Skip to content Skip to navigation

Kurbağa Kermit’e Doğal Yaşamdan Rakip Çıktı

İlay Çelik
22/05/2015 - 14:04

Bir zamanların meşhur çocuk programı Susam Sokağı’nın sevilen karakteri Kurbağa Kermit’e doğal yaşamdan bir rakip çıktı. Kosta Rika yağmur ormanında keşfedilen yeni bir kurbağa türü, tipik yeşil rengi, ortası siyah pörtlek gözleriyle Kermit’e neredeyse birebir benziyor.

Brian Kubicki adlı araştırmacının keşfi bu yılın başlarında Zootaxa dergisinde yayımlandı. Kubicki’nin annesinin anısına teknik olarak Hyalinobatrachium dianae, yaygın olaraksa Diane’in çıplak kalpli cam kurbağası adları verilen yeni kurbağa türü 14’ü Kosta Rika’da görülebilen, bilinen toplam 149 cam kurbağa türünden biri.

Bu kurbağalara cam kurbağa denmesinin nedeni alt taraflarındaki derinin şeffaf yapısı. Bu şeffaflıktan dolayı kurbağaların iç organları bile seçilebiliyor. Orta ve Güney Amerika yağmur ormanlarında bulunan cam kurbağalar nehirlerin ya da derelerin kıyısında ağaç tepelerinde yaşıyor, çiftleşme dönemindeyse aşağıya iniyorlar. Bu gececi kurbağalar yeşil renkleri sayesinde gündüzleri yaprak altlarında kamufle olmayı başarıyor.

Kubicki ve ekibi yeni kurbağayı kendine has, tek tonlu ıslık benzeri ötüşü sayesinde keşfetti. Aslında kurbağanın şimdiye kadar keşfedilememesinin sebebi de buydu. Çünkü ses bir kurbağanınkinden çok bir böceğinkini andırıyor.

Bu arada Disney kanalı bu yeni keşif karşısındaki duygularını öğrenmek amacıyla Kermit’le bir söyleşi yaptı. Kermit yeni kurbağaya eğer ünlü olmak istiyorsa daha kısa bir sahne adı kullanması gerektiği tavsiyesinde bulunurken pörtlek gözlerin ailesinde yaygın olduğunu itiraf etti.

Kermit’le cam kurbağa arasındaki benzerliği kabul eden Kubicki yeni türün tüm dünyada bu kadar çok ilgi çekmesinden memnun. Kubicki bu ilginin Kosta Rika’nın olağanüstü sürüngenlerine ve onların araştırılması ve korunması gerekliliğine ilişkin farkındalık yaratmasını umuyor.

İlgili İçerikler

Biyoloji

Bazı kimyasal tepkimelerin sonucu ışık yayılır. Örneğin gündelik hayatta ateşten yayılan alev, yanma tepkimesi sonucu oluşan bir ışık yayılımıdır. Kimyada bu olaya “kimyasal ışıldama” ya da “kemilüminesans” denir. Bir canlı tarafından gerçekleştirilen kimyasal tepkime sonucu ışık yayılmasına ise “biyolüminesans” denir. Yani biyolüminesans da bir çeşit kimyasal ışıldamadır.

Biyoloji

Bir grup araştırmacı tarafından geliştirilen bir program sayesinde artık herhangi birisinin DNA origamiyle herhangi bir şekilde yapılar üretmesi mümkün hale geldi.

Biyoloji

Bir grup bilim insanı artan plastik kirliliğine karşı doğada çözünebilen biyolojik polimer üretmeyi başardı.

Biyoloji

Sürüngenler sınıfı içinde yer alan kertenkele grubunun üyesi olan bukalemunlar ülkemizde nadir bulunan sürüngen türlerinden biri.

Biyoloji

Sizler için derlediğimiz, 2018 yılında bilim ve teknoloji alanında yaşanan önemli gelişmeleri üç bölüm halinde yayınlıyoruz.

Biyoloji

Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) öğrencileri tarafından düzenlenen uygulamalı laboratuvar etkinliği OpenLAB 14-15 Aralık 2018 tarihlerinde gerçekleştirildi.

Biyoloji

Princeton Üniversitesi’nden Prof. Dr. Bonnie Bassler ve öğrencisi Justin Silpe, VP882 olarak adlandırılan, bakteriler arasındaki iletişimi dinleyen bir virüs keşfetti ve bu virüsü çeşitli bakterileri öldürmek için kullanmayı başardı. 

Biyoloji

İtalya’daki Ferrara Üniversitesi’nden Elisabetta Caselli ve çalışma arkadaşları 17.

Biyoloji

Mağaralar, ağaç kovukları, madenler, tavan araları ve çatılar... Bunlar tünedikleri yerlerden sadece birkaçı. Geceleri avlanmalarının yanı sıra dünyadaki tek uçan memeli de onlar. Evet, yarasalar! Yarasalar da tıpkı inek, fare, kedi, tavşan, yunus gibi yavrularını emzirerek büyütür.

Biyoloji

Türkiye’de Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde sınırlı bir alanda yaşayan çöl varanı (Varanus griseus griseus) dünyada Suriye, Filistin, Ürdün ve Irak gibi ülkelerde görülür. Yetişkin olanları çoğunlukla sarı-turuncu renktedir ve vücutlarında siyah geniş çizgiler bulunur.