Skip to content Skip to navigation

Kurbağa Kermit’e Doğal Yaşamdan Rakip Çıktı

İlay Çelik
22/05/2015 - 14:04

Bir zamanların meşhur çocuk programı Susam Sokağı’nın sevilen karakteri Kurbağa Kermit’e doğal yaşamdan bir rakip çıktı. Kosta Rika yağmur ormanında keşfedilen yeni bir kurbağa türü, tipik yeşil rengi, ortası siyah pörtlek gözleriyle Kermit’e neredeyse birebir benziyor.

Brian Kubicki adlı araştırmacının keşfi bu yılın başlarında Zootaxa dergisinde yayımlandı. Kubicki’nin annesinin anısına teknik olarak Hyalinobatrachium dianae, yaygın olaraksa Diane’in çıplak kalpli cam kurbağası adları verilen yeni kurbağa türü 14’ü Kosta Rika’da görülebilen, bilinen toplam 149 cam kurbağa türünden biri.

Bu kurbağalara cam kurbağa denmesinin nedeni alt taraflarındaki derinin şeffaf yapısı. Bu şeffaflıktan dolayı kurbağaların iç organları bile seçilebiliyor. Orta ve Güney Amerika yağmur ormanlarında bulunan cam kurbağalar nehirlerin ya da derelerin kıyısında ağaç tepelerinde yaşıyor, çiftleşme dönemindeyse aşağıya iniyorlar. Bu gececi kurbağalar yeşil renkleri sayesinde gündüzleri yaprak altlarında kamufle olmayı başarıyor.

Kubicki ve ekibi yeni kurbağayı kendine has, tek tonlu ıslık benzeri ötüşü sayesinde keşfetti. Aslında kurbağanın şimdiye kadar keşfedilememesinin sebebi de buydu. Çünkü ses bir kurbağanınkinden çok bir böceğinkini andırıyor.

Bu arada Disney kanalı bu yeni keşif karşısındaki duygularını öğrenmek amacıyla Kermit’le bir söyleşi yaptı. Kermit yeni kurbağaya eğer ünlü olmak istiyorsa daha kısa bir sahne adı kullanması gerektiği tavsiyesinde bulunurken pörtlek gözlerin ailesinde yaygın olduğunu itiraf etti.

Kermit’le cam kurbağa arasındaki benzerliği kabul eden Kubicki yeni türün tüm dünyada bu kadar çok ilgi çekmesinden memnun. Kubicki bu ilginin Kosta Rika’nın olağanüstü sürüngenlerine ve onların araştırılması ve korunması gerekliliğine ilişkin farkındalık yaratmasını umuyor.

İlgili İçerikler

Biyoloji

Acı biberde yanma hissine neden olan kapsaisin adı verilen maddedir. Acı biber yanma ve sıcak hissine neden olsa da...

Biyoloji

İnsanlar sarıdan kızıla, beyazdan siyaha farklı ten renklerine sahip olabiliyor. Ten rengini belirleyen ise deride bulunan melanin pigmentinin türü ve miktarı.

Biyoloji

DNA, RNA, protein gibi biyolojik ürünlerin renkli mürekkepler yerine kimyasal maddeler içeren yazıcı benzeri bir cihazla sentezlenmesi üretim sürecini kolaylaştırıyor.

Biyoloji

Her yıl yüzlerce deniz kaplumbağası sulardaki ya da sahillerdeki atıklara dolandıktan sonra ölüyor. Üstelik büyük çoğunluğu yumurtadan yeni çıkmış ya da çok genç kaplumbağalar. Gelecekte kirlenme artmaya devam ederse atıklara dolanarak ölen kaplumbağaların sayısının da artacağı öngörülüyor.

Biyoloji

2017 yılında yaşanan önemli bilimsel olaylardan bir derleme...

Biyoloji

Lampyridae ailesinde bulunan ve ışık yayan böceklere genel olarak ateşböceği adı verilir. Dişilerin hepsi, erkeklerinse büyük çoğunluğu ışık yayar.

Biyoloji

Bazı kuş türleri günler, haftalar hatta aylarca yere inmeden havada kalabiliyor. Bu süreçte uyuyup uyumadıkları ise kesin olarak bilinmiyordu. Havadayken beyinlerinin bir yarısı uyku durumunda, diğer yarısı ise uyanık durumdayken uyku ihtiyaçlarını karşılayabildikleri düşünülüyordu.

Biyoloji

Son yıllarda birçok hayvan türünün yok olduğunu ya da nesillerinin tükenmek üzere olduğunu biliyoruz. 

Biyoloji

Aslında bütün ağaçlar yapraklarını döker. Ağaçların yapraklarını dökme zamanları türlerine ve hava koşullarına bağlı olarak değişir.

Biyoloji

Dünya üzerinde yaşayan en büyük hayvan mavi balinadır (Balaenoptera musculus).