Skip to content Skip to navigation

Kanserin Kökeni

Dr. Mahir E. Ocak
18/03/2016 - 16:56

Boston Çocuk Hastanesi’nde çalışan araştırmacılar ilk kez bir hücrenin kansere yakalanmasını ve zaman içerisinde gelişerek tümöre dönüşmesini görüntüledi. Dr. C. K. Kaufman ve arkadaşlarının yaptığı araştırmanın sonuçları Science’ta yayımlandı.

Çeşitli mutasyonların kanseri tetiklediği biliniyor. Ancak kanserle ilişkilendirilen mutasyonların meydana geldiği her durumda kanser ortaya çıkmıyor. Dr. Kaufman ve arkadaşlarının yaptığı çalışmalar hangi durumlarda mutasyonların kanserle sonuçlandığı hakkında önemli bilgiler veriyor. Araştırmacıların elde ettiği sonuçlar, kansere yakalanan hücrelerin tamamında hücrenin kök hücre durumuna geri dönmesine sebep olan bir değişiklik yaşandığını gösteriyor.

Araştırmacılar zebra balıkları üzerinde yaptıkları deneyler sırasında balığın hücrelerini, crestin adlı bir gen aktifleştiği zaman yeşil ışık yayacak hale getirmişler. Bu gen genellikle sadece embriyo gelişimi sırasında hücreler kök hücre durumundayken aktiftir. Ancak gözlemlenen yetişkin balıklarda ara sıra crestin geninin aktifleştiğini gösteren yeşil ışıklar görülmüş ve bu balıkların tamamında tümörler gelişmiş. Sonuçlar, onkogenler (kanserle ilişkilendirilen genler) aktifleştiğinde ya da tümörlerin oluşmasını engelleyen genler aktif olmadığında kanserin tetiklendiğini, ancak sadece hücrenin daha ilkel, embriyonik bir duruma geri dönerek çoğalmaya başladığı durumlarda hastalığın ortaya çıktığını gösteriyor.

İlgili İçerikler

Tıp ve Sağlık

Ağrı hoş olmayan bir durum. Peki, ağrıyı hissetmesek nasıl olurdu? Şimdilik bu soruyu tekrar ele almak üzere bir köşeye bırakalım.

Tıp ve Sağlık

Enerji içecekleri genellikle uyanık kalmayı sağladıkları, fiziksel ve bilişsel performansı artırdıkları düşüncesiyle tüketilir. Enerji içeceklerinin temel bileşeni kafeindir. Bu içecekler kafein dışında taurin, glukoronolakton, bazı B grubu vitaminleri, şeker gibi başka maddeler de içerebilir.

Tıp ve Sağlık

TÜBİTAK Popüler Bilim Dergileri Müdürlüğü 8-14 Mart Bilim ve Teknoloji Haftası’nı 10 ilde düzenleyeceği 11 etkinlikle kutluyor. Gençlerin bilim insanları ile doğrudan iletişim kurmasını sağlayan TÜBİTAK Bilim Söyleşileri ile bilim konularına olan farkındalıklarının artırılması hedefleniyor.

Tıp ve Sağlık

Evrak işleri ile uğraşırken ya da sevdiğiniz birinden gelen mektubu büyük bir hevesle açarken parmağınızın kesildiği oldu mu? Günlük hayatımızda sıkça kullandığımız kâğıdın bu denli canımızı yakması hayli şaşırtıcı olabiliyor. Peki, küçücük bir kesik canımızı nasıl bu kadar acıtabiliyor?

Tıp ve Sağlık

Aralarında genç bilim insanımız Canan Dağdeviren’in de olduğu Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden (MIT) bilim insanları, nörolojik hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçların doğrudan beynin ilgili bölgesine ulaştırılmasını sağlayan mikro ölçekte bir ilaç taşıma sistemi geliştirdi. 

Tıp ve Sağlık

Sağlıklı ve yeterli uyku, şeker yeme isteğinizin azalmasını dolayısıyla daha sağlıklı bir beslenme düzenine sahip olmanızı sağlayabilir. Bilim insanları uykunun beslenme bozukluklarından kaynaklanan sağlık sorunlarıyla bağlantılı olduğunu düşünüyor. Ancak bu konuda yapılan araştırmaların sayısı çok fazla değil.

Tıp ve Sağlık

“Sağlıkta Yenilik” konulu Bioinnovation IV Konferansı 10-11 Şubat 2018 tarihlerinde Bahçeşehir Üniversitesi gerçekleştiriliyor.

Tıp ve Sağlık

Ortalama ömrün cinsiyete bağlı olarak değişmesi sadece insanlarda değil başka pek çok canlı türünde de gözlemlenen bir durumdur. Ancak insanlarla diğer canlılar arasında önemli bir fark var. 

Tıp ve Sağlık

Yemekten sonra bastıran uykuyu hepimiz biliriz. Enerji vermesi gereken besinlerin uykumuzu getirmesi bize biraz garip gelebilir. Peki, bunun sebebini hiç merak ettiniz mi?

Tıp ve Sağlık

Güneş’ten Dünya’ya ulaşan morötesi dalga boyundaki ışınların (UV) özellikle cilt üzerindeki zararlı etkileri hakkında fikir sahibiyiz. Ancak UV ışınlar gözün yüzeyindeki dokulara ve gözün içindeki yapılara, örneğin korneaya, retinaya ve göz merceğine de zarar verebilir.