Skip to content Skip to navigation

Kendiliğinden Dizilen Koltuklar

Gürkan Caner Birer
26/02/2016 - 15:38

Kendi kendine giden otomobilleri duymuşsunuzdur, peki ya kendi kendine dizilen koltukları? Nissan mühendisleri koltukları dizmenin çok sıkıcı bir iş olduğunu düşünmüş olmalılar ki kendi kendine dizilen koltuklar geliştirmişler. Koltukların otomatik olarak dizilmesi için yapmanız gereken tek şey bir defa alkışlamak.

 

 

Otomobiller için geliştirilen otomatik park etme özelliğinden esinlenilen sistemde, bir bilgisayara bağlı kamera ve mikrofonlar odayı takip ediyor, yazılım alkış sesini algıladığında koltukların pozisyonlarını tespit edip yerlerine gitmeleri için gerekli rotayı belirliyor. Kablosuz bağlantı aracılığı ile koltukların ayaklarında bulunan robot tekerleklere komutları gönderiyor ve koltuklar hareket ediyor. Bu koltuklar şimdilik sadece konsept, ancak belki bir gün kendiliğinden dizilen koltuklarda oturabiliriz. Son bir not: Sakın bu tür koltukların bulunduğu bir toplantıda birilerini alkışlamaya kalkmayın!

İlgili İçerikler

Teknoloji

Deneyap Teknoloji Atölyeleri’ne katılmak isteyen gençler sınav başvurularını 14 Ocak-3 Şubat 2019 tarihleri arasında gerçekleştirebilecek.

Teknoloji

Uçağı havada tutan dört ana kuvvet vardır. Bunlar taşıma, ağırlık, itme ve sürükleme kuvvetleridir. Bu kuvvetlerden en önemlileri motorun sağladığı itme kuvveti ve kanatların oluşturduğu taşıma kuvvetidir.

Teknoloji

Kanser ve damar tıkanıklığı gibi çeşitli hastalıkların tespit edilmesinde kullanılabileceği düşünülen en güncel yöntemlerden biri manyetik parçacık görüntüleme tekniğidir.

Teknoloji

5G teknolojisinin kişisel kullanım alışkanlıklarımızı değiştirmenin ötesinde sürücüsüz otomobil teknolojilerinde, ulaşımda, üretimde ve başka birçok alanda yeni bir çağın başlamasına öncülük edebileceğini biliyor muydunuz?

Teknoloji

19. yüzyılda fotoğrafın icat edilmesinden sonra insanların gerçek hayatı kaydetme ve gösterme merakı, çok geçmeden hareketli görüntü denilen sinema sanatının ortaya çıkmasını sağladı.

Teknoloji

Tasarla ve Yap köşesinin bu etkinliğinde maliyeti uygun atık malzemeler kullanarak bu olumsuzlukları önleyecek ve bardakları temizlemede bize yardımcı olacak bir düzenek tasarlayacağız.

Teknoloji

Problem çözmek ve tasarlamak yaşamın her alanında farklı biçimlerde bilerek ya da bilmeyerek yaptığımız bir eylem.

Teknoloji

TÜBİTAK, pasif terahertz yöntemle görüntüleme yapan bir görüntüleme sistemi geliştirdi.

Teknoloji

Gerçek hayatta karşılaşmadığımız pek çok olay filmlere konu oluyor. Ayrıca olaylar günlük hayatta karşılaşılabilecek şeyler olsa bile, bazı sahnelerin oyuncular tarafından gerçekten oynanırken çekilmesi imkânsız olabiliyor. Örneğin bir aksiyon filmi düşünün. Filmin kahramanı bir trenin içinde kendisini kovalayanlardan kaçıyor, bir vagondan diğerine geçiyor.

Teknoloji

2018 TÜBİTAK Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması'nı Bilim Genç’ten canlı olarak takip edebilirsiniz.