Skip to content Skip to navigation

Kanserin Kökeni

Dr. Mahir E. Ocak
18/03/2016 - 16:56

Boston Çocuk Hastanesi’nde çalışan araştırmacılar ilk kez bir hücrenin kansere yakalanmasını ve zaman içerisinde gelişerek tümöre dönüşmesini görüntüledi. Dr. C. K. Kaufman ve arkadaşlarının yaptığı araştırmanın sonuçları Science’ta yayımlandı.

Çeşitli mutasyonların kanseri tetiklediği biliniyor. Ancak kanserle ilişkilendirilen mutasyonların meydana geldiği her durumda kanser ortaya çıkmıyor. Dr. Kaufman ve arkadaşlarının yaptığı çalışmalar hangi durumlarda mutasyonların kanserle sonuçlandığı hakkında önemli bilgiler veriyor. Araştırmacıların elde ettiği sonuçlar, kansere yakalanan hücrelerin tamamında hücrenin kök hücre durumuna geri dönmesine sebep olan bir değişiklik yaşandığını gösteriyor.

Araştırmacılar zebra balıkları üzerinde yaptıkları deneyler sırasında balığın hücrelerini, crestin adlı bir gen aktifleştiği zaman yeşil ışık yayacak hale getirmişler. Bu gen genellikle sadece embriyo gelişimi sırasında hücreler kök hücre durumundayken aktiftir. Ancak gözlemlenen yetişkin balıklarda ara sıra crestin geninin aktifleştiğini gösteren yeşil ışıklar görülmüş ve bu balıkların tamamında tümörler gelişmiş. Sonuçlar, onkogenler (kanserle ilişkilendirilen genler) aktifleştiğinde ya da tümörlerin oluşmasını engelleyen genler aktif olmadığında kanserin tetiklendiğini, ancak sadece hücrenin daha ilkel, embriyonik bir duruma geri dönerek çoğalmaya başladığı durumlarda hastalığın ortaya çıktığını gösteriyor.

İlgili İçerikler

Tıp ve Sağlık

Ortalama ömrün cinsiyete bağlı olarak değişmesi sadece insanlarda değil başka pek çok canlı türünde de gözlemlenen bir durumdur. Ancak insanlarla diğer canlılar arasında önemli bir fark var. 

Tıp ve Sağlık

Yemekten sonra bastıran uykuyu hepimiz biliriz. Enerji vermesi gereken besinlerin uykumuzu getirmesi bize biraz garip gelebilir. Peki, bunun sebebini hiç merak ettiniz mi?

Tıp ve Sağlık

Güneş’ten Dünya’ya ulaşan morötesi dalga boyundaki ışınların (UV) özellikle cilt üzerindeki zararlı etkileri hakkında fikir sahibiyiz. Ancak UV ışınlar gözün yüzeyindeki dokulara ve gözün içindeki yapılara, örneğin korneaya, retinaya ve göz merceğine de zarar verebilir.

Tıp ve Sağlık

Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre grip, her yıl dünya genelinde 3-5 milyon insanın ciddi sağlık sorunları yaşamasına sebep oluyor. Bu insanların 300.000-650.000 kadarı da ölüyor. Peki, grip virüsü tam olarak nasıl öldürüyor?

Tıp ve Sağlık

Dün gece bir şeyler yediniz ve bu sabah uyandığınızda karnınız dayanılmaz şekilde ağrımaya ve mideniz bulanmaya başladı. Peki, buna sebep olan şey gerçekten dün gece yedikleriniz mi?

Tıp ve Sağlık

Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü’nün 2017 yılındaki sahipleri Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash ve Michael W. Young oldu. Nobel komitesinden yapılan açıklamada, araştırmacıların sirkadiyen saatin moleküler mekanizmaları üzerine yaptıkları çalışmalar nedeniyle ödüle layık görüldükleri açıklandı.

Tıp ve Sağlık

Sarılık yeni doğan bebeklerde sıkça görülen ve çoğunlukla tehlikeli olmayan bir durumdur. Genellikle bebekler 2-4 günlükken fark edilir ve iki hafta içinde geçer.

Tıp ve Sağlık

İlki 2014 yılında düzenlenen Bilim Genç Bilim Söyleşileri yeni eğitim öğretim döneminde de hız kesmeden devam ediyor.

Tıp ve Sağlık

Sınav stresi hayatınızı çekilmez hale mi getirdi? Bu haberde stresle baş etmenize yardımcı olabilecek bazı tavsiyeler bulabilirsiniz.

Tıp ve Sağlık

Berkeley’deki Kaliforniya Üniversitesi’nden bilim insanları, yüzeylerini nano ölçekte yarı iletken kristallerle kapladıkları bakterilerin güneş ışığını kullanarak karbondioksit ve suyu ekonomik olarak değerli kimyasal maddelere dönüştürmesini sağladı.