Skip to content Skip to navigation

İnteraktif Video

Gürkan Caner Birer
09/08/2016 - 14:05

Video ve fotoğraflarda gördüğümüz nesneler görsellik dışında bizim için erişilmezdir. Gerçek hayatta olduğu gibi bu nesnelere dokunmak, onlarla etkileşime geçmek mümkün değildir. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zekâ Laboratuvarı’ndan bir grup araştırmacı bu engeli aşma yolunda önemli bir çalışmaya imza attı. Geliştirdikleri algoritma ile video görüntülerindeki nesneleri interaktif hale getirmeyi başardılar. Bu sistem ile çekilen bir görüntüde birkaç saniye süreyle hareket eden nesnelerin fiziksel yapısı analiz edilerek hareket modelleri çıkarılıyor. Daha sonra videoyu izleyen kullanıcı bu nesnelere fare ile dokunduğunda, nesneler tıpkı gerçek hayattaki gibi tepki veriyor. Çekilen görüntülerde üç boyutlu görüntü elde eden kameralar gibi özel bir donanım kullanılmaması bu sistemi çok daha etkileyici kılıyor. Mühendislik alanında önemli uygulamaları olabilecek çalışma ilk aşamada eğlence sektörüne yönelik basit görsel efektler üzerine odaklanmış durumda.

 

 

İlgili İçerikler

Teknoloji

“Fikrini Geleceğe Taşı” sloganıyla gerçekleştirilecek yarışmaya kendi projesini hayata geçirmek isteyen girişimcilik ruhuna sahip üniversite öğrencileri, akademisyenler ve girişimci şirketler başvurabiliyor.

Teknoloji

Yıldız Teknik Üniversitesi IEEE YTÜ Öğrenci Kulübü tarafından bu yıl 15.’si düzenlenen RLC Günleri’nin başvuruları başladı.

Teknoloji

Deneyap Teknoloji Atölyeleri’ne katılmak isteyen gençler sınav başvurularını 14 Ocak-3 Şubat 2019 tarihleri arasında gerçekleştirebilecek.

Teknoloji

Uçağı havada tutan dört ana kuvvet vardır. Bunlar taşıma, ağırlık, itme ve sürükleme kuvvetleridir. Bu kuvvetlerden en önemlileri motorun sağladığı itme kuvveti ve kanatların oluşturduğu taşıma kuvvetidir.

Teknoloji

Kanser ve damar tıkanıklığı gibi çeşitli hastalıkların tespit edilmesinde kullanılabileceği düşünülen en güncel yöntemlerden biri manyetik parçacık görüntüleme tekniğidir.

Teknoloji

5G teknolojisinin kişisel kullanım alışkanlıklarımızı değiştirmenin ötesinde sürücüsüz otomobil teknolojilerinde, ulaşımda, üretimde ve başka birçok alanda yeni bir çağın başlamasına öncülük edebileceğini biliyor muydunuz?

Teknoloji

19. yüzyılda fotoğrafın icat edilmesinden sonra insanların gerçek hayatı kaydetme ve gösterme merakı, çok geçmeden hareketli görüntü denilen sinema sanatının ortaya çıkmasını sağladı.

Teknoloji

Tasarla ve Yap köşesinin bu etkinliğinde maliyeti uygun atık malzemeler kullanarak bu olumsuzlukları önleyecek ve bardakları temizlemede bize yardımcı olacak bir düzenek tasarlayacağız.

Teknoloji

Problem çözmek ve tasarlamak yaşamın her alanında farklı biçimlerde bilerek ya da bilmeyerek yaptığımız bir eylem.

Teknoloji

TÜBİTAK, pasif terahertz yöntemle görüntüleme yapan bir görüntüleme sistemi geliştirdi.