Skip to content Skip to navigation

İnsansız Hava Araçları Kuşların Yerine Talip

Bilim Genç
22/08/2016 - 14:52

İnsansız hava araçlarını taşımacılıkta kullanmayı hedefleyen Amazon, sokak lambaları, telefon direkleri gibi dikey ve yüksek yapıların bu araçlar için istasyon olmasını sağlayacak yeni bir patentle gündemde.

Buna göre, söz konusu istasyonların öncelikli olarak insansız hava araçlarının şarj veya yakıt sorununa çözüm getirmesi, böylece daha uzun menzilli uçuşların gerçekleştirilmesi planlanıyor. Dahası, istasyonların uygun olmayan hava koşullarında mola yeri olarak kullanılması, yön ve yol bulmada hava araçlarına destek olması ve dağıtım merkezleri gibi görevleri üstlenmesi de hedefleniyor.

İnsansız hava araçları ile taşımacılık için hayli önemli olan bu planların gerçekleştirilmesi uzun zaman alacak gibi görünse de başarıldığında bu araçların kullanımında önemli bir artış olacağı düşünülüyor. Ancak, bu proje hayata geçirilirse sokaklardaki direklerin şimdiki sakinleri olan kuşların kendilerine yeni bir yer araması gerekecek gibi görünüyor. 

İlgili İçerikler

Teknoloji

TÜBİTAK Alternatif Enerjili Araç Yarışları elektromobil ve hidromobil kategorilerindeki final yarışları ile sona erdi.

Teknoloji

Etkinliğin ikinci gününde otonom araç kategorisi yarışları gerçekleştirildi. Yıldız Teknik Üniversitesi'nden AESK takımı "Electra" isimli aracıyla birinci oldu. 

Teknoloji

Alternatif Enerjili Araç Yarışları'nda ilk gün elektromobil ve hidromobil kategorisinde birinci final yarışları gerçekleştirildi.

Teknoloji

Alternatif Enerjili Araç Yarışları 6-12 Ağustos 2018 tarihleri arasında İzmit Körfez Yarış Pisti’nde gerçekleştirilecek.

Teknoloji

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü ve Zürih Federal Teknoloji Enstitüsü’nde çalışan bir grup araştırmacı herhangi bir motor ya da güç kaynağı olmadan yol alabilen bir mini denizaltı geliştirdi. Robotik cihaz, sudaki sıcaklık değişimlerinden yararlanarak kürek çekiyor.

Teknoloji

Massachussetts Teknoloji Enstitüsü’nde (MIT) çalışan bir grup mühendis, bir tür robot planör tasarladı.

Teknoloji

ABD’deki Carnegie Mellon Üniversitesi’nden bilim insanları düşük maliyetli bir biyoyazıcı sistemi geliştirdi.

Teknoloji

Sürücüsüz araçlar konusunda önemli gelişmeler kaydedildi. Ancak bu araçların yolculuk etme konusundaki yetilerinin, insanlarla karşılaştırıldığında, hâlâ çok zayıf olduğu söylenebilir. Bilmedikleri bir yere yolculuk ederken araç kullanan insanlar yolculuğun büyük kısmında sadece yola bakar, yanlış yollara sapmamak için ara sıra haritalardan yardım alırlar.

Teknoloji

Yıldırım bir uçağa çarptığında hiç zarar vermeyebileceği gibi ciddi hasarlara da yol açabilir. Yıldırımların sebep olduğu son kaza 1988 yılında meydana geldi. Sonraki yıllarda ise yıldırımların uçaklar üzerinde etkilerinin belirlenmesi sayesinde etkin koruma teknikleri geliştirildi.

Teknoloji

Birleşik Krallık’taki Lancaster Üniversitesi’nden mühendisler yolların yüzeyine gömülecek ve geçen taşıtlardan kaynaklanan titreşimleri elektrik enerjisine dönüştürecek akıllı malzemeler, piezoelektrik özellikli seramikler üzerinde çalışıyor.