Skip to content Skip to navigation

İnsansız Hava Araçları Kuşların Yerine Talip

Bilim Genç
22/08/2016 - 14:52

İnsansız hava araçlarını taşımacılıkta kullanmayı hedefleyen Amazon, sokak lambaları, telefon direkleri gibi dikey ve yüksek yapıların bu araçlar için istasyon olmasını sağlayacak yeni bir patentle gündemde.

Buna göre, söz konusu istasyonların öncelikli olarak insansız hava araçlarının şarj veya yakıt sorununa çözüm getirmesi, böylece daha uzun menzilli uçuşların gerçekleştirilmesi planlanıyor. Dahası, istasyonların uygun olmayan hava koşullarında mola yeri olarak kullanılması, yön ve yol bulmada hava araçlarına destek olması ve dağıtım merkezleri gibi görevleri üstlenmesi de hedefleniyor.

İnsansız hava araçları ile taşımacılık için hayli önemli olan bu planların gerçekleştirilmesi uzun zaman alacak gibi görünse de başarıldığında bu araçların kullanımında önemli bir artış olacağı düşünülüyor. Ancak, bu proje hayata geçirilirse sokaklardaki direklerin şimdiki sakinleri olan kuşların kendilerine yeni bir yer araması gerekecek gibi görünüyor. 

İlgili İçerikler

Teknoloji

Günlük hayatta sıkça bardak ya da fincan ile çay ve kahve gibi içecekler tüketiriz. Bu içecekleri tükettikten sonra bardağın ya da fincanın içinde ve çevresinde lekeler kalır. Lekeleri elimizle temizlemeye çalışırken zaman zaman istenmeyen kesikler ve yaralanmalar meydana gelir. Bu etkinliğimizde maliyeti uygun atık malzemeler kullanarak bu olumsuzlukları önleyecek ve bardakları temizlemede bize yardımcı olacak bir düzenek tasarlayacağız.

Teknoloji

Problem çözmek ve tasarlamak yaşamın her alanında farklı biçimlerde bilerek ya da bilmeyerek yaptığımız bir eylem.

Teknoloji

TÜBİTAK, pasif terahertz yöntemle görüntüleme yapan bir görüntüleme sistemi geliştirdi.

Teknoloji

Gerçek hayatta karşılaşmadığımız pek çok olay filmlere konu oluyor. Ayrıca olaylar günlük hayatta karşılaşılabilecek şeyler olsa bile, bazı sahnelerin oyuncular tarafından gerçekten oynanırken çekilmesi imkânsız olabiliyor. Örneğin bir aksiyon filmi düşünün. Filmin kahramanı bir trenin içinde kendisini kovalayanlardan kaçıyor, bir vagondan diğerine geçiyor.

Teknoloji

2018 TÜBİTAK Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması'nı Bilim Genç’ten canlı olarak takip edebilirsiniz.

Teknoloji

Minnesota Üniversitesi’nde çalışan bir grup araştırmacı, üç boyutlu yazıcı kullanarak yarıküre biçimli bir yüzeyin üzerine ışığı algılayan reseptörler yerleştirdi.

Teknoloji

TÜBİTAK Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı tarafından bu yıl 14.’sü düzenlenen Alternatif Enerjili Araç Yarışları (Efficiency Challenge Electric Vehicle) 6-12 Ağustos 2018’de Körfez Yarış Pisti’nde gerçekleştirildi.

Teknoloji

Bataryalar elektrikli araçların anahtar role sahip parçasıdır ve en pahalı bileşenidir (aracın toplam maliyetinin dörtte birinden fazlasını bataryalar oluşturur). Bataryaların depolayabildiği enerji miktarı elektrikli araçların menzilini belirler.

Teknoloji

Günümüzde ulaşım teknolojileri alanındaki ilerlemelerin büyük kısmı, fosil yakıtların kullanıldığı içten yanmalı motorlu araçlardan elektrik motoruyla çalışan araçlara geçişe yönelik. Peki, yollardaki bu enerji dönüşümünün gerçekleşebilmesi için aşmamız gereken engeller neler?

Teknoloji

TÜBİTAK Alternatif Enerjili Araç Yarışları elektromobil ve hidromobil kategorilerindeki final yarışları ile sona erdi.