Skip to content Skip to navigation

Hızlı Şarj Olabilen Yeni Bataryalar

Dr. Zeynep Bilgici
27/04/2015 - 17:35

Her geçen gün hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelen taşınabilir elektronik cihazların çeşitliliği büyük bir hızla artarken bu cihazların işlevlerini uzun süreli ve etkin olarak gerçekleştirmesini sağlayacak güvenli, uzun ömürlü ve kısa sürede şarj edilebilen bataryalara olan ihtiyaç da artıyor. Günümüzde elektronik cihazlarda yaygın olarak Lityum iyon (Li-iyon) bataryalar kullanılıyor. Bir yandan bu bataryalara daha yüksek performans kazandırmayı hedefleyen araştırmalar devam ederken diğer yandan da bu bataryalara alternatif olacak yeni teknolojiler üzerinde çalışılıyor. Bu konudaki araştırmalardan biri de Stanford Üniversitesi’nde yapıldı. Bu araştırmada bir dakika gibi kısa bir sürede tamamen şarj olabilen alüminyum tabanlı piller geliştirildi. Li-iyon bataryalara göre daha güvenli olacağı düşünülen alüminyum bataryalarla ilgili pek çok deneme yapılsa da bugüne kadar çok başarılı sonuçlar elde edilememişti. Nature dergisinde yayımlanan bu çalışmada geliştirilen alüminyum bataryalarda katot olarak grafit kullanılıyor. Li-iyon bataryalar yaklaşık 1000 kez tekrar şarj edilebilirken bu sayı alüminyum bataryalarda 7500’e kadar çıkabiliyor. Bu da geliştirilen yeni bataryaların çok daha uzun ömürlü olmasını sağlıyor. Bükülebilir yapısının farklı kullanım alanları için avantajlı olduğu düşünülen bu bataryalar hızlı şarj olan, uzun ömürlü, ucuz ve yüksek performanslı pil teknolojisi sunuyor. Ancak bu piller henüz istenilen voltajı üretemiyor. Li-iyon bataryaların yarısı kadar voltaj üretebilen pillerin, bu özelliğinin geliştirilmesi için çalışmalar hızla devam ediyor. Bu özellikleri de geliştirildiğinde alüminyum tabanlı bataryaların çağımızın önemli bir ihtiyacını karşılayacağı düşünülüyor.

İlgili İçerikler

Teknoloji

2018 TÜBİTAK Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması'nı Bilim Genç’ten canlı olarak takip edebilirsiniz.

Teknoloji

Minnesota Üniversitesi’nde çalışan bir grup araştırmacı, üç boyutlu yazıcı kullanarak yarıküre biçimli bir yüzeyin üzerine ışığı algılayan reseptörler yerleştirdi.

Teknoloji

Bataryalar elektrikli araçların anahtar role sahip parçasıdır ve en pahalı bileşenidir (aracın toplam maliyetinin dörtte birinden fazlasını bataryalar oluşturur). Bataryaların depolayabildiği enerji miktarı elektrikli araçların menzilini belirler.

Teknoloji

Günümüzde ulaşım teknolojileri alanındaki ilerlemelerin büyük kısmı, fosil yakıtların kullanıldığı içten yanmalı motorlu araçlardan elektrik motoruyla çalışan araçlara geçişe yönelik. Peki, yollardaki bu enerji dönüşümünün gerçekleşebilmesi için aşmamız gereken engeller neler?

Teknoloji

TÜBİTAK Alternatif Enerjili Araç Yarışları elektromobil ve hidromobil kategorilerindeki final yarışları ile sona erdi.

Teknoloji

Etkinliğin ikinci gününde otonom araç kategorisi yarışları gerçekleştirildi. Yıldız Teknik Üniversitesi'nden AESK takımı "Electra" isimli aracıyla birinci oldu. 

Teknoloji

Alternatif Enerjili Araç Yarışları'nda ilk gün elektromobil ve hidromobil kategorisinde birinci final yarışları gerçekleştirildi.

Teknoloji

Alternatif Enerjili Araç Yarışları 6-12 Ağustos 2018 tarihleri arasında İzmit Körfez Yarış Pisti’nde gerçekleştirilecek.

Teknoloji

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü ve Zürih Federal Teknoloji Enstitüsü’nde çalışan bir grup araştırmacı herhangi bir motor ya da güç kaynağı olmadan yol alabilen bir mini denizaltı geliştirdi. Robotik cihaz, sudaki sıcaklık değişimlerinden yararlanarak kürek çekiyor.

Teknoloji

Massachussetts Teknoloji Enstitüsü’nde (MIT) çalışan bir grup mühendis, bir tür robot planör tasarladı.