Skip to content Skip to navigation

Kaya Çekirdekli Gezegenlerin Yapısı

Dr. Mahir E. Ocak
22/02/2016 - 14:33

Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics

Geçtiğimiz yüzyılda yapılan bilimsel çalışmalar, Dünya’nın merkezinde çoğunlukla demir ve nikelden oluşan Mars büyüklüğünde bir çekirdek olduğunu, bu çekirdeğin etrafında manto olarak adlandırılan kalın bir katman bulunduğunu, en dıştaysa ince bir kabuğun olduğunu gösterdi. Peki, bu yapı Dünya’ya mı özgü yoksa diğer kaya çekirdekli gezenlerin yapısı da Dünya’nınkine mi benziyor? Harvard Smithsonian Astrofizik Merkezi’nde çalışan bir grup araştırmacıya göre kaya çekirdekli gezegenlerin yapıları büyük oranda Dünya’nınkine benziyor.

Li Zheng, Dimitar Sasselov ve Stein Jacobsen Astrophysical Journal’de yayımladıkları çalışmalarında bir bilgisayar modeli kullanarak kaya çekirdekli gezegenlerin yapılarını incelemiş. Sonuçlar kütle ve hacimleri farklı olsa da kaya çekirdekli gezegenlerin toplam kütlesinin üçte birinin çoğunlukla demir ve nikelden oluşan çekirdekte yer alacağını, üçte ikisininse manto ve kabuğu oluşturacağını gösteriyor. Şunu da not edelim ki, bu hesaplar kaya çekirdekli gezegenlerin bileşiminin Dünya’nınkine benzediği varsayımına dayanıyor. Güneş Sistemi’nin yakın çevresi göz önüne alındığında bu varsayımın makul olduğu söylenebilir. Ancak daha uzak sistemlerdeki gezegenlerin bileşimi ve dolayısıyla yapısı Dünya’nınkinden farklı olabilir.

İlgili İçerikler

Gökbilim ve Uzay

2019 yılı Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı olarak ilan edildi. Bilim Genç olarak 2019 yılı boyunca Prof. Dr. Fuat Sezgin’in İslam bilim ve teknoloji tarihine katkılarını farklı yazılarla ele alacağız.

Gökbilim ve Uzay

Dergimizin 31 Aralık 2017 tarihinden beri Yayın Danışma Kurulu Üyeliğini yürüten, Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bö

Gökbilim ve Uzay

NASA’ya ait Yeni Ufuklar uzay aracı Kuiper Kuşağı’ndaki bir gökcisminin yaklaşık 28.000 kilometre yakınından geçti. Dünya’ya ulaşan ilk görüntülerde Ultima Thule adı verilen gökcisminin birbirine kaynaşmış iki küreden oluştuğu görülüyor. 

Gökbilim ve Uzay

Bu yıl 22.’si düzenlenen Ulusal Gözlem Şenliği’nin başvuruları 14 Ocak-1 Mart 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. 

Gökbilim ve Uzay

Bir grup gökbilimci bugüne kadar Güneş Sistemi’nde gözlemlenmiş en uzak gökcismini keşfetti. 

Gökbilim ve Uzay

Ocak ayı iki tutulma olayına ev sahipliği yapıyor. 6 Ocak’ta parçalı Güneş tutulması gerçekleşecek. Tutulma sırasında Ay, Güneş’in yaklaşık %70’ini örtecek. Kuzeydoğu Asya’dan ve Kuzey Pasifik’ten gözlemlenebilecek tutulma Türkiye’den görülemeyecek.

Gökbilim ve Uzay

TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü (TÜBİTAK UZAY) Müdürü Doç. Dr. Lokman Kuzu ile Türksat 6A projesi ve ülkemizin uydu faaliyetleri ile ilgili bir söyleşi gerçekleştirdik.

Gökbilim ve Uzay

İnsanların uzay keşif macerasında Ay’a, gezegenlere ve Güneş Sistemi’nin ötesine ulaşmak için uzay araçlarının ihtiyaç duyduğu enerji nasıl sağlanabilir?

Gökbilim ve Uzay

Çin, geçtiğimiz cumartesi günü Ay’a uzay aracı gönderdi. Çin mitolojisindeki Ay tanrıçasının adı verilen Chang’e-4 uzay aracının yeni yıl civarında Ay’ın Dünya’dan görünmeyen yüzüne inmesi planlanıyor.

Gökbilim ve Uzay

NASA’ya ait InSight uzay aracı 5 Mayıs’ta Mars’a gönderilmişti. Yaklaşık yedi ay süren 460 milyon kilometrelik uzun bir yolculuktan sonra uzay aracı Mars’a ulaştı ve 26 Kasım’da gezegenin yüzeyine indi.