Skip to content Skip to navigation

Kurbağa Kermit’e Doğal Yaşamdan Rakip Çıktı

İlay Çelik
22/05/2015 - 14:04

Bir zamanların meşhur çocuk programı Susam Sokağı’nın sevilen karakteri Kurbağa Kermit’e doğal yaşamdan bir rakip çıktı. Kosta Rika yağmur ormanında keşfedilen yeni bir kurbağa türü, tipik yeşil rengi, ortası siyah pörtlek gözleriyle Kermit’e neredeyse birebir benziyor.

Brian Kubicki adlı araştırmacının keşfi bu yılın başlarında Zootaxa dergisinde yayımlandı. Kubicki’nin annesinin anısına teknik olarak Hyalinobatrachium dianae, yaygın olaraksa Diane’in çıplak kalpli cam kurbağası adları verilen yeni kurbağa türü 14’ü Kosta Rika’da görülebilen, bilinen toplam 149 cam kurbağa türünden biri.

Bu kurbağalara cam kurbağa denmesinin nedeni alt taraflarındaki derinin şeffaf yapısı. Bu şeffaflıktan dolayı kurbağaların iç organları bile seçilebiliyor. Orta ve Güney Amerika yağmur ormanlarında bulunan cam kurbağalar nehirlerin ya da derelerin kıyısında ağaç tepelerinde yaşıyor, çiftleşme dönemindeyse aşağıya iniyorlar. Bu gececi kurbağalar yeşil renkleri sayesinde gündüzleri yaprak altlarında kamufle olmayı başarıyor.

Kubicki ve ekibi yeni kurbağayı kendine has, tek tonlu ıslık benzeri ötüşü sayesinde keşfetti. Aslında kurbağanın şimdiye kadar keşfedilememesinin sebebi de buydu. Çünkü ses bir kurbağanınkinden çok bir böceğinkini andırıyor.

Bu arada Disney kanalı bu yeni keşif karşısındaki duygularını öğrenmek amacıyla Kermit’le bir söyleşi yaptı. Kermit yeni kurbağaya eğer ünlü olmak istiyorsa daha kısa bir sahne adı kullanması gerektiği tavsiyesinde bulunurken pörtlek gözlerin ailesinde yaygın olduğunu itiraf etti.

Kermit’le cam kurbağa arasındaki benzerliği kabul eden Kubicki yeni türün tüm dünyada bu kadar çok ilgi çekmesinden memnun. Kubicki bu ilginin Kosta Rika’nın olağanüstü sürüngenlerine ve onların araştırılması ve korunması gerekliliğine ilişkin farkındalık yaratmasını umuyor.

İlgili İçerikler

Biyoloji

İnsanlar dışında başka canlılar da belirli ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla yapılar inşa ediyor. Bu yazıda size tasarım ve mühendislik alanında “uzman” bazı hayvanları tanıtmaya çalışacağız.

Biyoloji

Bir gün yolda yürürken düştünüz. Pantolonunuz yırtıldı, dizinizde ve ellerinizde yaralar oluştu. Pantolonu yama yaparak kullanılabilir hale getirdiniz. Peki ya diziniz ve elleriniz?

Biyoloji

Alışverişlerde vaktimizin çoğu gıda reyonlarında hangi ürünün daha sağlıklı olduğuna karar vermekle geçiyor. Kimi zaman doğru kararlar veriyor kimi zamansa “Acaba gerçekten ne yiyoruz?” sorusuyla eve dönüyoruz.

Biyoloji

Günümüzde olduğu gibi geçmiş yıllarda da genç bilim insanları önemli çalışmalara imza atıyordu. Hatta genç yaşlarda önemli çalışmalarda yer alarak en saygın bilim ödüllerinden biri olan Nobel Ödülü’nü kazanan bilim insanları da var.

Biyoloji

ABD’deki Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuvarı’nda çalışan bir grup araştırmacı DNA dizileri üretmek için yeni bir yöntem geliştirdi. Dr. Sebastian Parluk, Dr. Daniel Arlow ve arkadaşlarının Prof. Dr. Jay Keasling önderliğinde yaptıkları araştırmanın sonuçları Nature Biotechnology’de yayımlandı.

Biyoloji

Geçmişte sıfırı kavrayacak düzeyde zekâya sadece insanların sahip olduğu düşünülürdü. Ancak bilimsel çalışmalar maymunların ve kuşların da sıfırı kavrayabildiğini gösterdi.

Biyoloji

Günlük hayatta birçok nesne veya duruma karşı korku duyabiliriz. Sinir sistemi, korku yaratan uyaranlara karşı organizmayı harekete geçirdiğinden yaşamın devamı için hayli önemlidir.

Biyoloji

Pek çok hayvan türü doğada sürüler ve kümeler oluşturuyor ve kolektif davranışlar sergiliyorlar. Hayvanların sürüler ve kümeler oluşturarak kolektif davranışlar göstermesini sağlayan, türden bağımsız genelgeçer yasalar olabilir mi?

Biyoloji

Keçiler dik yamaçlara tırmanma konusunda uzman canlılardır. En yetkin dağcılar bile kaya tırmanışı sırasında ip, kaya çivisi, çekiç, emniyet kemeri gibi güvenlik ekipmanlarına ihtiyaç duyar. Dağ keçileri ise 60 derece eğimli arazilere bile tırmanabilir.

Biyoloji

İç Anadolu Bölgesi’ndeki bitki türlerinden bazıları sadece Ankara’da bulunuyor. Haydi gelin, Ankara’dan başka yerde yaşayamayan bu bitkilerin bazılarıyla tanışalım!