Skip to content Skip to navigation

Kütleçekimsel Merceklemeleri Analiz Eden Yapay Zekâ Uygulaması

Dr. Mahir E. Ocak
05/10/2017 - 16:48

Bir grup araştırmacı, bir tür yapay zekâ uygulaması geliştirerek kütleçekimsel merceklemelerle ilgili verileri geleneksel yöntemlerden 10 milyon kat daha hızlı analiz etmeyi başardı. Dr. Yashar D. Hezaveh ve arkadaşlarının yaptığı araştırmanın sonuçları Nature’da yayımlandı.

Işığın güçlü kütleçekim alanlarından geçerken sapması uzak gökadaların olduğundan daha büyük görünmesine sebep olur. Kütleçekimsel mercekleme olarak adlandırılan bu olgu, evrendeki kütle dağılımı hakkında önemli bilgiler verir.

Kütleçekimsel mercekleme verileri analiz edilirken gözlemlerle elde edilen görüntüler bilgisayar benzetimleriyle elde edilen çok sayıda görüntüyle karşılaştırılır. Bugüne kadar bu analizler, konu hakkında uzman bilim insanları tarafından yapılıyor ve çok sayıda görüntünün karşılaştırılması haftalar hatta aylar sürüyordu. Yakın zamanlarda geliştirilen yapay zekâ uygulamasıyla aynı iş sadece birkaç saniyede yapılabiliyor. Üstelik dizüstü bilgisayarların, hatta cep telefonlarının kapasitesi bile uygulamayı çalıştırmak için yeterli.

Araştırmacılar, yapay zekâ uygulamasına analiz yapmayı öğretmek için, bilgisayar benzetimleriyle elde edilmiş yaklaşık yarım milyon kütleçekimsel mercekleme görüntüsünü bir gün içinde uygulamaya göstermiş. Öğrenme süreci tamamlandıktan sonra, uygulama kendisine gösterilen yeni görüntüleri kısa sürede analiz etmeye başlamış. Sonuçların doğruluğunun geleneksel yöntemlerinkine yakın olduğu belirtiliyor.

İlgili İçerikler

Fizik

Dünya’nın etrafında dönen teleskoplar gezegenimizden yayılan gama ışınlarını 1990’lardan beri defalarca algıladı. Geçmişte bu ışınların kaynağının atmosferde meydana gelen fiziksel süreçler olduğu varsayılıyordu. Kyoto Üniversitesi’nde çalışan bir grup Japon araştırmacı yakın zamanlarda bu varsayımı test etti.

Fizik

Kozmik ışınların atmosferdeki atomlarla çarpışması sonucu açığa çıkan muonlar kullanılarak, Mısır piramitlerinin en büyüğü olan Gize’deki Büyük Piramit’te daha önce bilinmeyen bir oda bulundu.

Fizik

Kum tepelerinin şarkı söylediğini biliyor muydunuz? Nadir karşılaşılan bir durum olsa da çöllerde düşük frekanslı, uğultu şeklinde sesler...

Fizik

ABD’deki Brookhaven Ulusal Laboratuvarı’nda çalışan bir grup araştırmacı, cam yüzeylerdeki yansımaları neredeyse tamamen ortadan kaldırmayı başardı. Öyle ki üretilen camlar hemen hemen görünmez hale geldi.

Fizik

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde aralık ayının konusu “Yansımalar”. Fotoğraflarınızı Bilim Genç’te paylaşırken açıklama bölümüne #Yansıma etiketini eklemeyi unutmayın.

Fizik

Fırtına bulutlarının en yüksek enerjili radyasyon türü olan gama ışınları yaydığı anlaşıldı.

Fizik

Kuramsal en yüksek sıcaklık için, mutlak sıfır noktasında olduğu gibi, bilim insanlarının üzerinde anlaştığı bir değer yoktur.

Fizik

Üzerimize konan sivrisinekler tekrar uçmaya başladığında genellikle fark edemeyiz. Peki, neden?

Fizik

Tasarla ve Yap köşesinin bu etkinliğinde maliyeti uygun atık malzemeler kullanarak kütleçekim kuvveti etkisi ile hareket eden bir düzenek tasarlayacağız.

Fizik

Bir grup araştırmacı, perovskitli güneş gözelerini daha uzun ömürlü hale getirmeyi başardı. Verimliliği %20’nin üzerinde olan gözeler, 1000 saatin üzerinde 60°C sıcaklığa maruz kaldıkları testlerden sonra performanslarının %95’ini koruyabiliyor.