 TÜBİTAK Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması'nı Bilim Genç’ten canlı olarak takip edebilirsiniz.

Teknoloji

Minnesota Üniversitesi’nde çalışan bir grup araştırmacı, üç boyutlu yazıcı kullanarak yarıküre biçimli bir yüzeyin üzerine ışığı algılayan reseptörler yerleştirdi.

Teknoloji

TÜBİTAK Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı tarafından bu yıl 14.’sü düzenlenen Alternatif Enerjili Araç Yarışları (Efficiency Challenge Electric Vehicle) 6-12 Ağustos 2018’de Körfez Yarış Pisti’nde gerçekleştirildi.