Skip to content Skip to navigation

İnteraktif Video

Gürkan Caner Birer
09/08/2016 - 14:05

Video ve fotoğraflarda gördüğümüz nesneler görsellik dışında bizim için erişilmezdir. Gerçek hayatta olduğu gibi bu nesnelere dokunmak, onlarla etkileşime geçmek mümkün değildir. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zekâ Laboratuvarı’ndan bir grup araştırmacı bu engeli aşma yolunda önemli bir çalışmaya imza attı. Geliştirdikleri algoritma ile video görüntülerindeki nesneleri interaktif hale getirmeyi başardılar. Bu sistem ile çekilen bir görüntüde birkaç saniye süreyle hareket eden nesnelerin fiziksel yapısı analiz edilerek hareket modelleri çıkarılıyor. Daha sonra videoyu izleyen kullanıcı bu nesnelere fare ile dokunduğunda, nesneler tıpkı gerçek hayattaki gibi tepki veriyor. Çekilen görüntülerde üç boyutlu görüntü elde eden kameralar gibi özel bir donanım kullanılmaması bu sistemi çok daha etkileyici kılıyor. Mühendislik alanında önemli uygulamaları olabilecek çalışma ilk aşamada eğlence sektörüne yönelik basit görsel efektler üzerine odaklanmış durumda.

 

 

İlgili İçerikler

Teknoloji

TÜBİTAK Alternatif Enerjili Araç Yarışları elektromobil ve hidromobil kategorilerindeki final yarışları ile sona erdi.

Teknoloji

Etkinliğin ikinci gününde otonom araç kategorisi yarışları gerçekleştirildi. Yıldız Teknik Üniversitesi'nden AESK takımı "Electra" isimli aracıyla birinci oldu. 

Teknoloji

Alternatif Enerjili Araç Yarışları'nda ilk gün elektromobil ve hidromobil kategorisinde birinci final yarışları gerçekleştirildi.

Teknoloji

Alternatif Enerjili Araç Yarışları 6-12 Ağustos 2018 tarihleri arasında İzmit Körfez Yarış Pisti’nde gerçekleştirilecek.

Teknoloji

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü ve Zürih Federal Teknoloji Enstitüsü’nde çalışan bir grup araştırmacı herhangi bir motor ya da güç kaynağı olmadan yol alabilen bir mini denizaltı geliştirdi. Robotik cihaz, sudaki sıcaklık değişimlerinden yararlanarak kürek çekiyor.

Teknoloji

Massachussetts Teknoloji Enstitüsü’nde (MIT) çalışan bir grup mühendis, bir tür robot planör tasarladı.

Teknoloji

ABD’deki Carnegie Mellon Üniversitesi’nden bilim insanları düşük maliyetli bir biyoyazıcı sistemi geliştirdi.

Teknoloji

Sürücüsüz araçlar konusunda önemli gelişmeler kaydedildi. Ancak bu araçların yolculuk etme konusundaki yetilerinin, insanlarla karşılaştırıldığında, hâlâ çok zayıf olduğu söylenebilir. Bilmedikleri bir yere yolculuk ederken araç kullanan insanlar yolculuğun büyük kısmında sadece yola bakar, yanlış yollara sapmamak için ara sıra haritalardan yardım alırlar.

Teknoloji

Yıldırım bir uçağa çarptığında hiç zarar vermeyebileceği gibi ciddi hasarlara da yol açabilir. Yıldırımların sebep olduğu son kaza 1988 yılında meydana geldi. Sonraki yıllarda ise yıldırımların uçaklar üzerinde etkilerinin belirlenmesi sayesinde etkin koruma teknikleri geliştirildi.

Teknoloji

Birleşik Krallık’taki Lancaster Üniversitesi’nden mühendisler yolların yüzeyine gömülecek ve geçen taşıtlardan kaynaklanan titreşimleri elektrik enerjisine dönüştürecek akıllı malzemeler, piezoelektrik özellikli seramikler üzerinde çalışıyor.