Skip to content Skip to navigation

Kanserin Kökeni

Dr. Mahir E. Ocak
18/03/2016 - 16:56

Boston Çocuk Hastanesi’nde çalışan araştırmacılar ilk kez bir hücrenin kansere yakalanmasını ve zaman içerisinde gelişerek tümöre dönüşmesini görüntüledi. Dr. C. K. Kaufman ve arkadaşlarının yaptığı araştırmanın sonuçları Science’ta yayımlandı.

Çeşitli mutasyonların kanseri tetiklediği biliniyor. Ancak kanserle ilişkilendirilen mutasyonların meydana geldiği her durumda kanser ortaya çıkmıyor. Dr. Kaufman ve arkadaşlarının yaptığı çalışmalar hangi durumlarda mutasyonların kanserle sonuçlandığı hakkında önemli bilgiler veriyor. Araştırmacıların elde ettiği sonuçlar, kansere yakalanan hücrelerin tamamında hücrenin kök hücre durumuna geri dönmesine sebep olan bir değişiklik yaşandığını gösteriyor.

Araştırmacılar zebra balıkları üzerinde yaptıkları deneyler sırasında balığın hücrelerini, crestin adlı bir gen aktifleştiği zaman yeşil ışık yayacak hale getirmişler. Bu gen genellikle sadece embriyo gelişimi sırasında hücreler kök hücre durumundayken aktiftir. Ancak gözlemlenen yetişkin balıklarda ara sıra crestin geninin aktifleştiğini gösteren yeşil ışıklar görülmüş ve bu balıkların tamamında tümörler gelişmiş. Sonuçlar, onkogenler (kanserle ilişkilendirilen genler) aktifleştiğinde ya da tümörlerin oluşmasını engelleyen genler aktif olmadığında kanserin tetiklendiğini, ancak sadece hücrenin daha ilkel, embriyonik bir duruma geri dönerek çoğalmaya başladığı durumlarda hastalığın ortaya çıktığını gösteriyor.

İlgili İçerikler

Tıp ve Sağlık

ABD’li biyolog Ross G. Harrison 1907’de erişkin bir kurbağadan elde ettiği lenf sıvısında kurbağa sinir hücrelerini büyütmeyi başardı.

Tıp ve Sağlık

Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü bu yıl, kanser tedavisi için bağışıklık sistemini hedef alan yöntemlerin geliştirilmesine yaptıkları katkılar sebebiyle James P. Allison ve Tasuku Honjo'ya verildi.

Tıp ve Sağlık

Dünya Sağlık Örgütü tarafından geçtiğimiz haziran ayında güncellenen Uluslararası Hastalık Sınıflandırması’na video oyunu oynama bozukluğu eklendi.

Tıp ve Sağlık

Bir grup araştırmacı, göz muayeneleri sırasında erken Alzheimer teşhisine imkân veren bir yöntem geliştirdi.

Tıp ve Sağlık

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden araştırmacılar otizmli çocuklarda terapi amaçlı kullanılabilecek robotlar için bir yapay zekâ uygulaması geliştirdi.

Tıp ve Sağlık

Yaz ayları birçoğumuz için dinlendiğimiz, seyahat ettiğimiz ve yeni yerler keşfettiğimiz bir dönem. Açık havada yaptığımız etkinliklerin arttığı bu sıcak günlerde yuvalarını terk eden sürüngenler, örümcekler ve böceklerle karşılaşma olasılığımız diğer mevsimlere göre daha yüksek.

Tıp ve Sağlık

Güneş'ten gelen UVA ışınlar cildin alt katmanlarına nüfuz ederek erken yaşlanmaya, kırışıklıklara ve kalıcı cilt hasarlarına dolayısıyla da cilt kanserine neden olabilir, UVB ışınlar ise güneş yanıklarına ve cilt kanserine yol açabilir.

Tıp ve Sağlık

Harvard Üniversitesi’nde çalışan bir grup araştırmacı, şeker hastalarının insülin hormonunu ağız yoluyla almasına imkân veren bir yöntem geliştirdi. Bu yöntem sayesinde gelecekte şeker hastaları kan şekerlerini kontrol etmek için her gün bir, iki kez kendilerine iğne yapmak yerine hap kullanmaya başlayabilirler.

Tıp ve Sağlık

Gece uyumadan önce sosyal medyada neler olduğuna bakayım derken uykunuzu yarım saat ertelediğiniz oluyor mu? Peki, sabahları nasıl uyanıyorsunuz? Bebekler gibi rahat uyumuş olarak mı, yoksa zaman hızla geçmiş ve uyumanızla uyanmanız bir olmuş gibi mi?

Tıp ve Sağlık

2015 yılında sağlık bilimleri alanındaki çalışmalarıyla TÜBİTAK Bilim Ödülü’ne layık görülen Prof. Dr. K. Arzum Erdem Gürsan ile araştırma konusu olan elektrokimyasal biyosensörler üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik.