Skip to content Skip to navigation

Hızlı Şarj Olabilen Yeni Bataryalar

Dr. Zeynep Bilgici
27/04/2015 - 17:35

Her geçen gün hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelen taşınabilir elektronik cihazların çeşitliliği büyük bir hızla artarken bu cihazların işlevlerini uzun süreli ve etkin olarak gerçekleştirmesini sağlayacak güvenli, uzun ömürlü ve kısa sürede şarj edilebilen bataryalara olan ihtiyaç da artıyor. Günümüzde elektronik cihazlarda yaygın olarak Lityum iyon (Li-iyon) bataryalar kullanılıyor. Bir yandan bu bataryalara daha yüksek performans kazandırmayı hedefleyen araştırmalar devam ederken diğer yandan da bu bataryalara alternatif olacak yeni teknolojiler üzerinde çalışılıyor. Bu konudaki araştırmalardan biri de Stanford Üniversitesi’nde yapıldı. Bu araştırmada bir dakika gibi kısa bir sürede tamamen şarj olabilen alüminyum tabanlı piller geliştirildi. Li-iyon bataryalara göre daha güvenli olacağı düşünülen alüminyum bataryalarla ilgili pek çok deneme yapılsa da bugüne kadar çok başarılı sonuçlar elde edilememişti. Nature dergisinde yayımlanan bu çalışmada geliştirilen alüminyum bataryalarda katot olarak grafit kullanılıyor. Li-iyon bataryalar yaklaşık 1000 kez tekrar şarj edilebilirken bu sayı alüminyum bataryalarda 7500’e kadar çıkabiliyor. Bu da geliştirilen yeni bataryaların çok daha uzun ömürlü olmasını sağlıyor. Bükülebilir yapısının farklı kullanım alanları için avantajlı olduğu düşünülen bu bataryalar hızlı şarj olan, uzun ömürlü, ucuz ve yüksek performanslı pil teknolojisi sunuyor. Ancak bu piller henüz istenilen voltajı üretemiyor. Li-iyon bataryaların yarısı kadar voltaj üretebilen pillerin, bu özelliğinin geliştirilmesi için çalışmalar hızla devam ediyor. Bu özellikleri de geliştirildiğinde alüminyum tabanlı bataryaların çağımızın önemli bir ihtiyacını karşılayacağı düşünülüyor.

İlgili İçerikler

Teknoloji

Yıldız Teknik Üniversitesi IEEE Öğrenci Kulübü tarafından düzenlenen 13. İletişim ve Bilişim Teknolojileri (İLTEK) Günleri 20-22 Mart tarihleri arasında Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü Elektrik-Elektronik Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştiriliyor.

Teknoloji

TÜBİTAK tarafından 2005 yılından beri üniversite öğrencilerine yönelik olarak düzenlenen Alternatif Enerjili Araç Yarışları (Efficiency Challenge Electric Vehicle) katılımcıları için 17-18 Şubat 2018 tarihlerinde Türkiye Sanayi Sevk ve İdare Enstitüsü’nde (TÜSSİDE) iki günlük bir eğitim programı düzenlendi.

Teknoloji

Yıldız Teknik Üniversitesi IEEE Öğrenci Kulübü tarafından düzenlenen Yıldızlı Projeler Yarışması 2018’in başvuruları başladı. Başvurular 11 Mart’a kadar devam ediyor.

Teknoloji

İnsanların en temel ihtiyaçlarından biri ulaşım. Bu nedenle geçmişten günümüze birçok farklı ulaşım türü ve aracı kullanılmış. Günümüzde ise -özellikle de şehirleşmedeki artışa bağlı olarak- insanların artan ulaşım ihtiyaçlarının karşılanması için yeni çözümlerin bulunması gerekiyor.

Teknoloji

Cornell Üniversitesi’nde çalışan bir grup mühendis, böceklerin beyinlerinin çalışma ilkelerini taklit eden yeni bir programlama yöntemini kullanarak bir süredir robot böcekler üzerinde deneyler yapıyor.

Teknoloji

6-12 Ağustos 2018 tarihlerinde gerçekleştirilecek. Başvurular 10 Ocak 2018’e kadar devam edecek.

Teknoloji

Dıştan bakıldığında bir otomobilin elektrikli mi yoksa petrol yakıtlı mı olduğunu anlayamayabilirsiniz. Çünkü görünüşleri arasındaki tek fark elektrikli araçlarda egzoz borusunun olmayışıdır. Ayrıca elektrikli araçlar petrol yakıtlı araçlara göre çok daha sessizdir.

Teknoloji

Elektrikli araçlara olan ilgi her geçen gün artıyor. Bu alandaki araştırma ve geliştirme çalışmaları devam ettikçe elektrikli araçların tek bir şarjla katettikleri mesafe yani menzilleri artarken, bataryaları tekrar şarj etmek için gerekli şarj istasyonları da yaygınlaşıyor.

Teknoloji

Geleceğin böyle olacağı düşünülmemişti. Çünkü uçan otomobiller 30-40 yıl önce çekilen birçok bilim kurgu filminde -Geleceğe Dönüş bu filmler arasında en bilinenlerden biri- geleceğin teknolojileri arasında gösteriliyordu.

Teknoloji

Filmlerde süper kahramanlar kılık değiştirdikten sonra özel güçler kazanır. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü Bilgisayar Bilimleri ve Yapay Zekâ Laboratuvarı (CSAIL) araştırmacıları tarafından geliştirilen mini robot da dış iskeletini değiştirerek farklı işlevler gerçekleştirebiliyor.