Skip to content Skip to navigation

İnsansız Hava Araçları Kuşların Yerine Talip

Bilim Genç
22/08/2016 - 14:52

İnsansız hava araçlarını taşımacılıkta kullanmayı hedefleyen Amazon, sokak lambaları, telefon direkleri gibi dikey ve yüksek yapıların bu araçlar için istasyon olmasını sağlayacak yeni bir patentle gündemde.

Buna göre, söz konusu istasyonların öncelikli olarak insansız hava araçlarının şarj veya yakıt sorununa çözüm getirmesi, böylece daha uzun menzilli uçuşların gerçekleştirilmesi planlanıyor. Dahası, istasyonların uygun olmayan hava koşullarında mola yeri olarak kullanılması, yön ve yol bulmada hava araçlarına destek olması ve dağıtım merkezleri gibi görevleri üstlenmesi de hedefleniyor.

İnsansız hava araçları ile taşımacılık için hayli önemli olan bu planların gerçekleştirilmesi uzun zaman alacak gibi görünse de başarıldığında bu araçların kullanımında önemli bir artış olacağı düşünülüyor. Ancak, bu proje hayata geçirilirse sokaklardaki direklerin şimdiki sakinleri olan kuşların kendilerine yeni bir yer araması gerekecek gibi görünüyor. 

İlgili İçerikler

Teknoloji

“Fikrini Geleceğe Taşı” sloganıyla gerçekleştirilecek yarışmaya kendi projesini hayata geçirmek isteyen girişimcilik ruhuna sahip üniversite öğrencileri, akademisyenler ve girişimci şirketler başvurabiliyor.

Teknoloji

Yıldız Teknik Üniversitesi IEEE YTÜ Öğrenci Kulübü tarafından bu yıl 15.’si düzenlenen RLC Günleri’nin başvuruları başladı.

Teknoloji

Deneyap Teknoloji Atölyeleri’ne katılmak isteyen gençler sınav başvurularını 14 Ocak-3 Şubat 2019 tarihleri arasında gerçekleştirebilecek.

Teknoloji

Uçağı havada tutan dört ana kuvvet vardır. Bunlar taşıma, ağırlık, itme ve sürükleme kuvvetleridir. Bu kuvvetlerden en önemlileri motorun sağladığı itme kuvveti ve kanatların oluşturduğu taşıma kuvvetidir.

Teknoloji

Kanser ve damar tıkanıklığı gibi çeşitli hastalıkların tespit edilmesinde kullanılabileceği düşünülen en güncel yöntemlerden biri manyetik parçacık görüntüleme tekniğidir.

Teknoloji

5G teknolojisinin kişisel kullanım alışkanlıklarımızı değiştirmenin ötesinde sürücüsüz otomobil teknolojilerinde, ulaşımda, üretimde ve başka birçok alanda yeni bir çağın başlamasına öncülük edebileceğini biliyor muydunuz?

Teknoloji

19. yüzyılda fotoğrafın icat edilmesinden sonra insanların gerçek hayatı kaydetme ve gösterme merakı, çok geçmeden hareketli görüntü denilen sinema sanatının ortaya çıkmasını sağladı.

Teknoloji

Tasarla ve Yap köşesinin bu etkinliğinde maliyeti uygun atık malzemeler kullanarak bu olumsuzlukları önleyecek ve bardakları temizlemede bize yardımcı olacak bir düzenek tasarlayacağız.

Teknoloji

Problem çözmek ve tasarlamak yaşamın her alanında farklı biçimlerde bilerek ya da bilmeyerek yaptığımız bir eylem.

Teknoloji

TÜBİTAK, pasif terahertz yöntemle görüntüleme yapan bir görüntüleme sistemi geliştirdi.