Skip to content Skip to navigation

Kan Basıncını Düşüren Cihaz

Dr. Mahir E. Ocak
26/01/2015 - 12:47

Yüksek tansiyon kalp krizi ve kronik böbrek rahatsızlıkları da dâhil olmak üzere pek çok hastalığa sebep olan tehlikeli bir durumdur. Günümüzde yüksek tansiyon tedavisinde kullanılan ilaçlar, sinir sistemi aracılığıyla kan basıncını düzenliyor. ROX Medical’de çalışan bir grup araştırmacı ise kan basıncını düşüren bir cihaz geliştirdi. Coupler adı verilen cihaz 40 dakikalık bir ameliyatla hastanın baldırındaki atardamar ile toplardamar arasına yerleştiriliyor.

Araştırmacılar geliştirilen cihazın etkinliğini hastalar üzerinde sınamış. Coupler tedavisi uygulanan 44 hastanın kan basınçlarında belirgin bir düşüş gözlemlenmiş. Ayrıca yüksek tansiyona bağlı sağlık sorunlarının azaldığı görülmüş. Dr. M. D. Lobo ve arkadaşlarının yaptığı araştırmanın sonuçları Lancet’te yayımlandı.

Geliştirilen cihazın yaygın olarak kullanılmaya başlanması için hâlâ pek çok testten geçmesi gerekiyor. Uzun süre kullanılması durumunda cihazın yan etkilerinin ne olacağı henüz bilinmiyor.

İlgili İçerikler

Tıp ve Sağlık

İnsan gözüne farklı kaynaklardan yayılan (örneğin Güneş, yapay aydınlatmalar, ekranlar) belirli dalga boylarında ışınlar ulaşır.

Tıp ve Sağlık

ABD ve Çin’de çalışan bir grup araştırmacı, vücuttaki tüm organları ve dokuları aynı anda bir saniye kadar kısa bir süre içinde görüntülemeye imkân veren bir sistem geliştirdi.

Tıp ve Sağlık

Obezitenin ve beslemenin uyku sağlığı üzerine etkilerine gelin yakından bakalım.

Tıp ve Sağlık

Bacağı kırılan bir atın iyileşmesi mümkün olmadığı için vurulduğunu filmlerde görmüş olabilirsiniz. Atlardaki kemik kırıklarının iyileşmesi küçük boyuttaki hayvanlardakinden ve insanlardakinden çok daha zordur. Çünkü atlar çok ağır (kütleleri 1 tona yaklaşabilir) ve büyük hayvanlardır.

Tıp ve Sağlık

Dünya nüfusunun 2050’de 10 milyara ulaşması bekleniyor. Dolayısıyla besin olarak tükettiğimiz tarım ürünlerine olan ihtiyaç her geçen gün artıyor.

Tıp ve Sağlık

ABD ve Fransa’da çalışan bir grup bilim insanı sağlıklı insanlarla sağlıklı olmayan insanların tükettikleri besinleri karşılaştırıp sağlıklı beslenmeye dair sorulara cevap bulmaya çalıştı.

Tıp ve Sağlık

Gece yatarken, sabah uyanır uyanmaz, yolda yürürken veya ders çalışırken akıllı telefonunuzu sık sık kontrol ediyor musunuz? Günlük alışkanlıklarımızdan biri olduğu düşünülse de ekran bağımlılığı teknolojik gelişmelerin beraberinde getirdiği yeni bir hastalık olabilir.

Tıp ve Sağlık

Vücudumuzu mikroorganizma adı verilen gözle görülemeyecek kadar küçük trilyonlarca canlı ile paylaştığımızı biliyor muydunuz?

Tıp ve Sağlık

Yapılan bir araştırma ikizlerin toplumun genelinden daha uzun yaşadığını gösteriyor.

Tıp ve Sağlık

Bir sabah uyandınız. Ancak yataktan hiç çıkmak istemediniz. Boğaz ağrısı ve öksürük de cabası. Peki, ama neden? 1676 yılında Hollandalı mikrobiyolog Antonie van Leeuwenhoek göl suyunu kendi tasarımı olan mercekli mikroskopta incelerken farklı bir canlı türü keşfetti.