Skip to content Skip to navigation

Küçük Dünyalara Yakından Bakış

Dr. Tuba Sarıgül
17/11/2017 - 10:13

Bram van den Broek, Andriy Volkov, Kees Jalink, Nicole Schwarz ve Reinhard Windoffer

Mikro fotoğrafçılık yarışması Nikon Small World 2017’nin kazananları belli oldu. Birinci olan fotoğraf bir deri hücresine ait. Hollanda Kanser Araştırma Merkezi’nden Dr. Bram van den Broek ve arkadaşları tarafından çekilen fotoğrafta yüksek miktarda keratin üreten bir deri hücresi görülüyor. Fotoğraftaki sarı renkli kısımlar keratin iplikçiklerini gösteriyor.

Araştırmacılar bu fotoğrafı deri hücrelerindeki keratin iplikçikleri üzerine araştırmalar yaparken floresans mikroskobu kullanarak kaydetti. Keratin, deri hücreleri için hayli önemli olan ipliksi yapıda bir proteindir. Hücreyi mekanik gerilimlere karşı korur. Ayrıca bazı hücre işlevlerini düzenler. Bilim insanları keratin proteinin yapısını ve geçirdiği değişimleri inceleyerek kanser ve başka bazı hastalıkların gelişimi hakkında bilgi sahibi olabiliyor.

 

Yarışmada ikinci olan fotoğraf ise hepimiz için hayli tanıdık. Dr. Havi Sarfaty tarafından çekilen fotoğrafta kanarya otunun tohumlarını taşıyan, rüzgârla etrafa dağılmaya hazır tüysü yapılar görülüyor.

Havi Sarfaty

Yarışmaya dünya genelinden birçok bilim insanı ve fotoğrafçı katıldı. Yarışmanın amacı mikroskoplar yardımıyla çekilen fotoğraflar sayesinde, çıplak gözle görülemeyen nesnelerin ve fark edilemeyen ayrıntıların küçük dünyasının kapılarını herkese açmak.

Fotomikrografi olarak isimlendirilen yöntem, bilimsel araştırmalarda ve endüstri alanlarında sıkça kullanılıyor.

 

1.

Keratin üreten bir deri hücresi - Dr. Bram van den Broek, Andriy Volkov, Dr. Kees Jalink, Dr. Reinhard Windoffer, Dr. Nicole Schwarz - Hollanda Kanser Araştırma Merkezi

 

2.

Kanarya otu (Senecio vulgaris) tohum başı - Dr. Havi Sarfaty - Eyecare Clinic

 

3.

Volvoks algi - Jean-Marc Babalian

 

4.

Bağırsak kurdu (Taenia solium) - Teresa Zgoda - Rochester Teknoloji Enstitüsü (RIT)

 

5.

Bir domates üzerindeki küf - Dean Lerman

 

6.

Zambak polenleri - Dr. David A. Johnston - Southampton Üniversitesi

 

7. 

Bir tavuk embriyosunun silier ganglionundaki (göz sinir ağındaki bir sinir yumağı) aksonlar - Dr. Ryo Egawa - Nagoya Üniversitesi

 

8.

Yeni doğmuş bir farenin kokleasındaki (iç kulaktaki salyangoz şeklinde bir yapı) tüy hücreleri ve sinir hücreleri - Dr. Michael Perny - Bern Üniversitesi

 

9.

Kemik kök hücreleri kullanılarak laboratuvarda geliştirilen kıkırdak benzeri bir doku - Catarina Moura, Dr. Sumeet Mahajan, Dr. Richard Oreffo, Dr. Rahul Tare - Southampton Üniversitesi

 

10.

Phyllobius roboretanus - Dr. Csaba Pintér – Pannonia Üniversitesi

İlgili İçerikler

Biyoloji

Bir grup araştırmacı tarafından geliştirilen bir program sayesinde artık herhangi birisinin DNA origamiyle herhangi bir şekilde yapılar üretmesi mümkün hale geldi.

Biyoloji

Bir grup bilim insanı artan plastik kirliliğine karşı doğada çözünebilen biyolojik polimer üretmeyi başardı.

Biyoloji

Sürüngenler sınıfı içinde yer alan kertenkele grubunun üyesi olan bukalemunlar ülkemizde nadir bulunan sürüngen türlerinden biri.

Biyoloji

Sizler için derlediğimiz, 2018 yılında bilim ve teknoloji alanında yaşanan önemli gelişmeleri üç bölüm halinde yayınlıyoruz.

Biyoloji

Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) öğrencileri tarafından düzenlenen uygulamalı laboratuvar etkinliği OpenLAB 14-15 Aralık 2018 tarihlerinde gerçekleştirildi.

Biyoloji

Princeton Üniversitesi’nden Prof. Dr. Bonnie Bassler ve öğrencisi Justin Silpe, VP882 olarak adlandırılan, bakteriler arasındaki iletişimi dinleyen bir virüs keşfetti ve bu virüsü çeşitli bakterileri öldürmek için kullanmayı başardı. 

Biyoloji

İtalya’daki Ferrara Üniversitesi’nden Elisabetta Caselli ve çalışma arkadaşları 17.

Biyoloji

Mağaralar, ağaç kovukları, madenler, tavan araları ve çatılar... Bunlar tünedikleri yerlerden sadece birkaçı. Geceleri avlanmalarının yanı sıra dünyadaki tek uçan memeli de onlar. Evet, yarasalar! Yarasalar da tıpkı inek, fare, kedi, tavşan, yunus gibi yavrularını emzirerek büyütür.

Biyoloji

Türkiye’de Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde sınırlı bir alanda yaşayan çöl varanı (Varanus griseus griseus) dünyada Suriye, Filistin, Ürdün ve Irak gibi ülkelerde görülür. Yetişkin olanları çoğunlukla sarı-turuncu renktedir ve vücutlarında siyah geniş çizgiler bulunur.

Biyoloji

Dünya Doğayı Koruma Birliği (IUCN) tarafından 2018 yılında açıklanan Kırmızı Liste’ye göre nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan kelaynaklar artık “Tehlike Altında” kategorisinde.