Skip to content Skip to navigation

İTÜ 9. Robot Olimpiyatları

Bilim Genç
09/03/2015 - 10:17

Bu yıl dokuzuncusu düzenlenecek İstanbul Teknik Üniversitesi Robot Olimpiyatları (İTÜRO), 9-11 Nisan 2015 tarihleri arasında İTÜ Ayazağa Yerleşkesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Mart ayı içinde açılması planlanan kayıtlar 7 Nisan 2015 tarihinde sona erecek. Robot yarışmaları çizgi izleyen, mikro sumo, basketbol, yangın söndüren, merdiven çıkan, labirent, renk seçen, kendini dengeleyen, senaryo ve serbest olmak üzere on farklı kategoride yapılacak. Yarışmalarla eş zamanlı olarak düzenlenecek etkinlikler, robotlar üzerine çalışan katılımcılara hem yol gösterecek hem de bakış açılarını genişletme imkânı sağlayacak. Ayrıca organizasyona katılan yarışmacılar robotlarını sergileme fırsatı da bulacak.

Her yıl Türkiye’nin dört bir yanından binlerce lise ve üniversite öğrencisi İTÜRO’ya yarışmacı ya da izleyici olarak katılıyor. Robot teknolojileri alanında çalışan öğrencileri, akademisyenleri ve sanayi temsilcilerini bir araya getiren organizasyon teknolojik gelişmeler ışığında bu alanda yapılan çalışmaları değerlendirmeyi amaçlıyor. Yarışma ile ilgili ayrıntılı bilgilere Facebook, Twitter ve İTÜRO internet sitesinden ulaşabilirsiniz.

İlgili İçerikler

Teknoloji

Uçsuz bucaksız derin denizlerde yaşayan canlıları incelemek, günümüzde kullanılan gelişmiş teknolojilere rağmen, araştırmacılar için hâlâ zorlu bir süreç. Bu süreci kolaylaştırmak isteyen araştırmacılar yeni yöntemler geliştiriyor.

Teknoloji

İtalya’daki Ferrara Üniversitesi’nden Dr. Giovanna Paolone ve arkadaşları epilepsi tedavisi için bir beyin implantı geliştirdi. Beynin hastalıklı bölgelerine yerleştirilen cihaz, epilepsi tedavisinde kullanılan bir tür protein salgılıyor.

Teknoloji

TÜBİTAK Popüler Bilim Dergileri, hem Dünya Kadınlar Günü’nü hem de Pi Günü’nü kapsayan 8-14 Mart Bilim ve Teknoloji Haftası için Türkiye’nin dört bir yanında farklı temalarda bilim söyleşileri etkinlikleri düzenliyor.

Teknoloji

Yıldız Teknik Üniversitesi IEEE Öğrenci Topluluğu tarafından bu yıl 14’üncüsü düzenlenen İletişim ve Bilişim Teknolojileri Günleri’nin başvuruları başladı.

Teknoloji

Hollywood 1920’li yılların başlarında dünyanın önde gelen film üretim merkezi haline geldi. Avrupa sineması ise özel efektler konusunda teknik olarak üst düzey projeler üretti.

Teknoloji

İtalya Teknoloji Entitüsü’nde çalışan Indrek Must, Edoardo Sinibaldi ve Barbara Mazzolai bitki filizleri gibi kıvrılabilen ve tırmanabilen yumuşak bir robot geliştirdi.

Teknoloji

Connecticut ve Toronto üniversitelerinden bir grup araştırmacı basınç, sıcaklık, hareket, titreşim, ses ve manyetik alanları algılayabilen bir sensör geliştirdi. Gelecekte, derileri yanmış hastaların yeniden hissetmesine imkân veren yapay derilerin geliştirilmesi mümkün olabilir.

Teknoloji

Üç boyutlu yazıcılar sayesinde hastaların hasarlı organlarının modelleri birebir ölçüde üretilerek ameliyat öncesi provalarda doktorlar tarafından kullanılıyor.

Teknoloji

“Fikrini Geleceğe Taşı” sloganıyla gerçekleştirilecek yarışmaya kendi projesini hayata geçirmek isteyen girişimcilik ruhuna sahip üniversite öğrencileri, akademisyenler ve girişimci şirketler başvurabiliyor.

Teknoloji

Yıldız Teknik Üniversitesi IEEE YTÜ Öğrenci Kulübü tarafından bu yıl 15.’si düzenlenen RLC Günleri’nin başvuruları başladı.