Skip to content Skip to navigation

Kurbağa Kermit’e Doğal Yaşamdan Rakip Çıktı

İlay Çelik
22/05/2015 - 14:04

Bir zamanların meşhur çocuk programı Susam Sokağı’nın sevilen karakteri Kurbağa Kermit’e doğal yaşamdan bir rakip çıktı. Kosta Rika yağmur ormanında keşfedilen yeni bir kurbağa türü, tipik yeşil rengi, ortası siyah pörtlek gözleriyle Kermit’e neredeyse birebir benziyor.

Brian Kubicki adlı araştırmacının keşfi bu yılın başlarında Zootaxa dergisinde yayımlandı. Kubicki’nin annesinin anısına teknik olarak Hyalinobatrachium dianae, yaygın olaraksa Diane’in çıplak kalpli cam kurbağası adları verilen yeni kurbağa türü 14’ü Kosta Rika’da görülebilen, bilinen toplam 149 cam kurbağa türünden biri.

Bu kurbağalara cam kurbağa denmesinin nedeni alt taraflarındaki derinin şeffaf yapısı. Bu şeffaflıktan dolayı kurbağaların iç organları bile seçilebiliyor. Orta ve Güney Amerika yağmur ormanlarında bulunan cam kurbağalar nehirlerin ya da derelerin kıyısında ağaç tepelerinde yaşıyor, çiftleşme dönemindeyse aşağıya iniyorlar. Bu gececi kurbağalar yeşil renkleri sayesinde gündüzleri yaprak altlarında kamufle olmayı başarıyor.

Kubicki ve ekibi yeni kurbağayı kendine has, tek tonlu ıslık benzeri ötüşü sayesinde keşfetti. Aslında kurbağanın şimdiye kadar keşfedilememesinin sebebi de buydu. Çünkü ses bir kurbağanınkinden çok bir böceğinkini andırıyor.

Bu arada Disney kanalı bu yeni keşif karşısındaki duygularını öğrenmek amacıyla Kermit’le bir söyleşi yaptı. Kermit yeni kurbağaya eğer ünlü olmak istiyorsa daha kısa bir sahne adı kullanması gerektiği tavsiyesinde bulunurken pörtlek gözlerin ailesinde yaygın olduğunu itiraf etti.

Kermit’le cam kurbağa arasındaki benzerliği kabul eden Kubicki yeni türün tüm dünyada bu kadar çok ilgi çekmesinden memnun. Kubicki bu ilginin Kosta Rika’nın olağanüstü sürüngenlerine ve onların araştırılması ve korunması gerekliliğine ilişkin farkındalık yaratmasını umuyor.

İlgili İçerikler

Biyoloji

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde kış ile yaz mevsimi arasındaki geçişin etkilerini gözlediğimiz nisan ayında objektiflerinizi doğada yaşanan değişimlere odaklamanızı istemiştik. Bu süreçte #CanlananTabiat etiketiyle Bilim Genç’te paylaştığınız fotoğraflar değerlendirildi ve ayın en beğenilen fotoğrafları belirlendi.

Biyoloji

Yeni Zelanda’da yüksek volkanik etkinliğe sahip bir bölgedeki bitkiler üzerinde yapılan incelemeler sonucunda aşırı sıcak topraklarda yaşayabilen bitkilere rastlandı. Yeni Zelanda’daki Landcare Research’ten Mark Smale ve ekibi Yeni Zelanda’nın North Adası’ndaki Taupao Volkanik Alanı’nda incelemeler yaptı.

Biyoloji

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde mayıs ayında objektiflerinizi yaşadığınız bölgeye özgü bitki türlerine odaklamanızı istiyoruz. Fotoğraflarınızı Bilim Genç’te paylaşırken açıklama bölümüne #EndemikBitkiler etiketini eklemeyi unutmayın.

Biyoloji

Balinaların ses çıkarabildiği ve birbirleriyle iletişim kurabildiği biliniyor. Ancak bugüne kadar bu canlıların nasıl duyduğu anlaşılamamıştı. Balinaların hem büyüklükleri hem de okyanuslarda yaşamaları bilimsel araştırmaları zorlaştırıyordu.

Biyoloji

Avustralya’nın Sidney şehrindeki Garvan Enstitüsü araştırmacıları ilk defa i-motifi adı verilen farklı bir yapıdaki DNA’nın da insan vücudunda var olduğunu gösterdi. 

Biyoloji

Bir bölgede yaşayan belirli bir canlı türünün sayısını nasıl hesaplayabilirsiniz? “Canlıların tamamını tek tek yakalayıp sayarak” şeklinde bir çözüm aklınıza gelmiş olabilir. Ancak canlıların tamamını yakalamak, özellikle canlı sayısının çok yüksek ve canlıların yaşadığı bölgenin çok geniş olması durumda, mümkün değildir.

Biyoloji

Balinalar suda yaşayan memeli türlerinden biridir. Deniz memelilerinin karada yaşayan memeli türlerinden önemli bir farkı var. Suyun altında çok uzun süre nefeslerini tutabiliyorlar. Örneğin insanlar en fazla birkaç dakika nefeslerini tutabilirken, bazı balina türleri iki saat nefes almadan suyun altında kalabiliyor.

Biyoloji

Bu yıl 49.’su düzenlenen TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nın final sergisi 16-18 Nisan tarihleri arasında Antalya Kepez Mimar Sinan Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

Biyoloji

Japonya’daki RIKEN Sürdürülebilir Kaynaklar Bilim Merkezi’nde çalışan bir grup araştırmacı bitkilerin su kaybetmesini önleyen bir hormon keşfetti.

Biyoloji

Japon kâğıt katlama sanatı origami ile birbirinden farklı objeler tasarlamak mümkün. Peki aynı el sanatını kâğıt yerine DNA’yı (deoksiribonükleik asit) kullanarak gerçekleştirebilir miyiz?