Skip to content Skip to navigation

Kütleçekimsel Merceklemeleri Analiz Eden Yapay Zekâ Uygulaması

Dr. Mahir E. Ocak
05/10/2017 - 16:48

Bir grup araştırmacı, bir tür yapay zekâ uygulaması geliştirerek kütleçekimsel merceklemelerle ilgili verileri geleneksel yöntemlerden 10 milyon kat daha hızlı analiz etmeyi başardı. Dr. Yashar D. Hezaveh ve arkadaşlarının yaptığı araştırmanın sonuçları Nature’da yayımlandı.

Işığın güçlü kütleçekim alanlarından geçerken sapması uzak gökadaların olduğundan daha büyük görünmesine sebep olur. Kütleçekimsel mercekleme olarak adlandırılan bu olgu, evrendeki kütle dağılımı hakkında önemli bilgiler verir.

Kütleçekimsel mercekleme verileri analiz edilirken gözlemlerle elde edilen görüntüler bilgisayar benzetimleriyle elde edilen çok sayıda görüntüyle karşılaştırılır. Bugüne kadar bu analizler, konu hakkında uzman bilim insanları tarafından yapılıyor ve çok sayıda görüntünün karşılaştırılması haftalar hatta aylar sürüyordu. Yakın zamanlarda geliştirilen yapay zekâ uygulamasıyla aynı iş sadece birkaç saniyede yapılabiliyor. Üstelik dizüstü bilgisayarların, hatta cep telefonlarının kapasitesi bile uygulamayı çalıştırmak için yeterli.

Araştırmacılar, yapay zekâ uygulamasına analiz yapmayı öğretmek için, bilgisayar benzetimleriyle elde edilmiş yaklaşık yarım milyon kütleçekimsel mercekleme görüntüsünü bir gün içinde uygulamaya göstermiş. Öğrenme süreci tamamlandıktan sonra, uygulama kendisine gösterilen yeni görüntüleri kısa sürede analiz etmeye başlamış. Sonuçların doğruluğunun geleneksel yöntemlerinkine yakın olduğu belirtiliyor.

İlgili İçerikler

Fizik

İstisnasız tüm nesneler çevrelerine ısı yayar ve çevrelerinden ısı alırlar. Soğuk bir ortamın içindeki nesnelerin sıcaklığı, yaydığı ısı miktarı çevresinden aldığı ısı miktarından fazla olduğu için kendiliğinden giderek düşer.

Fizik

Yenilenebilir enerji kaynaklarıyla ilgili çalışmalar gün geçtikçe artıyor. 

Fizik

Nobel Fizik Ödülü’nü Rainer Weiss, Barry C. Barish ve Kip S. Thorne kazandı. İsveç Bilimler Akademisi’nden yapılan açıklamada, araştırmacıların Lazer Girişimölçer Kütleçekimsel Dalga Gözlemevi (LIGO) dedektörlerinin kurulması ve kütleçekimsel dalgaların gözlemlenmesine yaptıkları katkılar sebebiyle ödüle layık görüldükleri belirtildi.

Fizik

Tasarla ve Yap köşesinin bu etkinliğinde maliyeti uygun atık malzemelerden yararlanarak sıcak içecekleri birkaç dakika içinde soğutan bir düzenek tasarlayacağız.

Fizik

Nükleer silah denemeleri yeraltında, atmosferde ve suyun altında gerçekleştirilebilir. İlk nükleer bomba denemesi 16 Temmuz 1945’te patlatılan 20 kilotonluk Trinity isimli atom bombasıydı.

Fizik

Futbolcular özellikle serbest vuruşlarda rakip takımın savunma oyuncularının oluşturduğu...

Fizik

Gökkuşakları ışık ışınlarının su damlaları içinden geçerken kırılmasıyla ve yansımasıyla oluşur.

Fizik

Zamanı fotoğraflamanız istenseydi fotoğrafınızın odağında ne olurdu?

Fizik

Bulutsuz bir gecede, yapay aydınlatmalardan uzak bir yerde gökyüzüne çıplak gözle bakarsanız binlerce yıldız görebilirsiniz.

Fizik

Ses havada basınç dalgaları oluşturarak yayılır. Kulağımıza ulaşan ses dalgaları kulak kanalı boyunca ilerler ve iç kulaktaki koklea olarak...