Skip to content Skip to navigation

İnsansız Hava Araçları Kuşların Yerine Talip

Bilim Genç
22/08/2016 - 14:52

İnsansız hava araçlarını taşımacılıkta kullanmayı hedefleyen Amazon, sokak lambaları, telefon direkleri gibi dikey ve yüksek yapıların bu araçlar için istasyon olmasını sağlayacak yeni bir patentle gündemde.

Buna göre, söz konusu istasyonların öncelikli olarak insansız hava araçlarının şarj veya yakıt sorununa çözüm getirmesi, böylece daha uzun menzilli uçuşların gerçekleştirilmesi planlanıyor. Dahası, istasyonların uygun olmayan hava koşullarında mola yeri olarak kullanılması, yön ve yol bulmada hava araçlarına destek olması ve dağıtım merkezleri gibi görevleri üstlenmesi de hedefleniyor.

İnsansız hava araçları ile taşımacılık için hayli önemli olan bu planların gerçekleştirilmesi uzun zaman alacak gibi görünse de başarıldığında bu araçların kullanımında önemli bir artış olacağı düşünülüyor. Ancak, bu proje hayata geçirilirse sokaklardaki direklerin şimdiki sakinleri olan kuşların kendilerine yeni bir yer araması gerekecek gibi görünüyor. 

İlgili İçerikler

Teknoloji

İnsanların en temel ihtiyaçlarından biri ulaşım. Bu nedenle geçmişten günümüze birçok farklı ulaşım türü ve aracı kullanılmış. Günümüzde ise -özellikle de şehirleşmedeki artışa bağlı olarak- insanların artan ulaşım ihtiyaçlarının karşılanması için yeni çözümlerin bulunması gerekiyor.

Teknoloji

TÜBİTAK'tan Yeni Yıla Özel Abonelik Kampanyası

Teknoloji

Cornell Üniversitesi’nde çalışan bir grup mühendis, böceklerin beyinlerinin çalışma ilkelerini taklit eden yeni bir programlama yöntemini kullanarak bir süredir robot böcekler üzerinde deneyler yapıyor.

Teknoloji

6-12 Ağustos 2018 tarihlerinde gerçekleştirilecek. Başvurular 10 Ocak 2018’e kadar devam edecek.

Teknoloji

Dıştan bakıldığında bir otomobilin elektrikli mi yoksa petrol yakıtlı mı olduğunu anlayamayabilirsiniz. Çünkü görünüşleri arasındaki tek fark elektrikli araçlarda egzoz borusunun olmayışıdır. Ayrıca elektrikli araçlar petrol yakıtlı araçlara göre çok daha sessizdir.

Teknoloji

Elektrikli araçlara olan ilgi her geçen gün artıyor. Bu alandaki araştırma ve geliştirme çalışmaları devam ettikçe elektrikli araçların tek bir şarjla katettikleri mesafe yani menzilleri artarken, bataryaları tekrar şarj etmek için gerekli şarj istasyonları da yaygınlaşıyor.

Teknoloji

Geleceğin böyle olacağı düşünülmemişti. Çünkü uçan otomobiller 30-40 yıl önce çekilen birçok bilim kurgu filminde -Geleceğe Dönüş bu filmler arasında en bilinenlerden biri- geleceğin teknolojileri arasında gösteriliyordu.

Teknoloji

Filmlerde süper kahramanlar kılık değiştirdikten sonra özel güçler kazanır. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü Bilgisayar Bilimleri ve Yapay Zekâ Laboratuvarı (CSAIL) araştırmacıları tarafından geliştirilen mini robot da dış iskeletini değiştirerek farklı işlevler gerçekleştirebiliyor.

Teknoloji

1. Kocaeli Bilişim Fuarı, 23-26 Kasım’da düzenlenecek. Türkiye’de teknolojinin geldiği son noktanın sergileneceği etkinlikte, yerli ve milli projeler öne çıkacak.

Teknoloji

Bu yıl 5’incisi düzenlenen Konya Bilim Festivali bugün başladı. Üç gün sürecek festivalin açılış gününde Bilim Genç dergisi yayın kurulu üyeleri bilim söyleşileri ile yer aldı.