Skip to content Skip to navigation

Kök Hücre Yöntemiyle Sperm ve Yumurta

Dr. Mahir E. Ocak
14/01/2015 - 11:25

İnsanların üremesi, erkeğin sperm hücresi ile dişinin yumurta hücresinin birleşmesiyle başlar. Zigot olarak adlandırılan bu döllenmiş yumurta, önce hızla çoğalır. Oluşan hücrelerin bir kısmı cenini annenin vücuduna bağlayan plasentayı oluştururken iç kısımda kalan hücrelerse kök hücrelere dönüşür. Bu hücreler, vücuttaki herhangi bir hücre türüne dönüşme kapasitesine sahiptir.

Cenindeki kök hücrelerin bazıları öncül (primordiyal) eşey hücreleri (ÖEH) olarak adlandırılan hücreleri oluşturur. ÖEH’ler ergenlik döneminden sonra genetik bilgilerin nesilden nesile aktarılmasını sağlayan eşey hücrelerini (sperm ve yumurta) üretmeye başlar.

Cambridge Üniversitesi ve Weizmann Enstitüsü’nde çalışan bir grup araştırmacı, kök hücre yöntemiyle ilkel eşey hücreleri üretmeyi başardı. Daha önce benzer çalışmalar fareler ve sıçanlar üzerinde de yapılmış ve başarılı olunmuştu. Ancak Dr. N. Irie ve arkadaşlarının yaptığı çalışmalar, ilk kez insan kök hücrelerinin kullanıldığı araştırma olma özelliğini taşıyor. Araştırma ile ilgili sonuçlar Cell’de yayımlandı.

İlgili İçerikler

Biyoloji

Atmacagiller ailesinin bir üyesi olan şah kartal dünyada Kıbrıs da dâhil olmak üzere Güney Avrupa’dan Güney Rusya’ya kadar geniş bir alanda yaşar. Türkiye’de ise özellikle İç Anadolu ve Ege taraflarında görülür.

Biyoloji

Chicago Illinois Üniversitesi’nden iki araştırmacı artan karbondioksit miktarını azaltmak için yapay yaprakların doğal ortamda da fotosentez yapabilmesi sağlayan yeni bir yöntem geliştirdi. 

Biyoloji

Bir besin zincirinin halkalarını farklı canlı grupları oluşturur. Zincirin ilk halkasında her zaman kendi besinlerini kendileri üreten canlılar vardır. Bitkilerin fotosentez adını verdiğimiz bir olayla besin ürettiğini biliyoruz. Peki, fotosentez için bitkiler neye ihtiyaç duyar? Fotosentez sonucunda hangi ürünler oluşur? “Fotosentez ve Gazların Dansı” adlı etkinliğimizde bu soruların cevaplarını bulmaya çalışacağız.

Biyoloji

Finlandiya’daki Aalto Ünivesitesi’nden Dr. Matilda Backholm ve Almanya’daki Max Plank Enstitüsü’nden Dr. Oliver Baumchen, canlı hücrelerin ve mikroorganizmaların uyguladığı kuvvetleri ölçmek için bir yöntem geliştirdi. 

Biyoloji

Yediğimiz birçok meyvenin çekirdeği içindedir. Peki öyleyse çileği ikiye böldüğümüzde ortaya çıkması gereken çekirdek nerede?

Biyoloji

Washington Üniversitesi’nden araştırmacılar havadaki kloroformu ve benzeni uzaklaştırabilen, genetiği değiştirilmiş bir ev bitkisi üretti.

Biyoloji

Hayvanlar neden göç eder? Göçlerini bu kadar ilginç kılan nedir; hayvanların uzun mesafeler katetmesi mi yoksa sürüler halinde hareket etmesi mi?

Biyoloji

Yerel adı Trakya gelengisi olan Avrupa yer sincabı (Spermophilus citellus), Türkiye’de bulunan üç yer sincabı türünden biri. Dünyada Kuzey Amerika, Asya ve Avrupa’da yaşayan Avrupa yer sincabı Türkiye’de de İç Anadolu, Trakya ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde görülür.

Biyoloji

Günümüzde geleneksel sokak aydınlatmaları yerini yavaş yavaş LED lambaların kullanıldığı yeni sokak aydınlatma teknolojilerine bırakıyor. Bu değişimin doğaya etkisi ise araştırmacıların zihninde yeni soru işaretleri oluşturuyor.

Biyoloji

Kışın gelmesiyle havalar soğur ve çevredeki besin kaynakları azalır. Bu yüzden kış gelince kimi hayvanlar sıcak yerlere göç eder, kimi kış için yuvalarında yiyecek depolar, kimi de kış uykusuna yatar.