Skip to content Skip to navigation

Küçük Dünyalara Yakından Bakış

Dr. Tuba Sarıgül
17/11/2017 - 10:13

Bram van den Broek, Andriy Volkov, Kees Jalink, Nicole Schwarz ve Reinhard Windoffer

Mikro fotoğrafçılık yarışması Nikon Small World 2017’nin kazananları belli oldu. Birinci olan fotoğraf bir deri hücresine ait. Hollanda Kanser Araştırma Merkezi’nden Dr. Bram van den Broek ve arkadaşları tarafından çekilen fotoğrafta yüksek miktarda keratin üreten bir deri hücresi görülüyor. Fotoğraftaki sarı renkli kısımlar keratin iplikçiklerini gösteriyor.

Araştırmacılar bu fotoğrafı deri hücrelerindeki keratin iplikçikleri üzerine araştırmalar yaparken floresans mikroskobu kullanarak kaydetti. Keratin, deri hücreleri için hayli önemli olan ipliksi yapıda bir proteindir. Hücreyi mekanik gerilimlere karşı korur. Ayrıca bazı hücre işlevlerini düzenler. Bilim insanları keratin proteinin yapısını ve geçirdiği değişimleri inceleyerek kanser ve başka bazı hastalıkların gelişimi hakkında bilgi sahibi olabiliyor.

 

Yarışmada ikinci olan fotoğraf ise hepimiz için hayli tanıdık. Dr. Havi Sarfaty tarafından çekilen fotoğrafta kanarya otunun tohumlarını taşıyan, rüzgârla etrafa dağılmaya hazır tüysü yapılar görülüyor.

Havi Sarfaty

Yarışmaya dünya genelinden birçok bilim insanı ve fotoğrafçı katıldı. Yarışmanın amacı mikroskoplar yardımıyla çekilen fotoğraflar sayesinde, çıplak gözle görülemeyen nesnelerin ve fark edilemeyen ayrıntıların küçük dünyasının kapılarını herkese açmak.

Fotomikrografi olarak isimlendirilen yöntem, bilimsel araştırmalarda ve endüstri alanlarında sıkça kullanılıyor.

 

1.

Keratin üreten bir deri hücresi - Dr. Bram van den Broek, Andriy Volkov, Dr. Kees Jalink, Dr. Reinhard Windoffer, Dr. Nicole Schwarz - Hollanda Kanser Araştırma Merkezi

 

2.

Kanarya otu (Senecio vulgaris) tohum başı - Dr. Havi Sarfaty - Eyecare Clinic

 

3.

Volvoks algi - Jean-Marc Babalian

 

4.

Bağırsak kurdu (Taenia solium) - Teresa Zgoda - Rochester Teknoloji Enstitüsü (RIT)

 

5.

Bir domates üzerindeki küf - Dean Lerman

 

6.

Zambak polenleri - Dr. David A. Johnston - Southampton Üniversitesi

 

7. 

Bir tavuk embriyosunun silier ganglionundaki (göz sinir ağındaki bir sinir yumağı) aksonlar - Dr. Ryo Egawa - Nagoya Üniversitesi

 

8.

Yeni doğmuş bir farenin kokleasındaki (iç kulaktaki salyangoz şeklinde bir yapı) tüy hücreleri ve sinir hücreleri - Dr. Michael Perny - Bern Üniversitesi

 

9.

Kemik kök hücreleri kullanılarak laboratuvarda geliştirilen kıkırdak benzeri bir doku - Catarina Moura, Dr. Sumeet Mahajan, Dr. Richard Oreffo, Dr. Rahul Tare - Southampton Üniversitesi

 

10.

Phyllobius roboretanus - Dr. Csaba Pintér – Pannonia Üniversitesi

İlgili İçerikler

Biyoloji

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde kış ile yaz mevsimi arasındaki geçişin etkilerini gözlediğimiz nisan ayında objektiflerinizi doğada yaşanan değişimlere odaklamanızı istemiştik. Bu süreçte #CanlananTabiat etiketiyle Bilim Genç’te paylaştığınız fotoğraflar değerlendirildi ve ayın en beğenilen fotoğrafları belirlendi.

Biyoloji

Yeni Zelanda’da yüksek volkanik etkinliğe sahip bir bölgedeki bitkiler üzerinde yapılan incelemeler sonucunda aşırı sıcak topraklarda yaşayabilen bitkilere rastlandı. Yeni Zelanda’daki Landcare Research’ten Mark Smale ve ekibi Yeni Zelanda’nın North Adası’ndaki Taupao Volkanik Alanı’nda incelemeler yaptı.

Biyoloji

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde mayıs ayında objektiflerinizi yaşadığınız bölgeye özgü bitki türlerine odaklamanızı istiyoruz. Fotoğraflarınızı Bilim Genç’te paylaşırken açıklama bölümüne #EndemikBitkiler etiketini eklemeyi unutmayın.

Biyoloji

Balinaların ses çıkarabildiği ve birbirleriyle iletişim kurabildiği biliniyor. Ancak bugüne kadar bu canlıların nasıl duyduğu anlaşılamamıştı. Balinaların hem büyüklükleri hem de okyanuslarda yaşamaları bilimsel araştırmaları zorlaştırıyordu.

Biyoloji

Avustralya’nın Sidney şehrindeki Garvan Enstitüsü araştırmacıları ilk defa i-motifi adı verilen farklı bir yapıdaki DNA’nın da insan vücudunda var olduğunu gösterdi. 

Biyoloji

Bir bölgede yaşayan belirli bir canlı türünün sayısını nasıl hesaplayabilirsiniz? “Canlıların tamamını tek tek yakalayıp sayarak” şeklinde bir çözüm aklınıza gelmiş olabilir. Ancak canlıların tamamını yakalamak, özellikle canlı sayısının çok yüksek ve canlıların yaşadığı bölgenin çok geniş olması durumda, mümkün değildir.

Biyoloji

Balinalar suda yaşayan memeli türlerinden biridir. Deniz memelilerinin karada yaşayan memeli türlerinden önemli bir farkı var. Suyun altında çok uzun süre nefeslerini tutabiliyorlar. Örneğin insanlar en fazla birkaç dakika nefeslerini tutabilirken, bazı balina türleri iki saat nefes almadan suyun altında kalabiliyor.

Biyoloji

Bu yıl 49.’su düzenlenen TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nın final sergisi 16-18 Nisan tarihleri arasında Antalya Kepez Mimar Sinan Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

Biyoloji

Japonya’daki RIKEN Sürdürülebilir Kaynaklar Bilim Merkezi’nde çalışan bir grup araştırmacı bitkilerin su kaybetmesini önleyen bir hormon keşfetti.

Biyoloji

Japon kâğıt katlama sanatı origami ile birbirinden farklı objeler tasarlamak mümkün. Peki aynı el sanatını kâğıt yerine DNA’yı (deoksiribonükleik asit) kullanarak gerçekleştirebilir miyiz?