Skip to content Skip to navigation

Kütleçekimsel Merceklemeleri Analiz Eden Yapay Zekâ Uygulaması

Dr. Mahir E. Ocak
05/10/2017 - 16:48

Bir grup araştırmacı, bir tür yapay zekâ uygulaması geliştirerek kütleçekimsel merceklemelerle ilgili verileri geleneksel yöntemlerden 10 milyon kat daha hızlı analiz etmeyi başardı. Dr. Yashar D. Hezaveh ve arkadaşlarının yaptığı araştırmanın sonuçları Nature’da yayımlandı.

Işığın güçlü kütleçekim alanlarından geçerken sapması uzak gökadaların olduğundan daha büyük görünmesine sebep olur. Kütleçekimsel mercekleme olarak adlandırılan bu olgu, evrendeki kütle dağılımı hakkında önemli bilgiler verir.

Kütleçekimsel mercekleme verileri analiz edilirken gözlemlerle elde edilen görüntüler bilgisayar benzetimleriyle elde edilen çok sayıda görüntüyle karşılaştırılır. Bugüne kadar bu analizler, konu hakkında uzman bilim insanları tarafından yapılıyor ve çok sayıda görüntünün karşılaştırılması haftalar hatta aylar sürüyordu. Yakın zamanlarda geliştirilen yapay zekâ uygulamasıyla aynı iş sadece birkaç saniyede yapılabiliyor. Üstelik dizüstü bilgisayarların, hatta cep telefonlarının kapasitesi bile uygulamayı çalıştırmak için yeterli.

Araştırmacılar, yapay zekâ uygulamasına analiz yapmayı öğretmek için, bilgisayar benzetimleriyle elde edilmiş yaklaşık yarım milyon kütleçekimsel mercekleme görüntüsünü bir gün içinde uygulamaya göstermiş. Öğrenme süreci tamamlandıktan sonra, uygulama kendisine gösterilen yeni görüntüleri kısa sürede analiz etmeye başlamış. Sonuçların doğruluğunun geleneksel yöntemlerinkine yakın olduğu belirtiliyor.

İlgili İçerikler

Fizik

İngiliz fizikçi Stephen Hawking 76 yaşında hayatını kaybetti. Cambridge Üniversitesi’nden yapılan açıklamada kuramsal fizikçinin 14 Mart Çarşamba gününün ilk saatlerinde Cambridge’deki evinde hayata gözlerini yumduğu belirtildi.

Fizik

Sürtünme kuvveti üzerine ilk bilimsel çalışmayı 500 yıldan daha uzun bir süre önce Leonardo da Vinci yapmıştı. Da Vinci’nin vardığı sonuç, sürtünme kuvvetiyle normal kuvvet arasında doğrusal bir ilişki olduğuydu. Peki, bugün hâlâ mühendisler tarafından kullanılan bu yasa gerçekten doğru mu?

Fizik

Harvard Üniversitesi’ndeki (ABD) ve Kuantum Elektronik Enstitüsü’ndeki (Zürih, İsviçre) iki ayrı araştırma ekibi, eş zamanlı olarak dünyadaki en ince aynayı inşa etti. 

Fizik

Yenilenebilir enerji alanında çalışmalar yapan Japonya merkezli Eco Marine Power (EMP) şirketi 2019’da ilk güneş enerjisi yelkenlerini test etmeye başlamayı planlıyor. “Enerji yelkenleri” adı verilen teknoloji sayesinde gemiler hem güneş hem de rüzgâr enerjisini kullanabilecek.

Fizik

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde aralık ayının konusu #Yansımalar idi. Bu süreçte paylaştığınız ilgi çekici “Yansıma” fotoğrafları Bilim Genç ekibi tarafından değerlendirildi ve aralık ayının en beğenilen fotoğrafları belirlendi.

Fizik

ODTÜ DAS’ın altıncısı 5-7 Şubat 2018 tarihlerinde ODTÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde gerçekleştirilecek. Üç günde 64 oturumun yapılacağı etkinliğe katılmak için yapmanız gereken tek şey başvuru formunu doldurarak seminerlere kayıt olmak.

Fizik

Knot (Türkçesi “düğüm”) denizcilikte ve havacılıkta kullanılan bir hız birimi. 1 knot 1 saatte kaydedilen 1 deniz miline yani 1852 metreye eşittir.

Fizik

Yenilikçi bir fizik deneyi. Deney Kutusu köşesinin bu etkinliğinde yapay bir gökkuşağı oluşturmaya çalışıyoruz.

Fizik

Fırtına bulutlarının en yüksek enerjili radyasyon türü olan gama ışınları yaydığı anlaşıldı.

Fizik

Diyelim ki gerçek dünyada değil de bilim kurgu dünyasında yaşıyoruz ve bir şekilde zamanda yolculuk yapmak...