Skip to content Skip to navigation

Kütleçekimsel Merceklemeleri Analiz Eden Yapay Zekâ Uygulaması

Dr. Mahir E. Ocak
05/10/2017 - 16:48

Bir grup araştırmacı, bir tür yapay zekâ uygulaması geliştirerek kütleçekimsel merceklemelerle ilgili verileri geleneksel yöntemlerden 10 milyon kat daha hızlı analiz etmeyi başardı. Dr. Yashar D. Hezaveh ve arkadaşlarının yaptığı araştırmanın sonuçları Nature’da yayımlandı.

Işığın güçlü kütleçekim alanlarından geçerken sapması uzak gökadaların olduğundan daha büyük görünmesine sebep olur. Kütleçekimsel mercekleme olarak adlandırılan bu olgu, evrendeki kütle dağılımı hakkında önemli bilgiler verir.

Kütleçekimsel mercekleme verileri analiz edilirken gözlemlerle elde edilen görüntüler bilgisayar benzetimleriyle elde edilen çok sayıda görüntüyle karşılaştırılır. Bugüne kadar bu analizler, konu hakkında uzman bilim insanları tarafından yapılıyor ve çok sayıda görüntünün karşılaştırılması haftalar hatta aylar sürüyordu. Yakın zamanlarda geliştirilen yapay zekâ uygulamasıyla aynı iş sadece birkaç saniyede yapılabiliyor. Üstelik dizüstü bilgisayarların, hatta cep telefonlarının kapasitesi bile uygulamayı çalıştırmak için yeterli.

Araştırmacılar, yapay zekâ uygulamasına analiz yapmayı öğretmek için, bilgisayar benzetimleriyle elde edilmiş yaklaşık yarım milyon kütleçekimsel mercekleme görüntüsünü bir gün içinde uygulamaya göstermiş. Öğrenme süreci tamamlandıktan sonra, uygulama kendisine gösterilen yeni görüntüleri kısa sürede analiz etmeye başlamış. Sonuçların doğruluğunun geleneksel yöntemlerinkine yakın olduğu belirtiliyor.

İlgili İçerikler

Fizik

Arthur Ashkin optik cımbızların icadı, Gérard Mourou ve Donna Strickland ise yüksek yoğunluklu yüksek enerjili lazer atımlarının üretilmesine imkân veren bir yöntem geliştirmeleri sebebiyle Nobel Fizik Ödülü'ne layık görüldü.

Fizik

Deneyler köşesinin bu etkinliğinde yüzey gerilimi etkisiyle yüzen kâğıttan bir balık tasarlıyoruz.

Fizik

Fosil yakıtların alternatifi olabilecek yenilenebilir enerji kaynaklarının bulunmasına ve yaygınlaştırılmasına yönelik çabalar gün geçtikçe artıyor.

Fizik

Genel görelilik kuramı geliştirildiğinden beri pek çok testten başarıyla geçti. Astronomy & Astrophysics dergisinde yayımlanan bir makalede araştırmacılar, genel görelilik kuramının tahminleriyle uyumlu sonuçlar elde etti.

Fizik

Deneyler köşesinin bu etkinliğinde yoğunluk ve basınç kavramlarından yararlanarak kendi kartezyen dalgıcımızı tasarlıyoruz.

Fizik

Metalik mavi renkli kelebekler, yanardöner renkli meyveler, altın rengi kabuğa sahip böcekler... Peki, bu renklerin hiçbirinin kaynağının boyalar ya da pigmentler olmadığını biliyor muydunuz? Öyleyse bu ışıl ışıl parıldayan renkler nasıl ortaya çıkıyor?

Fizik

ABD’de uzunluk ölçüsü olarak metre yerine yard, feet ve inç; kütle ölçüsü olarak kilogram yerine pound ve ons gibi metrik olmayan ölçü birimlerinin kullanılması dikkatinizi çekmiştir. Peki, ABD’de bu ölçü birimlerinin kullanılmasında Karayip korsanlarının da payı olduğunu biliyor muydunuz?

Fizik

Elektrik ve nükleer enerji santrallerinde soğutma amacıyla kullanılan suların büyük kısmı buharlaşarak atmosfere karışır. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde çalışan bir grup araştırmacı bu kayıp suları geri kazanmak için yeni bir yöntem geliştirdi.

Fizik

Mikroakışkan çipler, mikrolitre ve daha küçük hacimlerdeki akışkanların mikro ölçekteki (metrenin milyonda biri) kanallar içerisinde kontrol edilm

Fizik

Baryon grubu parçacıklar üç kuarktan oluşur. Uluslararası bir araştırma grubu, di-Omega olarak adlandırılan bir parçacığın doğada var olabileceğini ileri sürdü. Baryon türü iki omega parçacığının bir araya gelmesiyle oluşan di-Omegaların Avrupa ve Japonya’daki parçacık hızlandırıcılarda üretilebileceği düşünülüyor.