Skip to content Skip to navigation

Hızlı Şarj Olabilen Yeni Bataryalar

Dr. Zeynep Bilgici
27/04/2015 - 17:35

Her geçen gün hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelen taşınabilir elektronik cihazların çeşitliliği büyük bir hızla artarken bu cihazların işlevlerini uzun süreli ve etkin olarak gerçekleştirmesini sağlayacak güvenli, uzun ömürlü ve kısa sürede şarj edilebilen bataryalara olan ihtiyaç da artıyor. Günümüzde elektronik cihazlarda yaygın olarak Lityum iyon (Li-iyon) bataryalar kullanılıyor. Bir yandan bu bataryalara daha yüksek performans kazandırmayı hedefleyen araştırmalar devam ederken diğer yandan da bu bataryalara alternatif olacak yeni teknolojiler üzerinde çalışılıyor. Bu konudaki araştırmalardan biri de Stanford Üniversitesi’nde yapıldı. Bu araştırmada bir dakika gibi kısa bir sürede tamamen şarj olabilen alüminyum tabanlı piller geliştirildi. Li-iyon bataryalara göre daha güvenli olacağı düşünülen alüminyum bataryalarla ilgili pek çok deneme yapılsa da bugüne kadar çok başarılı sonuçlar elde edilememişti. Nature dergisinde yayımlanan bu çalışmada geliştirilen alüminyum bataryalarda katot olarak grafit kullanılıyor. Li-iyon bataryalar yaklaşık 1000 kez tekrar şarj edilebilirken bu sayı alüminyum bataryalarda 7500’e kadar çıkabiliyor. Bu da geliştirilen yeni bataryaların çok daha uzun ömürlü olmasını sağlıyor. Bükülebilir yapısının farklı kullanım alanları için avantajlı olduğu düşünülen bu bataryalar hızlı şarj olan, uzun ömürlü, ucuz ve yüksek performanslı pil teknolojisi sunuyor. Ancak bu piller henüz istenilen voltajı üretemiyor. Li-iyon bataryaların yarısı kadar voltaj üretebilen pillerin, bu özelliğinin geliştirilmesi için çalışmalar hızla devam ediyor. Bu özellikleri de geliştirildiğinde alüminyum tabanlı bataryaların çağımızın önemli bir ihtiyacını karşılayacağı düşünülüyor.

İlgili İçerikler

Teknoloji

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü ve Zürih Federal Teknoloji Enstitüsü’nde çalışan bir grup araştırmacı herhangi bir motor ya da güç kaynağı olmadan yol alabilen bir mini denizaltı geliştirdi. Robotik cihaz, sudaki sıcaklık değişimlerinden yararlanarak kürek çekiyor.

Teknoloji

Massachussetts Teknoloji Enstitüsü’nde (MIT) çalışan bir grup mühendis, bir tür robot planör tasarladı.

Teknoloji

ABD’deki Carnegie Mellon Üniversitesi’nden bilim insanları düşük maliyetli bir biyoyazıcı sistemi geliştirdi.

Teknoloji

Sürücüsüz araçlar konusunda önemli gelişmeler kaydedildi. Ancak bu araçların yolculuk etme konusundaki yetilerinin, insanlarla karşılaştırıldığında, hâlâ çok zayıf olduğu söylenebilir. Bilmedikleri bir yere yolculuk ederken araç kullanan insanlar yolculuğun büyük kısmında sadece yola bakar, yanlış yollara sapmamak için ara sıra haritalardan yardım alırlar.

Teknoloji

Yıldırım bir uçağa çarptığında hiç zarar vermeyebileceği gibi ciddi hasarlara da yol açabilir. Yıldırımların sebep olduğu son kaza 1988 yılında meydana geldi. Sonraki yıllarda ise yıldırımların uçaklar üzerinde etkilerinin belirlenmesi sayesinde etkin koruma teknikleri geliştirildi.

Teknoloji

Birleşik Krallık’taki Lancaster Üniversitesi’nden mühendisler yolların yüzeyine gömülecek ve geçen taşıtlardan kaynaklanan titreşimleri elektrik enerjisine dönüştürecek akıllı malzemeler, piezoelektrik özellikli seramikler üzerinde çalışıyor.

Teknoloji

Yıldız Teknik Üniversitesi IEEE Öğrenci Kulübü tarafından düzenlenen 13. İletişim ve Bilişim Teknolojileri (İLTEK) Günleri 20-22 Mart tarihleri arasında Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü Elektrik-Elektronik Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştiriliyor.

Teknoloji

TÜBİTAK tarafından 2005 yılından beri üniversite öğrencilerine yönelik olarak düzenlenen Alternatif Enerjili Araç Yarışları (Efficiency Challenge Electric Vehicle) katılımcıları için 17-18 Şubat 2018 tarihlerinde Türkiye Sanayi Sevk ve İdare Enstitüsü’nde (TÜSSİDE) iki günlük bir eğitim programı düzenlendi.

Teknoloji

Kaldırma kuvveti uçakların havada kalmasını sağlayan kuvvettir. Uçak kanatlarının üst kısmı alt kısmına göre daha bombelidir. Bu nedenle kanadın üst kısmından geçen hava, alt kısmından geçen havadan daha hızlı hareket eder.

Teknoloji

Yıldız Teknik Üniversitesi IEEE Öğrenci Kulübü tarafından düzenlenen Yıldızlı Projeler Yarışması 2018’in başvuruları başladı. Başvurular 11 Mart’a kadar devam ediyor.